User
Pass
2FA
 
 

[FIXED] Bug Bane of Doom
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message28207
Anca

[Bad Kitty]



Status: Offline
(since 12-12-2021 05:06)
Joined: 24 Dec 2010
Posts: 5021, Topics: 240
Location: Hell

Reputation: 2575.2
Votes: 308

 
Post Posted: 27-10-2011, 23:10:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Laurentiu01 wrote:
Dospe wrote:
"Nu mai veniti cu posturi gen ... e buguit ca da 100k dmg pe 4k resil sau mai stiu eu ce. Dovezi clare, calcule ... ca altfel chiar daca va place sau nu, acest bug, daca e vorba de vreun bug, nu o sa fie rezolvat vreodata."

E greu sa-ti dai seama ca e buguit(o iei logic si iti dai seama ca da dmg prea mare,ti se pare normal 100k pe 3kresil?)
Asa s-a reparat si chimera+aimed care dadeau 60k dmg (asta la crit,care ignora resilienta),asa ca se poate repara/disable acest spell.


Nebuno, ai luat 100k pe 3k resil? in ce vis? :<


1. Invata sa dai quote
2. Invatati sa cititi
3. Click and read, Cu ocazia asta poate va mai dezvoltati putin si vocabularul.

Pana la urma niciunu n-ati venit cu o dovada, calcule precise ...

Scuze de offtopic, nu m-am putut abtine sa nu raspund.

---

@Pfear, nice post -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 28-10-2011, 06:06:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pfear wrote:


Iatã ce mãreºte damage-ul BoD-ului:
[list]Shadow Mastery (wowhead link) - Affliction only
Potent Afflictions (wowhead link) - Affliction only
Doom and Gloom (wowhead link) - Affliction talent tree - Tier 1
Jinx (wowhead link)* - Affliction talent tree - Tier 2
Shadow Embrace (wowhead link)- Affliction talent tree - Tier 4
Death's Embrace (wowhead link) - Affliction talent tree - Tier 5
Haunt (wowhead link) - Affliction talent tree - Tier 7
Shadow and Flame (wowhead link) - Destruction talent tree - Tier 1
Demonic Knowledge (wowhead link) - Demonology only
Master Demonologist (wowhead link) - Demonology only
Demonic Pact (wowhead link) - Demonolgy talent tree - Tier 6
Metamorphosis (wowhead link) - Demonolgy talent tree - Tier 7
Curse of the Elements (wowhead link)
Fel Armor (wowhead link)
Dark Intent (wowhead link)


Nu este adevarat, nu ar trebui sa fie influetant de Haunt / Death's Embrace / Shadow Embrace / Potent Afflictions, etc.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
feel

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-09-2013 20:18)
Joined: 12 Sep 2011
Posts: 39, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 58.5
Votes: 10

 
Post Posted: 28-10-2011, 06:23:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Scrie undeva ca nu ar trebuii influentat ?
Da coraption de ce este influentat ? unstable si asa mai departe !
Oricum cu toate astea warlocku pana la patchu urmator este foarte slab cotat ..



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Thunderstormm

[ddd]



Status: Offline
(since 21-04-2018 00:56)
Joined: 29 Nov 2010
Posts: 1107, Topics: 30
Location: Romania

Reputation: 68.1
Votes: 48

Post Posted: 28-10-2011, 13:13:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da, scrie in mai multe locuri, dar nu sunt surse clare. Si @retail nu da atat de mult incat sa trezeasca suspiciuni, gen, nimeni nu s-a plans de spell, de asta nu a oferit nimeni din Blizzard Staff niciun comentariu / detalii privind mechanics spell-ului.
Ce e cert e ca nu poti incadra BoD in celelalte DoT-uri pentru ca e un DoT special. De aici sunt si multe discutii pe Forumul Battle.Net privind efectele (spelluri/ talente/ procs) de care ar trebui sa profite si efectele de care nu ar trebui sa profite.
Eu unul pe Destruction dau 14 - 15k cu el, si 25k crit maxim. Treaba e la Affliction, si Demonology dar la Demonology se explica Metamorfoza.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 28-10-2011, 15:23:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zohlomg wrote:

Nu este adevarat, nu ar trebui sa fie influetant de Haunt / Death's Embrace / Shadow Embrace / Potent Afflictions, etc.



