User
Pass
2FA
 
 

Dacii - Originea adevarata a poporului Roman.
Go to page 1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> war3.freakz.ro -> Archive 2006-2016
Author Message7381
SiLe

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 07-03-2017 14:21)
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 2014, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 836.9
Votes: 34

Post Posted: 17-03-2012, 05:55:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O lectie de istorie care nu se preda in scoala, pentru ca adevarul despre stramosii nostri Daci este prea mare ca sa ii fie permis sa iasa la lumina. Una dintre primele civilizatii europene au fost Dacii, dovezi sunt multe pentru cine vrea sa le gaseasca, uitati-va la acest documentar daca vreti sa va cunoasteti originea. Un nume de Burebista si nu de Traian.

https://youtube.com/watch?v=duj_84hnc58:




Last edited by SiLe on 17-03-2012, 07:48:13; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
warquz

[[Tata Lor]]



Status: Offline
(since 01-10-2014 12:00)
Joined: 29 Apr 2010
Posts: 594, Topics: 11
Location: Piatra-Neamt

Reputation: 146.5
Votes: 8

   
Post Posted: 17-03-2012, 07:05:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ff tare documentarul. Ce nenorocit trebuie sa fii sa nu iti recunosti propriile descoperiri(fac referire la muzeul din cluj).

FreakY LikE Me !



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
SiLe

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 07-03-2017 14:21)
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 2014, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 836.9
Votes: 34

Post Posted: 17-03-2012, 08:09:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In clasa 11-a in liceu am avut un profesor de Istorie care era si editor sef la un ziar (nu mai tin minte care) si in prima ora, la prima lectie ne-a spus sa tinem minte 2 lucruri :

1. Istoria este intotdeauna scrisa de INVINGATORI - Invinsii chiar daca au o alta parere despre cursul evenimentelor, nu vor fi luati in considerare. Astfel istoria este deformata si falsificata dupa bunul lor plac.

2. America este un experiment. - Tot ce are succes in america este perfect valabil si pentru restul lumii, deci va fi aplicata metoda peste tot.

Acum sper sa nu imi sariti in cap sa spuneti ca America este stat democratic - In 2001 George Bush a semnat Patriot Act, care le permite sa fii arestat fara mandat special, fara sa ai dreptul la avocat, fara sa ai dreptul de a contacta pe cineva, sa ti se controleze casa si proprietatile, sa fii Torturat , totul sub "suspiciunea" ca ai fi Terorist. Drepturile tale sunt aceleasi ca in Evul Mediu cand erai Torturat si ucis de Inchizitie sub "suspiciunea" ca ai fii Vrajitor sau Vrajitoare - hai ca e misto in Democratie.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
warquz

[[Tata Lor]]



Status: Offline
(since 01-10-2014 12:00)
Joined: 29 Apr 2010
Posts: 594, Topics: 11
Location: Piatra-Neamt

Reputation: 146.5
Votes: 8

   
Post Posted: 17-03-2012, 10:57:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Parerea mea despre America USA Flag ? ('')

FreakY LikE Me !



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Tasse

[`NEZEUj37!]



Status: Offline
(since 06-07-2020 17:51)
Joined: 06 Mar 2011
Posts: 1176, Topics: 11
Location: Romania

Reputation: 243
Votes: 15

Post Posted: 17-03-2012, 13:46:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte frumos documentarul. Toti romanii ar trebui sa vada acest documentar.

Mersi Sile.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
BliTz'

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 30-08-2019 11:29)
Joined: 11 Feb 2012
Posts: 433, Topics: 53
Location: Funeral Services

Reputation: 142.5
Votes: 26

Post Posted: 17-03-2012, 19:44:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte tare documentarul.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SiLe

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 07-03-2017 14:21)
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 2014, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 836.9
Votes: 34

Post Posted: 17-03-2012, 20:03:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

L-am pus aici din cauza lui Jack Bauer, i-am spus aseara ca Limba Latina se trage din Daca si a inceput sa imi explice cum suntem un popor de amestecaturi si am invatat ca niste sclavi "Limba Stapanului" .
Avand in vedere ca prima scriere de pe teritoriul europei si DIN LUME are 7.000 de ani si este de pe teritoriul Dacic, tin sa afirm ca am avut dreptate, Latina este derivata de aici de undeva.

