User
Pass
2FA
 
 

Gear up?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message1905
Lockdownz

[Account disabled]



Status: Offline
(since 23-11-2012 15:23)
Joined: 09 Aug 2012
Posts: 624, Topics: 16
Location: Romania

Reputation: 46.6
Votes: 5

Post Posted: 20-10-2012, 09:20:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cum as putea sa ma gearez pentru raiduri/5man-HC doar ca sa fiu luat la raid/ invitat intr-o guilda decenta?
Am 344 ilvl, pana acum am cheltuit 100k pe iteme, insa restul itemelor pe care ar trebui sa le am ar costa cu mult peste gold cap (numa' chestul mail de agility de la LW costa aproximativ 400k, plus waistul care e pe putin 200k (asta in cel mai bun caz, multumita copiilor care saliveaza cand vad numere mari), trinketul Darkmoon Card Hurricane e si el 100k (de-ala din tol barad n-am timp sa stau sa farmez). Total, pana acum 700k. Srsly? Atata gold sa stau sa farmez doar ca *lol* sa fiu si eu luat la raid sau bagat intr-o guilda? Pot si eu sa-mi craftez, dar de unde chaos orb, ca amaratii de pe global cer 350-355 pt heroice (pe retail le faci lejer cu 333 ilvl, BOT si BWD le faci si cu ilvl 340).

PVP + PVE gear nu prea merge, conteaza si eficienta personala in cadrul unui raid si n-are rost sa sacrific un stat secundar pentru resil.

Asadar, imi puteti spune cum as putea sa ma gearez pentru PVE, fara sa stau 100 ani sa farmez gold, si mai ales, de ce se cere aici ilvl req la instante mult mai mare decat pe blizz?

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
LightPaladin

[.: -Light Inside- :.]



Status: Offline
(since 25-01-2022 20:01)
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 1162, Topics: 116
Location: Bucureºti - Ferentari

Reputation: 322.1
Votes: 17

           
Post Posted: 20-10-2012, 09:49:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aici se cere ilvl mult mai mare decat pe Blizzard, deoarece, chiar daca unii nu vor sa recunoasca asta, pe serverul asta sunt MULT mai nasoale scripturile. Cat despre gear, eu am reusit sa imbrac un Shaman Enhancement (practic aceleasi iteme ca la Hunter) pana la 354 ilvl, fara sa calc prin vreun Raid. Si da, am facut Mail Specialization (adica full Mail pe mine).

Fa-ti o profesie utila sau du-te si farmeaza ce iteme iti trebuie, presupunand ca pica. De altfel, cauta ce iteme bune sunt ca si quest reward, poate te ajuta sa-ti maresti ilvl.

Si pentru haterii care o sa zica "cum sa nu fie blizzlike? omg omg esti nub". Ia go voi pe blizz o tura, sa vedeti cum faci Stonecore/Throne of the Tides/Halls of Origination Heroic cu oameni de 340 ilvl, dupaia incercati asta aici si vedeti rezultatul. Alea ar trebui sa fie locurile de baza de gear pre-Raid, la noi te duci cu gear cel putin full Raid Normal si tot ai sanse mari de wipe.


"Oh, you think darkness is your ally. But you merely adopted the dark;
I was born in it, molded by it." - Bane (The Dark Knight Rises)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Sartorius

[s a d b o y s]



Status: Offline
(since 09-09-2018 07:14)
Joined: 26 Sep 2011
Posts: 10698, Topics: 177
Location: hehe

Reputation: 383.9
Votes: 249

 
Post Posted: 20-10-2012, 10:00:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu stiu daca mai merge faza, eu unul farmam trashu din bwd cu un druid.

