User
Pass
2FA
 
 

Armata/Stagiu militar

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message2313
myt42xxx

[Ace of Spades]



Status: Offline
(since 30-01-2016 17:46)
Joined: 02 Mar 2010
Posts: 9786, Topics: 253
Location: Suceava

Reputation: 328.9
Votes: 101

Post Posted: 02-04-2012, 23:25:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru cei care poate au fãcut aºa ceva, sau au cunoºtinþe, am o micã întrebare.
Este vreun "program de varã" în cadrul armatei române.
Dintotdeauna mi-a plãcut ideea asta de armatã, ordine, disciplinã, iar acum, mai mult ca niciodatã vreau sã iau parte la aºa ceva. M-am sãturat de calculatoare ºi de chestiile inginereºti de la facultate.
Termin cu facultatea undeva pe la sfârºitul lui iulie ºi aº avea MINIM 2 luni disponibile, cu o eventualã prelungire, în caz cã nu aº merge prima sau a 2-a lunã din anul 2.

Dacã mi-aþi putea da un link, sau ceva v-aº fi recunoscãtor. Site-ul MAPN este destul de aiurea structurat ºi nu gãsesc nimic. Pentru alte discuþii referitoare la ce am postat eu, puteþi posta aici, abia poate aflu mai multe informaþii. :<

PS: Am 20 de ani, în cazul în care existã vreo restricþie de vârstã ºi conteazã asta.


- Retired -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 03-04-2012, 08:24:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@myt42xxx am vazut chestia asta la tv , nu stiu daca este exact ce cauti , dar este asemanator. Arsenal Park

edit : Este si pe MAPN o chestie dasta , dar numai daca vrei sa te inrolezi in armata , te duce undeva prin Campu Lung Moldovenesc pentru niste "teste" si stai acolo vreo 2 saptamani. Dar asta numai daca vrei sa te inrolezi acolo...


Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
myt42xxx

[Ace of Spades]



Status: Offline
(since 30-01-2016 17:46)
Joined: 02 Mar 2010
Posts: 9786, Topics: 253
Location: Suceava

Reputation: 328.9
Votes: 101

Post Posted: 03-04-2012, 12:36:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din ce știu parcã nu ai voie sã fii aproape de casã, sã nu fugi - Eu fiind din Suceava, Câmpulung e la '2 pași'.
Cât despre Arsenal Park, nu are nici o treabã cu ce caut eu.


- Retired -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
VaLaNgA

[Account disabled]



Status: Offline
(since 12-06-2012 16:18)
Joined: 06 Aug 2011
Posts: 6750, Topics: 121
Location: Kongo

Reputation: -299
Votes: 93

Post Posted: 04-04-2012, 22:20:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

myt42xxx wrote:
Din ce știu parcã nu ai voie sã fii aproape de casã, sã nu fugi - Eu fiind din Suceava, Câmpulung e la '2 pași'.

Cât despre Arsenal Park, nu are nici o treabã cu ce caut eu.



Nu conteaza din ce zona a tari provii , toate testele se fac in acea unitate asta numai daca iti doresti sa te inrolezi in armata. Chiar si eu ma gandeam acum cateva lunii s-a ma inscriu dar m-am razgandit pentru ca nu ai cum sa rezisti departe de familie. Dupa cele 2 saptamani in care iti "califica" abilitatile trebuie sa faci inca un curs de antrenament intre 6-12 luni , iar dupa aceea te incadreaza la un grad de sergent . Dupa 2 ani petrecuti intr-o unitate departe de casa iti poti cere transferul la o alta unitate mai aproape de casa. (Pentru a intra cu siguranta in armata iti trebuie antrenament , rezistenta , spirit si cel mai important sa nu ai frica de sange si pericol + putina carte).

