User
Pass
2FA
 
 

un mic ajutor

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone
Author Message733
JuLL

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-11-2017 16:49)
Joined: 17 Feb 2013
Posts: 441, Topics: 19
Location: IASI

Reputation: 123.1
Votes: 62

     
Post Posted: 19-03-2014, 17:40:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cerina:Tinand cont de regurile ergonomie care trebuie respectate in unitatile de alimentatie prezentati 5-6 criterii de calitate pentru o bucatarie.Care ma ajuta il voi rasplati cu rep - eu am cautat si nu am gasit si nici prin minte nu imi vine,sper sa ma ajutati voi
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
BonJovi4EveR
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 20-04-2016 19:39)
Joined: 17 Feb 2012
Posts: 18171, Topics: 590
Location: United States

Reputation: 195.3
Votes: 196

Post Posted: 19-03-2014, 19:53:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Din cate tin minte exista o regula a triunghiului in bucatarie, sa fiu mai specific, 3 puncte principale: zona in care gatesti, zona in care cureti alimentele si zona de depozitare ale acestora. Aici ai putea veni cu o idee: spatiul cuprins in triunghi sa fie liber, fara colturi ale anumitor mobiliere, fara mese, etc. Astfel incat sa te poti deplasa rapid si comod intre aceste 3 puncte ale trunghiului. Ideal ar fi ca spatiul intre ele sa fie undeva la maxim 2 metri.
Daca doresti sa fie o bucatarie cu doua bancuri de lucru, trebuie sa calculezi distanta dintre acele blaturi, punand 2 persoane spate in spate sau inaltimile la care trebuie pozitionate dulapurile, la fel si cu inaltimea blatului de lucru.
Iarasi, revii la spatiul dintre X si Y, ma refer la argaz si dulap, sa ii permita usii cuptorului sa se deschida intr-o distanta corespunzatoare si aplecarea persoanei care gateste.
Iluminarea corecta, teoretic, cea din stanga ar fi cea mai indicata, deoarece daca ii bate din dreapta, umbra bucatarului cade peste zona in care lucreaza.
Sub dulapuri, trebuie sa existe o anumita distanta de la podea ca sa poata lele Marie sa se aplece cu mopul. Mai poti umfla toata povestea cu pozitile corecte in timpul gatitului, aerisirea, organizarea spatilor de depozitare, materiale folosite. De ce aerisire? Datorita faptului ca exista pericolul de poluare olfactiva si multe alte chestii.
Eu ti-am dat doar cateva idei, de aici incolo te las pe tine sa iti pui tu la treaba celulele cenusii, desi cred ca ti-am dat totul mura-n gura. Gandeste logic: gatitul reprezinta si un gram de pericol, aici ma refer la apa clocotita, obiecte ascutite, suprafete alunecoase, foc, etc. Si trebuie sa te gandesti la toate aspectele care pot preveni eventualele neplaceri in zona bucatariei, ca practic la asta se referea ergonomia lui peste: relatia dintre tine ca om, masinariile cu care lucrezi si mediul de munca.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
JuLL

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 10-11-2017 16:49)
Joined: 17 Feb 2013
Posts: 441, Topics: 19
Location: IASI

Reputation: 123.1
Votes: 62

     
Post Posted: 19-03-2014, 21:41:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Multumesc bon,acum am mai multe ideii.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Homework zone  


The time now is 28-03-2024, 17:09:24
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x