User
Pass
2FA
 
 

TORT DIN BLAT DE PANDISPAN DE CIOCOLATA

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message340
kE1N.

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 04-07-2014 13:14)
Joined: 14 Jan 2013
Posts: 1779, Topics: 193
Location: Romania

Reputation: 21.8
Votes: 18

Post Posted: 14-04-2013, 19:30:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

INGREDIENTE

blat de pandispan
Cacao pudra 0.5 pah, pahar de 240ml
Apa clocotita 180 ml
Oua 6 buc
Zahar 300 g
Ulei de floarea soarelui 120 ml
Faina alba calitate superioara 280 g
Praf de copt 10 g - 1 plic
crema de vanilie
frisca

MOD DE PREPARARE RETETA TORT DIN BLAT DE PANDISPAN DE CIOCOLATA

Blat de pandispan de ciocolata
Zaharul se imparte in 2 boluri mici a cate 150g in fiecare. Faina se amesteca cu praful de copt.
Apa clocotita se adauga la cacao si cu un tel sau lingura se amesteca bine sa nu mai fie cocoloase.
Se separa albusurile de galbenusuri - in 2 boluri mai mari.
Albusurile se bat spuma pana cand se intaresc putin,se adauga in reprize 150g de zahar. Spuma trebuie sa fie mai tare ca la bezele.
Galbenusurile se bat spuma cu 150g de zahar. Adaugati cate putin uleiul, sa se incorporeze complet.
Apoi incorporati compozitia de cacao, racita putin.
Adaugati faina si praful de copt amestecand bine cu telul sau mixerul sa nu fie cocoloase.
Aceasta compozitie se adauga la albusurile batute spuma - sau le adaugati in vreo 2-3 reprize - si amestecati incet cu miscari de sus in jos, sa nu se dezumfle albusurile.
Turnati aluatul intr-o forma rotunda de 26- 28 cm diametru, tapetata cu hartie de copt, sau unsa cu unt si tapetata cu faina. Atentie,daca puneti Intr-o tava mai mare va iesi mai subtire blatul. Usor (2-3 ori) scuturati tava de masa, ca sa se uniformizeze aluatul si sa iasa bulele de aer la suprafata.
Dati tava la cuptor la 180 de grade, temperatura medie si lasati cam 40 de minute -se lasa in cuptor pana trece testul cu scobitoarea :daca nu se lipeste de scobitoare atunci e gata.
Dupa ce s-a racorit putin il scoateti din tava si lasati sa se raceasca complet.
Inainte de ornare, daca a format un cocolos deasupra il taiati atent cu un cutit subtire - sa aveti uniform tortul.
Ultima foaie poate deveni cea deasupra pentru ca e mai neteda si mai buna pentru ornare.
Se insiropeaza foile cu un sirop :am pus 250 lapte la fiert cu zahar si 3 sau 4 linguri de capucino.Se fierbe pana da in clocot.
Pe prima foaie se pune crema. Crema mi-a iesit prea moale,in timp ce era pe foc am adaugat biscuiti de ciocolata,asa mi-a iesit groasa.
Deasupra puneti a doua foaie
Se orneaza cu frisca
Se decoreaza cu ce doriti.Eu am folosit capsuni si kiwi



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
fail. ;[
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-04-2013 19:10)
Joined: 12 Apr 2013
Posts: 292, Topics: 33
Location: Undeva în România.

Reputation: -24.2
Votes: 4

Post Posted: 14-04-2013, 19:37:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

recomand



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 07-05-2024, 18:11:03
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x