User
Pass
2FA
 
 

Ghid pentru pala tank

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message1068
Buter
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 02-06-2015 12:41)
Joined: 24 Sep 2011
Posts: 24, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 30.1
Votes: 2

 
Post Posted: 19-10-2011, 16:21:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Paladin Tank



I Talente
II Glyph's
III Gem's
IV Rotatie
V Enchanturi






I Talente

Pentru paladinul tank exista o multitudine de variante de specuri. Am testat unele, iar altele le-am compus si am ajuns la concluzia ca doar 3 specuri ar fi potrivite pentru un paladin tank si anume:

I Specul de baza zic eu http://www.wowhead.com/talent#sZGMhfRddRMucbh
Specul asta este mai mult pentru agro. Dupa cum se observa nu am bagat in divine guardian deoarece mie nu mi se mai pare atat de important fiindca pe mine nu ma mai avantajeaza cu nimic. Pe wotlk primeam un 20% dmg reduce 6 sec daca il activamm, acuma e doar pt a ajuta raidul.


II Spec cu divine guardian http://www.wowhead.com/talent#sZGMhfRddRRucbb
Am scos una bucata punct din Rule of Law si am bagat in Divine Guardian. Raidul va primi 20% dmg reduce timp de 6 secunde pe timp de criza.


III Spec de kaitat http://www.wowhead.com/talent#sZGMhfRddRMucbR
Poate ca veti intreba de ce nu am scos din hallowed ground si am preferat sa scot din rule of law. Raspunsul este simplu: cand kaitezi un boss nu iti raman decat 3 speluri cu care poti da in el sa ii faci agro, iar rule of law nu imi da increase crit pe una dintre aceste speluri, in schimb hallowed ground imi da un 40% dmg increase pe unul dintre speluri si anume consecration. Da poate ca bosu va sta 2-3 secunde maxim in el dar acele 2-3 secunde va mai creeaza agro si cu 40% increase se merita








II Glyph's
Eh cu glyph-urile iar este o parte complicata fiindca avem mai multe combinatii in functie de stilul fiecarui jucator, dar momentan am descoperit doar 3 combinatii si anume: Ofensiv, Defensiv, Aoe
Ofensiv:
Prime Glyph:
-Glyph oh Crusader Strike (5% crit pe crusader strike)
-Glyph of Shield of Righetous (10% dmg increase pe Shield of Righetous)
-Glyph of Judgement (10% dmg increase pe Judgement)
-Glyph of Seal of Truth(+10 expertize) acesta il folositi numai daca doriti sa nu mai dati dodge si parry pe boss si poate inlocui foarte bine Glyph of Judgement

Major Glyph:
-Focused Shield (Avenger's shield va da 30% dmg increase cu costul de a lovi 1 singur target in loc de 3)
-Consecration (20% duration si cooldown respectiv 12 sec duratie si 36 cd)
-Holy Wrath (acu vei da stun si pe elementali si dragonkind)

Minor Glyph:
-Glyph of Truth
-Glyph of Blessing of Might
-Glyph of Blessing of Kings

Ca seal la aceasta combinatie de glyph-uri vom folosi Seal of Truth deoarece daca avem glyph-ul vom beneficia de 10 expertize + un dot ce va ramane pe boss si ne va creea agro


Defensiv:
Prime Glyph:
- Glyph oh Crusader Strike (5% crit pe crusader strike)
- Glyph of Shield of Righetous (10% dmg increase pe Shield of Righetous)
- Glyph of Word of Glory (10% heal increase cand folosim Word of Glory)

Major Glyph:
-Focused Shield ( Avenger's shield va da 30% dmg increase cu costul de a lovi de la 3 target doar 1 sg)
-Consecration (20% duration si cooldown respectiv 12 sec duratie si 36 cd)
-Holy Wrath (acu vei da stun si pe elementali si dragonkind)

Minor Glyph:
-Glyph of Insight
-Glyph of Blessing of Kings
-Glyph of Blessing of Might
Ca seal vom folosi de aceasta data Seal of Insight deoarece fiind un spec defensiv ne vom concentra mai mult pe a incerca sa ne tinem singuri in viata cu healul nostru si sa mai scutim healerii de mana. Nu va faceti griji ca agro se va face la fel de bine si fara Seal of Truth


Aoe Style:
Prime Glyph:
- Glyph of Shield of Righetous (10% dmg increase pe Shield of Righetous)
- Glyph oh Crusader Strike (5% crit pe crusader strike)
- Glyph of Hammer of Righetous (10% dmg increase atata pyshical cat si holy... adica undeva la 15% dmg increase)

Major Glyph:
-Consecration (20% duration si cooldown respectiv 12 sec duratie si 36 cd)
-Holy Wrath (acu vei da stun si pe elementali si dragonkind)
-Dazing Shield ( Avenger's Shield acum va putea da daze)
Am scos Glyph of Focused Shield deoarece fiind glyph ce reduce de la 3 la 1 target bounce-ul la Avenger's SHield... nu se merita la aoe.

