User
Pass
2FA
 
 

Referat la fizica

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message3650
Criminalu

[Dota Addict :X]



Status: Offline
(since 16-08-2011 11:04)
Joined: 30 Mar 2007
Posts: 2297, Topics: 69
Location: Aici..acolo..peste tot

Reputation: 231
Votes: 8

Post Posted: 16-01-2008, 16:50:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am si eu nevoie la fizica de un referat cu efectele curentului electric mai precis efectul chimic... -.am mare nevoie maine de el dak puteti sa ma ajutati si pe mn as fii foarte recunoscator - -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Parker

[Criminal]



Status: Offline
(since 29-12-2011 18:53)
Joined: 30 Dec 2006
Posts: 5874, Topics: 195
Location: Iran, Islamic Republic of

Reputation: 102.7
Votes: 67

Post Posted: 16-01-2008, 17:44:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Quote:
Efectele curentului electric

Efectul chimic

Tensiunea de contact metal-electrolit a fost evidentiata de Volta utilizand doua lamele din metale diferite (una din cupru, iar cea de a doua din zinc), separate printr-o bucata de panza imbibata cu apa sarata. Ulterior, el a refacut experimentul utilizand bare de zinc si argint, cufundate in cupe ce contineau o solutie sarata. Puteti realiza un experiment echivalent folosind doua lamele din metale diferite (cupru, zinc) pe care le veti cufunda intr-o solutie de acida. Legand una dintre lamele la sfera unui electroscop, veti constata prezenta unei diferente de potential.


Reactiile chimice care se produc in solutia acidului folosit (desfacerea atomilor de Zn si Cu, ce apar in solutie, in ioni si electroni) determina aparitia unui strat de sarcina pozitiva in jurul fiecarei lamele, acestea incarcindu-se negativ. Diferenta de potential dintre stratul de ioni Cu++ si lamela de Cu este mai mica decat cea dintre stratul de ioni Zn++ si lamela de Zn, astfel incat lamela de Cu va avea un potential mai pozitiv decat cea de Zn.


Efectul chimic al curentului electric are doua aplicatii importante: acumulatoarele, posibilitatea incarcarii acestora, cea de a doua aplicatie constand in obtinerea de substanta, prin depunere sau degajare, la electrozii unui electrolizor.


Sper sa fie bun -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Criminalu

[Dota Addict :X]



Status: Offline
(since 16-08-2011 11:04)
Joined: 30 Mar 2007
Posts: 2297, Topics: 69
Location: Aici..acolo..peste tot

Reputation: 231
Votes: 8

Post Posted: 16-01-2008, 18:02:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

parker wrote:
Quote:
Efectele curentului electric

Efectul chimic

Tensiunea de contact metal-electrolit a fost evidentiata de Volta utilizand doua lamele din metale diferite (una din cupru, iar cea de a doua din zinc), separate printr-o bucata de panza imbibata cu apa sarata. Ulterior, el a refacut experimentul utilizand bare de zinc si argint, cufundate in cupe ce contineau o solutie sarata. Puteti realiza un experiment echivalent folosind doua lamele din metale diferite (cupru, zinc) pe care le veti cufunda intr-o solutie de acida. Legand una dintre lamele la sfera unui electroscop, veti constata prezenta unei diferente de potential.


Reactiile chimice care se produc in solutia acidului folosit (desfacerea atomilor de Zn si Cu, ce apar in solutie, in ioni si electroni) determina aparitia unui strat de sarcina pozitiva in jurul fiecarei lamele, acestea incarcindu-se negativ. Diferenta de potential dintre stratul de ioni Cu++ si lamela de Cu este mai mica decat cea dintre stratul de ioni Zn++ si lamela de Zn, astfel incat lamela de Cu va avea un potential mai pozitiv decat cea de Zn.


Efectul chimic al curentului electric are doua aplicatii importante: acumulatoarele, posibilitatea incarcarii acestora, cea de a doua aplicatie constand in obtinerea de substanta, prin depunere sau degajare, la electrozii unui electrolizor.


Sper sa fie bun -


e bun dar imi tre mai mult - da-mi si mie pe mess sau pm sursa plz -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 05-02-2024 10:55)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 16-01-2008, 19:59:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ti-am trimis un pm cu link.

Only soft things can kill me...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Criminalu

[Dota Addict :X]



Status: Offline
(since 16-08-2011 11:04)
Joined: 30 Mar 2007
Posts: 2297, Topics: 69
Location: Aici..acolo..peste tot

Reputation: 231
Votes: 8

Post Posted: 16-01-2008, 20:33:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

- Gh0sT - wrote:
Ti-am trimis un pm cu link.


ms mult... --- +rep -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 05-02-2024 10:55)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 16-01-2008, 21:34:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

N-ai pentru ce, ms si eu.

Only soft things can kill me...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  


The time now is 19-04-2024, 02:08:58
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x