User
Pass
2FA
 
 

windows 7 - the hard disk space eater
Go to page Previous  1, 2, 3    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software
Author Message6305
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 11-08-2011, 14:04:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

koltzu wrote:
In this thread: pseudo-experti

well, daca nu ai fi orbit de propria-ti aroganta, ai observa ca singurul lucru pe care l-ai spus tu pe topicul asta a fost o chestie banala gen disk cleanup si ca tie iti ocupa windows 9.5 gb.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 11-08-2011, 14:07:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca ai fi fost mai atent ai observa ca pe aici zboara dintr-o parte-n alta idei venind de la oameni care habar n-au de IT dar care au impresia ca sunt experti.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
tenegabi

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 09-05-2022 16:18)
Joined: 09 Oct 2010
Posts: 1794, Topics: 68
Location: Maldaeni

Reputation: 42.2
Votes: 35

           
Post Posted: 11-08-2011, 14:17:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

koltzu wrote:
Daca ai fi fost mai atent ai observa ca pe aici zboara dintr-o parte-n alta idei venind de la oameni care habar n-au de IT dar care au impresia ca sunt experti.


Nu mam dat expert, dar nici unu care nu are nicio legatura cu IT-ul nu sunt.Am vazut ca te cam legi de mine.
Din propria experienta i-am spus ce sa fac, credema si eu am trecut prin asa ceva.Lucrez cu si in calculatoare.
Eu nu mam legat de tine, asa ca nici nu o fa, poate am spus ceva gresit, poate nu, dar poti sa mi-o spui frumos nu sa o spui ca nu am nicio legatura si ca imi dau cu parerea, eu nu m-am dat cu parerea, eu am spus cam ce cred eu ca ar fii.Accept corectari asupra mea, dar nu accept sa ma faci unu care imi dau cu parerea, nu ma caracteruza cu unul din ala.Am destula experienta si de obicei vorbesc din experienta nu din forumuri(decat daca fac teste).
Astept raspuns.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 11-08-2011, 14:30:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ma leg de tine, fix din cauza ca nu le dai incepatorilor raspunsuri de care are nevoie un incepator si dup-aia incep si ei sa vorbeasca fara sa stie sa-si sustina teoria.

Acum zic de faza din topicul celui care vroia sa isi upgradeze computerul adaugand mai multa memorie RAM. Tu i-ai zis de frecvente. DDR3 poate functiona si la frecvente foarte joase, exista modele budget care si alea functioneaza la frecvente joase. Un pas mult mai sigur ar fi fost sa-i zici sa se uite la placa de baza, sa intre pe site-ul producatorului si sa observe limitele si componentele compatibile ale placii de baza.

Dar totusi.. uneori dai niste sfaturi de se enerveaza omul doar cand citeste.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
tenegabi

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 09-05-2022 16:18)
Joined: 09 Oct 2010
Posts: 1794, Topics: 68
Location: Maldaeni

Reputation: 42.2
Votes: 35

           
Post Posted: 11-08-2011, 15:08:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

koltzu wrote:
Ma leg de tine, fix din cauza ca nu le dai incepatorilor raspunsuri de care are nevoie un incepator si dup-aia incep si ei sa vorbeasca fara sa stie sa-si sustina teoria.

Acum zic de faza din topicul celui care vroia sa isi upgradeze computerul adaugand mai multa memorie RAM. Tu i-ai zis de frecvente. DDR3 poate functiona si la frecvente foarte joase, exista modele budget care si alea functioneaza la frecvente joase. Un pas mult mai sigur ar fi fost sa-i zici sa se uite la placa de baza, sa intre pe site-ul producatorului si sa observe limitele si componentele compatibile ale placii de baza.

Dar totusi.. uneori dai niste sfaturi de se enerveaza omul doar cand citeste.


Pai cauta tu si dami si mie sa vad si eu daca se mai vand alea pe 1066 ddr3.

Posturi unite automat, 11-08-2011, 16:08:16

Si daca vrea sa inteleaga bine, eu am incercat sa ii dau un sfat, nu mam legat de el nu iam faacut nimic, intelege bine nu intelege ce imi pasa mie, nu sunt platit sa ii spun aluia ce sa faca, daca ii dau un sfat ii dau ca vreau si pot sa ii explic si in termeni tehnici daca vreau, poate sa caute si el pe goolge sa documenteze daca vreau, acum intelegi.Totul este cu o logica, intelegi bine, nu cauta pe google, sunt destule.Ce crezi ca ala cu ramul nu putea sa scrie modelul placii de baza pe google si sa vada cam ce ram ii trebuie, emagul, dc-shop, au ca un fel de script care itit arata cam ce ii trebuie la acel model.Daca se documenta si el si se uita macar 1 ora pe google afla treaba asta. -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 11-08-2011, 15:54:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.emag.ro/memorii/memorie-kingston-1gb-ddr3-1066mhz--pKVR1066D3N71G?EMAGROSESSID=469d8994113905299344ecf046291777
Exista chiar si de 800mHz ddr3. La unele placi de baza mai speciale, dar exista.

