User
Pass
2FA
 
 

Restoration Druid PvE Guide
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm
Author Message46325
IamLegend

[Creep]



Status: Offline
(since 01-12-2012 11:53)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 654, Topics: 21
Location: Romania

Reputation: -90.9
Votes: 11

 
Post Posted: 21-03-2012, 11:55:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Check again, sunt destul de sigur ca merge glyphul. - Cel putin ultima oara cand am facut pve pe druid, mergea. - Asta se intampla acum vreo ~ 2 luni.

5,6 milioane e super putin intr-un raid de 25. Culmea e ca in raidul cu 18 milioane, am fost pe locul 3 la heal in raid. (era in perioada cand era buguit rain-ul la shaman si dadeau heal ca descreieratii, scotand cifre gen 25 milioane) -
Dupa cum am spus si anterior, am reinstalat recent wow-ul (mi-a facut update din greseala la 4.3.2 si nu am avut de ales decat sa reinstalez).
Eu personal scot 5-6 mil in BG la Arathi Basin.-
De exemplu intr-un raid de 10 normal, scot in jur de 7-8 mil si pe 10 HC cam 10-12 mil. La raidurile de 25 dau la fel, indiferent de dificultate si mnoh, scot cam aceleasi valori indiferent de Normal sau Heroic. -


Quinwaz wrote:
Trebuie sa ma prezint si eu?
Nume: Marian
Nume in Game: Quinwaz
Despre Mine: Am Nasu Mare -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Silenz

[MindControled]



Status: Offline
(since 28-05-2018 09:51)
Joined: 17 Oct 2010
Posts: 249, Topics: 15
Location: Bucuresti

Reputation: 45.8
Votes: 22

Post Posted: 21-03-2012, 12:58:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

IamLegend wrote:

5,6 milioane e super putin intr-un raid de 25.


Ce gresiti toti.
Un healer foarte bun nu se cunoaste dupa healing done.

Un raid capabil este un raid care usureaza la maximum munca healerilor. Pe serverul asta sunt 90% nubi, stau in toate prostiile pe jos, vad ca iau damage, dar nu se misca din ele, bazandu-se pe healeri ca o sa ii tina in viata, de aia scoti tu 10000000 miliarde healing done in raid. Un raid plin de oameni pro se cunoaste, munca healerului este redusa dramatic.

Si un healer bun este acela care are cel mai mult healing done, healing per second si cel mai MIC overhealing done. Degeaba ai 10 miliarde healing done daca ai dublu overhealing done, sau chiar triplu. Aia inseamna ca este un nab care face spam de heal incontinuu ca il tine mana, nu ca este un healer bun.

Invatati sa faceti diferenta dintre un raid capabil si un heal capabil si un raid plin de buni care stau in toate prostiile si cu healeri nubi care fac numai spam de heal.


[PvE] Druid TANK Guide
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
IamLegend

[Creep]



Status: Offline
(since 01-12-2012 11:53)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 654, Topics: 21
Location: Romania

Reputation: -90.9
Votes: 11

 
Post Posted: 21-03-2012, 13:50:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai asta spuneam si eu mai sus.
Cei din guilda HKP, mellee dps mostly, probabil usureaza treaba healerilor evitand sa ia damage inutil prin pozitionare si miscare facuta cu cap si de aceea healerii lor, gen Cobrel, pot tine healul pe durata intregului encounter, fara a se axa pe spirit. In acest context, si eu as face acelasi build.
In cazul meu, din nefericire,lumea statea teapana pe loc, pentru a da bine la recount DPS, lucru care ma forta sa dau heal continuu.
Cu overhealul am stat mereu bine si am dat mereu strictul necesar dar, atata timp cat raidul ia damage la greu, nu prea ai cum sa faci overheal. Corect?
Acesta e singurul motiv pentru care mi-am facut buildul axat pe spirit.

Cand un singur player e atat de redus psihic incat sa isi ia, numai el, damage de ordinul milioanelor,intr-un raid intreg, oare nu e normal sa vezi healuri de ordinul milioanelor la recountul healerilor?