Iti astept replica Jack Bauer -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kure

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 26-12-2018 20:22)
Joined: 13 Feb 2011
Posts: 106, Topics: 7
Location: Romania

Reputation: 258.9
Votes: 6

Post Posted: 17-03-2012, 21:41:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte interesant, stiam (de fapt asta invatasem) ca primele scrieri sunt de undeva din Asia Mica, Sumer, Babilon..pe acolo
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Jack Bauer

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-09-2012 00:33)
Joined: 23 Aug 2011
Posts: 59, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 123.2
Votes: 8

Post Posted: 17-03-2012, 21:43:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte interesant documentarul ma bucur ca mi-ai dat link-ul l-am urmarit aseara cu mult interes. Azi dimineata am vaz un reportaj facut de antena 3 referitor la acest documentar, ceea ce m-a intrigat sa astept o continuare a acestei teme propuse. Insa pana la a accepta ca limba latina ar fi avut izvor, radacina in limba dacilor ma tem ca va fi nevoie de o dezvoltare a temei un pic mai elaborata.Macar inca un documentar care sa dezbata faptele si izvoarele istorice aduse in discutie de realizatorii acestui proiect. Poate sunt considerat prea sceptic , dar imi place ca o informatie sa fie confirmata de mai mult de o singura sursa, macar doua ( mai ales ca baiatul cela pletos spune in documentar : "studii recente de paleo-genetica...AR PUTEA sa ateste ca limba Dacica si limba latina ar putea fi surori......ca latina vulgara AR PUTEA deriva din Daca"- observi ambiguitatea argumentelor. Mi-ar placea dak in continuarea acestui documentar ni s-ar dezvalui si aceste studii, probabil ca e un viitor proiect la care se lucreaza) Recunosc ca acest documentar e ceva nou o susrsa de informatii la care nu am avut pana acum acces avand potentialul sa schimbe cateva din ideile predate in scoala. Totusi in cele 50 de minute, ne sunt prezentate ipoteze si nu axiome. Astept sa vad si alte materiale de la realizatori Recunoscand ca mi-a starnit interesul asupra acestui subiect. Se spune ca stramosii Romei fura etruscii ce locuiau in Pen Italica inainte de crearea Republicii si isi aveau centrul in Toscana ceea ce e ironic, avand in vedere ca dezbaterea noastra a inceput cand jucam amandoi pe Tuscan azinoapte.

Jack Bauer Facts :
Jack Bauer doesn't get an erection, he sets up a perimeter in his pants.
Jack Bauer twisted the cap off a coke bottle only to have it say " Sorry, play again. Enjoy coke!". Jack put the cap back on and kept twisting until it said " Sorry, you win! Don't hit me!"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Jack Bauer

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 23-09-2012 00:33)
Joined: 23 Aug 2011
Posts: 59, Topics: 8
Location: Romania

Reputation: 123.2
Votes: 8

Post Posted: 18-03-2012, 01:59:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.dacii.ro/congres2005/lucrari/adrian_bucurescu_tainele_tablitelor.htm

Revin cu cateva idei. Ar fi grozav daca s-ar lamuri acest "mister" legat de originile poprului roman. Ar fi si mai grozav daca avantul idealist al d-nului Adrian Bucurescu s-ar fructifica in "deconspirari" ale manipularilor si ale musamalizarilor surselor istorice efectuate in diverse momente ale istoriei noastre.
Pe de alta parte uitandu-ma la poporul roman din prezent, cel ce se lasa condus de oameni cu nume sugestive inspre flatulenta, si distrat de emisiuni de teapa celei moderate de Capatos....ma tem ca sangele "celor mai viteji si mai drepti dintre traci" ne curge destul de SUBTIAT in vene. Poate a fost o vreme cand , acum 7000 de ani poporul din care ne tragem era "DArul lui Dzeu", insa de-alungul timpul ne-am metamorfozat in ceva nu tocmai placut si estetic.


