User
Pass
2FA
 
 

(Rezolvat) harap alb
Go to page Previous  1, 2    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message5940
Neo

[Always & Forever]



Status: Offline
(since 07-09-2014 10:52)
Joined: 05 Sep 2006
Posts: 1806, Topics: 101
Location: la doi pashi in urma ta ... ;;)

Reputation: 206.7
Votes: 24

Post Posted: 21-10-2007, 15:19:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ah, merci mult dar nu e ce cautam - ala l-am gasit si eu, e mai mult eseu, mie imi trebuie REZUMAT, adica povestirea fara alte nenorociri - -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Berkley^^^

[Prototype]



Status: Offline
(since 28-03-2011 08:04)
Joined: 16 Jul 2007
Posts: 1330, Topics: 64
Location: Undeva in lumea mea :-s

Reputation: 166.1
Votes: 19

Post Posted: 21-10-2007, 15:24:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://www.speedyshare.com/147715827.html
http://www.speedyshare.com/732634563.html
sper ca e de folos -



One ShoT , One Kill , One NaMe ..... Berkley
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 05-02-2024 10:55)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 21-10-2007, 15:31:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Neo wrote:
ah, merci mult dar nu e ce cautam - ala l-am gasit si eu, e mai mult eseu, mie imi trebuie REZUMAT, adica povestirea fara alte nenorociri - -


Avand in vedere ca este o poveste de doar cateva pagini, nu cred ca ai sa gasesti mare lucru. E usor de citit.

Off: Berkley... - Cer drepturi de autor. "One shot... One kill... One name... Gh0sT/extrem" Thinking


Only soft things can kill me...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Berkley^^^

[Prototype]



Status: Offline
(since 28-03-2011 08:04)
Joined: 16 Jul 2007
Posts: 1330, Topics: 64
Location: Undeva in lumea mea :-s

Reputation: 166.1
Votes: 19

Post Posted: 21-10-2007, 15:37:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

de cand vroiam sa pun mana pe semantura ta cu one shot ..... -....recunosc a fost a ta -


One ShoT , One Kill , One NaMe ..... Berkley
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 21-10-2007, 15:44:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

- asha ma ghost fii rau - (eu puneam deagle nu extrem - )
harap- alb Thinking sa caut sa vad ce am si eu pe akasa si poate iti dau un rezuman (dak am)



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dudette

[sinner ]



Status: Offline
(since 12-08-2018 21:55)
Joined: 09 Apr 2007
Posts: 3317, Topics: 32
Location: Romania

Reputation: 674.8
Votes: 69

Post Posted: 21-10-2007, 16:16:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

poftim... ti l-am facut eu.sper k e ce cautai. -



Ion Creanga
Povestea lui Harap-Alb


Fara indoiala o capodopera, “Povestea lui Harap-Alb” este cel mai reprezentativ basm al lui Creanga, fiind o plasmuire artistica a realitatii cu multiple valente psihologice, etice si estetice.
Povestile lui Creanga au un caracter realist, fantasticul fiind puternic individualizat si umanizat.
Structura compozitionala are ca element constitutiv calatoria intreprinsa de Harap-Alb, care devine un act initiatic in vederea formarii eroului pentru viata.
Inca de la inceput, fiul cel mic al Craiului isi va dovedi calitatile deosebite, fiind afectat de dojana tatalui mahnit de nereusita celor doi frati mai mari. Prin mila si bunatate craisorul castiga sprijinul Sfantei-Duminici care il va ajuta sa‑si gaseasca un cal pe masura. Stapanit adeseori de fric, plin de naivitati si slabiciuni omenesti, este nevoit sa dea primele probe de curaj si barbatie. Odata ce voinicia tanarului a fost dovedita, tatal tine sa il instruiasca, dandu‑i o serie de sfaturi intelepte, rezultat al unei indelungate experiente de viata.
Conflictul este determinat de nerespectarea sfaturilor parintesti, eroul fiind nevoit sa refaca experienta tatalui, pe care calul il purtase, in tinerete, prin aceleasi locuri. Intalnirea cu Spanul este o reluare a vesnicului conflict dintre cele doua forte, simboluri ale binelui si raului. Prefacut, schimbandu‑si infatisarea, manifestand o falsa solicitudine, Spanul reuseste sa‑l determine pe fiul de crai sa‑l tocmeasca in slujba sa, in ciuda sfatului parintesc.Construite cu o arta desavarsita, episoadele in care eroul este trimis sa aduca salati din gradina ursului, pielea cerbului din padure si pe fata imparatului Ros, sporesc tensiunea narativa. Odata ajuns sluga, el isi construieste un plan minutios de supunere a stapanului sau. Prin viclenie si stratagema diabolica, reuseste sa‑l subordoneze, schimband astfel identitatea fiului de crai... Cea de‑a treia incercare presupune la randul ei alte “trei” probe, cifra 3 revenind in mai multe randuri, ca si in basmele populare.
Incercarile la care este supus sunt menite a‑l pregati ca viitor conducator, mostenitor al unchiului sau, dar si in vederea casatoriei, prin stapanirea “farmazoanei cumplit” care era fata imparatului Ros. Toate obstacolele sunt depasite cu bine cu ajutorul: furnicilor, albinelor si a lui Gerila, Setila, Pasarila‑Lati‑Lungila, Flamanzila, Ochila.
In final, Harap‑Alb, ajutat de calul nazdravan, este repus in drepturi, iar Spanul este demascat si pedepsit.





