User
Pass
2FA
 
 

De unde credeti ca a venit ideea de a crea Wolrd of Warcraft ?
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Author Message6649
Burebysta

[Retired Veteran]



Status: Offline
(since 27-08-2022 20:01)
Joined: 27 Jun 2011
Posts: 17044, Topics: 509
Location: Cluj-Napoca

Reputation: 3626.7
Votes: 245

Post Posted: 31-12-2012, 02:31:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De ce nu ii intrebati?




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
bigblackjoey
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-10-2013 11:53)
Joined: 08 May 2010
Posts: 619, Topics: 33
Location: Romania

Reputation: -145.8
Votes: 24

Post Posted: 31-12-2012, 14:11:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Parerea mea este ca expansionul WOTLK este in mare parte inspirat din LOTR. Fortareata aceea din icecrown , cu acele inscriptii + si armurile , gen headul asta http://www.wowhead.com/item=51924.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Groovy

[PIErate]



Status: Offline
(since 12-12-2017 07:45)
Joined: 20 Feb 2010
Posts: 2143, Topics: 351
Location: Romania

Reputation: 667.6
Votes: 60

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 31-12-2012, 17:31:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

WoW e inspirat din lumea inconjuratoare. Foarte multe iteme, questuri, npc fac referire la ceva. Spre exemplu iconita de la Carved Ogre Idol face referire la Venus of Willendorf . De asemenea NPC creat dupa oameni reali cu storyline ca viata lor(dintr-o anumita perioada), exemplu: Crusader Bridenbrad care a murit de cancer. Si faimosul Caylee Dak (Dak Krause) care a murit de leucemie, ii puteti vedea charul aici . Imi aduc aminte cand eram pe retail, cum a aparut npcul pe realmul meu "Aggamagan" nimeni nu stia despre ce este vorba, apoi dupa cateva zile majoritatea playerilor care aveau repuratie cu aldor si treceau prin zona aia(nu toti) dadeau /knee si satateau cateva secunde asa. Si cum s-a descoperit in cata, incaperea secreta din piatra in orgrimmar, nu cred ca mai este cazul sa detaliez despre ea. De asemenea achivements Every Day I'm Pand-a-ren .
Si pentru a raspunde la prima intrebare:
S-au gandit la razboi cand au creat seriile de jocuri. Asta ii place omului si de aceea are asa mare succes.


Break the rules, don't break the law.But *** the law, that's what I always say

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
brilanth

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 11-06-2023 13:24)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 290, Topics: 48
Location: Romania

Reputation: 236.3
Votes: 19

 
Post Posted: 31-12-2012, 18:29:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

skyreaker24 wrote:
dupa ce vedeti si the hobbit o sa para si mai mult ca wow e inspirat dupa el mai ales la capitolul dwarfi si ironforge -.

Nu cred ca are cum sa fie copiat WOW dupa The Hobbit daca WOW a iesit prima data... Aceeasi treaba si despre Lord of The Rings, eu stiam ca Warcraft este iesit cu mult inainte. Scuze daca gresesc. -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
bigblackjoey
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-10-2013 11:53)
Joined: 08 May 2010
Posts: 619, Topics: 33
Location: Romania

Reputation: -145.8
Votes: 24

Post Posted: 31-12-2012, 19:27:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Groovy wrote:
WoW e inspirat din lumea inconjuratoare. Foarte multe iteme, questuri, npc fac referire la ceva. Spre exemplu iconita de la Carved Ogre Idol face referire la Venus of Willendorf . De asemenea NPC creat dupa oameni reali cu storyline ca viata lor(dintr-o anumita perioada), exemplu: Crusader Bridenbrad care a murit de cancer. Si faimosul Caylee Dak (Dak Krause) care a murit de leucemie, ii puteti vedea charul aici . Imi aduc aminte cand eram pe retail, cum a aparut npcul pe realmul meu "Aggamagan" nimeni nu stia despre ce este vorba, apoi dupa cateva zile majoritatea playerilor care aveau repuratie cu aldor si treceau prin zona aia(nu toti) dadeau /knee si satateau cateva secunde asa. Si cum s-a descoperit in cata, incaperea secreta din piatra in orgrimmar, nu cred ca mai este cazul sa detaliez despre ea. De asemenea achivements Every Day I'm Pand-a-ren .
Si pentru a raspunde la prima intrebare:
S-au gandit la razboi cand au creat seriile de jocuri. Asta ii place omului si de aceea are asa mare succes.


