User
Pass
2FA
 
 

Musaca de Vinete!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message1063
hah195

[^Like a Boss^]



Status: Offline
(since 04-11-2015 07:30)
Joined: 18 Aug 2012
Posts: 3270, Topics: 63
Location: Galati

Reputation: 428.4
Votes: 86

Post Posted: 13-02-2013, 18:51:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Musacaua de vinete este una dintre mancarurile noastre preferate. In ultimele doua saptamani am facut-o de vreo 3 ori si tot nu ne-am saturat de ea. Daca la musacaua de vinete si cartofi am prajit legumele in ulei, de data aceasta am copt feliile de vinete in cuptor. Musacaua preparata astfel are un gust absolut delicios, este foarte lejera si se face mai rapid decat muscaua cu legume prajite in ulei.Daca stiti ca vinetele pe care le folositi sunt amare, pudrati feliile cu putina sare si asezati-le intr-o sita pentru 30-40 de minute. Astfel, vinetele vor pierde gustul amar. Eu am folosit un tip de vinete dulci, asa ca am sarit peste aceasta etapa.

Ingrediente – Musaca de vinete (forma 30×24)

4 vinete medii
1 kg carne slaba vitel
4 oua
125 g quark/ricotta/iaurt grecesc degresat/branza de vaci degresata
2 lingurite ulei de masline
patrunjel
sare
piper
50-70 g suc de rosii
Mod de preparare

Spalam vinetele, le stergem bine si le taiem in felii subtiri de aceeasi dimensiune.
Asezam feliile de vanata, intr-un singur strat, in tava de cuptor tapetata cu hartie de copt.
Le coacem in cuptorul preincalzit la 180°C, pentru 5-10 minute (timpul variaza in functie de grosimea feliilor de vanata. Le intepam cu o furculita si daca aceasta patrunde cu usurinta in pulpa, le scoatem din cuptor). Eu le-am copt in trei runde dar, daca va grabiti, puteti sa coaceti cate 2 tavi deodata.
Punem feliile de vinete pe o farfurie si le lasam sa se raceasca.
Punem 2 lingurite de ulei intr-o tigaie si cand este incins adaugam o ceapa data prin razatoarea cu gauri mici.
Dupa ce s-a inmuiat (1-2 minute) adaugam carnea tocata si amestecam bine.
Calim carnea pana cand isi schimba culoarea, apoi o condimentam cu sare si piper.
Stingem focul si o lasam sa se raceasca.
Ungem forma cu 1-2 linguri de suc de rosii si formam un strat de vinete.


Carnea pe care o cumpar aici este destul de mare tocata asa ca eu o mixez in robot intotdeauna vreo 2-3 minute. Daca folositi carne tocata marunt, nu o mai mixati la robot.
Amestecam carnea tocata cu quark-ul, ouale, patrunjelul tocat marunt si, daca mai este nevoie, mai adaugam sare si piper.
Peste stratul de vinete, formam un strat din jumatate din carnea tocata, iar peste el asezam un nou strat de vinete.

Formam un alt strat din carnea ramasa, apoi un ultim strat de felii de vinete.
Turnam sucul de rosii pe deasupra ultimului strat si il intindem bine,

Eu am pudrat-o cu oregano si putina sare grunjoasa de Himalaya.
Coacem musacaua de vinete in cuptorul preincalzit la 180°C pentru 30-45 de minute.
O servim dupa ce s-a racit putin, eventual cu un ardei iute alaturi sau muraturi.

Pofta buna!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Co.Star

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 22-10-2013 12:01)
Joined: 24 Nov 2012
Posts: 2104, Topics: 89
Location: Romania

Reputation: 70.4
Votes: 12

Post Posted: 18-02-2013, 11:35:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sa vedem cum imi iese



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
hah195

[^Like a Boss^]



Status: Offline
(since 04-11-2015 07:30)
Joined: 18 Aug 2012
Posts: 3270, Topics: 63
Location: Galati

Reputation: 428.4
Votes: 86

Post Posted: 18-02-2013, 12:40:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Astept sa imi zici daca iti place!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
oNN ^ k1LLz0R ;x
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 04-04-2013 18:49)
Joined: 19 Feb 2013
Posts: 1739, Topics: 85
Location: GUGÃL.

Reputation: 46.8
Votes: 26

   
Post Posted: 21-02-2013, 16:29:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Are maicamea de lucru maine , mersi de reteta !


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Trollat.

[Account disabled]



Status: Offline
(since 14-03-2013 16:36)
Joined: 16 Feb 2013
Posts: 31, Topics: 5
Location: Romania

Reputation: 47
Votes: 4

Post Posted: 24-02-2013, 13:10:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Merci de reteta.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 29-04-2024, 14:09:35
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x