User
Pass
2FA
 
 

Revoltã în Republica Moldova
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message7219
Gh0sT

[Legend]



Status: Offline
(since 28-07-2024 14:12)
Joined: 10 Jul 2007
Posts: 7977, Topics: 210
Location: Everywhere

Reputation: 146.6
Votes: 967

Post Posted: 08-04-2009, 14:35:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ion.mzk wrote:
daca ti-ar rapi cineva fratele, ce avantaje ai avea sa incerci sa-l recuperezi ?


In cazul de fata, niciunul. Opiniile sunt diferite, e si normal, dar sunt cat se poate de rational. Noi ne-am descurcat singuri, cand am inceput protestele ce aveau sa duca la revolutie ei se faceau ca ploua.


Only soft things can kill me...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 08-04-2009, 14:59:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ajutorul in genere nu are nimic de a face cu obtinerea de foloase . Ajut pe cineva , fie din propie initiativa , fie pentru ca mi s-a cerut , pentru ca are nevoie . Daca intervine notiunea de cerere-oferta atunci nu mai se numeste ajutor ci afacere . Si in primul rand sunt oameni , indiferent de alegerile , de limba , de natia sau de rasa lor . Din punctul tau de vedere daca s-ar intampla un soi de holocaust ar trebui sa stam indiferenti si nici un om din exterior sa nu intervina ca nu ar avea nimic de castigat .

Si referitor la unire citeste aici : http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=1243

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 08-04-2009, 19:28:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pt ce sa-l ajut?
cand eu am vrut sa-l ajut el ma scuipat si a zis ca nu-l intereseaza ajutorul meu.
si acum cand e in impas vine in genunchi si cere ajutor.
din partea mea Repubilica Moldavia este o tara oarecare nicidecum una apropiata Romaniei.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 08-04-2009, 22:27:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Omul resentimentului nu-si va calca niciodata pe orgoliu pentru a rezolva niste problemele actuale .
Basarabia este o tara apropiata Romaniei si geografic si istoric si nu numai ...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 09-04-2009, 08:52:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Are dreptate Revox, o sa avem multe dezavantaje, remember cand ne-am integrat in UE ? Ca toti voiau unirea ? Si inainte de asta cand s-a dus basescu la ei nu voiau, ca de ce sa luam noi Basarabia, ei bine, romani sau nu pot spune ca sunt pe interes, ca tot omul, eu unul nu prea sunt de acord, pe noi nu ne-a ajutat nimeni, chiar daca suntem legati de ei si istoric si geografic oamenii sunt oameni si nu vor decat sa isi apere interesele, noi nu avem nici o treaba si sper sa nu intervenim in nici un fel, nu vrem un razboi cu Rusia, nu ?


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 09-04-2009, 09:04:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ce razboi visezi ma.
doar un robinet inchis si ne linisteste instantaneu -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 09-04-2009, 11:10:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Razboi ? Ce razboi , n-ar avea motive intemeiate , Basarabia este o tara indepedenta , nu apartine Rusiei . In schimb da , pot gasi tot felul de gaselnite , cum ar fi oprirea gazelor s.a.m.d. Apropo de astazi se intra cu viza in Basarabia . Si nu , nu este normal ca interesele materiale sa primeaze in fata drepturilor omului ...dar traim intr-o lume meschina si acest fapt ni-se pare absolut firesc . Si referitor la unire , chiar nu v-ati obosit sa aruncati un ochi pe articolul ala .

