User
Pass
2FA
 
 

CITESTE! daca vrei sa avansezi considerabil in domeniul DESIGN!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Graphic's Archive
Author Message1326
Mitrut

[Jack's]



Status: Offline
(since 10-02-2019 17:25)
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 5625, Topics: 199
Location: Romania

Reputation: 255.2
Votes: 439

Post Posted: 11-07-2014, 13:40:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Photoshop: Lucruri de baza, lucruri teoretice, generalitati
Tutoriale Photoshop Adaugã ca și articol favorit
Haideti sa vorbim putin despre ceea ce facem noi aici. Am ceva timp liber acum..si nu am chef decat sa scriu.Cei care nu aveti chef sa cititi..cautati alte topicuri ca presimt un text destul de lung. Daca nu am postat bine.. va rog mutati topicul unde credeti ca e mai bine.. m-am gandit ca poate fi un fel de tutorial…
Ceea ce voi scrie aici va fi din punctul meu de vedere…. punctul meu de vedere asupra photoshopului. De ce photoshop ? pentru ca este cel mai printre cele mai populare si complexe programe de editare imagini din toata lumea asta. Si cum design-ul este un domeniu atragator.. multa lume intra in domeniul asta zilnic. Este destul de greu la inceput.. tin minte ca eu am instalat si dezinstalat (de nervi) Photoshop-ul de vreo 20 de ori pana am reusit sa realizez ceva.. acum e mult mai simplu ..dai pe gogule.com ..si gasesti instant. Bine ..erau si cand am inceput eu ..dar lenea era mare. Dar sa continuam in photoshop!
Photoshop-ul este un program foarte complex.. se pot face chestii la care nici nu va ganditi.. sunt un milion de posibilitati de a crea ceva in el.. noi doar trebuie sa ne gandim la ele.. si sa ne gandim cum le putem face.. adica imaginatie! De la un avatar pentru colegul de banca, care de curand si-a pus internet… pana la site-uri sau creare de caractere pentru firme.. jocuri.. filme.. etc.. Deasemenea se poate ajunge si la arta.. dar e drum lung pana acolo..
Nu stiu voi dar primul lucru care l-am facut in photoshop a fost un sig.. asa ca vreau sa insist putin mai mult pe tema asta.. in principal despre asta vreau sa va povestesc.. poate ceea ce voi spune aici va ajuta pe cineva..
De ce m-am apucat de sig-uri direct cand am intrat in photoshop ? .. nu stiu.. probabil erau dimensiunile alea.. in care puteam luca mai usor… poate asta era la moda.. nu stiu ..dar stiu ca majoritatea s-au apucat de chestii marunte cand au pus prima oara cursorul pe iconita de la photoshop. Dupa cum am mai spus pe aici pe forum.. eu sunt de parere ca sig-urile sunt un fel de initiere in Design.. aici se invata lucrurile care te ajuta pe viitor sa devii un designer.. inveti despre lumini..umbre.. efecte.. culori..manipulare.. focalizare.. imbinarea elementelor.. si multe altele!
O sa vorbim despre astea putin mai incolo..acum vreau sa insist pe altceva. Sunt anumite chestii pe care le faci cand te pui sa creezi ceva.. indiferent de ceea ce faci.. si in primul rand iti faci un plan..in minte… bun.. te pui la pc ..cu gandul de a face un sig.. trebuie sa stii dinainte ce vrei sa faci.. adica.. sa stii cu ce vei lucra dinainte sa te apuci sa lucrezi. Sunt 2 chestii care le poti face inainte sa te apuci de un sig.. (atatea consider eu ca sunt) :
1. Te gandesti la o tema si apoi cauti resurse si te apuci sa faci sig-ul
2. Ai un stock sau un render si vrei sa faci ceva cu ele
Ideea principala e ca atunci cand te apuci de ceva.. sa stii ceea ce vrei sa faci.. in sensul ca ..sa nu deschizi un nou canvas.. si sa te uiti la albul ala pana iti vine o idee. Cam asa ar fi ideal.. sa stii dinainte ce vrei Tutoriale Photoshop Acuma nu va ganditi ca sa stii dinainte ce efecte dai si ce culori or sa aiba chilotii Pamelei Anderson..
