User
Pass
2FA
 
 

Ventilator sursa

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message825
Ficatuman

[Creep]



Status: Offline
(since 22-01-2018 17:49)
Joined: 06 May 2010
Posts: 591, Topics: 53
Location: Romania

Reputation: 174.3
Votes: 24

 
Post Posted: 15-02-2015, 11:10:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut.Ieri am deci sa imi schimb ventilatorul de la sursa pentru ca scotea un sunet insuportabil.Am mers la magazin si am cumparat un ventilator de 12V care avea o mufa cu 3 pini,pentru ca nu m-am uitat ca sursa mea avea doar 2 pini.Toate bune si frumoase,am bagat doar cablurile negru+rosu in pinii aceia si cablul galben l-am lasat pe dinafara.Ventilatorul se invartea insa problema a aparut in urmatoarea situatie:cat pc-ul a fost in idle nu a fost nicio problema,insa atunci cand am intrat intr-un joc mai solicitant,gen Shadow of Mordor,ventilatorul ala nu s-a invartit mai repede iar sursa s-a incalzit mai tare si intr-un final s-a stins.Norocul meu a fost ca aveam un ventilator cu 2 pini care se invarte mai cum are sursa nevoie, de la o sursa Thermaltake care o avusesem anteriori.
Am 2 intrebari: 1).prima este daca puteam sa ii fac ceva la ventilatorul cu 3 pini in asa fel incat sa mearga cum ar fi fost normal?
2).a 2-a intrebare este daca am unde sa gasesc pe net sau la vreun magazin un ventilator aftermarket bun cu doar 2 pini(asta isi face treaba dar in full oad devine destul de galagios si imi da palpitatii)?Daca ati putea sa imi faceti o recomandare ar fi grozav.Multumesc

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 15-02-2015, 13:37:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O sa iti prajesti pc-ul asa.

E destul de complicat si costisitor, ventilatorul de 2 pini nu raporteaza nici viteza nici nu e controlabil decat prin voltaj cu un fan-controller separat si ma indoiesc ca sursa o sa faca asta.

Cel de 3 pini raporteaza doar viteza

Cel de 4 este controlabil din mobo in functie de temperaturi doar ca nu prea ai cum sa citesti temperaturile din PSU decat cu un senzor extern.

All in all nu prea ai ce sa faci decat sa iti achizitionezi o sursa noua sau sa gasesti un vent identic cu cel pe care il aveai, restul solutiilor te ajung la un buget mai mare.


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ficatuman

[Creep]



Status: Offline
(since 22-01-2018 17:49)
Joined: 06 May 2010
Posts: 591, Topics: 53
Location: Romania

Reputation: 174.3
Votes: 24

 
Post Posted: 15-02-2015, 13:40:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am inteles.Oricum ideea e ca am sursa de ceva timp si nici macar nu sunt umflati condesatorii si na mi-a parut rau pentru un ventilator amarat sa schimb toata sursa.Multumesc pentru raspuns
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
DurX

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-02-2017 21:22)
Joined: 07 Jan 2015
Posts: 121, Topics: 5
Location: Constanta

Reputation: 41.7
Votes: 1

    DurX 
Post Posted: 05-03-2015, 23:28:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

problema ta sigur este la procesor are senzor de temp il poti seta din bios depinde de bios si ex : 70 grade celsius se stinge pune niste pasta termoconductoare pe procesor , incearca un hardware monitor il gasesti pe google nu are cum sa se stinga calc de la sursa decat daca are un scurt . Curata pc-ul de praf verifica mufele sa fie bine connectate la hardware

Cel de 3 pini raporteaza doar viteza ...... cel cu 4 este controlabil.. nu am vazut sa existe surse asa cu 3 sau 4 pini improbabil sa se fi incins sursa ca el s-a invartit pt tine prea incet ... ci doar nu a facut fata la consumul pc-ului tau ... mai bine dai 90 70 de lei iei o sursa noua de 500w . dintre cele mai ieftine daca nu poti da cat iti permiti pe o sursa

condensatoarele nu treb sa fie umflate sa fie defecte crede-ma repar surse monitoare televizoare etc...o sa fii surprins de unele defecte apar dupa timpi temperaturi etc...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  


The time now is 28-03-2024, 15:24:32
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x