P.S.: Vara aceasta se organizeaza un concurs la unitatea Scorpionii Rosi , pe 14-17 iulie nu stiu exact data.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 05-04-2012, 00:41:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dat fiind faptul ca Myt aici de fata retin ca este la facultate, iti spun cum e cu ofiteratul, ca la subofiteri si la gradati nu cred ca vrei sa te duci:

Treaba merge asa daca vrei sa ajungi in armata pe filiera indirecta (asa se cheama cand nu faci nici liceu, nici academie): Te duci, te inrolezi paca paca. Ei iti zambesc si isi fac impresia ca esti putin cretin ca vrei sa intri in armata (cred). Daca armata te vrea [pe posturile pe care le are disponibile in anul ala si depinzand de ce facultate faci (acu nu conteaza prea tare ca-s locuri libere numai la infanterie)] te ia si iti face instructia prietenoasa dupa cum urmeaza: 4 luni instructie fizica (daca nu gresesc sau nu s-a schimbat) si alte cateva luni aia teoretica de ofiterat, tactica, management bla bla bla bla. La finalul asteia ti se prezinta doua optiuni mari si late: A. Ramai in Armata Romana pentru minim 4 ani (primii doi servindu-i unde alege armata, nu tu) si zambete si figuri.
B. Nu ramai in Armata Romana si Armata Romana te va viola la portofel pentru absolut toti banii care crede ea ca i-a cheltuit instruindu-te pe tine.

Ce e naspa insa daca alegi o asemenea "cariera" este ca la finalul instructiei nu iesi ofiter activ, ci ofiter rezervist iar Armata decide cand si cum te activeaza si abia de atunci incep cei 4 ani pe care-i datorezi Armatei. Si in 4 ani, daca primesti promovarile conform standardelor, poti fi promovat maxim pana la Capitan daca iei ambele promovari (la Locotenent si la Capitan) pe exceptional. Daca nu e exceptional, esti eligibil sa devii locotenent dupa 3 ani (dar nu e neaparat nevoie sa devii).

Si dat fiind faptul ca armata acum are o politica cumva stupida asa ca intr-o unitate nu pot exista relatii de subordonare intre doi ofiteri de acelasi grad, inseamna ca daca in unitatea ta e unul cu un grad inaintea ta luat la exceptional si devreme, pana nu se muta gogu sau moare intr-un accident stupid de masina, n-ai nici o sansa sa fii promovat.

Ce vrei tu as vrea si eu, o instructie militareasca serioasa care sa nu aiba necesitatea unei cariere in armata. D-asta... n-avem.

Also, si daca te gandesti sa le combini si sa iti incepi instructia incat sa vina pe vacanta de vara nu merge: Armata decide cand o incepi, nu o incepi in mom. in care ai fost declarat apt si dornic... E si logic, daca esti singurul dement, n-o sa stea o echipa de instructori sa te alerge si sa te invete doar pe tine. -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
myt42xxx

[Ace of Spades]



Status: Offline
(since 30-01-2016 17:46)
Joined: 02 Mar 2010
Posts: 9786, Topics: 253
Location: Suceava

Reputation: 328.9
Votes: 101

Post Posted: 05-04-2012, 01:01:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mulțumesc de lecția despre armatã, grade etc. de care habar nu aveam.
Levier wrote:
Ce vrei tu as vrea si eu, o instructie militareasca serioasa care sa nu aiba necesitatea unei cariere in armata. D-asta... n-avem.

Deeci.. pot sã-mi iau gândul de la tot.
Levier wrote:
Also, si daca te gandesti sa le combini si sa iti incepi instructia incat sa vina pe vacanta de vara nu merge: Armata decide cand o incepi, nu o incepi in mom. in care ai fost declarat apt si dornic... E si logic, daca esti singurul dement, n-o sa stea o echipa de instructori sa te alerge si sa te invete doar pe tine. -

Sunã logic, dar cumva ne dã de înțeles cã ei nu au nevoie de studenți care sã stea câtva timp pe la ei, sã le consume banii, timpul și nervii. Ne dau un șut în fund și ne trimit direct la facultate. Iar eu, de facultate nu mã las pentru asta. N-ai de unde ști cum printr-un mod subit nu-ți mai place.. (Cu toate cã în momentul în care te duci acolo ești conștient de ce te așteaptã).


- Retired -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 05-04-2012, 01:05:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sincer iti spun ca sa neglijezi facultatea (ca daca o abandonezi te duci la gradati unde-i alta poezie) pentru un post la infanterie la frecat manivela si lustruit biroul cu cotul nu merita deloc.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  


The time now is 13-05-2024, 14:30:27
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x