This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Sports

Location: Romania

Reputation: 177.7
Votes: 300

Post Posted: 19-03-2016, 10:27:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Boxerul român Viorel Simion a câºtigat centura IBF Intercontinental la categoria panã, vineri seara, într-o galã profesionistã desfãºuratã la Circul Globus din Bucureºti, dupã ce l-a învins pe belgianul Alexander Miskirtchian, la puncte, într-un meci desfãºurat pe durata a 12 reprize.

Simion a dominat meciul cu Miskirtchian ºi a obþinut decizia în unanimitate din partea celor trei arbitri-judecãtori, 120-107, 117-110, 118-109. Belgianul a fost penalizat cu un punct în penultima reprizã, pentru þineri repetate.

Simion (34 ani) ºi-a trecut în palmares a 20-a victorie la profesioniºti ºi s-a apropiat de un meci pentru titlul mondial cu englezul Lee Selby, deþinãtorul titlului IBF al categoriei ºi cel care i-a produs lui Simion singura înfrângere, în 2013, în meci pentru titlul WBC International.

Alexander Miskirtchian (30 ani) are un bilanþ la profesioniºti de 26 victorii, 5 înfrângeri, un meci egal.

În gala Careul de Aºi, greii români Cristian Ciocan ºi Bogdan Dinu au obþinut victorii rapide, în prima reprizã, prin KO. Daniel Buciuc, Daniel Bãdulescu ºi Cezar Juratoni au obþinut ºi ei victorii înainte de limitã, într-o galã în care doar douã meciuri s-au încheiat dupã numãrul de reprize prevãzut, cel al lui Simion ºi cel susþinut de Eronim Arãdoaie.

Bãdulescu ºi Buciuc au câºtigat la debutul lor la profesionism. Ciocan a 19-a victorie (4 înfrângeri), în faþa britanicului Sprott, un pugilist experimentat (41 ani), care acum are 42 de victorii ºi 26 înfrângeri, ultimele patru înainte de limitã. Cezar Juratoni a ajuns la a patra victorie în tot atâtea meciuri, Eronim Arãdoaie a bifat-o pe a doua, iar Bogdan Dinu a obþinut-o pe a 15-a din tot atâtea meciuri, în faþa unui adversar redutabil, croatul Marino Goles având 20 de victorii ºi 6 eºecuri.

La galã au asistat, printre alþii foºtii mari boxeri Francisc Vaºtag, Marian Simion, Dorel Simion, foºti campioni mondiali la amatori, Mihai Leu, Leonard Dorofei, Adrian Diaconu, foºti campioni mondiali la profesioniºti.