0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Neo

[Always & Forever]



Status: Offline
(since 07-09-2014 10:52)
Joined: 05 Sep 2006
Posts: 1806, Topics: 101
Location: la doi pashi in urma ta ... ;;)

Reputation: 206.7
Votes: 24

Post Posted: 21-10-2007, 19:40:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

multumesc mult de tot dudette ! - esti cea mai tare - - -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tomitza

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 20-05-2008 17:47)
Joined: 17 Mar 2008
Posts: 1, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 85
Votes: 4

Post Posted: 09-04-2008, 20:19:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

bai sa mor eu de gasesc rezumatu la harap-alb
- - -


deagle te rog din inima miam dat punctele de la viatlity peste cap te rog din inima bagamile inapoi
ma cheama tomitzabk
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 05-02-2024 10:55)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 09-04-2008, 20:27:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

dudette wrote:
Ion Creanga
Povestea lui Harap-Alb


Fara indoiala o capodopera, “Povestea lui Harap-Alb” este cel mai reprezentativ basm al lui Creanga, fiind o plasmuire artistica a realitatii cu multiple valente psihologice, etice si estetice.
Povestile lui Creanga au un caracter realist, fantasticul fiind puternic individualizat si umanizat.
Structura compozitionala are ca element constitutiv calatoria intreprinsa de Harap-Alb, care devine un act initiatic in vederea formarii eroului pentru viata.
Inca de la inceput, fiul cel mic al Craiului isi va dovedi calitatile deosebite, fiind afectat de dojana tatalui mahnit de nereusita celor doi frati mai mari. Prin mila si bunatate craisorul castiga sprijinul Sfantei-Duminici care il va ajuta sa‑si gaseasca un cal pe masura. Stapanit adeseori de fric, plin de naivitati si slabiciuni omenesti, este nevoit sa dea primele probe de curaj si barbatie. Odata ce voinicia tanarului a fost dovedita, tatal tine sa il instruiasca, dandu‑i o serie de sfaturi intelepte, rezultat al unei indelungate experiente de viata.
Conflictul este determinat de nerespectarea sfaturilor parintesti, eroul fiind nevoit sa refaca experienta tatalui, pe care calul il purtase, in tinerete, prin aceleasi locuri. Intalnirea cu Spanul este o reluare a vesnicului conflict dintre cele doua forte, simboluri ale binelui si raului. Prefacut, schimbandu‑si infatisarea, manifestand o falsa solicitudine, Spanul reuseste sa‑l determine pe fiul de crai sa‑l tocmeasca in slujba sa, in ciuda sfatului parintesc.Construite cu o arta desavarsita, episoadele in care eroul este trimis sa aduca salati din gradina ursului, pielea cerbului din padure si pe fata imparatului Ros, sporesc tensiunea narativa. Odata ajuns sluga, el isi construieste un plan minutios de supunere a stapanului sau. Prin viclenie si stratagema diabolica, reuseste sa‑l subordoneze, schimband astfel identitatea fiului de crai... Cea de‑a treia incercare presupune la randul ei alte “trei” probe, cifra 3 revenind in mai multe randuri, ca si in basmele populare.
Incercarile la care este supus sunt menite a‑l pregati ca viitor conducator, mostenitor al unchiului sau, dar si in vederea casatoriei, prin stapanirea “farmazoanei cumplit” care era fata imparatului Ros. Toate obstacolele sunt depasite cu bine cu ajutorul: furnicilor, albinelor si a lui Gerila, Setila, Pasarila‑Lati‑Lungila, Flamanzila, Ochila.
In final, Harap‑Alb, ajutat de calul nazdravan, este repus in drepturi, iar Spanul este demascat si pedepsit.


LoL.


Only soft things can kill me...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
hasbeo
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 29-08-2009 19:21)
Joined: 07 May 2007
Posts: 2406, Topics: 104
Location: Curcanland

Reputation: -258.9
Votes: 84

Post Posted: 10-04-2008, 09:35:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

tomitza,data viitoare fii mai atent,te rog.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  
Go to page Previous  1, 2    


The time now is 29-04-2024, 13:37:08
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x