P.S. : Ce ar trebui sa facem ? sa ne umilim ... sa spune sar'mana nenea Putin , sar'mana nenea Medlev s.a.m.d.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 09-04-2009, 12:04:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ce vorbesti ma kilere?
tu te auzi ce zici?
bai, acolo statul e unul totalitar, voturile sunt o farsa de cand si-au castigat independenta. pe strada se vorbeste rusa de frica si in case vorbesc romaneste.
nu ai pic de idee a ceea ce inseamna politica internationala, daca ne taie noua gazul fara un motiv bun, unul politic par example, toate statele aliate noua + inca cateva vor impune sanctiuni si vor opri comertul cu rusii.

si pentru voi toti care ziceti ca nu ne-a ajutat nimeni niciodata, independentilor care sunteti, ipocriti acum si bravati aiurea. cand veneau din banatul sarbesc camioanele cu ajutoare in timisoara, nu ne ajuta nimeni. cand primeam mesaje de incurajare din toata lumea si avioane intregi de ajutoare umanitare, nu ne ajuta nimeni.

va intrebati ca niste idioti de ce sa ne ajutam fratii.
FIINDCA SUNT FRATII NOSTRI, D-AIA!

vorbiti ca niste diletanti intr-o problema in care sunteti implicati istoric. aceasta revolta e a tinerilor ca voi si ca noi, nu a parlamentului moldovean, nu a sexagenarilor moldoveni care au mintea spalata si se complac cu pensia lor marita inainte de alegeri

rusine sa va fie ba, nesimtitilor, ca indrazniti sa fiti romani anti-romania.

sa va mai aduc aminte ceva cand vorbiti de faptul ca parlamentul moldovei se opune unirii, vladimir voronin, presedintele moldovei este general al ministerului de interne rus si are dubla cetatenie, moldoveana si rusa.

mai puneti mana pe o carte de istorie, mai invatati, mai aduceti-va aminte ca ei sunt fratii nostri. ca pe ei pana in 2005-2006 ii invata in scoli ca romania e un imperiu care cand a "invadat" moldova a venit si a furat si a batut.
da, asta le zic lor... de 50 de ani incoace.

p.s. : ce razboi cu rusii ma? va aduc aminte patru litere si alte trei. NATO si ONU.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 09-04-2009, 12:25:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Lev, in primul rand idiot esti tu, nu ne face pe noi idioti pentru ca nu vad rostul -

Chiar crezi ca risca UE intreruperea gazului pentru Romania ? Nu contest ca nu stii istorie, dar nu ma intereseaza, sincer pentru ca nu mi-a placut niciodata dar asta nu iti da dreptul sa ma faci idiot, eu mi-am spus opinia, exprimare libera, you know ?

Rusine trebuie sa ne fie tuturor pentru ca nu facem decat sa votam mereu pe cine nu trebuie, niciodata nu privim alternativa, intotdeauna votam ca robotii si tot noi ne plangem, de ce ? De ce nu reusim sa votam pe cineva care sa ne aduca multumire ? Pentru ca suntem egoisti si nu ne gandim decat la noi, votam pe cel care ne promite mai mult sau care ne da mai multi bani inainte de a intra in sala de votare.

Sunt de parere ca si ei ca si noi de altfel, avem de invatat din greseli si ca ar trebui sa se descurce si ei, daca s-ar fi ocupat de asta acum ceva mai mult timp, poate nu se ajungea aici dar nu e nimic, asa gandim toti, hai sa ii ajutam pe aia .. si ei ne ajuta .. doar cand au nevoie de noi, atat am avut de zis, iar lev, te rog nu ne insulta pentru ca o putem face si noi, chiar daca avem moderator sau mai stiu eu ce, e dreptul la libera exprimare, mi-am exprimat parerea, nu cred ca sunt un idiot ca am facut asta.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 09-04-2009, 13:48:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

da rusine sa-mi fie ca urasc un popor ingrat ca Rep. Moldavia.
bunicul meu a fost basarabean, nascut la Cetatea Alba si imi povestea cata ura aveau moldovenii din Rep fata de romani. Ei nu mai sunt frati cu noi din momentul in care Rusia a luat Moldova sub aripa sa.
asa ca nu te mai vorbi tu ca nu esti doctor in istorie si noi niste clovni.