Sa mai adaug si eu pe http://www.wowhead.com/npc=18756 (Haris Pilton)@Paris Hilton -.
Inclusiv http://www.wowhead.com/item=50798 . Este dupa numele unui player care a jucat pe Vanilla (Indalamar). Nu stiu exact povestea , dar din cate am inteles , warriorul era putin cam OP , si el a venit cu o solutie sau ceva de genul. Indalamar spelled backwards RAMALADNI.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
zaku

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 04-05-2013 17:38)
Joined: 18 Sep 2012
Posts: 1882, Topics: 68
Location: Craiova

Reputation: -51.3
Votes: 7

 
Post Posted: 31-12-2012, 20:12:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Groovy wrote:
WoW e inspirat din lumea inconjuratoare. Foarte multe iteme, questuri, npc fac referire la ceva. Spre exemplu iconita de la Carved Ogre Idol face referire la Venus of Willendorf . De asemenea NPC creat dupa oameni reali cu storyline ca viata lor(dintr-o anumita perioada), exemplu: Crusader Bridenbrad care a murit de cancer. Si faimosul Caylee Dak (Dak Krause) care a murit de leucemie, ii puteti vedea charul aici . Imi aduc aminte cand eram pe retail, cum a aparut npcul pe realmul meu "Aggamagan" nimeni nu stia despre ce este vorba, apoi dupa cateva zile majoritatea playerilor care aveau repuratie cu aldor si treceau prin zona aia(nu toti) dadeau /knee si satateau cateva secunde asa. Si cum s-a descoperit in cata, incaperea secreta din piatra in orgrimmar, nu cred ca mai este cazul sa detaliez despre ea. De asemenea achivements Every Day I'm Pand-a-ren .
Si pentru a raspunde la prima intrebare:
S-au gandit la razboi cand au creat seriile de jocuri. Asta ii place omului si de aceea are asa mare succes.

Gaura aia din orgrimmar din piatra parca era facuta pentr nu stiu ce developer de pe blizz , din cate stiu , sper sa nu gresesc Thinking.


//WOW E LUAT DUPA MEEEEEEEEETIN !!!!!! (jk) .

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
danuke

[Account disabled]



Status: Offline
(since 15-10-2014 14:39)
Joined: 11 Nov 2011
Posts: 129, Topics: 36
Location: Romania

Reputation: 63.6
Votes: 3

 
Post Posted: 31-12-2012, 20:27:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

brilanth wrote:
skyreaker24 wrote:
dupa ce vedeti si the hobbit o sa para si mai mult ca wow e inspirat dupa el mai ales la capitolul dwarfi si ironforge -.

Nu cred ca are cum sa fie copiat WOW dupa The Hobbit daca WOW a iesit prima data... Aceeasi treaba si despre Lord of The Rings, eu stiam ca Warcraft este iesit cu mult inainte. Scuze daca gresesc. -


failed lvl 9000
cartea The Hobbit a aparut in 1937,dar desigur ca WoW exista si atunci cand dk faceau farm langa nazi..
tolkien a creat :hobitii,orcii,goblinii,dwarfii,trolii..elfii nu el i-a creat dar nu se stie prea multe de ei inainte sa ii faca cunoscuti el

Deci baza wow e 100% dupa tolkien ..restu cu expansiunile si altele alta poveste
nu observa nimeni asemanarea intre Lich King si Witch King?? -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Exciter

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 21-04-2015 17:08)
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 52, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 58.6
Votes: 3

 
Post Posted: 01-01-2013, 03:42:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai, sa vedem...

Multe elemente precum rasele sunt copiate din LotR. Aproape toate rasele, mai ales blood elfii si dwarfi, sunt copiate din LotR. Nu numai asta, dar si arhitectura din Silvermoon, Dalaran, chiar si Icecrown Citadel (care seamana cu fortareata aia la granita cu Mordor)

Cum au mai spus si ceilalti posteri, unele personaje din Warcraft se inspira din scrierile lui Lovecraft. C'thun din AQ40 este inspirat dupa Cthulhu, un personaj din scrierile lui Lovecraft. Yogg-Saron, N'zoth, Y'shaarj si ceilalti old-gods sunt inspirati dupa personajele lui Lovecraft. Warcraft face si multe referiri la cultura moderna si personalitati importante. Daca esti atent cand faci questing le poti observa.

Warcraft se inspira si din mitologia greaca, nordica, etc... (Titanii, Elune, Cenarius si alte divinitati). In Uldum vezi clar cum s-au copiat stiluri de arhitectura egipteana. In Darnassus poti observa elemente imprumutate din arhitectura japoneza. Arhitectura raselor Blood Elf si Draeenei sunt cele mai unice din punctul meu de vedere (locuri precum Tempest Keep, Exodar, Magister's Terrace...)

Daca le pui una peste alta realizezi ca Warcraft a imprumutat foarte multe elemente din diferite surse.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
khenap_ultra

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 04-08-2013 10:12)
Joined: 15 Dec 2012
Posts: 51, Topics: 19
Location: Romania

Reputation: -34.2
Votes: 5

 
Post Posted: 01-01-2013, 10:37:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

hmmm...e cam bizar,tot timpul un prieten ma critica k joc wow si zice intr-una k e "o versiune de desene animate pentru LOTR transformata in joc pe calculator",dar incep sa intru la banuieli....in fine,ideea e k wow,plagiat sau original,tot este o adevarata "bomba" pe piata jocurilor mmorpg si asa o sa ramana
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Orgar

[Orgar nu ogar]



Status: Offline
(since 10-11-2017 12:44)
Joined: 31 Aug 2012
Posts: 367, Topics: 46
Location: Romania

Reputation: 269
Votes: 13

 
Post Posted: 01-01-2013, 10:39:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lawl vorbiti numai tampenii ! WoW a fost realizat cu ajutorul warcraftului care avut un succes imens! rasele sunt luate de acolo!

