User
Pass
2FA
 
 

Jazz
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message6206
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 18-11-2007, 21:59:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

,,Jazzul este una dintre rarele forme de productie culturala care a facut turul planetei si care apartine unui popor precis, la un moment dat al evolutiei sale.”
(Olivier Revault d’Allaines)
Jazzul perpetueaza o definitie a artei ca acord intre om si lumea in care traieste. Jazzul nu reprezinta altceva decat un amestec de Africa si America care este prezent in toata muzica neagra. Nu este vorba despre o fuga in trecut, ci de o incercare reusita de sinteza a doua temporalitati opuse: un trecut african si un viitor american. Jazzul are in sine un caracter conflictual – secretie a unei civilizatii obsedate de progres, acesta revendica cele mai importante calitati africane ale sale, ca singurele necesare existentei sale. Atunci nu mai este un simplu semn al unei nostalgii a dezradacinarii unui popor , ci devine un simpton al conflictului permanent intre dorinta de integrare si respingere a unei dureroase aculturalitati. Negrii au exprimat astfel o dubla necesitate indispensabila supravietuirii lor: sa ramana oameni liberi si sa devina americani. Ei au reusit sa impuna lumii o muzica iesita din aproape nimic, impura in esenta sa si de a fi facut din ea simbolul modernitatii, afirmand-o in acelasi timp, ca o critica in act a acestei modernitati.
Si totusi cand apare aceasta muzica neagra sub soarele american? Pana in 1808, data la care printr-o lege federala a fost interzis negotul cu negri, multi sclavi au fost vanduti, trecand de la un vanzator la altul. In acea vreme conditia sclavilor era similara cu cea a animalelor de povara, asupra carora stapanul ave „drept de viata si de moarte”. Pentru a se ajuta in munca, ritmandu-si miscarile sau spre a-si uita, pe cat era posibil, conditia, in putinele momente de odihna, sclavilor nu le ramanea decat cantecul. Dar cantecul acestor oameni dezradacinati, umiliti si desconsiderati, din cantecul africanilor transmutati fortat pe continentul nord- american, s-a nascut o arta miraculoasa, numita mai tarziu jazz.
Primele manifestari ale acestei arte la inceput vocale, din care mai tarziu s-a nascut jazzul au fost worksongs (cantecele de munca) si negro spirituals ( o forma tipic neagra de muzica religioasa, inspirata de la melodiile albilor). Cu trecerea timpului, nici Razboiul de secesiune, nici Declaratia puterilor privind desfiintarea comertului cu negrii, semnata la Viena in 1815 si nici chiar Legea abolirii sclaviei, din1865, nu au schimbat, in mod esential, conditia negrilor. Desi fusese consfintita libertatea si egalitatea tuturor cetatenilor, indiferent de culoarea pielii, in realitate segregatia s-a perpetuat sistematic, in societatea albilor, negrii nu puteau spera decat in existenta unor relatii de la inferior la superior . Astfel nu a fost de mirare faptul ca nemaifiind sclavi ei au ajuns totusi umili servitori, oameni lipsiti de cele mai elementare drepturi, persecutati, sau ,in cel mai fericit caz, ignorati de societate. In plan muzical aceasta stare a avut doua consecinte. Prima a fost ca arta neagra a continuat sa se dezvolte izolat de cea a albilor, cu care nu avea si nici nu se putea in conditiile date, decat contacte intamplatoare si superficiale. Cea de a doua a fost ca, alaturi de cantecele de munca, worksongs si cele religioase, negro spirituals, a aparut o alta forma de cant, blues-ul (un cantec liric, interpretat in tempo-uri diferite , nu doar in cel lent, cum se considera adesea, in mod eronat, de unii amatori, mai putin avizati). Impreuna cu celelalte doua, acesta s-a aflat la originea aparitiei si evolutiei, in sudul Statelor Unite, a unui limbaj nou in muzica, a unui mod inedit de a canta vocal si instrumental. Realizand o sinteza, aceasta arta a oamenilor de culoare, americani, a devenit in rastimp de doua- trei decenii, un idiom muzical acceptat si adoptat in lumea intreaga sub numele de jazz.

P.S. ascultatori de jazz p'aci ? -



Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Kre@toR

[Assasin]



Status: Offline
(since 15-06-2022 22:19)
Joined: 06 Jan 2007
Posts: 4058, Topics: 253
Location: Am uitat.

Reputation: 338
Votes: 37

 
Post Posted: 19-11-2007, 08:37:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

EU ! Sunt inebunit -. Mai ales Nat King Cole sau Louis Armstrong xD.

