User
Pass
2FA
 
 

Atentie! Lista cu persoanele rau famate ale acestui server!
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message3376
iT06

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-10-2011 17:55)
Joined: 15 Aug 2011
Posts: 18, Topics: 3
Location: Portugal

Reputation: 60.1
Votes: 2

Post Posted: 16-08-2011, 23:32:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am deschis acest topic pentru a ma adresa tuturor celor care au fost escrocati (ca si mine de altfel) pe serverul de wow (indiferent de realm). Niciodata nu mi-am inchipuit ca actiunile oamenilor din viata reala pot avea corespondent si in lumea virtuala, respectiv intr-un joc. Recunosc totusi ca nu joc decat de 4-5 luni World of Warcraft si probabil din aceasta cauza multe lucruri imi sunt inca necunoscute. Zilele trecute am fost tepuit de un "player" pe numele sau Csrx, un copilandru care nu face altceva decat sa dea tepe altora. Am crezut ca e un om de buna credita si drept urmare am incercat sa cumpar un item (neck) de la el cu 50k gold. Banii i-am dat insa item-ul nu l-am primit, am primit in schimb un gem care avea iconita identica cu a neck-ului. Vina este in totalitate a mea deoarece am dat dovada de prea multa naivitate si neatentie. Am facut un post la seciunea "Cerere ban" dar din pacate necunoscund regulile acestui server si modalitatea de funtionare (faptul ca nu exista log-uri ale tranzactiilor de tip trade si ale conversatiilor) nu am reusit sa fac nimic. Intamplarea mea a durat numai 3 secunde, de cand am pus banii pana am dat trade, deci automat nu am avut cand sa fac print screen. Apoi am inteles ca exista o regula care spune ca "Ai facut trade de iteme/mats cu cineva si ai luat teapa (nu ai primit ce ti s-a promis). Ai nevoie de screenshoturi care arata: ca ati stabilit (pe whisper/say sau alte canale de chat din WoW) ca veti face schimbul, ca ati dat trade (fereastra de trade + bags inainte si dupa trade), ca nu ati primit ce ati stabilit (ai luat ignore, nu raspunde la whispers, nu ai in bags ce trebuia sa primesti, etc)". Din ce am urmarit la rubrica la care am postat si eu (Cerere ban) am observat ca toti playerii care au fost tepuiti si au postat screen shot-uri nu au obtinut nimic ca urmare a sesizarilor lor. De aici rezulta faptul ca ori moderatorii interpreteaza gresit regula mai sus mentionata, ori playerii fac acest lucru. Moderatorii sunt mai intai de toate oameni, asa ca ar trebui sa se gandeasca ca jucatorii care fac sesizari ca urmare a faptului ca au fost inselati de diferite persoane nu o fac de dragul de a face post-uri ci din nevoia de a li se rezolva o anumita problema. De ceva zile am urmarit cu atentie topicul "Cerere ban" si am observat ca nicio sesizare a vreunui player ca urmare a unei intamplari de genul acesta nu a fost rezolvata chiar daca au fost prezentate anumite print screen-uri. Deci din nou se pune problema interpretarii acelei reguli si mai mult de atat se pune problema daca regula "Sa faci scam/fraieresti playerii prin trade-uri/mailuri (ban 1-7 zile sau chiar permanent)" are intr-adevar aplicabilitate. Acest topic nu aduce ofense moderatorilor sau host-ului serverului. Acest topic vine in sprijinul playerilor pentru a cunoaste persoanele "cu antecedente" pe server. Rog moderatorii forumului sa nu inchida topicul si daca manifesta bunavointa sa dea prioritate acestui topic in fata altora deoarece cazurile de "scam" de pe server sunt din ce in ce mai multe. Mai mult, am rugamintea ca persoanele care sunt contra acestei campanii ( din motive mai mult sau mai putin subiective) sa se abtina de la comentarii si sa priveasca rubrica "Cerere ban" unde numarul ceror care doresc banarea playerilor din cauza faptului ca au fost escrocati este din ce in ce mai mare. Repet, topicul nu este o critica la adresa moderatorilor sau a modului lor de a actiona. Este un topic de interes general pentru toti jucatorii de Wow ai comunitatii Freakz. As dori ca fiecare player sa posteze numele celui care la escrocat, realm-ul pe care sa intamplat si modalitatea prin care a fost pacalit ( cele mai multe cazuri, operatiuni de tip "trade").
Pentru a evita scrierea de doua ori a detaliilor ( si aici si la rubrica "cerere ban") puteti da un link catre topicul respectiv.
Consider ca numele celor care vor fi amintiti aici ar trebui sa se regaseasca in lista de "ignore" a fiecarui player care isi doreste un joc pe cat se poate de curat!
Va multumesc si sper ca aceasta campanie sa reprezinte pasul catre un joc mai curat si lipsit de astfel de incidente!