La asta te pot ajuta eu daca doresti.


gandacel wrote:
avioane, daca ai lasa forumul si ai inceta in a te mai da superior userilor, folosind niste butoane, mai bine ai termina liceul si le-ai arata profesorilor ca esti superior. noua ne dai warn/ban gata ne-ai linistit dar adevarata provocare e la liceu

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lockdownz

[Account disabled]



Status: Offline
(since 23-11-2012 15:23)
Joined: 09 Aug 2012
Posts: 624, Topics: 16
Location: Romania

Reputation: 46.6
Votes: 5

Post Posted: 20-10-2012, 10:07:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

LightPaladin wrote:
Aici se cere ilvl mult mai mare decat pe Blizzard, deoarece, chiar daca unii nu vor sa recunoasca asta, pe serverul asta sunt MULT mai nasoale scripturile. Cat despre gear, eu am reusit sa imbrac un Shaman Enhancement (practic aceleasi iteme ca la Hunter) pana la 354 ilvl, fara sa calc prin vreun Raid. Si da, am facut Mail Specialization (adica full Mail pe mine).

Fa-ti o profesie utila sau du-te si farmeaza ce iteme iti trebuie, presupunand ca pica. De altfel, cauta ce iteme bune sunt ca si quest reward, poate te ajuta sa-ti maresti ilvl.

Si pentru haterii care o sa zica "cum sa nu fie blizzlike? omg omg esti nub". Ia go voi pe blizz o tura, sa vedeti cum faci Stonecore/Throne of the Tides/Halls of Origination Heroic cu oameni de 340 ilvl, dupaia incercati asta aici si vedeti rezultatul. Alea ar trebui sa fie locurile de baza de gear pre-Raid, la noi te duci cu gear cel putin full Raid Normal si tot ai sanse mari de wipe.



Am profesii, insa singurele upgrade-uri PVE pe care le-as putea face din LW si Engi (am mining si skining pe alts) ar fi:

Headul mail de engi cu agility (1 Chaos Orb)
Chestul Mail cu agi de la lw (3 Chaos Orbs)
Waistul Mail cu agi de lw (2 chaos orbs)
Eventual arma ranged de engi (1 chaos orb)

Total : 7 orbs. Pe-alea nu le fac nici intr-un an, considerand faptul ca extrem de rar se iau si playeri mai putin gearati la raid, si chiar si atunci, exista sansa sa fie over inainte de boss final. Ca quest rewards nu prea am ce sa iau, eventual schimb wristul cu unul mai bun, atata tot.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
LightPaladin

[.: -Light Inside- :.]



Status: Offline
(since 25-01-2022 20:01)
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 1162, Topics: 116
Location: Bucureºti - Ferentari

Reputation: 322.1
Votes: 17

           
Post Posted: 20-10-2012, 11:29:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Uite caracterul meu de care iti spuneam: http://armory.freakz.ro/character-sheet.xml?r=Genesis&&n=Gheozilla

In afara de Chest (gasesti ala de la Leatherworking, cum ziceai si tu) si Wrist (aveam de Vicious, faci cu cineva 5 win la misto si le iei), restul itemelor merg luate fara sa faci vreun raid. Mai faci si Mail Specialization, care-ti da 5% Agility (destul de util).


"Oh, you think darkness is your ally. But you merely adopted the dark;
I was born in it, molded by it." - Bane (The Dark Knight Rises)

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
ciont

[Basketball Nabzor]



Status: Offline
(since 09-11-2022 08:43)
Joined: 04 Nov 2010
Posts: 2650, Topics: 50
Location: Arad

Reputation: 391.4
Votes: 30

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 20-10-2012, 11:51:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

se cere un ilvl atat de mare din cauza bosiilor... nuu pot merge intr`un raid de normale cu un ilvl mai mic de 350.. iar guildele cu renume care doresc progres desigur k se cere un ilvl de 360+ iar cu ceei care vand iteme credema daca iti dai seama cum poti face gold ii faci chiar dedestul de usor -


R . I . P LEGEND! -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FaithOfDarkness

[Shade of death]



Status: Offline
(since 03-06-2018 15:03)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 1067, Topics: 28
Location: Look behind you

Reputation: 60.2
Votes: 15

   
Post Posted: 20-10-2012, 11:56:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sartorius wrote:
Nu stiu daca mai merge faza, eu unul farmam trashu din bwd cu un druid.

