User
Pass
2FA
 
 

[Complete]2nd FAC - Freakz Annual Competition - Dulce imi este amarul

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Freakz Annual Competition Archive
Author Message2172
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 26-10-2013, 09:47:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Este obligatoriu sa aveti minim o luna vechime pe forumul freakz pentru a putea participa la aceasta competitie!


Tema concursului: Prepararea unui desert.

Regulament:
  • Langa preparat, pe o foaie, in mod obligatoriu sa fie scris: "http://WWW.FREAKZ.RO" si undeva intr-un colt nickname-ul vostru de pe forum.
  • Asezarea in pagina sa fie cat mai simpla, adica in partea stanga a paginii pentru o mai usoara citire a sa, fara n culori sau sa exagerati cu marimea textelor.
  • Pe durata concursului nu aveti dreptul sa va schimbati reteta, in caz contrar veti fi descalificati din competitie fara precedent.
  • Preparatul trebuie sa contina si ciocolata neagra, bineinteles trebuie sa specificati si cum ati folosit-o.


Info*:
Pozele le veti posta sub forma:
Code:
[url=http://forum.wow-freakz.com/url-catre-poza-retetei]TEXT[/url]


  • Rewards:
    • 6 puncte VIP + 50 rep



Important: Aceasta editie face parte din seria de concursuri Freakz Annual Competition si are ca premii, pe langa reputatie, puncte VIP.
Inscrieriile se fac pe data de 02.12.2013.
Sistemul de voting este unul relativ simplu, pe data de 20.12.2013-21.12.2013 membrii staff-ului vor decide castigatorul.





Last edited by ^AvioanE^ on 25-12-2013, 12:02:41; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Anushyka

[Bloody girl of dm]



Status: Offline
(since 26-01-2017 14:47)
Joined: 18 Jan 2012
Posts: 3303, Topics: 26
Location: Tulcea

Reputation: 164.8
Votes: 204

Post Posted: 15-12-2013, 18:22:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Tort cu budinca


Ingrediente:
- 400 gr. pandispan
- jumatate de ciocolata neagra

-> Pentru sirop:
- 600 ml apa
- 3-4 linguri zahar (depinde cat de dulce doriti sa fie preparatul)
- 1 lingura coaja lamaie
- 1 esenta rom

-> Pentru budinca:
- 2 pliculete Original Pudding de la Dr. Oetker
- 1 l lapte
- 6 linguri zahar

Mod de preparare:

-> Prima data se face siropul. Se pune apa cu zahar si coaja de lamaie la fiert. Intre timp, ne apucam sa facem budinca exact cum scrie pe ambalaj. Cand apa de la sirop da in clocot, se ia de pe aragaz, se pune esenta de rom si apoi o lasam la racit. Terminam budinca.

Budinca mai poate fi facuta si astfel:
Code:
Ingrediente
200 gr. ciocolata
200 gr. unt
125 gr. zahar
2 linguri faina
4 oua
sare

Mod de preparare:
Se pun intr-o cratita ciocolata, untul si zaharul si se dau la foc moale, amestecand mereu, cu o lingura de lemn.
Se ia compozitia de pe foc dupa ce s-au topit ingredientele si se lasa la racit.
Se freaca cele 4 galbenusuri cu 2 linguri de faina si se toarna incet compozitia racita. La sfarsit, se pun albusurile batute spuma.
Se unge o forma cu unt, se pune compozitia si se fierbe in bain-marie timp de o ora.


-> Cand siropul este caldut, se strecoara coaja de lamaie si apoi se trece rapid fiecare pandispan prin sirop asezandu-se intr-o tava una langa alta (siropul nu trebuie sa fie fierbinte pentru ca veti ramane cu pandispanul in mana cand il treceti prin el). Dupa primul strat de pandispan insiropat, adaugam un strat de bundinca. Dupa preferinte, puteti adauga peste budinca si nuci sfaramate, banane, kiwi etc. Si tot asa pana terminati resursele (eu la primul strat am pus budinca si banane si la al doilea am pus finetti cu nuci).
-> Ultimul strat va fi cu budinca. Peste ea, puteti orna cu orice va place (eu am ras ciocolata neagra mai amaruie, am pus ultimele 5 bucati de pandispan si 2 mandarine).
-> De asemenea, puteti orna cu o portocala putin mai acra pentru combinarea gustului dulce cu acru si ca sa nu vi se faca rau.
-> Il lasati la frigider cam 3-4 ore pana se intareste bine budinca.

