User
Pass
2FA
 
 

Si-a uitat 17 ani de viata

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message797
andree_a

[ <3 T/A/C 30d]



Status: Offline
(since 29-11-2016 18:20)
Joined: 21 Jan 2011
Posts: 13251, Topics: 236
Location: To the moon and back

Reputation: 645.2
Votes: 270

 
Post Posted: 30-07-2011, 22:24:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

A adormit femeie in toata firea si s-a trezit pustoaica! Naomi Jacobs, in varsta de 32 de ani, a mers la culcare intr-o noapte din 2008, iar dimineata a realizat ca nu-si mai aduce aminte ultimii 17 ani din viata.

Femeia s-a trezit crezand ca are 15 ani si ca trebuie sa isi dea examenele de vara - cum se intamplase in 1992. Mama a unui copil, Naomi Jacobs a fost afectata de o forma rara de amnezie, indusa pur si simplu de stres.
Femeia nu recunostea telefoanele mobile si nu stia ce e acela "internet", iar, cel mai rau, nu stia cine e Leo, baiatul ei in varsta de 11 ani.
"M-am uitat in oglinda si am trait sperietura vietii cand am vazut o femeie cu riduri care se holba la mine. Apoi a aparut un baietel si a inceput sa-mi spuna "mama". Atunci am inceput sa tip. Nu am stiut cine e, nu credeam ca e cu mult mai tanar ca mine si cu siguranta nu imi aminteam ca i-am dat nastere. Am inceput sa plang necontrolat. (...) Nu puteam sa inteleg cum am mers la culcare intr-o noapte si m-am trezit intr-un alt secol", a marturisit femeia.

Medicii care au studiat cazul au declarat ca, din cauza stresului, o parte din creierul femeii s-a inchis si nu a mai functionat, stergandu-i o mare parte din amintiri.

"Facebook, Google sau YouTube sunau ca niste cuvinte inventate, iar prima data cand l-am vazut pe fiul meu jucand Xbox, interactionand cu televizorul, mi-am varsat ceaiul", a mai spus femeia.

Insa, la trei ani de la aceasta experienta cumplita, Naomi vorbeste de o amintire graduala si chiar a scris o carte despre povestea incredibila prin care a trecut.

"Mi-au trebuit trei ani de munca intensa pentru a pune cap la cap fiecare piesa din acest puzzle. Incetul cu incetul mi-am recapatat memoria, iar aceasta experienta m-a ajutat sa apreciez mai mult tot ceea ce am acum", a marturisit Naomi.

Naomi si-a recapatat memoria cu ajutorul apropiatilor dar si ajutata de jurnalele pe care le-a scris de-a lungul vietii.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  


The time now is 12-05-2024, 20:37:07
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x