Un alt element important.. este starea in care te aflii..adica daca esti calm.. relaxat.. nervos..obosit.. suparat.. etc.. Ca sa creezi ceva frumos.. trebuie sa fi in primul rand relaxat.. poate ca deja stiti acest lucru dar vreau sa-l fac clar. Fara o stare de liniste.. o sa va chinuiti mult si bine.. probabil nu e asa pentru unii ..dar de obicei se aplica.
Deasemenea cand va apucati de o creatie noua.. incercati sa scapati de alti factori perturbatori.. lumina in camera.. galagie.. acum.. depinde cum ii place fiecaruia.. eu personal.. nu pot face nimic calumea.. cand e prea lumina in camera.. ma dor ochii.. si apoi urmeaza durerea de cap Smile Muzica este buna pentru creatie.. eu sunt fan lo-fi si de muzica dinasta linistitoare ma ajuta sa ma relaxez.
Trecem mai departe, dupa parerea mea, la cel mai important lucru care trebuie sa il luati in calcul cand va apucati de un sig sau de o lucrare in general… timpul. Nu va grabiti niciodata.. nu ca pui 3 c4d-uri .. un brush alb.. si gata sig-ul in 2 minute.. nu .. fiecare schimbare.. trebuie sa o analizati.. sa vedeti cum e mai bine.. “oare e bine daca pun asta aici.. sau merge mai bine dincolo.. sau daca nu-l pun deloc”. Cand nu te grabesti.. ai toate sansele sa faci ceva frumos.. am avut sig-uri in care lucram cate 2 zile.. fara misto.. si se vede diferenta.. pentru ca am observat anumite neconformitati.. .. si uneori e bine sa lasi sa faci a 2-a zi.. ca.. vezi lucrarea in ansamblu.. si observi mai bine ceea ce se potriveste si ceea ce nu se potriveste.
Trecem la sfaturile mai practice.. care tin mai mult de creatie.. in primul rand.. in photoshop trebuie sa lucrezi cu multe layere.. ca daca faci totul pe un singur layer.. e destul de nasol..ca nu mai stii fiecare efect cand l-ai pus si unde.. si nu poti modifica.. deci ca sa aveti o organizare mai buna.. faceti multe layere.. nu e nevoie sa le denumiti ..ca sa tineti minte.. sunt sigur ca daca dati cu hide/unhide va dati seama fiecare layer ce a facut.
Mai departe.. fi-ti siguri ca atunci cand faceti o modificare ..mai putin vizibila o verificati pe un bg negru ..sau ala gri.. care e pe tot ecranul. Mai simplu Toolbar-ul din photoshop are niste .. “screen modes” ,altfel nu stiu sa le denumesc, in partea de jos. Sunt 3 moduri dinastea.. Standard Screen Mode, Ful Screen Mode with menu bar, si Full Screen. Apasand tasta F de mai multe ori ca sa treceti dintr-un mod de vizualizare in altul. Chestia asta ajuta foarte mult cand lucrezi cu umbre si lumini.. sau cand esti atent la detalii cum sunt ..c4d-urile ..si punctuletele mici lasate pe focal .. sau care nu se potrivesc.. deasemenea si efectele la opacitati mai mici..blending modes..border etc etc..
Culorile. De obicei suntem tentati sa folosim ce culori ne plac..dar bine este sa lucram cu acele culori care fac parte din render/stock. Mai important este sa fie culori apropiate de culorile din render… iar in functie de luminozitatea de pe render stock.. va puteti alege un background mai inchis sau mai luminat. Asta tine mai mult de preferinte in prima faza.. dar pentru usurinta ..e ideal.
Punctul focal.
