User
Pass
2FA
 
 

Valiona & Theralion 10/25n encounter explained

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Show only staff posts
Author Message4102
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 15-11-2011, 20:05:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Va spun din start ca nu o sa fac ghidul pinky-sparkly-cute-cute. O sa fiu clar si la obiect, va explic ce fac bossi si ce tre sa faceti voi.

Valiona si Theralion formeaza al 2-lea encounter in Bastion of Twilight. Encounterul consta in lupta cu un dragon jos, iar celalalt sus avand abilitati specifice.
Cand intrati in instanta, bossi sunt pozitionati asa, iar cand sunt engaged asa(epic aliena paint skills).

Fiecare boss cand e jos are un set de abilitati, iar cand e sus alt set.

Encounterul va incepe cu Valiona jos si Theralion sus. Tankul trebuie sa o tina pe Valiona acolo unde e, cu spatele la raid, Valiona fiind cu fata spre prapastie.

PHASE 1

Abilitatile Valionei cand e jos:

    *Blackout (wowhead link) pe care il pune pe un target random, e un debuff magic, poate fi scos cu dispel, iar cand il scoti sau expira face mult damage, gen one hit kill. Pentru a contracara efectul acestui spell, raidul trebuie sa se stackeze langa boss, si abia atunci sa se dea dispel deoarece damageul se va imparti. Atentie, debufful va exploda si atunci cand se atinge healingul pe care il absoarbe, deci nu slackuiti, cand se striga blackout toti fug langa boss, fara sa se panicheze, cum am mai vazut in alte "parti"
    *Devouring Flames (wowhead link) are 2.5 sec cast time, il casteaza intr-un con in fata ei, evident, si il da imediat dupa ce pune blackout. Tankul trebuie sa fuga din fata ei ca nu e healabil damageul de la spellul asta.

Abilitatile lui Theralion cand e sus:

    *Twilight Blast (wowhead link) il casteaza la o secunda, pe targeturi random, si cum spune si tooltipul provoaca damage si celor la 8 yarzi de target, din aceasta cauza trebuie ca range dps si healerii sa stea la 8 yarzi diferenta unul de altul. In mod normal si melee ar trebui sa faca acest lucru, dar cum hitboxul este destul de mic, nu este posibil, iar damageul pe care il ia melee trebuie healuit (nu e grav)
    *dupa 90 de secunde, imediat dupa al 3-lea blackout, incepe tranzitia in faza 2, cand Theralion coboara si Valiona urca. In faza asta de tranzitie, Theralion va casta Dazzling Destruction (wowhead link) care consta in spawnarea unor cerculete move pe jos, care se rotesc gen. Playerii trebuie sa fuga din ele, spre centrul camerei, deoarece la scurt timp Theralion va trimite meteoriti spre cercurile alea care va vor baga in Twilight Realm. Daca totusi ati fost teleportat in twilight realm, nu aveti de facut decat sa evitati bilutele mici care plutesc si sa dati click pe portalul din mijloc si veti reveni langa ceilalti playeri. Dupa toate astea, Theralion va cobora si Valiona va urca, fiecare avand acum abilitati diferite.


Rezumat faza 1: Range si healeri la 8 yarzi unul de altul, stack la blackout, dispel cand sunt toti unul langa altul, imprastierea, repetati de 3 ori si apoi pregatiti-va pt faza de tranzitie.


PHASE 2

Abilitatile lui Theralion cand e jos:

    *Engulfing Magic (wowhead link) un debuff pe care il pune pe un random target, si asa cum spune tooltipul provoci damage celor din jur pentru fiecare heal sau damage pe care il faci tu. Trebuie sa fugiti de raid imediat cum pune debufful pe voi, si va recomand deadly boss mods pentru a va anunta cand il aveti. Recomand claselor de heal care au heal over time gen druid cu hots, shaman cu healing rain sau priest cu echo of light sau claselor care au damage over time gen priesti warloci sa astepte sa puna pe cineva Engulfing Magic pana sa foloseasca aceste abilitati, deoarece daca va prinde langa raid cu hots/dots up este foarte usor wipe.
    *Fabulous Flames (wowhead link) constau intr-o pata neagra pe care o pune pe jos, din care ies flacari care dau damage destul de mult. In mod normal abilitatea este data doar pe range dps, dar aici o da numai pe tank. Din acest motiv tankul trebuie sa mute bossul imediat cum a pus flacarile, iar melee dps sa fie pe faza ca sa fuga dupa tank sa nu ia prea mult damage din flacari.


