User
Pass
2FA
 
 

Vergeturi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Health zone
Author Message1642
Cm.PuNky

[370HSSV 0773H]



Status: Offline
(online 3 days ago)
Joined: 05 May 2012
Posts: 32814, Topics: 382
Location: Partea radioactiva a Raiului

Reputation: 5160.1
Votes: 729

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 25-10-2013, 22:24:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salutare,sunt confuz,intr-o situatie destul de neplacuta si sunt stanjenit de asta si vreau sa rezolv cat mai rapid daca se poate,nu stiu exact unde am gresit,sau cu ce,am mai vorbit si cu alte persoane aflate in situatia asta si cica e normal,iar cauzele nu sunt bine cunoscute,poate fi din cauza alimentatiei,hidratarii insuficiente,efortului prea mare,elasticitate slaba a pielii,lipsa unor vitamine etc. la mine abia se observa,dar ma deranjeaza sa stiu ca am asa ceva,deci sa va povestesc.

Acum 1 luna m-am reapucat de antrenamentul de culturism si cand exersam niste pozari in oglinda am observat o cicatrice ciudata pe lateralul tricepsului arata ca si cand m-as fi taiat acum cativa ani si s-a cicatrizat,dupa ceva cautari am aflat ca este un semn ca am vergeturi pe brat,ciudat este ca asta se afla numai pe bratul stang,si sunt putin vizibile,dar daca trag de piele in sus se vad mai bine.... din ce am vazut pe net,chestiile astea cand apar prima data au o culoare rozalie si atunci sunt usor de tratat,dar la mine au aparut direct transparent/albe,am vazut foarte multe moduri de a trata aceasta problema dar nici-o metoda nu pare sigura,ba chiar mai mult,am fost sfatuit sa nu ma agit cu ele ca nu sunt singurul si nu am ce le face,dar nu suport ideea sa am asa ceva pe brat.As vrea sa stiu cum le pot trata sau macar sa le previn.

PS:Am incercat o metoda cu ulei de masline extravirgin,am facut timp de 1 saptamana jumate zilnic,se vad rezultate deja dar nu sunt sigur ca ii sanatos,cineva mi-a spus ca metoda asta strica pielea si o sa apara si mai urat cand o sa incetez tratamentul,deaia de 2 zile nu am mai facut,va rog ajutor.

Casuta vocala : Malpraxxiss


~Iert dar nu uit~
Life is movement. Once you stop moving, you're dead. Choose life.
- Eugen Sandow
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Malpraxxiss

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 17-08-2022 18:54)
Joined: 06 Nov 2006
Posts: 1086, Topics: 54
Location: Romania

Reputation: 1206.4
Votes: 30

Post Posted: 26-10-2013, 09:44:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut.

In lipsa unei anamneze coerente si a unui examen clinic corect conduse, greu se poate stabili un diagnostic de certitudine.
Descrierea facuta de tine se potriveste partial vergeturilor, asa ca, desi nu este etic si deontologic, sa imaginam situatia ipotetica, in lipsa unui diagnostic, cum ca ar fi vergeturi.
Iti voi enumera doar cateva, de ordin metabolic, insa exista multiple alte cauze (de ordin ereditar, alte boli generale, etc)

-hormoni anabolizanti (derivati de testosteron) - administrate cu buna stiinta sau neintentionat (habar n-am ce mai ascund astia in suplimente)
-alimentatie defectuasa - prin carente vitaminice si deficit de aport proteic (necesarul trebuie corelat si cu activitatea fizica: creste sinteza proteica musculara, scade disponibilitatea tegumentara - probabil este nevoie de cresterea necesarul zilnic)
-hormoni catabolizanti (derivati de cortizol - Prednison, Dexamentazona, Betametazona, etc) - administrate in antecedent sistemic sau local (unde ai vergeturile) in tratamentul bolilor autoimune, astm, etc

In ceea ce priveste tratamentul, primul pas este depistarea cauzei.
Ar fi de preferat, totusi, sa te consulte si un medic dermatolog.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Cm.PuNky

[370HSSV 0773H]



Status: Offline
(online 3 days ago)
Joined: 05 May 2012
Posts: 32814, Topics: 382
Location: Partea radioactiva a Raiului