Asta nu intelegi tu. Chiar daca esti bine intentionat. Lipsa ta de experienta , "skill" in domeniul asta iti limiteaza "precizia" sfaturilor. Pe scurt .. dai sfaturi proaste. -
Daca e incepator.. se uita pe google dar posibil sa nu inteleaga ca majoritatea raspunsurilor competente sunt in alte limbi + lipsa de experienta in domeniu = bulversare totala.
El a venit aici ca vrea raspunsuri concrete in romana. Tu i le dai dar nu sunt si cele mai bune. -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tenegabi

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 09-05-2022 16:18)
Joined: 09 Oct 2010
Posts: 1794, Topics: 68
Location: Maldaeni

Reputation: 42.2
Votes: 35

           
Post Posted: 11-08-2011, 16:20:35 | Translate post to: ... (Click for more languages)

revox wrote:
http://www.emag.ro/memorii/memorie-kingston-1gb-ddr3-1066mhz--pKVR1066D3N71G?EMAGROSESSID=469d8994113905299344ecf046291777
Exista chiar si de 800mHz ddr3. La unele placi de baza mai speciale, dar exista.

Asta nu intelegi tu. Chiar daca esti bine intentionat. Lipsa ta de experienta , "skill" in domeniul asta iti limiteaza "precizia" sfaturilor. Pe scurt .. dai sfaturi proaste. -
Daca e incepator.. se uita pe google dar posibil sa nu inteleaga ca majoritatea raspunsurilor competente sunt in alte limbi + lipsa de experienta in domeniu = bulversare totala.
El a venit aici ca vrea raspunsuri concrete in romana. Tu i le dai dar nu sunt si cele mai bune. -


De aici ininte te las pe tine sa le explici si eu nu ma mai bag in sectiunea IT, incerc sa invat tot inainte, dar de citi pe aici tot citesc.
Crezi ca conteaza ca este memorie ddr3 de 1066(stii macar de ce sunt facute alea, sau cand au fsot facute?).Mai bine tac decat sa mai iau un warn sau direct ban, stiu ca nu prea sunteti asa sociabili.Poate sunt putin mai neexperimentat, dar nu cred ca trebuia sa faci ce ai facut, puteai sa dai un sfat sau sa ma corectezi.

Bine tovarasu, imi cer scuze ca am vrut sa ajut.
Bafta tie.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 11-08-2011, 16:44:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Esti obsedat de mania persecutiei? Nici macar nu m-am luat de tine. Ti-ai zis doar ca ai facut unele greseli. Nu te mai ataca atat si face pe victima ca chiar s-ar putea sa ma iau de tine. Eu ti-am zis cu frumosul si suferi aici de parca ti-am atacat baza la starcraft 2. Tu ai spus ca vrei sa vezi memoriile ddr3 pe 1066, ti le-am aratat. Pana acum 1 ora habar nu aveai de existenta lor (chiar erai vehement). Iar acum ma intrebi pentru ce sunt pe un ton de parca tu ai sti tot despre memoriile alea si eu sunt un prost. Nu crezi ca esti penibil?
Cum m-am luat de tine asa m-am luat si de Canabis si de ratra si de "n" persoane. Cat timp nu aveti experienta necesara sau macar decenta de a va informa bine. Nu dati sfaturi. Pentru ca cei care le cer.. le cer ca au nevoie de ele. Si poate iau sfaturile voastre de bune iar dupa.. o gafeaza din cauza voastra. Orice actiune are si efect. Actiunea este ca voi dati sfaturi si efectul se rasfrange asupra altora care au avut incredere in voi. Si intrebarea mea este: ce vine au acele persoane ca voi dati sfaturi aiurite?

@ cel cu problema.

Ai activat system restore + indexarea fisierelor de la search, toate serviciile pe on + updateuri, shadow copies, thumbnailurile iar hibernarea o ai oprita? Ai facut update la sp1? Ai bagat theme noi? Ce programe ai bagat de cand ai observat anomalia asta?
Incearca si asta : http://windirstat.info/

l.e.
N-are nici o legatura experienta cu fobia de a te da destept. Cand nu stiu despre este vorba nu postez.
Sunt user pe forumul asta de IT de 3 ani. Si nu mi-am permis 2 ani de zile sa postez mai nimic. Te invit si pe tine pe acolo. -



Last edited by revox on 11-08-2011, 17:16:18; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tenegabi

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 09-05-2022 16:18)
Joined: 09 Oct 2010
Posts: 1794, Topics: 68
Location: Maldaeni