Quinwaz wrote:
Trebuie sa ma prezint si eu?
Nume: Marian
Nume in Game: Quinwaz
Despre Mine: Am Nasu Mare -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Scarcrow

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-05-2013 15:36)
Joined: 04 Apr 2011
Posts: 460, Topics: 9
Location: Romania

Reputation: 61.1
Votes: 14

Post Posted: 21-03-2012, 14:04:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Silenz wrote:
IamLegend wrote:

5,6 milioane e super putin intr-un raid de 25.


Ce gresiti toti.
Un healer foarte bun nu se cunoaste dupa healing done.

Un raid capabil este un raid care usureaza la maximum munca healerilor. Pe serverul asta sunt 90% nubi, stau in toate prostiile pe jos, vad ca iau damage, dar nu se misca din ele, bazandu-se pe healeri ca o sa ii tina in viata, de aia scoti tu 10000000 miliarde healing done in raid. Un raid plin de oameni pro se cunoaste, munca healerului este redusa dramatic.

Si un healer bun este acela care are cel mai mult healing done, healing per second si cel mai MIC overhealing done. Degeaba ai 10 miliarde healing done daca ai dublu overhealing done, sau chiar triplu. Aia inseamna ca este un nab care face spam de heal incontinuu ca il tine mana, nu ca este un healer bun.

Invatati sa faceti diferenta dintre un raid capabil si un heal capabil si un raid plin de buni care stau in toate prostiile si cu healeri nubi care fac numai spam de heal.


Ai dreptate, dai ma overhealing problema este alta. Un druid resto, teoretic intotdeauna este primul la overhealing, urmat de un shaman resto. Baltile lor, pe langa foarte mult heal, cauzeaza si foarte mult overheal. 18mil pt un singur healer, sincer, mi se pare imens. Sigur nu era vre-un chimaeron care sa tina 20minute? Inca vreau un ss sa ma conving si eu.
Cat despre cobrel, stati linistiti, ca la gearul lui nu-i trebuie asa mult spirit. Toti, ca domne ce gear are, etc, doar ca unii uitati ca beneficiaza de mai multe forme de a lua niste iteme decat noi. Dar trebuie sa recunoastem cu toti ca le si merita.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cobrel

[Uitatul]



Status: Offline
(since 10-05-2019 21:41)
Joined: 06 Apr 2010
Posts: 3551, Topics: 214
Location: Romania

Reputation: 279
Votes: 54

 
Post Posted: 21-03-2012, 14:21:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Beneficiez de un singur trinket care este varianta celui din Stonecore care nu face diferenta. Restul gearului l-am luat ca toti ceilalti.

Una peste alta druidul resto se joaca la haste pana la cap, intellect si spirit ( asta din punctul meu de vedere ). Nu te poti axa doar pe spirit, doar pe haste sau doar pe intellect, ar fi stupid. Inca o data subliniez faptul ca daca tu esti singurul healer care mai are mana dupa 10 minute dintr-un fight esti inutil, nu poti tine raidul de 25 singur pentru ca ai si tu global cooldown / cooldownuri.
Cat despre cei din HKP nu vad care este legatura cu acest topic. Da, e normal si ar trebui ca toti membrii raidului sa "scape" de cat mai mult damage. De ce? Pentru ca asta inseamna sa stii sa joci. Healerii isi fac treaba, dar nu trebuie fortati sa spameze spelluri si sa ramana de mana in cateva minute.
Legat de overhealing nu am ce sa spun, am auzit dume de genul "frate ai overheal mai mult decat ai healing done". Si? Daca nu vrei sa mai fac overheal da-ti debuff la Rejuvenation, Wild Growth si toate celelalte HoT-uri. Atata timp cat ai mana si iti permiti sa faci si overheal nu vad nicaieri problema.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cxze
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 26-02-2013 21:56)
Joined: 12 Aug 2010
Posts: 241, Topics: 29
Location: peste tot

Reputation: -395.3
Votes: 20

 
Post Posted: 21-03-2012, 14:34:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca ai ratati in raid care nu stiu sa evite dmg-u nu mai faci cu ei
+
Nu mai scrieti HKP ca imi activati casuta





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Scarcrow

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-05-2013 15:36)
Joined: 04 Apr 2011
Posts: 460, Topics: 9
Location: Romania