    Haunt: "[...]increasing ALL damage done by your shadow damage-over-time effects on the target for 20 seconds [...]"
    Death's Embrace: "[...]Increases the damage done by your Shadow Spells by 12% when your target is at or below 25% health."
    Shadow Embrace: "[...]increasing all Shadow periodic damage dealt to the target by you by 3%. Lasts for 12 sec. Stacks up to 3 times."
    Potent Afflictions: "Increases all periodic shadow damage you deal by 13.04%. Each point of Mastery increases periodic shadow damage by an additional 1.63%."


Fie b**zz minte in descrierile de mai sus, fie te înºeli de data asta, Zohl.





sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(online 2 weeks ago)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 28-10-2011, 15:30:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Iti zic eu clar ca nu ar trebui sa beneficieze din alea 3, o sa aduca thunderstormm solid proof cand gaseste.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Thunderstormm

[ddd]



Status: Offline
(since 21-04-2018 00:56)
Joined: 29 Nov 2010
Posts: 1107, Topics: 30
Location: Romania

Reputation: 68.1
Votes: 48

Post Posted: 28-10-2011, 18:15:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
Incorrect, BoD is not affected by Potent Afflictions. Go test it. BoA scales with haste and mastery, BoD scales with neither. Baseline or with achievable amounts of haste, Doom still does more than Agony with 0 benefit from Potent Afflictions, which is why Demo and Destro use Doom, but with Potent Afflictions, even the baseline 13%, Agony is better."

Interesting, dar nimic clar, adica clar, si cum am zis mai sus, nu e nimic oficial public deoarece Doom da un damage bun dar nimic de care sa te plangi.
BoD e un DoT special, face parte din periodic damage category, dar e special @mechanics, nu profita de haste, uite un exemplu concret de ce e special. Asta il face sa nu profite de tot ce ai insirat acolo, pentru ca ar fi OP pe Affliction. Thinking dar e greu sa gasesti cva bun, oficial, si sa fie valabil si pentru 4.0.6

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 28-10-2011, 19:23:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce relevanþã are dacã este un dot normal sau unul special?
De ce, dacã nu beneficiazã de haste, trebuie sã nu beneficieze de buff-urile pe care scrie cã se aplicã efectelor damage-over-time sau pe cele pe care scrie cã se aplicã shadow damage-ului?
Cine a spus cã nu este OP pe affli? ªi mai ales, cine a spus cã nu trebuie sã fie OP pe affli?
Este damage over time, este shadow, deci trebuie sã beneficieze de orice buffeazã damage over time ºi shadow damage.

Credeam cã veniþi cu calcule, nu cu argumente de tip "ar fi prea OP"? Dacã ãsta e un argument, atunci ce-ar fi sã acceptãm "Warr-ul este OP în patch-ul ãsta, hai sã nu i se aplice buff-uri specifice pentru cã ar fi/este OP..."

Nu eu am fãcut jocul.
Eu citesc doar descrierile fãcute de B**zz. Poate nu-s cel mai mare theory-crafter warlock, dar englezã, printre altele, ºtiu.
Iar descrierea de la Haunt nu lasã loc de îndoialã: "all damage done by your shadow damage-over-time effects on the target" înseamnã "tot damage-ul fãcut de effectele de tip dot aplicate de tine pe target". Dacã asta spune, cum s-ar putea înþelege altceva?
Dacã ar scrie pe Haunt "all damage done by your haste dependent shadow damage-over-time effects on the target" aº zice cã aveþi dreptate. Dar nu cred cã aveþi.

În altã ordine de idei: am vãzut un post referitor la un bug legat de Jinx ºi CoE, care s-ar dubla pe target. Este posibil sã explice asta parte din damage-ul presupus prea mare al BoD-ului?