Pofta buna! -
Poza 1
Poza 2

// Este un desert care poate satisface gustul tuturor oaspetilor de Craciun sau de Revelion.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Extasy_freakz

[Devil's daughter]



Status: Offline
(since 24-10-2022 04:53)
Joined: 08 Feb 2013
Posts: 1312, Topics: 38
Location: Romania

Reputation: 808.1
Votes: 179

 
Post Posted: 16-12-2013, 21:48:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Prajiturã însiropatã cu pesmet și budincã


Blat: 6 ouã, 10 lg zãhar, 1 lg fãinã, 4 lg apã, 10 lg pesmet, 2 lg cacao, 1/2 praf copt, eu am adãugat și o jumãtate de ciocolata neagrã razuitã.
Sirop: 10 lg zahãr, 10 linguri de apã.
Cremã: 1 budincã vanilie + 1 budincã cacao.
Eu am folosit "Spumã pentru prãjituri cu gust de friscã"

Pregatirea blatului:
Cele 6 albușuri + 4 lg apã rece se bat spumã. Se adaugã zahãrul. Dupã ce s-a topit se adaugã câte un gãlbenuș, apoi fãina, pesmetul, cacaua, praful de copt și ciocolata. Se pune compozitia intr-o tava unsa si cu hartie de copt. Se lasa la cuptor cam 20 minute la foc potrivit.

PS: eu am pus în blat și câteva nuci.

Pregatirea siropului:
Zahãrul se caramelizeazã și se stinge cu apã (nu vã speriați dacã se întãrește). Se fierbe pânã se topește caramelul. Pe blatul scos din cuptor se toarnã siropul fierbinte.

Budincile: se prepara conform instrucțuinilor de pe ambalaj.

Peste blatul însiropat se toarnã budinca(fierbinte) de vanilie, se lasã la racit.
Între timp se pregãtește și a doua budincã și se toarnã peste blat.

Dupã ce s-a rãcit se poate orna cu friscã.


Poza 1
Poza 2


There's no future there's no past
Beating hearts are all we have

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
-P!C@-

[Simply Normal]



Status: Offline
(since 21-04-2022 19:07)
Joined: 28 May 2012
Posts: 21086, Topics: 1601
Location: Constanta

Reputation: 1870.3
Votes: 781

Post Posted: 18-12-2013, 14:59:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nuga de casa cu alune si miere invelita in ciocolata neagra

1. Ingrediente pentru nuga:

150g miere
300g zahar pudra
3-4 linguri de apa
un albus
150-200g alune

Mod preparare:

Se amesteca mierea, zaharul ºi apa ºi se pun la foc mic pentru ca zaharul sa se topeasca ºi apoi se ia imediat dupa care albusul se bate spuma si apoi se toarna siropul amestecand continuu iar la final adaugam alunele si continuam sa amestecam usor. Amestecul rezultat se pune intr-o tava ingusta si lunga, nivelam suprafata usor dupa care bagam la frigider pentru aproximativ 2 ore.

2. Reteta ciocolata de casa neagra:

450 grame de zahar
10 ml esenta de rom
150-200g de unt
500g lapte praf
100-150g de cacao

Mod preparare:
Amestecati laptele praf ºi pudra de cacao ºi treceti-le print-o sita. Amestecati si zaharul cu 150 ml de apa într-o cratita.
Fierbeti aproximativ 10 minute pana se leaga intr-un sirop cleios, fara ca zaharul sã se caramelizeze. Adaugati untul taiat cubulete ºi luati vasul de pe foc. Amestecati pana se topeste.
Amestecati esenþa de rom ºi amestecul de cacao cu lapte praf, cu grija pentru a nu se forma cocoloase. Amestecati mai repede(puteti folosi si mixerul) cat este cald, pentru a obtine o masa omogena. Cand e gata turnati compozitia peste nugaua rece care a stat in tava la frigider minim 2 ore dupa care rebagati totul la frigider pentru inca 2-3 ore.

Poza 1 preparat Poza 2 preparat
Pofta buna!!




0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
^AvioanE^

[INACTIVE]



Status: Offline
(since 26-11-2020 18:23)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 23517, Topics: 763
Location: Romania

Reputation: 7902.9
Votes: 719

Post Posted: 25-12-2013, 12:02:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Castigator
    • Anushyka


Felicitari



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by ^AvioanE^, 20 December 2013 21:04



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Freakz Annual Competition Archive  


The time now is 28-04-2024, 00:43:30
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x