Reputation: 61.1
Votes: 14

Post Posted: 21-03-2012, 14:38:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cobrel si dixxye au mare dreptate. Scuza-ma ca-ti zic, da nu este skillul unui healer ca scoate 18mil dmg intr-un raid (daca e asa cum spui tu Iamlegend) ci este prostia celor din raid ca nu stiu sa minimizeze damage-ul luat. Si ma refer la bossi gen Halfus, Maloriak, Valiona si Omnotron.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
IamLegend

[Creep]



Status: Offline
(since 01-12-2012 11:53)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 654, Topics: 21
Location: Romania

Reputation: -90.9
Votes: 11

 
Post Posted: 21-03-2012, 14:45:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai asta tot zic si eu de vreo 4 posturi incoace. -
Sunt de acord cu tine scarcrow, dar din pacate, nu toata lumea are playeri in guilda de calibrul celor din HasKaPe si trebuie sa te conformezi cu ce ai sau ce gasesti, nu? -


Quinwaz wrote:
Trebuie sa ma prezint si eu?
Nume: Marian
Nume in Game: Quinwaz
Despre Mine: Am Nasu Mare -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Scarcrow

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 08-05-2013 15:36)
Joined: 04 Apr 2011
Posts: 460, Topics: 9
Location: Romania

Reputation: 61.1
Votes: 14

Post Posted: 21-03-2012, 15:01:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Poti sa cauti si alti mai buni, capabili, si scapi de rebuturi :d.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
IamLegend

[Creep]



Status: Offline
(since 01-12-2012 11:53)
Joined: 06 Jan 2012
Posts: 654, Topics: 21
Location: Romania

Reputation: -90.9
Votes: 11

 
Post Posted: 21-03-2012, 15:24:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca imi face cobrel transfer pe genesis la chars si mie le muta la hoarda, voi gasi people cu siguranta cu care pot face si /dance sau /fart intre casturile la heal in raid.
Pe Evo din pacate, nu prea ai multe optiuni in materie de guilde etc. -


Quinwaz wrote:
Trebuie sa ma prezint si eu?
Nume: Marian
Nume in Game: Quinwaz
Despre Mine: Am Nasu Mare -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
arrancar17
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 10-12-2012 20:11)
Joined: 10 Sep 2011
Posts: 1986, Topics: 44
Location: GroundZero

Reputation: 271
Votes: 84

 
Post Posted: 26-03-2012, 14:15:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

____


ArraNcaR



Last edited by arrancar17 on 02-04-2012, 16:30:43; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
arrancar17
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 10-12-2012 20:11)
Joined: 10 Sep 2011
Posts: 1986, Topics: 44
Location: GroundZero

Reputation: 271
Votes: 84

 
Post Posted: 02-04-2012, 16:30:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

hmm ... In cataclysm ,Druidu resto mi se pare printre cei mai prosti healeri posibili , cuz cade greu ...si spelurile in team nu prea il duc...


ArraNcaR

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
nero

[hectic]



Status: Offline
(since 08-12-2022 15:26)
Joined: 24 May 2011
Posts: 1893, Topics: 87
Location: Deadman Wonderland

Reputation: 559.4
Votes: 71

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 11-04-2012, 13:09:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

GG pt ghid , deobicei ma holbez rar pe ghiduri mai mult ma uit pt opinii . O singura chestie am de mentionat si care no vad prin guides , inteleg ca se explica aproape full mecanica clasei basic spell usage , cookie cutter talents , stat balancing , gliph choosing, avantajele native etc. se ajunge downright prin comments la discutii ceva mai avansate legate de specul in cauza - boon accept ca toate aceste lucruri sa fie prezentate intr-un mod cat mai simplu, usor digerabil si cat se poate again de in-depth dar problema omului deobicei cand se apuca de o clasa noua sau chiar de un spec nou dupa mine nu intervine aici. Exista asa numitele Point Of View vids care arata basically ce face respectivu' intr-un random encounter , tldr: pt fiecare ghid legat de un spec sa se faca si niste mini guides sau sfaturi pt fiecare encounter , un exemplu elocvent pt copacei ar fii : bha frate la ods pe hc inainte sa te traga in mazga verde nef bagi niste wg + rejuve pe raid un asa numit raid blanketing sa previi viitorul incoming dmg ,cum ati iesit din balta bagi un swiftment pt efflo sai prinda pe toti si bla blaaa. Again este doar o parere si cred ca pe langa acel wall of text care iti prezinta clasa/specu o coroborare cu niste sfaturi care arata puterea clasei pt fiecare encounter prezent pe freakz ar fii o mana cereasca pt un player nou , si nu zic sa fie dat mura in gura pt ca aici intervine si skillu playerului,reactia,adaptabilitatea in general belitu ochiilor la ecran si degete rapide.

