User
Pass
2FA
 
 

[Finished] [ Freakz contest] || [ Iarna bate la geam ] V3

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message1903
BonJovi4EveR
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 20-04-2016 19:39)
Joined: 17 Feb 2012
Posts: 18171, Topics: 590
Location: United States

Reputation: 195.3
Votes: 196

Post Posted: 04-10-2013, 17:45:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Daca tot se anunta o iarna grea cu temperaturi scazute drastic si fulgi de nea care par a fi o iluzie alba peste vai si munti, hai sa incercam, intr-o noua editie de concurs in bucatarie sa aducem o raza de caldura astfel incat sa alungam frisoanele necontrolate, asadar:


Tema concursului: O reteta despre un compot de fructe.

Premiu: 20 de rep. points ( premiu oferit de https://www.freakz.ro ) + reteta va fi trecuta intr-un topic ce va fi facut sticky pe toata durata editiei viitoare de concurs.

Alegerea castigatorului: la sfarsitul lunii, intr-un sistem de vot.

Notificari:

- aveti voie si cu retete luate de pe internet, insa sursa mi-o specificati prin PM, dupa ce ati postat reteta, OPTIONAL puteti sa puneti si o poza, pe acea poza sa nu apara scris un site anume ( pentru a evita reclamele );
- pe perioada concursului nu aveti voie sa va modificati reteta, adica nu folositi butonul: EDIT, daca cumva vreti sa o modificati imi lasati in PM, o voi sterge si o veti posta din nou;
- trebuie sa existe minim 2 participanti pentru a da start la voturi.

Imaginile le postati sub forma:

Code:
[url=http://forum.wow-freakz.com/url-catre-poza-retetei]TEXT[/url]




Cu astea fiind spuse, va urez multa bafta in concurs!



Last edited by BonJovi4EveR on 27-10-2013, 10:33:35; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
"23"

[Account disabled]



Status: Offline
(since 01-01-2014 20:23)
Joined: 29 Sep 2012
Posts: 5193, Topics: 43
Location: In microbuz.

Reputation: -20.7
Votes: 86

Post Posted: 04-10-2013, 18:27:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Compot de visine:

Ingrediente:
- 5 kg de visine;
- 1 kg de zahar;
- apa (cat e nevoie).

Se spala visinele, se umplu borcanele cu visine pana la jumatate (sau mai mult, depinde cat de multe fructe vrei in compot), se adauga la borcanul de 800 de grame 2 linguri de zahar iar la cel de 400 de grame o lingura de zahar peste visine si se umplu cu apa. Se infileteaza borcanele si se fierb la bain - marie pana se coloreaza apa. Se scot si se invelesc cu paturi pentru a se raci incet.
E o reteta foarte buna si foarte usoara.

Pofta buna !!

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ValenTyNo95

[FREAKZ E BAZA]



Status: Offline
(online 6 days ago)
Joined: 16 Feb 2013
Posts: 6284, Topics: 250
Location: Bucuresti

Reputation: 4319
Votes: 262

 
Post Posted: 04-10-2013, 18:45:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Compot de prune pentru iarna.


Va recomand o reteta simpla de compot de prune care trece iarna cu brio.

Ingrediente:
-prune (in jur de 10 kg cu samburi)
-zahar (un kg)
-apa (7 litri)
Ingredientele nu sunt standard pentru ca difera gusturile. Compotul facut de mine nu este nici foarte dulce si nici acru. Daca doriti mai acru puneti mai putin zahar iar daca va este pe plac un compot mai dulce puneti mai mult.
Conteaza si ce tipuri de borcane folositi. In functie de borcane si kilogramele de prune veti sti ce cantitate de sirop trebuie facut.

Mod de preparare:
Spalati bine borcanele apoi prunele. Umpleti 3/4 din borcan cu prune.Click
Turnati doar intr-un borcan peste prune apa. Masurati cantitatea de apa care intra intr-un borcan si inmultiti-o cu numarul de borcane pe care il aveti. Puneti intr-o cratita incapatoare apa necesara si cand da in clocot adaugati zaharul. Lasati pe foc pana se dizolva zaharul. La 7 litri de apa am folosit 1 kg zahar. Am avut 8 borcane de 1.7 litri. Lasati cateva minute la racit. Puneti un cutit sub borcan si adaugati apa. Puneti-le capacele.Click
Puneti pe fundul unei cratite mari un prospop apoi puneti cate borcane incap. Aveti grija sa nu se atinga intre ele.Click
Adaugati apa in cratita puneti-o pe foc potrivit. Lasati pe foc in jur de o ora sau pana ce incep prunele sa crape apoi scoteti-le din cratita si acoperiti-le cu o patura.Click
Ce frumoasa culoare are compotul meu Click

Sa aveti spor!