stii tu ca se baga Onu si Nato pentru noi? cand s-a intamplat porcaria aia cu cearta dintra Ucraina si Rusia CINE S-A BAGAT? Cand era vorba DOAR de cateva sute de m cubi de gaz. Dar cand este vorba de o tara care are resurse de toate felurile si cea mai importanta resursa umana.
mai ales cand Rusia este printre primele 5 puteri economice ale lumii. Daca Onu sau Nato ar interveni in chestia asta va iesi cu siguranta al 3-lea razboi mondial.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 09-04-2009, 18:17:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

*0ranGe ! extrem wrote:

Rusine trebuie sa ne fie tuturor pentru ca nu facem decat sa votam mereu pe cine nu trebuie, niciodata nu privim alternativa, intotdeauna votam ca robotii si tot noi ne plangem, de ce ? De ce nu reusim sa votam pe cineva care sa ne aduca multumire ? Pentru ca suntem egoisti si nu ne gandim decat la noi, votam pe cel care ne promite mai mult sau care ne da mai multi bani inainte de a intra in sala de votare.


Da , populatia rurala voteaza in functie de cat de lunga e lista promisiuniilor , dar se presupune ca populatia urbana este mai inteligenta si de fapt si de drept ar trebui sa voteze exact contrariu , caci o lista scurta va fii mai usor de indeplinit . Si apropo te-ai gandit vreo data in viata ta de alegator ca de fapt votul tau nu conteaza ? Asa se intampla in Romania , asa se intampla si in Basarabia s.a.m.d. Pentru ca tariile est europene nu sunt S.U.A. , Marea Britanie sau Franta ...

*0ranGe ! Killer wrote:
da rusine sa-mi fie ca urasc un popor ingrat ca Rep. Moldavia.
bunicul meu a fost basarabean, nascut la Cetatea Alba si imi povestea cata ura aveau moldovenii din Rep fata de romani. Ei nu mai sunt frati cu noi din momentul in care Rusia a luat Moldova sub aripa sa.
asa ca nu te mai vorbi tu ca nu esti doctor in istorie si noi niste clovni.

.


Raspunsul il ai aici
Levier wrote:

pe ei pana in 2005-2006 ii invata in scoli ca romania e un imperiu care cand a "invadat" moldova a venit si a furat si a batut.
da, asta le zic lor... de 50 de ani incoace.
.



Nu va arata nimeni cu degetul pentru faptul ca va exprimati liberi . Dar atunci cand iti sustii opinia cu tarie fara sa argumentezi si bati campii gen al treilea razboi mondial fara sa ai niste date exacte care corespund oarecum cu cele din razboaiele anterioare , ba mai mult presupui cu privire la actiuni viitoare ... esti doar neghiob si atat . Gandirea intuitiva nu este valabila in politica sau istorie .

Inca ceva prostul fudul nu-i prost destul . Si nu o mai luati asa personal , e o simpla discutie ...

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 09-04-2009, 19:01:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ingrat? ingrat ai zis?
atunci sa ma scuze moderatorii acestui forum, dar killer esti un cretin fenomenal.

Se pare ca iar nu esti la curent cu politica si diplomatia mondiala, rezolvarea problemei gazului a venit asa de repede tocmai din pricina implicarii comunitatii internationale facand presiuni asupra rusiei.

SI DACA NU SUNTETI LA CURENT, nu se baga nato pentru noi, ci facem parte din nato. si nu se va ajunge la razboi, nici macar amenintari.

si daca tot esti asa de fervent nea' killere ia explica-mi tu mie, ce era ma bunicul tau de la cetatea alba? basarabean?
ma, eu zic ca era ucrainean sau poate chiar rus.
fiindca uite, bunicul meu era din neamt, roman din tata-n fiu, si el si-a petrecut foarte mult timp in republica moldova, militand pentru uniune, familia mea a trimis dupa independenta moldoveneasca mii de carti in limba romana ca sa poata reinvata moldovenii alfabetul latin romanesc ca lor li s-a impus alfabetul rus modificat si numit moldovenesc. cereau carti sa invete limba romana. si nu l-au dat afara, ciudat, ba chiar l-au primit cu bratele deschise, da, poporul moldovean, ala ingrat.

