User
Pass
2FA
 
 

Perifericele noastre-prezentare si sfaturi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message1188
drunky d

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-04-2013 10:45)
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 11, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 51.4
Votes: 2

Post Posted: 28-12-2012, 17:09:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ma gandeam ca ar fi o idee buna sa fac un topic in care sa prezentam perifericele (mouse/pad) care ne ajuta sa realizam acele HS-uri ce par rupte din matrix (nu eu personal dar ati inteles ideea).

Eventual sa comparam diverse modele detinute/testate si poate de ce nu sa sfatuim pe oricine doreste sa faca o achizitie si nu este la curent cu ultimele aparitii in materie de senzori, raport calitate pret sau mai stiu eu ce.

Eu momentan detin un Roccat Kone+ si un mouse pad a4tech x7 (ce doresc sa il schimb in curand dar nu stiu cu ce).
Edit: Pot atasa si ceva poze in cazul in care sunt interesati cand ajung acasa.

http://www.roccat.org/Products/Gaming-Mice/ROCCAT-Kone-/

Impresii - mouse este solid, greutate ajustabila (insuficient de greu pentru mine), precizie foarte buna pentru nivelul meu de cs.
Pot spune ca mi-a imbunatit acuratetea. Prefer sa joc cu 2.5k dpi si sens 1.6 in cs iar sensitivitatea in windows setata la 6.
Ca si sisteme as mentiona lift off distance control - poti seta distanta de citire in cazul ridicarii mouse-ului de pe pad - la mine este setata la ~2mm.

In cazul in care acest topic nu corespunde cu cerintele sau nu este genul de topic care se doreste pe acest forum rog un moderator sa il stearga.

Multumesc pentru timpul acordat citirii acestui mesaj.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wehrmacht

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-05-2013 08:31)
Joined: 10 Feb 2012
Posts: 21, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 63.7
Votes: 2

Post Posted: 07-01-2013, 11:27:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am o chinezarie de mouse cu 15 lei (nush ce firma e ca mi s-a sters scrisu de pe el)
Si tastatura genius cu vreo 25 de lei
Astea ma ajuta sa dau Hs-uri ce par rupte din matrix -)))) Va sfatuiesc sa va faceti rost de ele

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tony^E

[-1-LieuTenanT-]



Status: Offline
(since 07-02-2016 20:48)
Joined: 19 Jan 2011
Posts: 952, Topics: 29
Location: Braila

Reputation: 214.5
Votes: 11

 
Post Posted: 07-01-2013, 16:55:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ultimele achizitii de sarbatori sunt:
Mouse: http://www.x7.cn/en/product.asp?id=59
130 lei (pretul difera pe internet), foarte bun si util la shootere. are 2 butoane laterale stanga utile pentru mine, cel din fata pentru microfon, cel din spate pentru autobuy. are langa scroll un buton x3, trage 3 focuri automate, foarte util la pistoale in general, mai ales dualurile pentru ca le transforma intr-o mini mitraliera daca tragi ritmat. si un ultim buton sub scroll in care ai 5 moduri de sensitivitate la mouse, de asemenea foarte util in functie de shooterul pe care-l joci.
Tastatura: http://rapoo.com/showdetails.aspx?P_No=E9070
110 lei (pretul difera pe internet), util celor ce sunt invatati cu tastatura de laptop.

eu le-am achizitionat pentru a ma putea juca linistit si relaxat din pat sau fotoliu cand cuplez pc la tv (samsung UE40ES5500)




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
drunky d

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-04-2013 10:45)
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 11, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 51.4
Votes: 2

Post Posted: 09-01-2013, 00:24:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am auzit despre v-track asta ca ar fi undeva peste optic aproape de laser la precizie si in plus merge cam pe orice suprafata (orice).
Cat de bun este comparativ cu un senzor optic/laser? cu ce il folosesti (pad, birou)? Chiar este la fel de precis pe orice suprafata? Poti sa faci 1-5 teste pe diverse suprafete si sa confirmi daca isi pastreaza precizia?
Ce lift off distance are acest tip de senzor?

Tastatura eu am un roccat isku. Nu e prea folositoare in cs o tastatura insa aceasta are functia Easy shift - un buton poate avea 2 functii simultan.
De exemplu tasta A este stanga dar in acelasi timp A+butonul de easy shift este bindat pentru helm.

http://www.roccat.org/Products/Gaming-Keyboards/ROCCAT-Isku/

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tony^E

[-1-LieuTenanT-]



Status: Offline
(since 07-02-2016 20:48)
Joined: 19 Jan 2011
Posts: 952, Topics: 29
Location: Braila