Reputation: 5160.1
Votes: 729

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-10-2013, 13:46:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai ce ai spus tu am gasit si pe net...mai scria ca si folosirea steroizilor duce la aceasta problema,atat doar ca eu fac natural,fara suplimente,deci in mod normal nu ar trebui sa am,eu as da vina pe alimentatia defectuasa... in ultima vreme am mancat cam putin si sarac in vitamine/proteine,dar ritmul de antrenament a fost acelasi,sau poate fi si din cauza altei povesti: Vara asta am fost in Italia 1 luna,pe drum am slabit 4 kg,inainte sa plec din italia aveam 77 kg,cand am ajuns acasa aveam 72, si apoi am ajuns iar la 77 kg si au inceput sa apara,mi-am spus ca daca o sa slabesc putin si ma antrenez intens o sa dispara(vroiam sa intind putin pielea) dar fara rezultat,acum am inceput sa mananc mai mult si am facut si putin tratament cu ulei de masline extravirgin si au inceput sa dispara,intrebarea mea este: Risc sa fac mai rau prin metoda asta sau nu exista niciun risc.

Casuta: Malpraxxiss


~Iert dar nu uit~
Life is movement. Once you stop moving, you're dead. Choose life.
- Eugen Sandow
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Snickers
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 03-12-2015 17:23)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2736, Topics: 13
Location: Cluj

Reputation: 126.8
Votes: 163

Post Posted: 26-10-2013, 23:10:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

stai linistit ca vergeturile nu trec - mai ales daca's albe
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
HeRoInE

[The Real Slim Shady]



Status: Offline
(since 24-01-2019 19:53)
Joined: 18 Aug 2011
Posts: 8913, Topics: 678
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 803.2
Votes: 297

Post Posted: 27-10-2013, 07:39:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu stiu ca vergeturile apar chiar dupa ce slabesti dintr-o data.Asa am patit si eu.Am o gramada de vergeturi pe spate chiar la baza coloanei vertebrale.Inainte sa ma apuc de inot avem foarte putine,abia se vedeau.Acum,dupa 7-8 luni,dintre care 6 petrecute la bazin si 2 la sala de forta,au inceput sa imi apara mai multe tot in acelasi loc.De la 88 de kg am ajuns la 83.Cand am fost la doctorul de familie,el mi-a recomandat sa consult un medic dermatolog,dar nu m-am dus.Nu trebuie sa-ti fie jena de acea ''cicatrice'' - .Nimeni nu-i perfect -.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ValenTyNo95

[FREAKZ E BAZA]



Status: Offline
(online 1 week ago)
Joined: 16 Feb 2013
Posts: 6284, Topics: 250
Location: Bucuresti

Reputation: 4319
Votes: 262

 
Post Posted: 15-11-2013, 20:09:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vergeturile sunt adevãrate cicatrice, care-ºi au originea în dermã, ca urmare a unei rupturi a fibrelor elastice de elastinã ºi colagen. Iar în punctul în care pielea se rupe, se formeazã un þesut cicatrizat care la suprafaþã se prezintã ca un semn ºerpuitor, de culoare roºiaticã. Încetul cu încetul, aceasta trece de la roºiaticul palid la un alb translucid, semn cã în acea porþiune a pielii nu mai ajunge aproape deloc sânge ºi oxigen. Altfel spus, vergeturile nu sunt nimic altceva decât niºte cicatrice, vizibile ºi destul de adânci, pentru cã se produc în stratul mediu al pielii.

Tratament:În cazul vergeturilor, cu cât intervii mai repede, cu atât vei obþine rezultate mai bune: o cicatrice roºiaticã, tratatã cu un produs special, poate dispãrea aproape definitiv. Dar chiar ºi pe o vergeturã albã, un produs cosmetic poate da rezultate, în sensul în care o poate atenua.
Conteza foarte mult si dieta:
- îndreaptã-þi atenþia cãtre proteinele din carne, ouã, peºte ºi lactate.
- nu omite din dieta ta uleiul de mãsline ºi nici acizii graºi prezenþi în uleiul de floarea-soarelui.
- fructele ºi legumele trebuie consumate în mod regulat: bogate în antioxidanþi, previn acþiunea radicalilor liberi.
- foarte folositoare este ºi vitamina C, care stimuleazã producþia de fibre elastice - o gãseºti în kiwi, citrice, roºii ºi ardeii graºi.
- un optim supliment alimentar este drojdia de bere, bogatã în vitamine din grupul B, care ajutã metabolismul natural al celulelor cutanate.


FREAKZ COMMUNITY @ Facebook

FREAKZ E BAZA !
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
black.X

[Account disabled]



Status: Offline
(since 18-06-2015 18:39)
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 653, Topics: 61
Location: Romania

Reputation: 8
Votes: 17

Post Posted: 16-11-2013, 21:26:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Uleiul natural antivergeturi Natalogy , cu ajutorul la asta ai putea sa mai scapi de ele.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Health zone  


The time now is 29-04-2024, 01:16:19
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x