User
Pass
2FA
 
 

[Tutorial] Cum sa creezi un userbar?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message935
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 05-02-2024 10:55)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 25-05-2017, 20:45:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cum sa creezi un userbar in Photoshop
-------------------------------------

Deschide un nou document (CTRL +N) cu dimensiunile standard ale unui userbar (350x19).



Vom folosi un gradient pentru fundal. Alege culorile si folosind Gradient Tool (G) fa un gradient dragut.



Ne-ar trebui si o textura si cel mai bine e sa o facem noi. Deschide un nou document (CTRL + N) cu dimensiunile 5x5 si fundal transparent.



Folosind Pencil Tool (B) fa o textura.



Acum v-a trebui s-o definim ca fiind o textura. Pentru asa, mergi la meniul Edit -> Define Pattern... In casuta de dialog in care iti cere numele texturii poti pune ce nume vrei.



Va trebui sa adaugam textura deja facuta in userbar-ul nostru. Creaza un Layer nou (CTRL + SHIFT + N) si dai Fill (SHIFT + F5). Din lista Use alegi Pattern, iar putin mai jos, alegi, din lista Custom Pattern, textura creeata mai devreme.



Nu arata foarte frumos, asadar o sa-i scadem opacitatea (pe la 25%).



Acum trebuie sa alegem o imagine reprezentativa pentru userbar-ul nostru. Eu am ales emblema Firefox.



Aceasta imagine o punem in userbar si o pozitional astfel incat sa arate cat mai frumos.



Acum putem adauga o semi-elipsa. Creaza un Layer nou (CTRL + SHIFT + N) si, folosind Eliptical Marquee Tool (M), fa o semi-elipsa pe care o umplii (SHIFT + F5) cu alb. De asemenea, ii scadem opacitatea, undeva pe la 25%.




Acum adaugam si textul. Eu am folosit fontul Visitor BRK, care este si indicat. Culoarea textului este alba.



O sa-i adaugam un contur negru pentru a-l scoate in evidenta. Pentru asta, mergi la Blending Options (Layer -> Layer Style -> Blending Options) si realizeaza setarile de mai jos.



Si gata userbar-ul! Acum, acesta arata cam asa:


De asemenea, putem adauga efecte logo-ului, iar varianta finala ar arata cam asa:



Only soft things can kill me...
2 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 28-03-2024, 20:40:06
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x