Reputation: 214.5
Votes: 11

 
Post Posted: 09-01-2013, 00:39:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mousul merge pe orice suprafata vrei tu, oricat de lucioasa e ea (testat) sii da, are o precizie mult peste optic. v-track iti misca in sa zic estimativ 4 puncte fata de 1 punct la optic. dar se adapteaza in functie de ce folosesti, rezolutie video/ecran. la tv cu greu m-am obisnuit ca e mare si joc la rez de 1900. iti ia fiecare pixel in parte sa zic asa.
cu alte cuvinte ai precizie maxima daca ai si pe ce sa o testezi -




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
slx

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-05-2013 22:15)
Joined: 20 Feb 2012
Posts: 14, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 58.5
Votes: 2

Post Posted: 09-01-2013, 01:01:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

asta este un subiect care ma depaseste total
pc-ul meu (in afara faptului ca e capatat) nu valoreaza mai mult de 2 milioane cu tot cu monitor -)
dar asa cum s-a zis si mai sus...hs-urile alea de aici vin...din simplitate si rafinament
nici messi nu are ghete cu motorash si uite ca a luat balonu de aur a 4-a oara consecutiv.
deci "stati cuminte" cu ingineriile astea ca nu va fac mai buni ( sau daca da...mi-e groaza sa ma gandesc cum ati juca de pe un pc ca al meu)
acestea fiind spuse...daca aveti bani si n-aveti ce face cu ei mereti fratilor la curve...investiti-i in tineretea voastra...nu in fiare si plastice -


pace

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
EDUTz

[HardcoreAmxxScripter]



Status: Offline
(since 15-08-2021 16:34)
Joined: 27 Dec 2010
Posts: 4306, Topics: 244
Location: Jud. Miserupia, sat Bagadanc

Reputation: 4085
Votes: 179

         
Post Posted: 09-01-2013, 08:39:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

laptop varza cu mouse si tastatura separata. Mouse 10 lei - Genius, tastatura Logitech ceva mai buna dar i se cam blocheaza tastele. Pe scurt praf -
Plus ca mai nou mi s-a stricat monitorul la laptop si stau cu un alt monitor de 15'' care sta efectiv peste laptop(cu trapa inchisa). Practic laptopul e pe post de unitate centrala -




Pentru pluginuri complicate le fac cu $$ pe paypal/psc. PM

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Hellberg

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-05-2013 07:30)
Joined: 05 Jan 2013
Posts: 45, Topics: 11
Location: Bihor

Reputation: 52.7
Votes: 2

Post Posted: 09-01-2013, 12:22:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu am mouse Logitech ( 50 lei ) - varza .... bine sunt multumit de el .... se poate si mai bine , Laptopul ce mai e de el -

Onoare eh , ceva ce multa lume nare eh , toti se calca in piciaore doar pentru atatea lucruri fara valoare eh | Hellberg
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
drunky d

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-04-2013 10:45)
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 11, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 51.4
Votes: 2

Post Posted: 09-01-2013, 15:11:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ideea e ca eu nu mi-am luat mouse special pentru cs ci pentru wow/dota/ocazional d3 primand numarul de macrouri ce pot fi puse pe el.
Speram sa vad pe aici si ceva mousi achizitionati special pentru cs modele laudate pentru lipsa predictiei, acceleratiei negative, etc.
Mousi gen kinzu, sensei, taipan, rat 5/7.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tony^E

[-1-LieuTenanT-]



Status: Offline
(since 07-02-2016 20:48)
Joined: 19 Jan 2011
Posts: 952, Topics: 29
Location: Braila

Reputation: 214.5
Votes: 11

 
Post Posted: 09-01-2013, 18:16:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu e vorba ca investim in tehnologie in loc sa dam banii pe curve. eu unu mai am un pas de facut si o sa fiu la casa mea cu familie. eu le-am achizitionat din necesitate + ca m-am cam saturat de atatea "matze" in jurul meu. la calculator cand ma bagam sub birou ma spanzuram in cablaraie



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Wehrmacht

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-05-2013 08:31)
Joined: 10 Feb 2012
Posts: 21, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 63.7
Votes: 2

Post Posted: 09-01-2013, 20:12:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

edutz wrote:
laptop varza cu mouse si tastatura separata. Mouse 10 lei - Genius, tastatura Logitech ceva mai buna dar i se cam blocheaza tastele. Pe scurt praf -
Plus ca mai nou mi s-a stricat monitorul la laptop si stau cu un alt monitor de 15'' care sta efectiv peste laptop(cu trapa inchisa). Practic laptopul e pe post de unitate centrala -


De ce nu spui ca ai si crescatorie de melci si gandaci sub laptop? - - - -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
50ViPeR

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 20-10-2013 17:37)
Joined: 14 May 2012
Posts: 15, Topics: 1
Location: Buzau

Reputation: 86.5
Votes: 2

Post Posted: 10-01-2013, 16:01:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

La mine cred ca s-a strans 1 kill de cafea in tastatura si un sac de seminte si
de mouse nu zic nimic ca si ala e vai de mortii lui -


Daca eram un pic mai prost eram fericit...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 27-09-2024, 01:25:37
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x