User
Pass
2FA
 
 

Cum sa nu fi fraierit --- Tutorial
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Show only staff posts
Author Message9261
shupskin

[Hawk Eyed Blind Man]



Status: Offline
(since 29-11-2012 14:37)
Joined: 14 Dec 2010
Posts: 20, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: 62.1
Votes: 7

 
Post Posted: 05-04-2011, 20:44:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cum sa nu fi fraierit!


Toate cele ce le veti citi sunt inspirate din lucrurile intamplate mie!

Deci hai sa incepem...


1)In primul rand nu fiti fraieriti de cei cu numele partial de admini gen: Shokkerul, Shokkeru, Shockerul care fac anunturi precum: "trebuie sa ne dai detaliile contului, deoarece s-a gasit o problema... "etc.

Cum sa-ti dai seama ca e scam:
a) Uitati-va la numele playerului. Trebuie sa aibe un mic semn de "BLIZZ" inaintea numelui.
b) In orice caz faceti un ticket catre orice gm pentru a confirma anuntul primit prin orice mod de chat.
c) In nici un caz nu dati parola! Un GM poate identifica toate detaliile unui cont doar prin ID!

Print din propria experienta:




Incercati sa faceti print pentru a se bana acel player!


2) " Loteriile ". Aveti grija cum si cati bani dati!

I) Eu va recomand sa nu faceti deloc acest lucru!
II) Daca tot veti incerca asta urmati pasii provizorii:
a) Daca loteria are standardele urmatoare:
75-85 x2 banii 85-97 x3 banii si 97 -100 x4 banii
Atunci cred ca va puteti incerca norocul in a nu fi fraierit.
b) Incercati sa dati putini golzi la inceput sa vedeti daca primiti banii inapoi in cazul in care castigati ceva. Daca nici la 10g nu primiti inapoi 20, 30 atunci nu merita sa mergeti pe 1000 golzi!

NU INCERCATI LOTERIILE "Dati peste roll 50 si castigati!"
exemplu: "Loteria castigatorilor" (Nu am facut print, dar pe global au aparut anunturi ca sunt scammeri)

In acest caz este considerat ca va dati banii de buna voie, deci cei care v-au fraierit nu vor fi pedepsiti.



3) Playerii care se dau admini.

I) Cei care va ofera iteme/bani sau alte bunuri in schimbul datelor contului.
a) Nu le dati!

II) Cei care va spun sa le dati anumite lucruri in caz contrar fiind amenintati cu banul.
a) Pur si simplu ignoratii!


B) In ambele cazuri faceti print, pentru ca impostorii sa fie banati de catre adevaratii admini.

4) Meseriile!
Aceia care vand Tailoring, BS etc cu mats voastre.
a) Aici nu prea aveti ce sa faceti decat printuri si/sau un mini-filmulet, pentru a confirma intelegerea dintre voi doi.
(Nu sunt sigur ca se rezolva ceva in cazul in care ati fost fraierit!)



5)Trade-ul!
Aveti grija cand cineva pune iteme stackate! in loc de 6 sa fie 5 si sa platiti pentru mai putin! Sau in cazul in care vindeti ceva cu 150.000golzi, iar cumparatorul pune doar 15.000 golzi!
AVETI MARE GRIJA!


(De asemenea acestea pot fi doar erori umane!)


6)Cel mai enervant... Ninja!
Nu puteti stii niciodata daca veti fi ninjat sau nu.
a) Daca playerul care face raidul are gs-ul mic, atunci va recomand sa nu intrati in raid, deoarece veti fi probabil ninjat.
b) In cazul in care observati liderul raidului si mai multi oameni din raid in acelasi guild, iar probabilitatea de a fi ninjat este mare.
c) Vom incerca sa facem o lista cu ninjaii serverului, pentru a evita furatul itemelor.


Daca v-a fost de ajutor tutorialul +rep.
Multumesc!