ªi, ca o ultimã obervaþie, de când a început lumea sã aiba resil, ºi de când au înþeles mecanica dot-ului, rar am mai sãrit de 40k cu BoD. Pe priest e aproape mereu în jur de 15k.
Este drept, am dat ºi eu acum vreo 3 sãptãmâni pe un DK stamina stacker cu 0 resil ºi nici un defensive CD up un crit de 101k, fiind în gear PvE ºi cu multe procuri/buffuri up (dãdusem 2 Shadow Bolt unul dupã altul, haunt, proc de la volcanic deck, power torrent, lightweave, buffuri de priest, dudu ºi pala - cel mai probabil aveam 11 - 12k spellpower) dar totuºi, "meritul" cel mai mare rãmâne al lui, cã nu ºi-a dat nimic defensive, nu?





sunet



Last edited by Pfear on 28-10-2011, 20:20:09; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Thunderstormm

[ddd]



Status: Offline
(since 21-04-2018 00:56)
Joined: 29 Nov 2010
Posts: 1107, Topics: 30
Location: Romania

Reputation: 68.1
Votes: 48

Post Posted: 28-10-2011, 20:17:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

What ? Blizzard a vrut sa echilibreze mereu situatia, nu sa creeze un spell care da 80k. Daca luam toate buffurile in considerare, tot ce buffeaza Shadow Damage si Periodic Shadow Damage, ajungi la criturile astea, fara indoiala. Nu am zis de Haunt, ci de alte lucruri.
Nu exista dovezi deocamdata, am de gand sa fac un post pe Battle.Net si sa astept replica unuia de acolo.
Cert e ca nu s-a plans nimeni de damageul Bane of Doom in alte locuri, nimeni nu iti poate zice concret de ce profita si ce nu, decat un Developer Blizzard sau un tester bun.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Pfear

[Pur sânge]



Status: Offline
(since 10-12-2018 08:41)
Joined: 02 May 2011
Posts: 1091, Topics: 74
Location: Templul prafului

Reputation: 1747.4
Votes: 164

   
Post Posted: 28-10-2011, 20:28:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Thunderstormm wrote:
What ? Blizzard a vrut sa echilibreze mereu situatia, nu sa creeze un spell care da 80k. Daca luam toate buffurile in considerare, tot ce buffeaza Shadow Damage si Periodic Shadow Damage, ajungi la criturile astea, fara indoiala. Nu am zis de Haunt, ci de alte lucruri.
Nu exista dovezi deocamdata, am de gand sa fac un post pe Battle.Net si sa astept replica unuia de acolo.
Cert e ca nu s-a plans nimeni de damageul Bane of Doom in alte locuri, nimeni nu iti poate zice concret de ce profita si ce nu, decat un Developer Blizzard sau un tester bun.


O discuþie pe battle.net sau arenajunkies ne-ar putea lãmuri suplimentar ºi este o idee foarte bunã.

Cât despre BoD, el are un "dezavantaj" destul de mare: este cât se poate de predictibil. De-asta nu beneficiazã de haste, de-asta este singurul DoT care are durata ºi intervalul între tickuri trecute în description. Ca sã ajute la damage mitigation. Sã nu poþi avea nici o surprizã din partea lui. Culmea este cã BoD poate lucra ºi împotriva lock-ului dacã adversarul e bun.
Cum? Simplu: se dã dispell/remove în secunda 14. În felul ãsta lock-ul nu dã damage deloc cu BoD 29 de secunde, sau 43 dacã se repetã figura la a doua aplicare. Deci într-un astfel de scenariu lock-ul ar fi dat mai mult damage cu BoA decât cu BoD.





sunet

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Thunderstormm

[ddd]



Status: Offline
(since 21-04-2018 00:56)
Joined: 29 Nov 2010
Posts: 1107, Topics: 30
Location: Romania