FREAKZ COMMUNITY @ Facebook

FREAKZ E BAZA !
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Kraysser-ul

[...KMC...]



Status: Offline
(since 25-12-2019 17:07)
Joined: 16 Jul 2013
Posts: 1118, Topics: 102
Location: Valenii de Munte

Reputation: 10.9
Votes: 108

   
Post Posted: 10-10-2013, 21:43:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Compot de fructe:
Poza
Ingrediente:
cat mai multe fructe.
zahar,
lamaie(optional).

Mod de preparare:
Se spala si se taie fructele Se adauga in siropul facut din apa, zahar si lamaie(obtional) . Se fierbe in functie de gust repede pentru ca fructele sa ramana tari si crocante sau la foc mic pentru un compot cu bucati moi de fruct.Apoi se pine la borcan si asteptam sa fina iarna!



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Cariinnaa Aka 47*
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 12-11-2013 19:36)
Joined: 28 Aug 2013
Posts: 880, Topics: 9
Location: Imperiul Lianelor

Reputation: 30.8
Votes: 47

 
Post Posted: 12-10-2013, 13:11:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Compot de zmeura : Aveti si o poza pe aici.

Ingrediente :

# Zmeura;

# Zahar;

# Apa;

# Borcane.

* Mod de preparare: Zmeura spalata bine se pune in borcane, preferabil de 800 de grame.
* Se umple borcanul pana sus, sa ramana gol cam 2 degete si se pun 4 linguri de zahar. Daca nu il vreti prea dulce, puteti lasa doar 3 linguri.
* Se adauga apa pana la buza borcanului.
* Se pun borcanele intr-un vas cu apa si din momentul in care incepe sa fiarba apa se acopera cu un prosop si se lasa 20 de minute.
* Apoi se lasa asa in vas pana a doua zi.

E o reteta geniala. Pofta buna !!


 
Staff message (^AvioanE^):
 
Nu mai scrie colorat.



Lumea e cu totu' pe invers.. Silly !


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
tHc #FreaKz

[Jesus]



Status: Offline
(since 21-04-2018 18:32)
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 1720, Topics: 131
Location: Pitesti

Reputation: 158.1
Votes: 66

 
Post Posted: 12-10-2013, 15:47:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Compot de mere :

Ingrediente :
  • 8 - 10 mere ;
  • 1 cana de zahar ;
  • 4 - 5 cani de apa ;
  • 1 varf de sare ;
  • 0.5 betisor scortisoara .


Preparare:

1. Spala merele, apoi curata-le de coaja, codite si samburi. Taie-le in sferturi sau cat de marunt vrei.
2. Intr-o cratita pune apa, zaharul, sarea si scortisoara. Aseaza cratita pe foc si las-o sa dea in clocot.
3. Adauga merele, acopera oala cu un capac si lasa-le sa fiarba la foc mai mic, pana cand merele se inmoaie.
4. Cu ajutorul unei furculite intoarce merele pe o parte si pe cealalta, astfel incat sa fie patrunse de aroma peste tot.
5. Ia cratita de pe foc si lasa compotul sa se raceasca.
6. Daca nu il servesti imediat, dupa ce se raceste il poti pune in borcane, pe care sa le acoperi cu capace care se inchid ermetic. Dupa aceea le poti da la camara .