Tutorial facut pentru serverul Freakz, realizat de shupskin - palac de 6.2k gs -



Last edited by shupskin on 06-04-2011, 09:39:32; edited 3 times in total
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Belakor

[the BAWS ! ~]



Status: Offline
(since 19-01-2018 12:06)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 369, Topics: 29
Location: Romania

Reputation: 61.6
Votes: 27

 
Post Posted: 05-04-2011, 20:53:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mare om acest paladin de 6.2k, shapskin. -rep





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
myt42xxx

[Ace of Spades]



Status: Offline
(since 30-01-2016 17:46)
Joined: 02 Mar 2010
Posts: 9786, Topics: 253
Location: Suceava

Reputation: 328.9
Votes: 101

Post Posted: 05-04-2011, 22:23:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

1 ºi 3 sunt ok, restul face parte din joc.

- Retired -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
k0s

[Freakz Admin | Dev]



Status: Offline
(since 24-09-2022 11:04)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 6071, Topics: 354
Location: Romania

Reputation: 103251
Votes: 222

Post Posted: 05-04-2011, 22:55:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt mutli care nu stiu treburile astea. Eu zic ca ajuta
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shupskin

[Hawk Eyed Blind Man]



Status: Offline
(since 29-11-2012 14:37)
Joined: 14 Dec 2010
Posts: 20, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: 62.1
Votes: 7

 
Post Posted: 06-04-2011, 07:50:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Belakor wrote:
mare om acest paladin de 6.2k, shapskin. -rep

La ce nume ai tu : "Gatumatii LEVEL 55 Draenei Death Knight Genesis "
si la trecutul tau sincer... eu as tacea din gura.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
calinutz

[It's complicated]



Status: Offline
(since 22-01-2012 18:45)
Joined: 19 Jun 2010
Posts: 56, Topics: 18
Location: Romania

Reputation: 156.5
Votes: 2

 
Post Posted: 06-04-2011, 09:14:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Super,recomand schimbarea culorii albastru pt ca nu prea se vede,trebuie sa selectez textul,in rest super ok.Aaa si ar mai fii ceva,incercati sa va uitati la extensia unui fisier cand cineva vi-l trimite,de obicei aveti grija la .exe -uri,poti fii keyloggeri si asa ramaneti fara mail/conturi(wow,bancare,etc) Peace!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shupskin

[Hawk Eyed Blind Man]



Status: Offline
(since 29-11-2012 14:37)
Joined: 14 Dec 2010
Posts: 20, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: 62.1
Votes: 7

 
Post Posted: 06-04-2011, 09:54:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

calinutz wrote:
Super,recomand schimbarea culorii albastru pt ca nu prea se vede,trebuie sa selectez textul,in rest super ok.Aaa si ar mai fii ceva,incercati sa va uitati la extensia unui fisier cand cineva vi-l trimite,de obicei aveti grija la .exe -uri,poti fii keyloggeri si asa ramaneti fara mail/conturi(wow,bancare,etc) Peace!


Culoare schimbata.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(since 13-08-2024 09:04)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 07-04-2011, 18:45:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In general ca sa nu fi fraierit trebuie sa nu fi fraier.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shupskin

[Hawk Eyed Blind Man]



Status: Offline
(since 29-11-2012 14:37)
Joined: 14 Dec 2010
Posts: 20, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: 62.1
Votes: 7

 
Post Posted: 08-04-2011, 08:17:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zohlomg wrote:
In general ca sa nu fi fraierit trebuie sa nu fi fraier.

Nu neaparat. Poti sa fi si naiv, credul etc.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FatalErroR

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 27-04-2011 12:15)
Joined: 03 Apr 2011
Posts: 42, Topics: 10
Location: Slobozia.

Reputation: 52.6
Votes: 6

Post Posted: 08-04-2011, 09:06:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am primit intr-o zi imi dadea whisper avea numele Stiggmatta si imi cerea detalii despre cont si iam dat ignore ca stiam ca e teapa....


Freakz FOREVER!