Jack Bauer Facts :
Jack Bauer doesn't get an erection, he sets up a perimeter in his pants.
Jack Bauer twisted the cap off a coke bottle only to have it say " Sorry, play again. Enjoy coke!". Jack put the cap back on and kept twisting until it said " Sorry, you win! Don't hit me!"
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SiLe

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 07-03-2017 14:21)
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 2014, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 836.9
Votes: 34

Post Posted: 18-03-2012, 03:05:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dragul meu Jack Bauer, aceasta transformare pe care ai remarcat-o (si nu esti singurul) in atitudinea, comportamentul si educatia fratilor nostri DACI, se datoreaza unor caractere mai slabe din Conducerea Tarii care fiind dispuse sa renunte la Onoare, Demnitate si Dragostea de Tara pentru niste interese financiare meschine si lipsite de sens ( Banii sunt doar niste foi de plastic colorate pe care scriu niste cifre, oricine vede mai mult de atat nu realizeaza ca banul nu are alta valoare decat cea pe care i-o dai tu ca om, Sau daca vede cineva mai mult de atat, poate imi spune cat Plastic Colorat valoreaza viata unui om ? Astia ne vand pe plastic, sunt rataciti cronici) nu isi dau seama de impactul actiunilor lor, sau poate isi dau seama, caz in care sunt doar niste Tradatori care trebuie Eliminati .

Daca stai sa analizezi Cauza si Efectul, poate vei ajunge la urmatoarea concluzie :

Ne-au ascuns Istoria, ne-au Jefuit tara, au incercat sa ne Cucereasca , sa ne Divida teritoriile, sa ne impuna Domnitori servili Lor.

Apoi pe plan Educational Al. I. Cuza a reusit o mare victorie introducand invatamantul obligatoriu si infiintand Universitati in intreaga tara, Dar asta le-a deschis lor o cale de acces catre mintea copiilor, drept urmare au inceput sa se infiltreze in Sistemul Educational si Academic, controlat si la nivel Ministerial prin Oameni cheie din Guvern, prin Legi menite sa creeze DEZECHILIBRU.

Dovada clara a Sabotarii Educatiei este faptul ca in FIECARE AN Ministrul Educatiei este schimbat, de fiecare data apare altul si mai incompetent (sub forma de marioneta) care promite Reforma, schimba programa scolara si manualele, iar Rezultatul l-ai vazut in 2011 la Bacalaureat.

Atacul asupra noastra nu se opreste aici, Cultura este la pamant, Sanatatea la fel, ne umbla la psihic prin metoda Dezbina si Cucereste in asa fel incat nu mai avem incredere unii in ceilalti, ne uitam cu teama sau ignoranta la cei de langa noi Fratii nostrii, sa ne Uram intre noi.

La Televizor se prezinta numai Crime, Violuri, Batai, Femei goale, Manele, Muzica fara mesaj, Ignorand subiectele care merita cu adevarat promovate cum ar fi acesta pe care il dezbatem acum, sa distruga ultimul Sentiment de apartenenta si de solidaritate, astfel asigurandu-se ca nu ne vom uni impotriva lor, pentru ca NUMAI Impreuna avem o sansa sa ii punem cu botul pe labe.


Drept urmare, rezultatul a sute de ani de RAHAT servit cu lingurita arata ca unora le prieste, ba chiar s-au obisnuit cu el si nu mai pot sa faca diferenta dintre gustul Libertatii si cel al rahatului.

Nu este neaparat vina lor, asa au fost Educati ... dar asta nu inseamna ca nu ii putem Re-educa, aratandu-le cine sunt ei defapt si cum ar trebui sa se comporte. Am increderea ca o schimbare in constiinta noastra, a tuturor se va intampla curand si numai cei cu mintea intunecata, inima si sufletul ars nu vor accepta schimbarea, dar vom reusi.

