User
Pass
2FA
 
 

Bacalaureat 2014
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 50, 51, 52  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian
Show only staff posts
Author Message71839
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(since 13-08-2024 09:04)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 01-07-2013, 21:24:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zhin, esti uman dinala de ai facut mate pana in clasa a 10a? Daca da, tin sa te anunt ca nici macar nu ai intrat in matematica in clasa aia.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zhin

[resto trainer]



Status: Offline
(since 02-11-2017 11:45)
Joined: 31 Jan 2011
Posts: 375, Topics: 22
Location: Constanta

Reputation: 18.3
Votes: 14

 
Post Posted: 01-07-2013, 21:36:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am facut mate pana in clasa a 12-a inclusiv ,ce-i drept M3 , dar am o ruda profesor de matematica la o universitate de aici , si m-am pregatit cu respectivul , stiu ca nu se compara M1 cu orice alta matematica :< , stiu ca nu se fac chestii gen integrale , limite , functii de gradul N la uman , dar am habar de ele.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zohlomg

[DEFIANCE]



Status: Offline
(since 13-08-2024 09:04)
Joined: 11 Feb 2010
Posts: 20869, Topics: 690
Location: ~Romania

Reputation: 8983.8
Votes: 770

Post Posted: 01-07-2013, 21:45:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Zhin wrote:
functii de gradul N.


ma-ndoiesc, dar e ok daca stii celelalte.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Zhin

[resto trainer]



Status: Offline
(since 02-11-2017 11:45)
Joined: 31 Jan 2011
Posts: 375, Topics: 22
Location: Constanta

Reputation: 18.3
Votes: 14

 
Post Posted: 01-07-2013, 21:51:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

"N" fiind doar un fel de a spune , am facut max pana la gradul 3
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 02-07-2013, 00:02:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

...polinoame ?

>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Froster

[The doctor is in]



Status: Offline
(since 27-12-2020 22:08)
Joined: 29 Jan 2010
Posts: 2487, Topics: 149
Location: Undevaaa Departeee

Reputation: 1283.5
Votes: 87

   
Post Posted: 02-07-2013, 00:59:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Avand in vedere ca au trecut 2 ani de cand am dat bacalaureatul, permiteti-mi si mie sa scriu aici un wall-of-text.

In primul rand, va certati pe tema "Materia mea e cea mai tare, a voastra e ca untu-n soare". Seriously now? Okay. Hai sa sumarizam astfel. Ca la Metodologia Cercetarii Stiintifice (sau MCS, o materie din care voi da examen pe vineri). Luam un studiu de cohorta. Dorim sa vedem daca exista vreo legatura intre notele la examen si nivelul de dificultate. Promotia 2010-2011 din scoala mea. Se face un clasament cu primele 10 note si ultimele 10 note, de la clasele A (Matematica Informatica intensiv, de unde vin si eu), B (same, dar nivel mai inferior) C (Stiinte ale naturii) si D (filologie). Din primele 10 note, 7 sunt din clasa D, 2 din A iar 1 din C. Din B nimic. Ultimele 10 note? 1 din D, 1 din A, 3 din B si vreo 5 din C. Daca vreti dovezi mai concrete, mi-e lene sa caut, deci va trebui sa ma credeti pe cuvant. Cifrele sunt estimative cu o deviatie standard de 95%. Astfel, putem observa lejer ca cei din clasa D au cele mai mari note, iar cei din clasa C au cele mai mici. Bun, asta ar arata studiul meu. In realitate situatia sta cam asa:

- Cei de la filologie dau examen din : Romana (obligatoriu), Istorie, Geografie/Filosofie. Ce au in comun toate aceste materii? Repetarea. Cei de la filologie sunt obisnuiti cu asimilarea cunostintelor, fiindca asta au facut 4 ani. Au bagat materii la care logica e in proportie mai mica, iar repetarea (nu-mi place sa-i zic toceala, toceala e cand repeti intruna si nu ramai cu nimic) mai mare. Sunt materiile mai grele? Probabil, n-am de unde sa stiu. Insa o mare parte din explicatia ca au note mari e ca sunt obisnuiti cu asimilarea cunostintelor. Si hai sa fim seriosi, sa enumeri 3 capitale nu e chiar fizica cuantica.