La asta te pot ajuta eu daca doresti.

Da inca mai merge .
De asemenea poti farma trashu din bot cu 1 druid dar ai nevoie de 1 hunter/rogue pentru pull

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Lockdownz

[Account disabled]



Status: Offline
(since 23-11-2012 15:23)
Joined: 09 Aug 2012
Posts: 624, Topics: 16
Location: Romania

Reputation: 46.6
Votes: 5

Post Posted: 20-10-2012, 14:42:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ciont wrote:
se cere un ilvl atat de mare din cauza bosiilor... nuu pot merge intr`un raid de normale cu un ilvl mai mic de 350.. iar guildele cu renume care doresc progres desigur k se cere un ilvl de 360+ iar cu ceei care vand iteme credema daca iti dai seama cum poti face gold ii faci chiar dedestul de usor -


Si, din nou spun, pe blizz se cere ilvl mult mai mic, si totusi sunt multe guilde cu renume pe-acolo. Daca as fi jucat pe blizz, la ilvl meu (344) as fi putut intra in aproape orice guilda, la vremea patchului 4.0.6. Am vazut intr-un video un mag care avea abia ~90K HP (cu ceva buffuri pe el), si totusi, facea Council-ul pe 10. Dar aici mi se pare ca-i prea mare concurenta intre guilde, care-i mai tare, care bate bossul X in timp mai scurt, parca ar avea ceva de castigat irl din asta.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ovidiu_2311

[Mentally unStable]



Status: Offline
(since 13-08-2019 10:46)
Joined: 30 May 2010
Posts: 1326, Topics: 65
Location: Medias

Reputation: 438.7
Votes: 41

 
Post Posted: 20-10-2012, 15:58:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lockdownz wrote:
ciont wrote:
se cere un ilvl atat de mare din cauza bosiilor... nuu pot merge intr`un raid de normale cu un ilvl mai mic de 350.. iar guildele cu renume care doresc progres desigur k se cere un ilvl de 360+ iar cu ceei care vand iteme credema daca iti dai seama cum poti face gold ii faci chiar dedestul de usor -


Si, din nou spun, pe blizz se cere ilvl mult mai mic, si totusi sunt multe guilde cu renume pe-acolo. Daca as fi jucat pe blizz, la ilvl meu (344) as fi putut intra in aproape orice guilda, la vremea patchului 4.0.6. Am vazut intr-un video un mag care avea abia ~90K HP (cu ceva buffuri pe el), si totusi, facea Council-ul pe 10. Dar aici mi se pare ca-i prea mare concurenta intre guilde, care-i mai tare, care bate bossul X in timp mai scurt, parca ar avea ceva de castigat irl din asta.


Aici nu suntem pe retail, prin urmare trebuie sa ne adaptam la ce scripturi avem, asadar eu te sfatuiesc sa cauti TU oameni pe global pentru a face un ToT hc, care dupa parerea mea este cea mai usoara heroica disponibila pe freakz, o farmezi o saptamana si voaila ti-ai facut tu ce ziceai mai sus, chest + waist din lw, head din engi etc + ca o sa faci si ceva justice points si poti sa iti iei umerii mail pe justice. Daca ai ceva experienta si sti scripturile de AICI de pe server din Stonecore hc si Halls of Origination hc nu de pe retail, deoarece sunt destul de diferite ai putea farma si acele 2 heroice astfel in maxim 3 zile ai avea cel putin 7 chaos orburi si ti-am crafta mai repede itemele respective + ca ai posibilitatea sa iti pice trinkete foarte bune, si nu numai, dar bineinteles .... lenea-i mare si asteptam sa ne pice totul din cer.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  


The time now is 27-04-2024, 21:06:25
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x