User
Pass
2FA
 
 

TORT CARAIBI

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message311
kE1N.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 04-07-2014 13:14)
Joined: 14 Jan 2013
Posts: 1779, Topics: 193
Location: Romania

Reputation: 21.8
Votes: 18

Post Posted: 14-04-2013, 19:25:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

INGREDIENTE

Pentru pandispan:
3 oua
110 gr zahar
un plic de vanilie
coaja de lamaie rasa
100 gr faina 00
25 gr amidon
o lingura de praf de copt
25 gr cacao
50 gr cocos
100 ml ulei de floarea soarelui
100 ml rom
Pentru baia de rom:
200 ml rom
50 ml apa cu zahar dupa gust
Pentru spuma de fistic:
2 albusuri
100 gr zahar
2 galbenusuri
30 ml lapte de soia
3 foi de gelatina
2 linguri de rom
Pentru spuma de cocos:
2 albusuri
90 gr zahar
30 ml lapte de soia
3 foi de gelatina
50 gr cocos macinat fin
2 linguri de rom
Pentru jeleul de capsuni:
500 gr capsuni
zahar dupa gust(75 gr),
putina zeama de lamaie
un plic de gelatina in foi sau 2 plicuri mici in praf
ornament:
capsuni,icing si cocos ras macinat fin

MOD DE PREPARARE RETETA TORT CARAIBI

Teoria poate e usoara, dar putin lunga, merita facut cu siguranta! Deci sa incep sa scriu cum am facut:
Pandispanul: Am separat ouale, galbenusurile le-am frecat cu 30 gr zahar, vanilia si uleiul pana au devenit cremoase. Albusurile le-am batut spuma cu 80 gr zahar, am adaugat crema de galbenusuri, am amestecat de jos in sus, am dat prin sita faina, amidonul, cacaua si praful de copt o lingura. Am amestecat usor. Am mixat separat cocosul si adaugat la aluatul de pandispan. Am diluat cu putin rom.Am turnat usor intr-o forma inima tapetata si am dat la cuptor la 180 grade pentru 30 minute.
Baia de rom: Am turnat intr-o cana mare romul, am amestecat cu apa incalzita putin cu zaharul (dupa gust) si udat foile de pandispan foarte bine.
Spuma de fistic: Am batut bine 2 albusuri cu 100 gr zahar pana a devenit spuma tare. Am pus gelatina in apa rece la inmuiat 10 minute. Am pus galbenusurile pe baie de aburi cu 30 ml lapte de soia si amamestecat. Am adaugat si foile de gelatina scurse bine si am incalzit putin compozitia, doar sa nu fiarba. Am adaugat si fisticul mixat bine, a devenit o crema densa care am amestecat-o cu albusurile spuma de jos in sus. Apoi am adaugat si 2 sau 3 linguri de rom. Am lasat 2 minute la ingrosat si am turnat peste prima felie de pandispan inchisa in forma detasabila. Am dat la racit si intarit.
Spuma de cocos: Am batut bine 2 albusuri cu 90 zahar pana a devenit spuma, am pus foile de gelaina la inmuiat in apa 10 minute. Am incalzit putin lapte de soia si adaugat foile de gelatina scurse bine, am dizolvat si amestecat pana am vazut ca se ingroasa putin, apoi am adaugat la spuma de albusuri, 2 sau 3 linguri de rom si amestecat de jos in sus cu o spatula. Am lasat 2 minute la ingrosat si am turnat peste al doilea strat de pandispan udat. Am dat la frigider.
Jeleul de capsuni: Am mixat 500 gr capsuni pana a devenit suc, am adaugat putina zeama de lamaie si zahar dupa gust, am incalzit si pus un plic de gelatina. Am amestecat pana s-a ingrosat si am turnat intr-o forma de tort tapetata cu folie transparenta, am data la congelator pana s-a racit si asa am putut pune peste tort ca sa nu inmoi spuma de cocos.
Am ornat cu icing (albus batut spuma tare cu zahar si zeama de lamaie), capsuni si cocos mixat fin.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
fail. ;[
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-04-2013 19:10)
Joined: 12 Apr 2013
Posts: 292, Topics: 33
Location: Undeva în România.

Reputation: -24.2
Votes: 4

Post Posted: 14-04-2013, 19:39:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

recomand



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 07-05-2024, 07:17:50
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x