-Cei de la matematica-informatica vor da : Romana (obligatoriu, care initial era la fel ca la filologie), Matematica M1, Info/Biologie/Chimie/Fizica. Bun, aici situatia se ingroasa. Te-a facut mama inginer, ai dat la matematica informatica, ai intrat, felicitari. Mintea-ti merge ca rotile, sau cel putin ar trebui din moment ce ai ales sa te impovarezi cu Matematica M1. Multi cred, asa cum am observat in comments "eh matematica, ai facut o problema, le-ai facut pe toate". Nu sta situatia chiar asa, fiecare versiune a problemei are o anumita nisa, o deviatie. Si automat practice makes perfect. Nu e toceala e mai mult exercitiu de mana. Bun, deci tre sa-ti lucrezi skillsetu' de logica. Hai ca la orice materie de stiinte e okay. Acolo se accepta. La romana insa, trebuie sa te descurci cu un numar mai mic de ore pe saptamana, sa reusesti sa acoperi (mai de unul singur, mai cu meditatii) o serie de opere (Care sincer nu le-am vazut niciodata rostul. Cartile nu te fac mai destept, informatia din ele te face si personal, nu m-am simtit mai luminat dupa ce am citit "Plumb" de Bacovia. Cred ca individul ducea lipsa de plumb pentru undita, si a intrat intr-o tulburare obsesiv compulsiva; din nou, parerea mea, poate sunt mai incult) pe care logica nu te prea poate ajuta sa parcurgi. Tu faci gen x patrat +4x +4 = demiurgul. De asta, cei de la mate info, au o serie de probleme.

-Cei de la stiinte ale naturii insa, mi se par sincer cei mai loviti. Fiindca ei cu Romana sunt la fel ca cei de la mate-info, insa la matematica sunt mai rau. Sunt intr-un fel de purgatoriu al matematicii. Profesorul nu e niciodata suficient de interesat. "E clasa de stiinte, how hard can it be? Le da M2, nu-mi pasa de ei". Wrong. Fiindca deseori, M2 a fost cam la acelasi nivel cu M1. Cu stiintele n-am ce discuta, fiindca la ei singurele chestii nu le fac decat chimia mai grea, si eventual biologia (au un subiect G2 diferit de cel de mate-info, no big deal). Dar totusi ies cu un usor avans in fata celor de la matematica informatica. De ce? Fiindca pentru materia de stiinte, ei sunt cu ore in plus adunate in cei 4 ani.


Asa cum zice in Biblie, sa luam aminte, de la Froster citire. Recapitulam: Ordinea dificultatii (din nou, in opinia mea) ar fi asta: FILO < MATE INFO (care va da din info) < STIINTE ALE NATURII < MATE INFO (care va da din materie de stiinte). Aici insa intervine si factorul cel mai determinant: TU. Care materie e cea mai grea? Care o stapanesti tu cel mai putin. Degeaba toata lumea se plange de matematica M1, unu care vede ecuatiile intotdeauna iti va zice ca "romana e mai grea". Altul care a trait toata viata intre legile lui Mendel si P*V=niu*r*T, o sa-ti zica "istorie vere, atatia ani, atatea distractii".