Posturi unite automat, 17-08-2011, 00:32:31

Pentru a da startul campaniei am sa incep chiar eu:

Numele persoanei care m-a mintit/escrocat/pacalit/inselat: Csrx
Realm-ul pe care sa intamplat: Genesis
Modul prin care am fost inselat: Operatiune de tip "trade"
Link: http://forum.wow-freakz.com/Cerere-ban-Csrx-t95141.html

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 16-08-2011, 23:56:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ce frumos punct de vedere ... :-s dar it's juat a game , am pierdut priest full wf :-s .... that's it !


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Hardwell

[forbidden sorcery]



Status: Offline
(since 22-02-2022 09:13)
Joined: 20 Jul 2011
Posts: 4933, Topics: 82
Location: Romania

Reputation: 232.1
Votes: 44

Post Posted: 16-08-2011, 23:57:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Useless topic is useless. Au mai fost astfel de topicuri si in trecut, au fost inchise de gm.


Last edited by Hardwell on 17-08-2011, 00:00:05; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
iT06

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-10-2011 17:55)
Joined: 15 Aug 2011
Posts: 18, Topics: 3
Location: Portugal

Reputation: 60.1
Votes: 2

Post Posted: 17-08-2011, 00:03:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce sa fie inchise cand intamplarile de genul asta sunt de interes general? Consider ca aceasta actiune nu face decat sa ajute serverul, nu-i aduce prejudicii cu nimic!

Posturi unite automat, 17-08-2011, 01:03:07

"It's just a game" - replica asta nu justifica actiunile celor care se ocupa cu asemenea practici! Intr-un fel trebuie sa ne facem dreptate, iar in cazul asta, aceasta campanie reprezinta singura modalitate!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
doru15

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 01-02-2022 14:29)
Joined: 16 Jun 2010
Posts: 3251, Topics: 303
Location: Romania

Reputation: 1145.3
Votes: 97

     
Post Posted: 17-08-2011, 00:06:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

iT06 wrote:
De ce sa fie inchise cand intamplarile de genul asta sunt de interes general? Consider ca aceasta actiune nu face decat sa ajute serverul, nu-i aduce prejudicii cu nimic!


Interes general? huh...
Sincer chiar nu ma intereseaza ca tu nu ai fost atent la ce iei macar sa te duci cu moseu deasupra itemului sa vezi cum se numeste.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
iT06

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-10-2011 17:55)
Joined: 15 Aug 2011
Posts: 18, Topics: 3
Location: Portugal

Reputation: 60.1
Votes: 2

Post Posted: 17-08-2011, 00:10:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru doru15: Cu tot respectul, aceasta campanie nu ti se adreseaza tie care dai dovada de atentie in fiecare moment. Se adreseaza celor care nu fac lucrul asta si care au parte de tot felul de neplaceri din aceasta cauza!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Painless

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-09-2011 19:57)
Joined: 17 Aug 2011
Posts: 1, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 49
Votes: 2

Post Posted: 17-08-2011, 00:16:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Numele persoanei care m-a mintit/escrocat/pacalit/inselat: Lexyn
Realm-ul pe care sa intamplat: Genesis
Modul prin care am fost inselat: Operatiune de tip "trade" .