"Father... It is over?
Yes my son, no king rules forever."
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Sartorius

[s a d b o y s]



Status: Offline
(since 09-09-2018 07:14)
Joined: 26 Sep 2011
Posts: 10698, Topics: 177
Location: hehe

Reputation: 383.9
Votes: 249

 
Post Posted: 01-01-2013, 11:57:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

zaku wrote:
Groovy wrote:
WoW e inspirat din lumea inconjuratoare. Foarte multe iteme, questuri, npc fac referire la ceva. Spre exemplu iconita de la Carved Ogre Idol face referire la Venus of Willendorf . De asemenea NPC creat dupa oameni reali cu storyline ca viata lor(dintr-o anumita perioada), exemplu: Crusader Bridenbrad care a murit de cancer. Si faimosul Caylee Dak (Dak Krause) care a murit de leucemie, ii puteti vedea charul aici . Imi aduc aminte cand eram pe retail, cum a aparut npcul pe realmul meu "Aggamagan" nimeni nu stia despre ce este vorba, apoi dupa cateva zile majoritatea playerilor care aveau repuratie cu aldor si treceau prin zona aia(nu toti) dadeau /knee si satateau cateva secunde asa. Si cum s-a descoperit in cata, incaperea secreta din piatra in orgrimmar, nu cred ca mai este cazul sa detaliez despre ea. De asemenea achivements Every Day I'm Pand-a-ren .
Si pentru a raspunde la prima intrebare:
S-au gandit la razboi cand au creat seriile de jocuri. Asta ii place omului si de aceea are asa mare succes.

Gaura aia din orgrimmar din piatra parca era facuta pentr nu stiu ce developer de pe blizz , din cate stiu , sper sa nu gresesc Thinking.


//WOW E LUAT DUPA MEEEEEEEEETIN !!!!!! (jk) .


a fost un developer care a murit si in semn de respect i-au facut "Camera" aia secreta cu o piatra de mormant acolo daca nu ma insel.


also, wow e inspirat din viata lui chuck norris


gandacel wrote:
avioane, daca ai lasa forumul si ai inceta in a te mai da superior userilor, folosind niste butoane, mai bine ai termina liceul si le-ai arata profesorilor ca esti superior. noua ne dai warn/ban gata ne-ai linistit dar adevarata provocare e la liceu

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
EvoK1dd

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-02-2014 20:26)
Joined: 29 Dec 2012
Posts: 80, Topics: 6
Location: Stormwind

Reputation: 34.7
Votes: 3

 
Post Posted: 01-01-2013, 15:12:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

WoW a fost relizat pe baza jocului warcraft care a avut un mare succes la vremea acea.Jucati warcraft ca sa aflati mai multe din povestea jocului.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Darkws

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-01-2013 23:29)
Joined: 31 May 2011
Posts: 74, Topics: 4
Location: Romania

Reputation: 133.3
Votes: 3

 
Post Posted: 01-01-2013, 17:20:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In primul rand intrebarea e gresita. Intrebarea corecta este "De unde credeti ca a venit ideea de a creea Warcraft?". Si ca sa raspund la intrebare, cum au facut si ceilalti, la baza universului Warcraft stau cartile lui J.R.R. Tolkien si H.P. Lovecraft. Sunt carti care au pus bazele "fantasticului" si din care s-au inspirat si inca se inspira milioane de carti/filme/jocuri/etc. Cum am spus, asta e baza. Restul detaliilor sunt luate din mitologiile diferiteleor culturi cat si din cultura populara(si prin asta vreau sa spun din domenii ca muzica/pictura/etc.) De asta puteti sa gasiti o groaza de personaje cu nume asemanatoare cu unele ale unor persoane existente sau questuri/achievementuri/etc. cu nume de cantece/filme/replici celebre/etc. Dar chiar daca Warcraft s-a inspirat din atat de multe surse tot detine una dintre cele mai originale povesti si unul dintre cele mai fascinante universuri. 'Nuff Said. -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ToxicAntIQ

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 03-01-2013 12:03)
Joined: 26 Nov 2012
Posts: 7, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 48.2
Votes: 2

 
Post Posted: 01-01-2013, 18:40:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.metin2.ro
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
WooBoost
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 23-02-2013 10:32)
Joined: 11 Jul 2012
Posts: 272, Topics: 36
Location: Romania

Reputation: 32.6
Votes: 12

Post Posted: 01-01-2013, 20:36:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ToxicAntIQ wrote:
http://www.metin2.ro


True. Wow e copiat dupa metin2 si gata.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 14-05-2024, 08:57:27
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x