Bun, acum ca am acoperit asta, sa revenim la Bacalaureatul la Limba si Literatura Romana, si de ce-l consider eu o nulitate atat din postura de absolvent cat si din postura de student si viitor medic (Doamne Ajuta, Vishnu Pazeste, Thrall Preamareste), cat probabil si din postura de un potential angajator.
In ultimii 4 ani am asistat la o fluctuatie masiva de subiecte: 1. Basm, 2. Personaj opera dramatica, 3. Eminescu, Luceafar iar acum 4. Modernism/Simbolism. De la epic la liric. Oare conteaza? Oare ma va interesa peste 10 ani atat de tare? Oare ar trebui sa intereseze ca natiune si ca popor roman cat de bine isi cunoaste ala interpretarea unui text? Textul n-ar trebui in primul rand sa insemne ceva diferit pentru fiecare? In fond majoritatea interpretarilor si caracterizarilor sunt scrise de academicieni. Aceeasi academicieni care propun subiectele. Aceeasi academicieni care corecteaza. Seamana si miroase a ....crestinitate. Sunt un fel de Dumnezei: "daca nu scrii cum am zis eu, nu treci examenul". Intr-o materie subiectiva, ar trebui sa se pastreze subiectivismul, fiindca Eminescu tie-ti transmite din postura de scriitor uman "vizionar, intemeietor al nu stiu ce societati, deschizator de drumuri", iar mie din postura de student la medicina imi transmite "sifilis, betie, destrabalare, moarte prematura, stil de viata prost, ce a dus la deces in varsta mijlocie". La fel si cu interpretarea povestii. E o poveste, e menita sa fie ascultata, ca apoi sa fie intrepretata in mai multe moduri. Nu exista un singur mod. Sa chinui elevul sa recite atatea comentarii, dupa comentarii, si sa se tortureze cu ce va veni la bac (Enigma Otiliei, lol, niciodata, e cea mai cretina, pana si academicienii recunosc asta, doar ca sunt prea butthurt sa o faca in mod public) in loc sa te concentrezi pe adevaratul aspect al problemei: problema de socializare: pentru ca e usor sa scrii pe platforme de socializare cu "sh, tz, a-ti, mi-ar place", si sa prezinti o exprimare de balta. DAR HEI, Stii diferenta dintre apolinic si dionisiac. Si ca sa vezi, ti-a picat asta la bac. Felicitari, nota 10, du-te inunda-ne cu lipsa ta cronica de cratima. De asta nu am fost, nu sunt si nu voi fi niciodata de acord cu subiectul III la romana. Un exemplu concret de subiect bun e subiectul II (Anul acesta a fost ceva cu jurnalul adolescentului, iar la real cu model in viata sau ceva de genul). Acel subiect intr-adevar promoveaza gandirea, si observa intr-un mod mai putin palpabil felul in care elevul se exprima si isi expune ideile. Fiindca una e sa incepi cu sfarsitul si sa termini cu ce trebuia sa incepi.

Dar cam atat cu nemultumirile mele fata de examenul de Romana. Sa imi dau si cu parerea fata de subiectul de anul acesta: relativ rezonabil, si intr-adevar mai usor la uman decat la real. Din nou pot sa zic ca mai bine il lasa la comun, decat sa discrimineze atat de prost. Despre modernism am avut de facut un referat de 10 pagini. Simbolism? LOL J/K PLUMB SI LACUSTRA, Adu undita sa pescuiesc un 10. Dar subiectele au relativ mai rezonabile. Socul insa a fost mare, pentru ca toti au prevazut in globuri de cristal, frunze in ceai, tarot si alte giumbuslucuri ca le vine ceva din genul epic sau dramatic. Mare le-a fost mirarea. Dar nu ma asteptam oricum sa fie altfel.


Sper sa nu va fi plictisit cu textele mele caracteristice, am incercat sa expun parerea unui elev care a terminat (fara lauda si cu usoara modestie) cu 9.85 in liceu. Iar la BAC a luat 8,76. Pe burta lui. Invatand mai mult pentru medicina decat pentru BAC. Daca sunteti si mai curiosi, nota la romana mi-a fost 8,55, iar la subiectul III am scris amintiri din clasa a 8-a (Pristanda, personaj dramatic). There you have it, ma bag la un film. -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
AceRuL
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 13-01-2016 21:31)
Joined: 06 Jun 2012
Posts: 16659, Topics: 426
Location: LE TOUCAN HAS ARRIVED <(°)

Reputation: -132.7
Votes: 648

 
Post Posted: 02-07-2013, 01:04:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Froster wrote:
Care sincer nu le-am vazut niciodata rostul. Cartile nu te fac mai destept, informatia din ele te face si personal, nu m-am simtit mai luminat dupa ce am citit "Plumb" de Bacovia. Cred ca individul ducea lipsa de plumb pentru undita, si a intrat intr-o tulburare obsesiv compulsiva; din nou, parerea mea, poate sunt mai incult

