User
Pass
2FA
 
 

Tutorial harti 1hp,2hp,3hp...100hp

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> CS 2006-2019 (Archived) -> Tutorials
Author Message2102
ChAoS

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 15-02-2011 17:15)
Joined: 05 Sep 2008
Posts: 49, Topics: 12
Location: Romania

Reputation: 222.9
Votes: 5

 
Post Posted: 11-07-2009, 20:17:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Descriere : va voi arata cum se face o simpla mapa gen 1 HP doar ca eu voi face 50 hp

[size=120]Pasul 1 : Creearea hartii[/size]

a) -creem un cub [ dreptunghi ]



b) - o facem sa arate ca o camera, selectam cubul [ click dreapta ] si alegem hollow , iar ca numar eu am ales 2 [ grosimea in unitati ]



c) - selectam unealta clipping tool , adica aceasta : si o sa tai camera pe jumate



d) - acum selectam tavanul si peretii din partea de sus dupa ce am taiat camera ca in poza anterioara si alegem unealta toogle texture , adica aceasta : si ii texturam cu textura sky




e) - eu am mai texturato putin si arata cam asa



[size=120]Pasul 2 : Creearea entitatilor[/size]

a) - Daca deja stiti ceva mapping , sper ca veti pricepe ceva din ce voi face cu aceste 3 entitati de baza,eu am pus 3 entitati in mijlocul harti :
prima entitate : info_map_parameters [ jucatorii sa nu poata cumpara arme ]
a doua entitate : light_enviroment se foloseste doar daca ai facut sky sa fe lumina , daca nu faceam sky , atunci faceam mai multe entitati light
a treia entitate : game_player_equip setez ce arma sai dea la jucator,adica eu voi alege knife




b) - acum alegem o textura oarecare , si mai creem un cub langa cel recent facut carel facem iar cu hollow unde voi pune 3 counter si 3 terro



c) - in mijloc voi face o entitate numita : game_player_hurt care va seta viata jucatorului si ii voi pune numele hurt



d) - acum sub fiecare jucator facem 2 blocks [ eu am ales sa le fac cu textura aatriger ]



e) - acum luam fiecare block de sus in parte si il facem trigger_multiple si la target punem hurt



e) - acum dupa ce am facut toate blocks de sus trigger_multiple, mergem la cele de jos si le facem pe rand trigger_teleport , acu mergem pe rand la fiecare si voi pune si target [ de exemplu la counter , voi pune la primu counter la target : ct1 , apoi la urmatorul ct2 si la urmatorul ct3 , si asa si la terro doar ca t1 , t2 , t3 ]



f) - acum mergem pe harta noastra si facem destinatiile la teleport [ ct1 / ct2 / ct3 , t1/t2/t3 ]



g) - acu selectam iar cubul , dar cel unde sunt playerii sil texturam cu textura black


[size=120]Si nea iesit asa ceva :[/size]



[size=100]Download .Bsp : http://fbx.ro/8ets2bjaz4bx5pv4
Pentru download .rmf , postati aici si vil dau prin PM
[/size]



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
MAchiavelli

[Dance for life]



Status: Offline
(since 08-01-2017 20:09)
Joined: 24 Jul 2009
Posts: 732, Topics: 28
Location: Far AwAy

Reputation: 98.5
Votes: 9

Post Posted: 08-08-2009, 19:39:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

posteaza si u situ de unde ai luat astea ca asa e frumos nu?
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ChAoS

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 15-02-2011 17:15)
Joined: 05 Sep 2008
Posts: 49, Topics: 12
Location: Romania

Reputation: 222.9
Votes: 5

 
Post Posted: 17-08-2009, 20:26:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

scrie si pe poza -

http://www.mapping.ro care este siteul meu



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> CS 2006-2019 (Archived) -> Tutorials  


The time now is 27-04-2024, 13:39:56
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x