PS : m-as lega nitel de ce ai zis tu aici "Cele mai importante Stats`uri sunt
Intelect , Spirit , Haste , Crit , Mastery
Intelect`u da Spellpower + Mana
Spirit`u da regen
Haste`u a ramas neschimbat , reduce GCD`u sau castu`.
Mastery (Symbiosis) care nu merita , doar in 4.2 cand va fi Harmony (wowhead link)" - si in general mecanica haste-ului prezentata de tine da nah poate revin cu un comment mai amanuntit , thats it for now tho ^_^.


" you are "


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
topazzz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 01-08-2012 18:25)
Joined: 02 Jan 2012
Posts: 32, Topics: 25
Location: Romania

Reputation: 53.1
Votes: 2

Post Posted: 02-05-2012, 18:44:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aiurea, cam 40% din ce ai scris acolo nu e ok deloc, de exemplu: 3x Lifebloom (wowhead link)` up , si dati refresh cu Regrowth (wowhead link) sau Nourish (wowhead link). Nu irositi mana pe Healing Touch. healing touch consuma mai putina mana si face mai mult heal, doar cast time-ul e putin mai mare si totusi e mult mai avantajos decat regrowth.

PS: ( cobrel ) :"" Legat de overhealing nu am ce sa spun, am auzit dume de genul "frate ai overheal mai mult decat ai healing done". Si? Daca nu vrei sa mai fac overheal da-ti debuff la Rejuvenation, Wild Growth si toate celelalte HoT-uri. Atata timp cat ai mana si iti permiti sa faci si overheal nu vad nicaieri problema.""
- Total de acord.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Barnie
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 26-04-2020 01:36)
Joined: 04 Feb 2012
Posts: 1822, Topics: 68
Location: Erebor

Reputation: 250.4
Votes: 32

 
Post Posted: 02-06-2012, 08:35:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte bun guide-ul, chiar nu stiusem de faza cu GCD si Swift rejuvenation(acum stiu dc parea neschimbat - ).
Now constructive criticism:
-consider ca BiS mace este cel de la Cho'gal, care ne da haste si crit, cell de la nefarian ne da spirit si mastery. Mastery ne este aproape inutil noua druizilor feral, iar spirit in schimbul haste-ului sau crit-ului este inutil atunci cand esti BiS si probabil ca nu mai ai deloc probleme cu mana. Concluzie Cho'hal mace > Nefarian's Mace

->Darkmoon card Tsunami inca este BiS trinket, aceeasi problema, la BiS gear nu mai ai asa nevoie de mana reg, asa ca mai bn joci la healing increase, iar acel intelect ne ajuta destul de mult la asta, daca nu poti folosi papusa de la Archeologi, care are celalalt efect de la Jar'ul lui Maloriak. Concluzie Tsunami/Tyrande's Doll > Jar of... de la Maloriak.

-> in loc sa jucam la pantalonii din raids care dau mastery si spirit, care iar nu este nevoie de mare mana reg la BiS gear iar mastery este =~ 0, jucam la umerii de la ODS care dau spirit si haste care este o piesa de gear ce nu are nevoie de reforge, cum ai spus punem mai multa prioritate pe haste. Concluzie Umerii din raids > pantalonii din raids. De asemenea, cum bonusul de 4 (ca la orice healer t11) ne da un cooldown de spirit putem ignora acel bonus si sa jucam si la umerii de la ODS si la pantalonii de Boomkin de t11, deoarece aceia ne dau spirit si haste 200+. Un bun motiv sa folosim aceste piese este ca la BiS gear nu putem ajunge asa usor la 2000~ Haste rating, care este bine venit la BiS gear.

Eu unul joc la healing increase fata de mana conserve indiferent de gear, de aceea oricand prind ocazia sa fac rost de putin intelect, profit !



Twitch
Vand wow gametime
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Cataclysm  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next    


The time now is 03-05-2024, 23:21:10
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x