Copii Din Zilele De Azi. Incep sa invete tot felu de "scurtaturi" pentru a le fi lor mai usor . Sper sa se spele pe cap cu acel primordial saronite care mi l'a luat. Nu ma mai mira nimic . Aveti grija de acum in'colo.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cypyy
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 30-09-2011 15:01)
Joined: 03 Oct 2010
Posts: 971, Topics: 18
Location: Sibiu

Reputation: 106.8
Votes: 29

 
Post Posted: 17-08-2011, 00:27:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Numele persoanei care m`a mintit/bla bla etc.: Padurarulz
Realmul pe care s`a intamplat: Genesis
Modul prin care am fost inselat: mi`a promis un ponei roz si nu s`a tinut de cuvant


http://www.youtube.com/user/cypyy2 <- o hy

http://www.freakz.ro/forum/Cel-mai-shaman-imba-t96651.html - win.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
BlackSun

[Nerdstompers Inc.]



Status: Offline
(since 28-02-2019 17:25)
Joined: 05 Jul 2010
Posts: 869, Topics: 106
Location: Romania

Reputation: 452.2
Votes: 47

Post Posted: 17-08-2011, 00:38:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
muthambals

[Mingonos]



Status: Offline
(since 02-10-2023 13:03)
Joined: 14 Aug 2010
Posts: 9029, Topics: 117
Location: Bucuresti

Reputation: 500.2
Votes: 88

 
Post Posted: 17-08-2011, 00:40:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

cypyy wrote:
Numele persoanei care m`a mintit/bla bla etc.: Padurarulz
Realmul pe care s`a intamplat: Genesis
Modul prin care am fost inselat: mi`a promis un ponei roz si nu s`a tinut de cuvant



off: DOAMNE! cum pot sa fie unii oameni!.. cum sa promiti asa ceva.. si sa nu te poti tine de cuvant?! poftim. iti dau eu unul..



on: iT06, .. suntem Romani.. sper ca intelegi mesajul. suntem obisnuiti sa furam de mici.. fiecare melodie, casete, cd-uri sau jocuri piratate de exemplu... nu ai cum sa schimbi asa ceva...



Last edited by muthambals on 17-08-2011, 00:41:12; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pewbear
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 14-12-2011 19:54)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 1086, Topics: 28
Location: Insulele virgine , Marea Britanie(JK)

Reputation: 9.2
Votes: 16

 
Post Posted: 17-08-2011, 00:40:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

IT cu tot respectul : lumea e rea , obisnuiestete cu ideea , mai ales in romania .


"Lumea a ramas la fel de mare , dar ca acum gandesti mai putin in ea.”
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
iT06

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-10-2011 17:55)
Joined: 15 Aug 2011
Posts: 18, Topics: 3
Location: Portugal

Reputation: 60.1
Votes: 2

Post Posted: 17-08-2011, 00:53:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Inteleg ca trebuie sa te obisnuiesti cu ideea atunci cand nu mai e nimic de facut, dar atat timp cat cei care se ocupa cu astfel de practici pot fi semnalati undeva unde lumea sa stie de ei si sa aiba grija pe viitor ma gandesc ca inca nu e totul pierdut.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Stigmata

[I like trains]



Status: Offline
(since 27-04-2020 19:06)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 2972, Topics: 8
Location: the 90s

Reputation: 669.4
Votes: 28

 
Post Posted: 17-08-2011, 01:18:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Decat sa invat sute de playeri pe de rost pt mai stiu eu ce prostii fac, nu mai bine casc ochii cand dau trade ? Eventual bag acolo si un print sau doua, preventiv.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
iT06

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-10-2011 17:55)
Joined: 15 Aug 2011
Posts: 18, Topics: 3
Location: Portugal

Reputation: 60.1
Votes: 2

Post Posted: 17-08-2011, 01:27:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu inveti 100 de playeri pe de rost, pur si simplu ii adaugi in ignore list! Am spus-o si mai sus, nu vreau sa critic modul de actiune al vreunui moderator, dar sunt atatia playeri care au screen shot-uri si nu s-a intamplat nimic pe motiv ca acele screen shot-uri nu corespund cerintelor serverului ( aici intervine problema de interpretare a regulii respective ).
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 17-08-2011, 01:30:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

e o limita de persoane pe care poti sa le adaugi in ignore list - am aflat asta pentru ca sunt o persoana foarte dusmanoasa
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Levier, 17 August 2011 07:56



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 06-10-2024, 00:44:36
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x