Reputation: 42.2
Votes: 35

           
Post Posted: 11-08-2011, 16:55:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

revox wrote:
Esti obsedat de mania persecutiei? Nici macar nu m-am luat de tine. Ti-ai zis doar ca ai facut unele greseli. Nu te mai ataca atat si face pe victima ca chiar s-ar putea sa ma iau de tine. Eu ti-am zis cu frumosul si suferi aici de parca ti-am atacat baza la starcraft 2. Tu ai spus ca vrei sa vezi memoriile ddr3 pe 1066, ti le-am aratat. Pana acum 1 ora habar nu aveai de existenta lor (chiar erai vehement). Iar acum ma intrebi pentru ce sunt pe un ton de parca tu ai sti tot despre memoriile alea si eu sunt un prost. Nu crezi ca esti penibil?
Cum m-am luat de tine asa m-am luat si de Canabis si de ratra si de "n" persoane. Cat timp nu aveti experienta necesara sau macar decenta de a va informa bine. Nu dati sfaturi. Pentru ca cei care le cer.. le cer ca au nevoie de ele. Si poate iau sfaturile voastre de bune iar dupa.. o gafeaza din cauza voastra. Orice actiune are si efect. Actiunea este ca voi dati sfaturi si efectul se rasfrange asupra altora care au avut incredere in voi. Si intrebarea mea este: ce vine au acele persoane ca voi dati sfaturi aiurite?

@ cel cu problema.

Ai activat system restore + indexarea fisierelor de la search, toate serviciile pe on + updateuri, shadow copies, thumbnailurile iar hibernarea o ai oprita? Ai facut update la sp1? Ai bagat theme noi? Ce programe ai bagat de cand ai observat anomalia asta?
Incearca si asta : http://windirstat.info/


Nu fac pe victima, dar sar in sus ca te legi de mine,memopriile cu 1066 sunt des folosite pe laptopuri, si acela care lai aratat tu este printre nprimele iesit, atunci cand ddr2 nu auzise de 1066.Si daca dau sfaturi gresite, ti-am spus doar ma uit acuma numai postez, o sa te intreb pe tine daca pot sa postez ca esti foarte experimentat.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 11-08-2011, 17:37:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

stop trashing my topic.

in orice caz, am instalat din nou windows, am dezactivat windows updates si datorita postului lui revox m-am gandit sa dezactivez hibernation, care socant imi ocupa aproape 4gb...
am mai dezactivat system restore si search indexing, acum sper sa nu mai am probleme.


le: sa nu va bagati niciodata enterprise, e pain in the *** cu activarea.

also: funny thing



pentru cine nu a observat, imi zice ca am ocupati pe C 11 gb, pe cand folderul windows are 12.5 gb

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 11-08-2011, 18:32:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Este bug. Multi se plang de asta. Unii au liber 28.6gb si de fapt aia sunt cei ocupati. Si etc etc +bug-uri fara numar. -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tenegabi

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 09-05-2022 16:18)
Joined: 09 Oct 2010
Posts: 1794, Topics: 68
Location: Maldaeni

Reputation: 42.2
Votes: 35

           
Post Posted: 11-08-2011, 18:43:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru a mai elibera, cativa gb.
Click dreapta pe partitie, dupa Propietati si selectezi compress this drive to save disk space.Nu te ajuta asa de mult, dar conteaza.Dupa ce faci asta, o sa dureze ceva, toate fisierele din c: vor fi scrise cu albastru.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 11-08-2011, 19:06:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^Ingreuneaza accesarea fisierelor HURR DURR.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Canabis

[i love Haters]



Status: Offline
(since 28-12-2016 18:11)
Joined: 12 Aug 2010
Posts: 2615, Topics: 35
Location: SpawnZone

Reputation: 172.4
Votes: 20

   
Post Posted: 11-08-2011, 21:26:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mie imi ia 9.8 gb, fara sp1, mergi prin folderu de windows, si mai uitata sa nu ai ceva foldere puse aiurea de un installer, si nu stiu daca ajuta
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
zerolevel

[EA Game Tester]



Status: Offline
(since 16-02-2012 19:17)
Joined: 20 Feb 2011
Posts: 61, Topics: 3
Location: Bucuresti

Reputation: 65.4
Votes: 2

Post Posted: 12-08-2011, 01:21:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In general updates care incep cu malware remover, sau security fix etc alea sunt importante, mai sunt si updates care rezolva diverse bugs sa ruleze windows-ul mai bine.

Ti-as recomanda sa iti faci o partitie de 40gb si nu o sa mai ai probleme cu spatiul in c. Sa nu faci prostia sa dai compress la windows.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software  
Go to page Previous  1, 2, 3    


The time now is 16-04-2024, 23:06:01
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x