Abilitatile Valionei cand e sus:

    *Twilight Meteorite (wowhead link) il da random, are 6 secunde cast time, iar in prealabil marcheaza playerul pe care da cu o sagetuta. Dupa cum vedeti in tooltip este un damage destul de mare, dar care se imparte daca sunt mai multi playeri unul langa altul. Atentie, sagetuta e de la Twilight Meteorite, nu de la Engulfing Magic, sa nu faceti cum au facut alti destepti din alte "parti" sa se panicheze si cand vad sageata pe ei sa fuga ca niste gaini fara cap.
    *Deep Breath (wowhead link) marcheaza intrarea in faza de tranzitie dintre Theralion si Valiona, la aproximativ 160 de secunde dupa ce incepe faza 2. Spellul este cam asa: Valiona, in aer, se duce unde sta ea initial si casteaza de-a lungul camerei (de la ea la theralion) o serie de flacari. O sa casteze prima oara pe partea stanga cum te uiti la ea cand intrii in camera, dupa ce dispar flacarile o sa casteze pe mijloc, iar dupa ce dispar si alea o sa casteze pe partea dreapta. Daca esti prins in flacari vei intra in twilight realm, dar de data asta un twilight realm unde sunt si flacari si unde vei muri aproape instant daca nu ai cooldownuri defensive.


Dupa Deep Breath Valiona coboara, Theralion se ridica si incepe din nou PHASE 1.

Cum procedati in faza 2:
In primul rand, tankul va lua bossul si va incepe sa il tankeze in locul marcat cu bulina neagra din poza. Range dps vor sta stackati in mijloc, unde e capul de mort pe harta. Tankul va plimba bossul pe marginea camerei, in sensul aratat de sageata din poza, astfel incat, atunci cand valiona se pregateste pentru Deep Breath aka faza de tranzitie, pozitionarea raidului sa devina asa (bulina galbena range, bulina alba tankul cu bossul + melee. Flacarile Valionei vor fi ceva de genul: primul rand, al doilea rand si al 3lea rand. Asadar, cum incep sa dispara flacarile de pe mijloc, trebuie sa fugiti repede in partea celalalta pentru a le evita pe urmatoarele.

Rezumat faza 2: range si heal stack in centru, tankul plimba bossul in jurul lor. Ai Engulfing Magic fugi de raid si continui sa dai dps/heal. Ai sageata aka twilight meteorite NU FUGI DE RAID AMETITULE! Incepe faza de tranzitie dupa 160 de secunde, va mutati lipiti de perete asa cum e in poza, avansati spre locul unde statea Theralion initial cat timp Valiona casteaza primul si al 2-lea set de flacari, asteptati sa dispara setul 2 si fugiti in partea celalalta a camerei pentru a evita setul 3 de flacari.


Pe 25 normal, totul e absolut la fel, numai ca la blackout nu trebuie sa va stackati toti, daca pune pe melee dati dispel direct, daca pune pe un range, doar el fuge la melee sa primeasca dispel.


Cum trebuie sa fie raidul:
pe 10n: 1 tank, 3 healeri pentru siguranta si maxim 3 melee dps, ca sa nu faceti viata grea healerilor, restul range dps
pe 25n: 1 tank, 5-6 healeri si nu mai mult de 7-8 melee dps, deoarece pe 25 e mai nasol cu meteoritii, iar restul range dps.


Also, luati deadly boss modsul dbm freakz rar asta pe care l-am modificat eu ca sa corespunda cu timerele de pe freakz, si daca il folositi puteti scrie in chat /range 8 pentru a vedea daca e cineva langa voi in faza 1.

Cam asta ar fi, daca intelegeti tot ce am scris eu aici nu ar trebui sa luati wipe niciodata la valiona. Daca aveti nelamuriti postati-le, daca gasiti greseli, atentionati-ma, de asemenea daca am omis ceva va rog sa imi atrageti atentia.



Last edited by sundaysfantasy on 17-11-2011, 16:23:05; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
maro

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 20-07-2018 10:08)
Joined: 25 Jul 2010
Posts: 211, Topics: 46
Location: Romania

Reputation: 106.1
Votes: 13

 
Post Posted: 15-11-2011, 20:19:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

TUtorialu asta merge 100% pe freakz cu tot cu dbm? sau e de blizzard?



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lifetap

[Furious Gladiator]



Status: Offline
(since 29-07-2017 08:10)
Joined: 16 Aug 2011
Posts: 1032, Topics: 20
Location: CLUJ

Reputation: 166.7
Votes: 43

 
Post Posted: 15-11-2011, 20:29:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

foarte complex si bine explicat, gg.