vrei sa stii de ce s-a pierdut increderea lor in noi? in romania si in statul roman?
fiindca in 1991 cand transnistrenii si-au declarat independenta fata de statul moldovenesc si a inceput razboiul transnistrean, statul roman nu a intervenit militar, cand ei se luptau cu armata transnistreana care de fapt era fosta armata a 14-a rusa, noi stateam si ne limitam la a le trimite consilieri si ceva munitie.

si nu sunt doctor in istorie prietene, dar imi arog dreptul de a spune ca stiu mult mai mult ca tine, nu uita sau afla daca nu stiai, ca sunt in a 3-a generatie de istorici a acestei familii. nu imi insulta cunostintele cu aberatiile tale si elucubratiile tale privitoare la acest popor.

p.s. : extreme nu te-am insultat direct pe tine, mai mult am ceva cu a lu killer asta care nu stie cu ce se mananca istoria, nu stie ce-i ala romanism, nu stie nimic de poporul asta dar vorbeste si el, sa se auda.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 09-04-2009, 20:01:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

bine mai cretinel ala micu. nici nu ma agit cu tine ca oricum nu ajung nicaieri. ca esti batut in cap si nici nu stii sa citesti, am zis ca mia povestit cat moldoveni ii urau pe romani nu el personal.
Sunt roman si sunt mandru de asta si nu ma intereseaza de altii. plus ca din cauza asta Rusia deaja a prins ura pe noi ca noi am starnit revolta din Moldova si peste scurt timp consulul si consulatul roman din moldova va deveni peroana non grata si va fi trimis la plimbare din Moldova. si probabil vor atrage si alte repercusiuni asupra noastra, si da indraznesc sa ma uit in viitor si sa presupun anumite lucruri. daia nu mai poate Rusia de nato si ue cand ei au aliati puternici precum China si India care sunt printre primele puteri nucleare ale lumii + Rusia care nici ea nu e mai prejos. asa ca nu mai vorbi tu atat ca te crezi atat de destept si nu esti.
intamplator inca am rude in Moldova si sunt destul de bine informat despre situatia lor.

Last post here.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 10-04-2009, 17:59:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

esti absolut blond.
total si absolut blond.
chinezii nu sunt mari prieteni cu rusii, si nici indienii nu sunt mai breji. deasemenea prima putere nucleara a lumii este rusia, a doua statele unite (membra nato) si pe locul 3 cu arsenale similare sunt franta, marea britanie si china. deasemenea ca tari care au armament nuclear ce nu le apartine dar il pot folosi in cadrul nato mai exista germania, belgia, italia, olanda si turcia.

plus ca te duci prea departe cu gandurile monsher. singurul lucru de care sa ne fie frica in cazul rusilor sunt elementele celei de-a 14-a armata rusa inca stationate in transnistria.

si poate ca moldovenii ii urau pe romani, poate ai o oarecare dreptate, dar nu uita ca in 1940 noi i-am lasat pe ei pe mana rusilor care i-au trimis in gulaguri prin siberia si i-au deportat in masa.

si vreau sa-ti spun ca referitor la politica mondiala, cred ca cea mai amuzanta fraza a ta trebuie sa fie "a prins deja ura pe noi".

mai citeste un kissinger, niste tratate de drept international, niste carte ale onu, ale nato si ale UE, eventual si al csi-ului. vorbim dupa ce termini. hai, sictir, din partea poporului ingrat tie.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
MegaHertz

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 05-09-2009 20:54)
Joined: 03 Jan 2009
Posts: 177, Topics: 13
Location: Romania

Reputation: 67.3
Votes: 10

Post Posted: 10-04-2009, 22:34:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

https://youtube.com/watch?v=of_VplklrR0:


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  
Go to page Previous  1, 2, 3  Next    


The time now is 18-10-2024, 14:21:23
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x