Reputation: 68.1
Votes: 48

Post Posted: 28-10-2011, 20:37:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am gasit o gramada de posturi, si topicuri si etc, majoritatea topicurilor cu Bane of Doom, sunt alea in care sunt comparate BoA cu BoD, am gasit o gramada de posturi, dar nu e nimic concret, gen nu poti aduce ca dovada posturi de pe retail, atat timp cat nu apartin unui Developer / Membru din Staff care chiar stie ce afirma.
Eu nu am afirmat ca problema e la Haunt , etc etc , ci ca sunt anumite lucruri de care nu ar trebui profita, asta e singura explicatie pentru damageul nebun, sau un proc care boosteaza prea mult damage-ul @affliction, pentru ca ar deveni un spell foarte puternic, extraordinar de puternic. Trebuie testat totul in parte, cu recount, cu statistici.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
gentleman143

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-07-2012 16:27)
Joined: 20 Oct 2010
Posts: 168, Topics: 7
Location: Simeria , Jud Hunedoara

Reputation: 55.3
Votes: 5

 
Post Posted: 28-10-2011, 20:53:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

"affliction uses agony. demo and destro use doom.

doom doesn't benefit from haste but more importantly for affliction is doesn't benefit from any talent or ability that increases periodic damage (affliction's mastery, shadow mastery, etc.) "
Am gasit pe un site de warlocki ... acum nu stiu cat de corect este ce au scris aia

uite si linku la site http://wowmb.net/forums/f9/40809-bane_agony_vs_bane_doom_affliction_rotation/

alt quote de pe mmochamp
"Bane of Doom doesn't scale with neither haste nor affliction mastery"
este un guide de 4.2 dar nu cred ca au schimbat ceva la doom
http://www.mmo-champion.com/threads/837892-Affliction-A-Guide-%284.1%29





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
twlsted

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 01-02-2012 16:24)
Joined: 09 Sep 2010
Posts: 191, Topics: 32
Location: Romania

Reputation: -18
Votes: 6

 
Post Posted: 02-11-2011, 14:01:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Wowhead/WoW Freakz Link: https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=603 (wowhead link)
Descrierea bugului / Bug description: da damage infernal 70-80k lejer (nu trebuie sa mai zic ca am peste 3k resil pentru ca efectiv nu conteaza cat resil ai acest spell ignorand resilul/absorb sau alte talente care diminueaza damage-ul de la spells)
Dovada / Proof: http://i.imgur.com/kG7mo.jpg peste 80k damage la crit pe un dot

comentariile sunt inutile !
imi pare rau s-o spun dar cred ca-mi pun gearul pve dau respec si ma apuc de raiduri sau instante pt.ca altceva nu poti sa faci la capitolul pvp pe acest server !

ce talente/glyph/stats influenteaza acest spell https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=603 (wowhead link)

1. https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=18829 (wowhead link)
2. https://www.wow-freakz.com/spells.php?spell=85108 (wowhead link)

nuexista nici un talent / glyph sau mastery exceptant doar spell power-ul care sa influenteze acest SPELL DAMAGE.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Thunderstormm

[ddd]



Status: Offline
(since 21-04-2018 00:56)
Joined: 29 Nov 2010
Posts: 1107, Topics: 30
Location: Romania

Reputation: 68.1
Votes: 48

Post Posted: 02-11-2011, 15:16:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce scrie acolo @Modified by e poveste. Intre a fi modificat mechanics spellului de ceva talent / glyph si a profita de efectul altui spell eg Haunt, exista o diferenta.
Si pe Demonology dai 80k crit, why not, am in demon form 60% increased damage full mastery. Pe affliction am auzit ca prinde insane crits mereu Thinking Si eu am dat 70k @Dummy cu Affliction, si nu aveam decat Haunt si Shadow Embrace pe target.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tianna

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-06-2014 20:39)
Joined: 17 Jul 2011
Posts: 305, Topics: 42
Location: Romania

Reputation: -66.7
Votes: 19

 
Post Posted: 02-11-2011, 15:22:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://imageshack.us/photo/my-images/405/wowscrnshot110211153105.jpg/
40k non crit pe dummy de 4k resil. Personal best.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by Shocker, 10 January 2012 15:45



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next    


The time now is 29-04-2024, 07:09:32
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x