Y!M:Errorfatal32
Experienta WoW:Stiu sa joc wow foarte bine din punctul meu de vedere (4 ani)
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
xtest

[Aspect of Death]



Status: Offline
(since 31-07-2014 16:18)
Joined: 28 Aug 2010
Posts: 385, Topics: 82
Location: Bucharest , Romania, Europe, Earth , Solar System and in the Milky Way Galaxy

Reputation: 23.9
Votes: 14

 
Post Posted: 23-04-2011, 12:16:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E inutil topicu zic eu tot ce ai scris tu mai sus e de la sine....logic ca ai grija de cont si daca vine unu si zice da ba contu sa joc si eu il dai....sau cu ninja alea alea...daca ai un bob de creier ce ai scris mai sus e de la sine nu trebuie sa-ti zica cineva daca ai capu gol ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
BitzaZaOne

[Hardc0R3 Raider]



Status: Offline
(since 04-06-2018 16:05)
Joined: 19 Oct 2010
Posts: 912, Topics: 20
Location: Deva

Reputation: -133
Votes: 21

   
Post Posted: 25-04-2011, 16:13:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

xtest wrote:
E inutil topicu zic eu tot ce ai scris tu mai sus e de la sine....logic ca ai grija de cont si daca vine unu si zice da ba contu sa joc si eu il dai....sau cu ninja alea alea...daca ai un bob de creier ce ai scris mai sus e de la sine nu trebuie sa-ti zica cineva daca ai capu gol ...


Ca venind vorba de creier, tu ai creier? Din postul asta nu prea ai -


[quote="Hujin"]Totul se va rezolva la ora 10:00 am.

Edit: Disclamer: cuvintele de mai sus nu trebuie interpretate in mod absolut. Este doar o estimare personala bazata pe calcule statistice la care am adaugat 60 de minute marja de eroare.[/quote]
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
shupskin

[Hawk Eyed Blind Man]



Status: Offline
(since 29-11-2012 14:37)
Joined: 14 Dec 2010
Posts: 20, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: 62.1
Votes: 7

 
Post Posted: 19-05-2011, 19:53:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

BitzaZaOne wrote:
xtest wrote:
E inutil topicu zic eu tot ce ai scris tu mai sus e de la sine....logic ca ai grija de cont si daca vine unu si zice da ba contu sa joc si eu il dai....sau cu ninja alea alea...daca ai un bob de creier ce ai scris mai sus e de la sine nu trebuie sa-ti zica cineva daca ai capu gol ...


Ca venind vorba de creier, tu ai creier? Din postul asta nu prea ai -


Chiar ca...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Masti

[Warlock Master]



Status: Offline
(since 25-05-2024 16:46)
Joined: 28 Feb 2010
Posts: 249, Topics: 43
Location: Azeroth

Reputation: 309.6
Votes: 25

 
Post Posted: 24-05-2011, 11:08:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

shupskin wrote:
Cum sa nu fi fraierit!


Toate cele ce le veti citi sunt inspirate din lucrurile intamplate mie!

Deci hai sa incepem...


1)In primul rand nu fiti fraieriti de cei cu numele partial de admini gen: Shokkerul, Shokkeru, Shockerul care fac anunturi precum: "trebuie sa ne dai detaliile contului, deoarece s-a gasit o problema... "etc.

Cum sa-ti dai seama ca e scam:
a) Uitati-va la numele playerului. Trebuie sa aibe un mic semn de "BLIZZ" inaintea numelui.
b) In orice caz faceti un ticket catre orice gm pentru a confirma anuntul primit prin orice mod de chat.
c) In nici un caz nu dati parola! Un GM poate identifica toate detaliile unui cont doar prin ID!

Print din propria experienta:




Incercati sa faceti print pentru a se bana acel player!


2) " Loteriile ". Aveti grija cum si cati bani dati!