Daca mai stii vreo formatie/cantaret de Jazz posteaza aici plz -.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Sprinter

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 01-10-2008 20:15)
Joined: 14 Aug 2008
Posts: 29, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 87.1
Votes: 4

Post Posted: 19-08-2008, 12:35:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Si eu ascult Jazz..ms krt k mi ai arat ce inseamna jazzu -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Exile
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 04-11-2008 21:54)
Joined: 04 Sep 2007
Posts: 1833, Topics: 141
Location: Acolo.

Reputation: 97.4
Votes: 50

 
Post Posted: 19-08-2008, 12:54:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da, si eu ascult , e foarte relaxant si placut . Stan Getz ftw.




SUNT UN SMECHER DE PE FORUM
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
FkZ * RazvY

[Boom Head Shot !!]



Status: Offline
(since 02-04-2015 13:09)
Joined: 14 Sep 2007
Posts: 942, Topics: 30
Location: Timisoaraa

Reputation: 267.3
Votes: 7

 
Post Posted: 21-08-2008, 15:24:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Acuma nu de mult a fost un festival de jazz la garana ... dar anu asta nu am fost , am fost acum 2 ani parca ... foarte relaxant dar dupa un timp plictisitor -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Hidden

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 25-01-2009 20:13)
Joined: 15 Nov 2006
Posts: 3391, Topics: 172
Location: Universul meu interior

Reputation: 440.7
Votes: 48

Post Posted: 11-09-2008, 04:18:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

http://de.youtube.com/watch?v=gxcpFmof_7k

imi place till bronner,melodia de mai sus insa este un cover dupa nick drake,doar ca i-a facut o alta linie melodica.
ma rog,din ce am de la till bronner,sunt mai multe coveruri,nu stiu cate's originale total,adica si versuri,dar suna foarte bine. -


...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Hidden

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 25-01-2009 20:13)
Joined: 15 Nov 2006
Posts: 3391, Topics: 172
Location: Universul meu interior

Reputation: 440.7
Votes: 48

Post Posted: 24-09-2008, 17:51:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aievea,trupa romaneasca de jazz,asculta careva ? -

...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 24-09-2008, 18:05:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hidden wrote:
Aievea,trupa romaneasca de jazz,asculta careva ? -

daca ai fi amabil sa " imprumuti " sa vad cum suna -

p.s. daca e fa si tu upload undeva -



Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 29-09-2008, 10:43:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

https://youtube.com/watch?v=ePRDdSwSMMk:



- - -



Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Hidden

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 25-01-2009 20:13)
Joined: 15 Nov 2006
Posts: 3391, Topics: 172
Location: Universul meu interior

Reputation: 440.7
Votes: 48

Post Posted: 01-10-2008, 17:21:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

^ am sters pentru ca am prea putin loc in computer,si cand vreau sa vad un film tre' sa sterg din muzica and shit.
cauta pe oDC pe huburile mari ca sigur gasesti -


...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ion

[prin vacante]



Status: Offline
(since 10-12-2018 10:49)
Joined: 30 Jan 2008
Posts: 7503, Topics: 333
Location: Romania

Reputation: 1770.2
Votes: 191

 
Post Posted: 01-10-2008, 20:58:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Click


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Hidden

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 25-01-2009 20:13)
Joined: 15 Nov 2006
Posts: 3391, Topics: 172
Location: Universul meu interior

Reputation: 440.7
Votes: 48

Post Posted: 22-10-2008, 11:26:09 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@ritmer: astept o parere despre aievea ^^

...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 23-10-2008, 17:23:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ooo...fain fain...electro-jazz - , e cam chill ... merge , depinde de moment - spre exemplu dimineata cand plec la fac deobicei ascult muzica clasica ... si e mai lenta , si e foarte interesant contrastu ... dintre relaxarea , indolenta asta si toti oamenii care alearga la munca & stuff - ... merge dimineata -


Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Hidden

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 25-01-2009 20:13)
Joined: 15 Nov 2006
Posts: 3391, Topics: 172
Location: Universul meu interior

Reputation: 440.7
Votes: 48

Post Posted: 25-10-2008, 16:48:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

nu e tocmai jazz,dar incearca Silent Strike,mie mi se pare genial,are beatu` incet asa,dar suna genial.
link
incepe cu asta do -


...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 26-10-2008, 10:26:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

wow , marfa - cautam de mult asa ceva -


Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 24-04-2024, 13:31:16
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x