User
Pass
2FA
 
 

Problema PC
Go to page Previous  1, 2    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message3417
shhoi

[Smil3]



Status: Offline
(since 07-12-2020 21:53)
Joined: 11 Jul 2011
Posts: 5706, Topics: 333
Location: pe'un picior de plai, pe'o gura de rai

Reputation: 1114.1
Votes: 369

    djversat 
Post Posted: 08-08-2013, 10:31:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Khajiit wrote:
Recomand in felul urmator: Defragmentare la partitii.(Dureaza 2-3 ore, dar este extrem de folositor, defragmentarea pozitioneaza intr-o ordine, blocurile de date., asfel incat comanda data sa fie executata rapid.).
Dupa asta, elibreaza C: [(daca ai win 7, cel putin 8 gb liberi) / (daca ai win xp 4 gb)]
Daca dupa toate acestea memoria virtuala este incontinuare ridicata=> Si ai 4gb ram care merg(la deschiderea de pc iti apare undeva acolo probabil.. 4096 mb iti sunt afisati sau din proprietati la My Computer)... inseamna ca problema este la nivel de windows. Reinstaleaza windows-ul.

PS: Curata unitata de praf. Verifica sa ai componentele bine fixate in unitate. Asigurate ca unitatea nu este folosita in conditii de umiditate.
Daca dupa toate acestea nu s-a rezolvat inca...du-l la un service pc.

=========
PS 2: Pentru zgomot, este nevoie sa cureti cooler-ul din pc ( ventilatorul ala mare de pe placa de baza, il scoti de acolo il aspiri, verifici pasta de la procesor(substanta alba...sa fie ...cat de cat) daca inca este....si verifici daca zgomotul persista. Mai mult de atat nu am ce sa iti recomand, tot ceea ce am scris este din proprie experienta, la mine ce-l putin asa a functionat.


Cum poti spune sa dea coolerul jos de pe procesor si apoi sa il puna la loc fara sa ii schimbe pasta?! Din moment ce ai separat coolerul de procesor trebuie schimbata si pasta! Daca nu faci asa, etanseitatea nu va mai fi 100%, procesul de racire va fi mult redus si ai peste 50% sanse sa arzi procesorul!
___________________

Deci, Paragon, din cate vad problema pare sa fie de la hard disk, am patit si eu acelasi lucru cu ceva timp in urma. Am incercat forrmatarea si curatarea de praf care au fost benefice, sunetul (tacanitul) acela a ramas, iar pc-ul tot greu mergea.... am fost nevoit sa inlocuiesc hard-ul. Totusi ca sa fii sigur intreba sa pe cineva care lucreaza in domeniu. Daca iti vei skimba hardul iti recomand un Segate. Si daca dispui de banisori e bine sa iti cumperi doua: unul mai mic pentru windows si programe (250 - 300 Gb) si altul de stocare de 1Tb (sau cat ai tu nevoie).



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 08-08-2013, 10:43:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pai un HDD de 1 TB nu ii de ajuns? Dc mi-ar trebui si un al doilea HDD? Ca doar pe un HDD de 1 TB incap o tona de lucruri, iar pentru windows si alte programe, sincer sa fiu, am cam 195 GB liberi pentru C:, si ii mai mult decat suficient. Ceea ce vreau eu e sa scap de sunetul asta daca e sa schimb HDD-ul.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Happy =]]

[I'm in your mind !]



Status: Offline
(since 02-05-2020 11:17)
Joined: 17 Mar 2012
Posts: 10538, Topics: 450
Location: In mintea ta !

Reputation: 553
Votes: 204

         
Post Posted: 08-08-2013, 12:37:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Si eu am 2 hdd pe pc si am facut asa pe 1 windows si pe restul fisiere si programe care nu sunt foarte importante, incearca sa iti pui pe 32 de bit si vezi cum merge si ce face.





Pentru orice problema PM.
Nu ofer asistenta in privat.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 08-08-2013, 12:42:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am avut si pe 32 bit, nu mi-a facut asa, dar de cand cu modificarile, 64 bit, procesor nou, HDD nou, atunci a inceput cu sunetul asta.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  
Go to page Previous  1, 2    


The time now is 21-09-2024, 22:33:56
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password