Minor Glyph:
-Glyph of Insight
-Glyph of Blessing of Kings
-Glyph of blessing of Might






III Gem's
Este important ca mereu sa avem bonusurile de sockete pe pala tank deoarece multe dintre ele ne sunt foarte folositoare.
In mod normal pe paladin tank se stackeaza full mastery pentru a ii da cat mai mult block chance ca sa primeasca mereu 30% dmg reduction respectiv 40% cu buful Holy Shield activat, dar deoarece pe serverul nostru block-ul inca nu absoarbe acest procentaj va voi etala si o serie de gemuri alternative

Red socket:
-20 Parry rating + 20 Mastery rating (Fine Ember Topaz)
-20 Parry rating + 30 Stamina (Defender's Demonseye)

Blue socket:
-20 Mastery rating + 30 stamina (Puissant Dream Emerald)
-60 Stamina (Solid Ocean Saphire)

Yellow socket:
-40 mastery rating (Fractured Amberjewel)
-20 Dodge rating + 30 Stamina (Regal Dream Emerald)

Meta socket: Effulgent Shadowspirit Diamond (81 Stamina + 2% spell damage reduction)

Pentru jewelcrafteri vom inlocui socketul de 60 Stamina(Solid Ocean Saphire) cu cel de 101 Stamina (Solid Chimera's Eye), iar pe cel de 40 Mastery(Fractured Amberjewel) cu cel de 67 Mastery(Fractured Chimera's Eye)







IV Rotatie
I Rotatia pentru primul set de Glyph (Ofensiv):

Avenger's Shield ==> Crusader Strike ==> Judgement ==> Crusader Strike ==> Consecration ==> Crusader Strike ==> Holy wrath ==> Shield of Righetous

Desigur aceasta se poate schimba in functie de cat de des se reseteaza cd-ul la Avenger's Shield. In acest caz vom folosi Avenger's Shield dupa Crusader Strike, iar la 20% HP vom adauga si Hammer of Wrath in rotatie deoarece da un dmg destul de bun.

II Rotatia pentru al doilea set de Glyph (Defensiv)

Avenger's SHield ==> Crusader Strike ==> Judgement ==> Crusader Strike ==> Consecration ==> Crusader Strike ==> WOrd of Glory ==> Holy Wrath

De asemenea si aceasta rotatie poate varia tot din cauza resetului cd-ului la Avenger's Shield

III Rotatia pentru al treilea set de Glyph (Aoe Style)

Avenger's Shield ==> Hammer of Righetous ==> Consecration ==> Hammer of Righetous ==> Holy Wrath ==> Hammer of Righetous ==> Word of Glory/Shield of Righetous

IV Rotatia pentru Kaitat

Asta cred ca e cea mai simpla si usoara rotatie dintre toate:
Avenger's SHield ==> Judgement ==> Consecration







V Enchanturi

Head: Arcanum of the Earthe Ring (Earthen Ring, 90 Stamina + 35 Dodge)
Shoulder: Greater Inscription of Ubreakable Quartz ( Therazane, 75 Stamina + 25 Dodge)
Back: 250 armor
Chest: 75 Stamina
Bracer: 50 Dodge
Gloves: Inca nu am gasit ceva extrem de folositor
Belt: Adaugam inca un socket unde vom pune 67 Mastery sau 60 Stamina
Legs: Charscale Leg Armor (145 stamina + 55 Agility)
Boots: 50 Mastery
Shield: 40 Block Rating
Weapon: Windwalk/Mending/Landslide




Imi cer scuze ca acest ghid creat de mine nu este foarte animat si colorat dar eu unu prefer cateva explicatii simple, usor de inteles decat enspe mii de desene si culori dupa care sa ma doara ochii. Sper ca am explicat pe intelesul tuturor Specul, Glyph-urile, Gem-urile si Rotatia de pala tank.

Sper sa va placa and HAVE FUN:)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  


The time now is 29-04-2024, 08:17:40
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x