I) Eu va recomand sa nu faceti deloc acest lucru!
II) Daca tot veti incerca asta urmati pasii provizorii:
a) Daca loteria are standardele urmatoare:
75-85 x2 banii 85-97 x3 banii si 97 -100 x4 banii
Atunci cred ca va puteti incerca norocul in a nu fi fraierit.
b) Incercati sa dati putini golzi la inceput sa vedeti daca primiti banii inapoi in cazul in care castigati ceva. Daca nici la 10g nu primiti inapoi 20, 30 atunci nu merita sa mergeti pe 1000 golzi!

NU INCERCATI LOTERIILE "Dati peste roll 50 si castigati!"
exemplu: "Loteria castigatorilor" (Nu am facut print, dar pe global au aparut anunturi ca sunt scammeri)

In acest caz este considerat ca va dati banii de buna voie, deci cei care v-au fraierit nu vor fi pedepsiti.



3) Playerii care se dau admini.

I) Cei care va ofera iteme/bani sau alte bunuri in schimbul datelor contului.
a) Nu le dati!

II) Cei care va spun sa le dati anumite lucruri in caz contrar fiind amenintati cu banul.
a) Pur si simplu ignoratii!


B) In ambele cazuri faceti print, pentru ca impostorii sa fie banati de catre adevaratii admini.

4) Meseriile!
Aceia care vand Tailoring, BS etc cu mats voastre.
a) Aici nu prea aveti ce sa faceti decat printuri si/sau un mini-filmulet, pentru a confirma intelegerea dintre voi doi.
(Nu sunt sigur ca se rezolva ceva in cazul in care ati fost fraierit!)



5)Trade-ul!
Aveti grija cand cineva pune iteme stackate! in loc de 6 sa fie 5 si sa platiti pentru mai putin! Sau in cazul in care vindeti ceva cu 150.000golzi, iar cumparatorul pune doar 15.000 golzi!
AVETI MARE GRIJA!


(De asemenea acestea pot fi doar erori umane!)


6)Cel mai enervant... Ninja!
Nu puteti stii niciodata daca veti fi ninjat sau nu.
a) Daca playerul care face raidul are gs-ul mic, atunci va recomand sa nu intrati in raid, deoarece veti fi probabil ninjat.
b) In cazul in care observati liderul raidului si mai multi oameni din raid in acelasi guild, iar probabilitatea de a fi ninjat este mare.
c) Vom incerca sa facem o lista cu ninjaii serverului, pentru a evita furatul itemelor.


Daca v-a fost de ajutor tutorialul +rep.
Multumesc!



Tutorial facut pentru serverul Freakz, realizat de shupskin - palac de 6.2k gs -


Folositor . Eu mi-am luat teapa cu o loterie . Era vorba roll peste 66 si castigi x2 . Am dat roll 89 si s-a facut ca nu a vazut (probabil nu isi activase "jucaria") . Am zis nicio problema , am dat iar roll si ce credeti ? Am dat 60 , dup dadeam numai sub 66 , ori de cate ori dadadeam , roll arata su 66 . Aveti mare grija .





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Andruxus

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 20-08-2024 11:12)
Joined: 09 Mar 2011
Posts: 78, Topics: 5
Location: Romania

Reputation: 165.7
Votes: 4

 
Post Posted: 24-05-2011, 11:39:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O alta modalitate de a fi pacalit este atunci cand cumperi sa zicem un primordial si tu pui banii si el pune primordialu in zona de enchant / items. Ultimu socket de jos.
Mie mi s-a parut foarte ciudat si am pus 1/3 din cat a cerut caci omul tot sustinea ca merge si asa... si ca dintr-un anumit bug nu poate sa puna decat acolo.
Evident mi-a luat banu. Asa ca inca ceva la care sa fiti atenti.

Mai mult ... mi-ar placea sa se baneze "cersitul". Mor cand ii vad cum se milogesc pt cativa galbeni.




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by LethalFactorLK, 19 July 2016 15:25



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 25-09-2024, 05:10:04
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x