User
Pass
2FA
 
 

Tradus latinã/germanã/italianã

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message5618
JoKeRuLXx

[Sefu' Lu' AgN :)]



Status: Offline
(since 27-04-2019 10:33)
Joined: 05 Aug 2011
Posts: 681, Topics: 57
Location: Everywhere

Reputation: 121.6
Votes: 21

   
Post Posted: 17-11-2013, 11:55:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut.. am un text de tradus la latinã și nu prea mã descurc.În fine.. am cãutat pe net și am gãsit traduceri ale textului în germanã și în italianã.Eu nu știu niciuna dintre ele.. Mã puteți ajuta, vã rog?
Mulțumesc anicipat.

Latinã:
(1) Germani multum ab hac consuetudine differunt.
( 2) Nam neque druides habent, qui rebus divinis praesint, neque sacrificiis student.
(3) Deorum numero eos solos ducunt, quos cernunt et quorum aperte opibus iuvantur, Solem et Vulcanum et Lunam, reliquos ne fama quidem acceperunt.
(4) Vita omnis in venationibus atque in studiis rei militaris consistit: ab parvulis labori ac duritiae student.

Germanã:

(1) Die Germanen unterscheiden sich sehr von dieser Sitte.
(2) Denn sie haben weder Druiden, welche den Götterdienst leiten, noch bemühen sie sich überhaupt um die Opferhandlungen.
(3) Unter der Zahl der Götter führen sie einzig diese, die sie wahrnehmen und von deren Hilfe sie offensichtlich geschützt werden, Sol und Vulcanus und Luna, die übrigen erkennen sie nicht einmal dem Hörensagen nach an.
(4) Das ganze Leben besteht aus Jagen und in Beschäftigung mit militärischen Angelegenheiten: von klein auf bemühen sie sich um Leidensfähigkeit und Abhärtung.

Italianã:

I Germani differiscono molto da queste usanze (quelle dei Galli). Infatti non hanno druidi che si occupano dei riti religiosi e non si interessano di sacrifici. Considerano nel numero degli dei solo quelli che vedono e dell’aiuto dei quali si giovano apertamente, (e questi sono) Sole, Vulcano e Luna; gli altri non li conoscono neppure per fama. La vita di tutti consiste in cacce e in esercizi militari: da piccoli si abituano al lavoro e alla fatica

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
danigfx.
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 15-07-2014 19:36)
Joined: 19 Oct 2013
Posts: 6765, Topics: 545
Location: Þara maidanezilor.

Reputation: -93.4
Votes: 293

 
Post Posted: 17-11-2013, 12:09:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

(1) Germanii sunt foarte diferite de la acest obicei.
(2) În cazul în care nu au nici druizi, care conduc idolatrie, dar se strãduiesc în toate sacrificiile.
(3) numãrul de zei pe care le efectueazã numai acest lucru, ei percep și care sunt aparent protejate, și Vulcan Sol și Luna, celãlalt nu recunosc chiar zvonuri cu privire la.
(4) Întreaga viațã este format din vânãtoare și în care se ocupã cu afacerile militare: din pruncie se strãduiesc sã rãbdare și rezistențã.


E aproximativ,l-am tradus cu Google Translate cã nu știu germanã,sper sã-l descifrezi.


Inactiv
---------------------------------------------------------------------------------

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
JoKeRuLXx

[Sefu' Lu' AgN :)]



Status: Offline
(since 27-04-2019 10:33)
Joined: 05 Aug 2011
Posts: 681, Topics: 57
Location: Everywhere

Reputation: 121.6
Votes: 21

   
Post Posted: 17-11-2013, 12:25:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

danigfx. wrote:
(1) Germanii sunt foarte diferite de la acest obicei.
(2) În cazul în care nu au nici druizi, care conduc idolatrie, dar se strãduiesc în toate sacrificiile.
(3) numãrul de zei pe care le efectueazã numai acest lucru, ei percep și care sunt aparent protejate, și Vulcan Sol și Luna, celãlalt nu recunosc chiar zvonuri cu privire la.
(4) Întreaga viațã este format din vânãtoare și în care se ocupã cu afacerile militare: din pruncie se strãduiesc sã rãbdare și rezistențã.


E aproximativ,l-am tradus cu Google Translate cã nu știu germanã,sper sã-l descifrezi.


Ãh.. mulțumesc.. Am încercat și eu așa de mai multe ori.. Merge aproxamitaiv.. numai cã a 3-a propoziție nu reușesc nicicum..

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
JoKeRuLXx

[Sefu' Lu' AgN :)]



Status: Offline
(since 27-04-2019 10:33)
Joined: 05 Aug 2011
Posts: 681, Topics: 57
Location: Everywhere

Reputation: 121.6
Votes: 21

   
Post Posted: 17-11-2013, 14:26:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ãh.. Am reușit sã traduc tot în afarã de a treia propoziție.. Mai am nevoie numai de ea.
Mulțumesc anticipat și scuze pentru double post

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
andrutz4

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 27-12-2019 11:49)
Joined: 30 Jun 2012
Posts: 2375, Topics: 12
Location: Constangeles

Reputation: 719
Votes: 61

 
Post Posted: 17-11-2013, 21:17:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Numarul de zei,cei singuri pe care le vãd și de care, evident,au beneficiat,si anume,Soarele,Luna si Focul(Vulcan),ceilalti nu au auzit de restul raportului.

Ceva de genul


Pagina de facebook a war-urilor
Canalul de youtube al forumului.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  


The time now is 28-04-2024, 00:04:39
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x