Pai nu au nici un rost. Nimeni n-o sa te intrebe cand te angajezi cine l-a omorat pe Ion. In general bacul la romana e cam inutil. In afara de gramatica. N-o sa te intrebe nimeni de functia sintactica a cuvantului scaun sau ce reprezinta metafora floare albastra. Da' asta-i programa, asta tre' sa inveti.


sorinsorin57 wrote:
Eu folosesc XP SP2 si este mai bun decat 7.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
FlutterGuy

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-06-2020 10:00)
Joined: 08 May 2012
Posts: 375, Topics: 20
Location: Romania

Reputation: 63.9
Votes: 14

 
Post Posted: 02-07-2013, 08:11:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mereu o placere sa-l citesti pe Froster -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cosmi
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 27-10-2013 06:31)
Joined: 14 May 2010
Posts: 783, Topics: 109
Location: Romania

Reputation: 111.4
Votes: 10

 
Post Posted: 02-07-2013, 10:40:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

FlutterGuy wrote:
Mereu o placere sa-l citesti pe Froster -

Agreed.
Si pentru cei care mi-au raspuns, va multumesc, eu sunt la profil de electronist auto.


My Passion


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
allecs10

[( . Y . ) ---> <3]



Status: Offline
(since 27-11-2016 18:12)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 233, Topics: 19
Location: Onesti

Reputation: 304.7
Votes: 9

 
Post Posted: 02-07-2013, 11:01:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In primul rand, ministerul a dat destula m***e elevilor de profil real. Simbolismul mi se pare ( si nu sunt singurul cu aceasta parere) mult mai usor decat poeziile din care am avut noi de ales.
In al doilea rand, un subiect doar cu interpretarea unui text la prima vedere si scrierea unui text argumentativ ar testa mult mai bine competenta unui elev in a "manui" limba romana, dar totusi un asemenea subiect ar fi mult prea "sumar" pentru a putea fi considerat Examen Final. Deeeeeci, au decis sa puna elevii sa umple inca 2-3 pagini cu chestii inutile.
In al treilea rand, cel mai greu Bac il au, in opinia mea, cei care dau M1 si Biologie. Eu dau Fizica si faptul ca am inteles-o relativ usor m-a ajutat enorm. Am putut sa ma concentrez mai mult asupra Limbii Romane si sa las Fizica deoparte deocamdata. Insa cei care dau la Biologie traiesc un cosmar. O colega de clasa da la Medicina si ea a trebuit sa invete materia de Bacalaureat cu aproximativ 4 luni inainte de acesta, pentru a avea timp sa invete si la Romana si materia de Medicina.

PS: Froster, am doua explicatii pentru care cei de la Filo au note mari la Bac si am si o consecinta. Explicatii: materie mai usoara (fara stiinte, nici macar m2) si clasele de Filo sunt in proportie de ~85% formate din fete. Lucrul asta conteaza enorm. Din experienta mea fetele isi dau mult mai mult silinta, mai ales cand e vorba de "repetare".
Consecinta: Bacul care nu contine matematica, macar M2, este ~inutil. Facultatile de profil uman de cele mai multe ori cer un examen de admitere, in timp de facultatile de profil real Acorda un procentaj (~60%, sau chiar 100%) din nota de intrare Bac-ului.


Munca te elibereazã
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
cosmi
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 27-10-2013 06:31)
Joined: 14 May 2010
Posts: 783, Topics: 109
Location: Romania

Reputation: 111.4
Votes: 10

 
Post Posted: 02-07-2013, 11:54:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ce dracu ?


''fãceau miºto bãieþii de la terasã de iel''
''Fotografia avea buzele surâzãtoare''
''Eminescu minþea în poezi cu viziunea lui despre lume cu iubire''

Si cea mai tare, if you know what he meant ^^

“Cãtãlin Botezatu este un model în viaþã pentru orice fiinþã pentru cã el ia fete din viaþa realã ºi le duce ºi le îmbracã la Bucureºti ºi pe unele chiar mai adânc în Europa”


My Passion


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
myt42xxx

[Ace of Spades]



Status: Offline
(since 30-01-2016 17:46)
Joined: 02 Mar 2010
Posts: 9786, Topics: 253
Location: Suceava

Reputation: 328.9
Votes: 101

Post Posted: 02-07-2013, 12:08:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

allecs10 wrote:
clasele de Filo sunt in proportie de ~85% formate din fete. Lucrul asta conteaza enorm. Din experienta mea fetele isi dau mult mai mult silinta, mai ales cand e vorba de "repetare".