Scuze pentru postul kilometric, dar sunt multe de zis pe subiectul asta si economie de cuvinte nu putem face, daca aveti pareri de exprimat faceti-o asa cum stiti mai bine DAR inteligibil si in limba Romana nu cu sh, ke, mf, uh, si alte tampenii -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
BucovinA

[cristake-]



Status: Offline
(since 29-01-2019 19:20)
Joined: 11 Oct 2010
Posts: 704, Topics: 28
Location: Bucuresti

Reputation: 176.1
Votes: 15

 
Post Posted: 18-03-2012, 12:33:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Toti romanii ar trebui sa stie ce zice in documentar.
@Sile : ai fost candva un mic tocilar?-



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SiLe

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 07-03-2017 14:21)
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 2014, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 836.9
Votes: 34

Post Posted: 18-03-2012, 13:53:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am luat premiul 1 in liceu clasa a11-a daca la asta te referi cand zici "mic tocilar" , dar in general am fost un elev mediocru, matematica nu se leaga de mine, insa istoria a fost o pasiune si consider ca toti ar trebui sa ne cunoastem istoria altfel riscam sa repetam greselile din trecut.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
BucovinA

[cristake-]



Status: Offline
(since 29-01-2019 19:20)
Joined: 11 Oct 2010
Posts: 704, Topics: 28
Location: Bucuresti

Reputation: 176.1
Votes: 15

 
Post Posted: 18-03-2012, 20:11:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu mai ai ce greseli sa repeti din trecut, lumea s-a schimbat mult, se traiesc de pe alte reguli , si cum s-a mai zis, poporu' se trezeste la realitate incet-incet, asa ca, greselile din trecut au ramas in trecut:)


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
slow_panarama

[Creep]



Status: Offline
(since 09-04-2015 20:50)
Joined: 06 Aug 2007
Posts: 692, Topics: 70
Location: Diham

Reputation: 459.6
Votes: 8

Post Posted: 19-03-2012, 15:38:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

e si logic tu ca imperiu ce iti lasi in urma dupa ce ai cucerit o tara ca sa o colonizezi?BATRANI si RANITI oameni neimportanti , e clar aia nu au cum sa se amestece cu locuitori de drept si cat credeti ca au rezistat ?
Cititi cartea "NOI NU SUNTEM URMASII ROMEI"! Bauer iti recomand ca vad ca ai ceva incertitudini
Citez din carte "PENTRU A LICHIDAREA UNI POPOR SE INCEPE PRIN A-I "ALTERA" , A-I STERGE MEMORIA.
II DISTRUGI CARTILE , RELIGIA, CULTURA , ISTORIA SI DUPAIA ALTCINEVA II VA SCRIE ALTE CARTI II VA DA ALTA CULTURA ALTA RELIGIE II VA INVENTA O ALTA RELIGIE (DE ORIGINE LATINO-ROMANA , LATINO-GREACA). INTRE TIMP POPORUL INCEPE SA UITE CEEA CE ESTE CEEA CE A FOST IAR CEI DIN JUR IL VOR UITA SI MAI REPEDE ; LIMBA NU VA MAI FI DECAT UN SIMPLU ELEMENT DE FOLCLOR CARE MAI DEVREME SAU MAI TARZIU VA MURI DE MOARTE NATURALA .
NOI FORME ISTORICE VOR ADUCE ELEMENTE SI SIMBOLURI NOI DE ADORATIE CARE LE VOR INLOCUI PE CELE VECHI (vezi Dragobetele in concordanta cu Valentines day , o porcarie , oricum o schimbare tot e ca am vazut ca sa promovat mai mult dragobetele decat valentine's day anul acesta , un pas inainte SPER). DIN VECHIUL STRAT SPIRITUAL VOR RAMANE UNDEVA INTR-UN STRAT INFERIOR AL CUNOASTERI NUMAI CATEVA CUVINTE , EXPRESII , TRADITII FOLCLORICE , IMPRESII , FRAGMENTE MUZICALE, NUME DE LOCALITATII , MUNTI , APE FARA UN INTELES APARENT.
FORMELE VECHI CARE CANDVA AU OCUPAT VALENTA TRANSCEDENTULUI VOR FI DEPLASATE DE FORMELE NOI CARE VOR DICTA COMPONENTA SI FUNCTIA NOULUI "POPOR DE ORIGINE ......".
ASA SA INTAMPLAT SI CU NOI! Si cu asta am cam incheiat , va las sa va documentati despre origini


Pe umarul stang am un drac iar pe umarul drept nici un inger -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> hidden stuff -> war3.freakz.ro -> Archive 2006-2016  
Go to page 1, 2, 3  Next    


The time now is 29-04-2024, 08:26:33
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x