Pofta buna -


...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
capitanul melcu20

[Maniac]



Status: Offline
(since 13-09-2014 20:53)
Joined: 26 Mar 2013
Posts: 1162, Topics: 53
Location: Romania

Reputation: 237.9
Votes: 14

 
Post Posted: 14-10-2013, 01:07:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

COMPOT DE CAPSUNI

INGREDIENTE:

-Capsuni:1 kg
-Zahar:8 linguri
-Apa:1L

MOD DE PREPARAR:
- Capsunele se spala, se curata de codite si se lasa la uscat.
- Capsunile se pun in borcane sau sticle mici acoperind jumatate de sticla/ borcan. Dupa ce am pus capsunile adaugam cate 2 linguri de zahar si apa pana umplem sticla.
- Punem sticlele intr-un vas in care am asezat pe fund un prosop de bumbac. Punem apa pana la gatul sticlei si dam la foc mediu timp de 20 de minute.
- Dupa ce inchidem focul lasam sticlele in apa timp de 10-12 ore pentru a se raci complet.
- Fructele se inmoaie destul de mult, insa sucul este deosebit de aromat.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Cm.PuNky

[370HSSV 0773H]



Status: Offline
(online 1 day ago)
Joined: 05 May 2012
Posts: 32814, Topics: 382
Location: Partea radioactiva a Raiului

Reputation: 5160.1
Votes: 729

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 24-10-2013, 18:47:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Compot de nectarine

Compotul este metoda de a conserva fructele care nu pot fi congelate. Este si un desert sanatos, iar fructele mai pot fi folosite la diverse deserturi. Cum nectarinele sunt mai ferme decat piersicile imi plac mai mult in compot.

Ingrediente:
1,50 kg nectarine
200-220 g zahar
1 lingurita rasa scortisoara
zeama si coaja de la 1 lamaie

Mod de pregatire:
Fructele pentru compot trebuie sa fie sanatoase, fara urme de lovituri si fara parti alterate. Nectarinele se spala si se taie in feli apoi se aseaza in borcanele spalate si sterilizate.
Din cantitatea de nectarine va ies 4 borcane de 800 ml. de compot. Se toarna apa peste fructe intr-un borcam pentru a ne da seama de cat sirop ne trebuie. Inmultim cantitatea de apa cu numarul borcanelor. Punem apa intr-o oala pe foc impreuna cu zaharul. Eu am considerat trei linguri de zahar la borcan, dar puneti in functie de cat de dulce va place. Se adauga apoi scortisoara, coaza si zeama de lamaie. Cand zaharul s-a topit se umple usor borcanele cu fructe cu siropul fierbinte, lasand spatiul superior. Scoateti bulele de aer din borcane si capsatile.
Infasuratile in prosoape de bucatarie si punetile intr-o oala cu apa la sterilizat timp de 20 minute din momentul cand apa din vas incepe sa fiarba Se lasa sa se raceasca in oala sau se scot borcanele si se pun in paturi. Cand s-au racit se depoziteaza in camara pentru iarna.

Poza preparat


~Iert dar nu uit~
Life is movement. Once you stop moving, you're dead. Choose life.
- Eugen Sandow
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
danigfx.
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 15-07-2014 19:36)
Joined: 19 Oct 2013
Posts: 6765, Topics: 545
Location: Þara maidanezilor.

Reputation: -93.4
Votes: 293

 
Post Posted: 24-10-2013, 18:54:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Compot de pere :

-INGREDIENTE-
pere (nu foarte coapte, adica nu foarte moi),
zahar (2 linguri de zahar pt fiecare borcan de 400 g si 4 linguri de zahar pentru fiecare borcan de 800 g),
cate o lingurita de zahar vanilat la fiecare borcan,
apa,
borcane,
capace,
1-2 cratite mai mari,
prosoape (eventual mai vechi dar curate)

-Mod de preparare-
Am spalat perele, le-am curatat cotorul si le-am taiat bucati (nici mari, nici mici).
Le-am asezat in borcanele curate si uscate.
Am adaugat zaharul, z. vanilat, apoi apa pana aproape de capac.
Am infiletat si am strans bine capacele.
In cratite mai mari am pus prosoape curate pe fund si margini, apoi am pus borcanele (nu chiar lipite intre ele ci cu putin spatiu).
Am adaugat apa cat sa acopere borcanele 3/4.
Am pus la foc mic spre mediu. Din momentul in care apa a inceput sa clocoteasca am lasat 25 de minute.
Am oprit apoi focul si am lasat borcanele in apa inca o ora.
Le-am scos apoi, le-am sters bine si le-am asezat intr-o patura pana a doua zi. Le-am depozitat in camara (sau daca aveti beci si mai bine).


Inactiv
---------------------------------------------------------------------------------

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by BonJovi4EveR, 25 October 2013 07:04



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 27-04-2024, 20:05:42
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x