Personal, nu dau 2 lei pe repetare/tocire, sau cum vrei sã-i zici.
Ai idee cum aratã o fatã la facultatea de inginerie? Habar nu are sã conecteze 2 fire la o sursã, dar se crede mare savant. Toceºte ca o PROASTÃ, fãrã sã aibã habar de ce se aflã dedesuptul acelor rânduri. Totuºi, ea a fãcut un liceu de toatã panarama, a luat note mari pe tocealã, a luat bacul pe tocealã ºi ocupã un loc nemeritat.
Cum adicã media de la matematicã ºi fizicã din liceu conteazã 10% la admitere la o facultate de inginerie? Ãia de la filizofie nici mãcar nu au ce cãuta la o astfel de facultate.

Dacã vrei imaginaþie, creaþie, tocealã, du-te la desen, muzicã. etc.


- Retired -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
allecs10

[( . Y . ) ---> <3]



Status: Offline
(since 27-11-2016 18:12)
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 233, Topics: 19
Location: Onesti

Reputation: 304.7
Votes: 9

 
Post Posted: 02-07-2013, 12:59:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

1.Tu esti un exemplu izloat din pacate. Am colege care au invatat (toceala pe de rost, nu iti imagina ca au retinut ceva logic) 25+ de eseuri pentru Bacu-ul la romana.
2.Eu nu pot invata nici 2 eseuri la romana. Am scris mai mult din amintiri. Toceala ma omoara. -

PS: Eu nu am spus nimic de media din liceu. Aia e la fel de utila ca apa plata cumparata. Eu spus de nota la Bac, generala sau la Fizica.


Munca te elibereazã
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 02-07-2013, 14:07:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Si eu am o colega care toceste ca o zapacita, are note mari bineinteles din cauza asta dar pana mai anul trecut avea impresia ca soarele se invarte in jurul pamantului, sistemul asta ii avantajeaza pe cei care "invata", direct zis, pe cei care au memorie buna, daca esti geniu si ai deficit de atentie nu o sa faci fix o p**a la medii si la bac la tot ce tine de toceala si toti retarzii cu memorie buna se duc la facultati de prestigiu, burse, alea alea. *** the system, i'm gonna start my own business, with beer and rock.

>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Tianna

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-06-2014 20:39)
Joined: 17 Jul 2011
Posts: 305, Topics: 42
Location: Romania

Reputation: -66.7
Votes: 19

 
Post Posted: 02-07-2013, 14:48:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

myt42xxx wrote:
allecs10 wrote:
clasele de Filo sunt in proportie de ~85% formate din fete. Lucrul asta conteaza enorm. Din experienta mea fetele isi dau mult mai mult silinta, mai ales cand e vorba de "repetare".

Personal, nu dau 2 lei pe repetare/tocire, sau cum vrei sã-i zici.
Ai idee cum aratã o fatã la facultatea de inginerie? Habar nu are sã conecteze 2 fire la o sursã, dar se crede mare savant. Toceºte ca o PROASTÃ, fãrã sã aibã habar de ce se aflã dedesuptul acelor rânduri. Totuºi, ea a fãcut un liceu de toatã panarama, a luat note mari pe tocealã, a luat bacul pe tocealã ºi ocupã un loc nemeritat.
Cum adicã media de la matematicã ºi fizicã din liceu conteazã 10% la admitere la o facultate de inginerie? Ãia de la filizofie nici mãcar nu au ce cãuta la o astfel de facultate.

Dacã vrei imaginaþie, creaþie, tocealã, du-te la desen, muzicã. etc.


Ceva nu e in regula cu tine daca iti doresti doar colegi cu penis.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> WOW -> Romanian  
Go to page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 50, 51, 52  Next    


The time now is 21-09-2024, 13:02:55
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x