You hate your life, while some people dream of having your life.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
doru15

[Screwed Freak]



Status: Offline
(since 01-02-2022 14:29)
Joined: 16 Jun 2010
Posts: 3251, Topics: 303
Location: Romania

Reputation: 1145.3
Votes: 97

     
Post Posted: 15-11-2011, 20:42:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Felicitari pentru tutorial. Te deranjeaza daca voi realiza si eu un tutorial pinky-sparkly-cute-cute? Vreau sa alfu parerea ta ca sa stiu ce sa fac si sa nu aud vorbe dupa legate de "plagiat" sau copy paste...


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paul !?

[Maniac]



Status: Offline
(since 31-03-2020 22:01)
Joined: 21 Jul 2011
Posts: 1269, Topics: 104
Location: Calarasi

Reputation: 62.2
Votes: 49

Post Posted: 15-11-2011, 20:48:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Traiasca amina boss ! -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cherosh

[Warrior Junkie]



Status: Offline
(since 09-09-2019 08:00)
Joined: 21 Dec 2010
Posts: 458, Topics: 15
Location: Bucuresti

Reputation: 179.9
Votes: 14

   
Post Posted: 15-11-2011, 21:09:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am si eu DBM-ul facut de tine si am observat ca nu arata cum trebuie la Deep Breath. Niciodata nu s-a intamplat la mine sa dea breathul ala cand scria addonul.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
irontitan

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-09-2012 10:28)
Joined: 27 Jul 2011
Posts: 33, Topics: 1
Location: Romania

Reputation: 98.3
Votes: 3

 
Post Posted: 15-11-2011, 21:16:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nicee


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
k0s

[Freakz Admin | Dev]



Status: Offline
(since 24-09-2022 11:04)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 6071, Topics: 354
Location: Romania

Reputation: 103251
Votes: 222

Post Posted: 15-11-2011, 21:22:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

La ce va trebuie un tutorial cu scris roz, cu poze si alte bling bling cand asa e lung si la obiect.

Bravo.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kamikazze

[Maniac]



Status: Offline
(since 05-02-2015 23:45)
Joined: 12 Sep 2010
Posts: 1193, Topics: 57
Location: Timisoara / Deva

Reputation: 488.9
Votes: 28

 
Post Posted: 15-11-2011, 22:23:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

foarte explicit, thanks & good job

Wickedfruit - Sylvanas EU
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 15-11-2011, 22:59:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

cherosh wrote:
Am si eu DBM-ul facut de tine si am observat ca nu arata cum trebuie la Deep Breath. Niciodata nu s-a intamplat la mine sa dea breathul ala cand scria addonul.

da, am observat si eu asta, m-am luat dupa timerul de la shocker, o sa intru eventual sa cronometrez manual si o sa il updatez.

oricum, am omis un lucru, pentru fiecare abilitare au un bos text pe care il spun bossii, si daca joci cu sunet ii si auzi. mai ales la deep breath e mega folositor.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pletosu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 10-12-2011 14:27)
Joined: 11 Apr 2010
Posts: 126, Topics: 15
Location: Romania

Reputation: 89.8
Votes: 8

 
Post Posted: 16-11-2011, 10:01:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

epic paint skills ... lol -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
sundaysfantasy

[The Human Equation]



Status: Offline
(since 16-10-2018 18:20)
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 6776, Topics: 210
Location: Romania

Reputation: 645.8
Votes: 55

 
Post Posted: 17-11-2011, 16:22:34 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sundaysfantasy wrote:
cherosh wrote:
Am si eu DBM-ul facut de tine si am observat ca nu arata cum trebuie la Deep Breath. Niciodata nu s-a intamplat la mine sa dea breathul ala cand scria addonul.

da, am observat si eu asta, m-am luat dupa timerul de la shocker, o sa intru eventual sa cronometrez manual si o sa il updatez.

updated
dbm freakz rar

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
HrN

[mayhem]



Status: Offline
(since 04-08-2014 20:54)
Joined: 31 Jan 2010
Posts: 768, Topics: 94
Location: trag in piept aerul jegos de bucuresti...

Reputation: 78.4
Votes: 17

 
Post Posted: 24-11-2011, 06:16:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

mai nou a inceput sa dea fabulos flames doar pe ranged (asa cum trebuie), you might wanna update it


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  


The time now is 16-05-2024, 07:35:03
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x