User
Pass
2FA
 
 

OverClocking GTX860M

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message1048
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 08-10-2015, 10:45:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Vreau sa ma apuc de modat la un vBios pe un Lenovo Y50 pentru a creste tensiunea GPU treptat. Am comandat un tub de ArticCooling Silver si un nou cooling pad (pentru flux sporit de aer) + o sa scot filtrele de praf din grila de admisie (pentru a creste ventilatia). Concomitent o sa reduc tensiunea bloc cu -66mv pe CPU (+ pe cache) pentru a reduce temp interna cu vreo 4-5grade (mai ales ca nu pierzi nimic din Framerate-ul oferit de perechea i7+GTX860M).

Din ce am observat la testele facute de cativa "OC Gosu" au reusit sa duca (fara probleme de tip: instabilitate, temperaturi anormale, etc) GTX860M putin peste stock GTX870M; core-ul Maxwell fiind foarte stabil si bine "sudat"; pe seria *60M.

Intrebare pentru cine are experienta in "domeniu": Se merita sa ma limitez la +135mhz core & +280mhz memorie alaturi de o usoare sub-voltare (unde diferenta de FPS o sa fie de 9-11%)? Sau sa merg spre (ce au reusti astia pe seria G de la Asus) = +325mhz core & +800mhz memorie . Pe varianta 2 care sunt sansele sa imi dea gaura in placa de baza datorita temperaturilor?. In ultima instanta de OC vorbim de boost de pana la 40% fata de stock, depasind GTX870M.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 08-10-2015, 23:14:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Phase 1: Dupa 6 ore de GTA V (post-overclock); GPU temp a crescut cu 3grade si CPU cu 2grade Clesius. Stabilitate ok, fara alte probleme de descris. Am ridicat GPU cu +135mhz core & +300mhz memorie. CPU scazut cu -70mv (cache + freq) pentru a echilibra temps (inca nu am pus ArticCooling Silver; asta o sa reduca temp cu 5-10grade alaturi de admisia noua). CPU temp = 86 ; GPU temp = 80. CPU limit e la 100 ; GPU limit e la 96.

GTA V la 1080p totul la very high; cu exceptia msaa (care rupe si un Titan X) si tesellation la normal => 50-60 fps (sta in general spre 55-60; rareori coboara la 50)
FarCry 4 (testat doar 15min) se mentine la very high la 40fps.

De ce nu ultra? Pentru ca pe un 15' nu ajuta cu nimic vizual-grafic. Ultra aduce "detalii grafice" ce ar trebui utilizat pe 27'+ ; asadar risipa de frames.

Tin sa precizez ca la ora actuala se prezinta peste un GTX750 OC de pe desktop; desi ele prezinta acelasi nucleu grafic Maxwell si cam acelasi raport de putere. Laptop e u-slim, nu are nici macar bay intern pentru dvd-rw/bluray.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 09-10-2015, 11:52:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Impressive, ma bucur sa vad ca Maxwell poate fi exploatat chiar si pe un laptop. La mine i5 2500 imi face bottleneck la 50-70 fps in GTA V la high cu 1.25x frame-scaling (way better than MSAA imo) fapt pentru care vsync e useless, am stutter cu el on sau screen tearing cu el off in aceasi masura, macar cu i3 aveam 30-50 fps constant fara alte probleme. Daca il stabilizezi la ~50 fps ca sa eviti aceasi problema, mai ales avand pixel density mare, consider ca este foarte "jucabil".

>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 09-10-2015, 21:07:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ Interesant e faza cu stuttering.. Eu aveam asta uneori prior to OC. Deci in GTA V rar facea. Dar in CsGo facea uneori ba throttle (de la CPU temps) si/sau stuttering (frame loc 4-5secunde uneori) foarte des (aka la 10minute gen).

Phase 2.) Am pus Artic Cooling-ul azi. GPU in load are 76grade si CPU in load are 80grade (load = 4ore de full usage). Cand bag grila noua de admisie + noul cooler mai scade vreo 2 grade. Are temperaturile sub cat avea "fara OC". Nu mai face nici throttle (am pus limit la CPU la 2.8ghz <din 3.2ghz>) si am redus tensiunea cu -70mv (inca de dimineata). GPU e la valorile din phase 1.

Urmeaza ca in urmatoarele zile sa il pusez spre a depasi GTX870M.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 09-10-2015, 21:42:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Asa ca note, problema era de la procesul "Nvidia Backend". Folosea 10-30% din cpu for some reason desi nu folosesc shadowplay, am scapat de stutter si in City Skylines odata cu Gta 5 printr-un clean-install de data aceasta fara GeForce Experience, daca e valabil si la tine posibil sa te scuteasca de 1-2 grade generate in + de CPU.

>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  


The time now is 26-06-2024, 13:07:49
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x