Ce este acest punct focal ? ..sau focalul? De obicei in mai toate sig-urile se foloseste un personaj care este introdus intr-o “scena”, canvas-ul. Ala e punctul focal .. si el trebuie sa fie principala atractie a sig-ului.. adica.. sa fie primul care iese in evidenta atunci cand arunci privirea asupra sig-ului. Pot fi si alte puncte focale exemple.. textul..un munte.. o planeta.. o luna.. o masina.. un bloc.. orice.. dar nu se pot mai multe.. ori unu ori altul.. De obicei se diferentiaza prin marime, claritate, luminozitate. Aici intervine depth-ul.. asa cum il inteleg eu.. adica..daca vrei ca un caracter, un personaj.. ceva.. sa fie punct focal.. trebuie sa fie clar.. sa fie “mai sharppenuit” decat restul canvas-ului.. trebuie sa fie mai luminat.. si de obicei mai mare.. ca atunci cand faci o poza cu aparatul.. iar lucrul sau persoana care e cel mai aproape de obiectiv va iesi mai clara.. si mai mare. Chestia cu lumina.. nu e obligatorie..distanta e principalul. Acum va dati seama ca generalizez, se poate si altfel..bineinteles.
Lightning.
Trecem si la partea asta.. pentru ca am inceput deja sa vorbim in paragraful anterior. Aici cel mai important este viziunea voastra.. si imaginatia.. trebuie sa fi atent.. cum “bate” lumina pe un obiect.. ca sa poti grea un efect luminos cat mai frumos si cat mai natural.Orice actiune are si o reactiune.. la fel si cu lumina .. iar “reactiunea” luminii sunt umbrele.. sau partile intunecate. Trebuie in principal sa alegi o sursa de lumina.. iar mai apoi sa vezi cum influenteaza aceasta lumina, punctul focal. Trebuie sa fi atent in care parte a focalului trebuie sa fie umbra.. si in care parte trebuie luminat.. trebuie sa-ti inchipui unde e sursa asta de lumina.. in fata.. in spate.. . Aceasta se poate crea cel mai simplu dupa parerea mea cu un brush alb soft de dimensiune mare..dar marea parte a brush-ului sa fie inafara canvas-ului. DAr sunt si altele.. printre care si lightning effects.. care ajuta foarte mult incepatorii.
Flow.
Flow-ul .. mi se pare un element foarte important in crearea unui sig.. si in general in crearea unei lucrari.. dar daca nu ai anumite efecte.. care sa-l accentueze.. asta nu inseamna ca el nu exista. E foarte greu de explicat in cuvinte ceea ce inseamna flow..dar cred ca cel mai simplu ar fi sa zic ca flow-ul este modul in care “curge” actiunea in lucrare. El ne poate fi indicat de pozitia renderului sau a personajului sau a focalului.. daca vorbim de personaje.. si e mai simplu asa.. .. trebuie sa observam miscarea lor.. iar efectele si ceea ce mai vrem sa adaugam noi in sig.. trebuie sa urmeze acest “curs” al personajului. Flow-ul poate fi dat si de directia in care priveste personajul.. directia in care e indreptat.. deasemenea si mimica…in 2 cuvinte LIMBAJUL TRUPULUI. E mult de vorbit despre flow.. tocimai pentru ca nu se poate da o “definitie” scurta..si pentru ca este foarte complex. Iar ca sa lamuresc mai multi useri..daca nu exista miscare sau alte elemente ale limbajului trupului de care vorbeam.. asta nu inseamna ca personajul nu are flow..el se poate crea.. si deasemenea exista lucrari fara flow.. daca vrei.. nu ii faci.. dar si ala dupa parerea mea.. tot flow e .., ca te axezi pe alte elemente care aduc un flow.. chiar daca nu are o “directie” cum s-au obisnuit unii.
Cam atat pentru azi.. scriu de ceva timp si am obosit affraid .. daca doriti putem deschide un subiect de discutii cu intrebari si nelamuriri .. o sa incerc sa va raspund..cat pot de bine.. si nu numai eu.. sunt si alte persoane cunoscatoare pe forum.
Va salut si sper sa va fi ajutat cu ceva aceste cuvinte de mai sus!
Acest articol nu este facut de mine, dar o sa va ajute mult pe viitor.
Autor: SpiK3



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
DanielNegrea112

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-02-2017 15:39)
Joined: 15 Nov 2014
Posts: 77, Topics: 15
Location: Romania

Reputation: 84.5
Votes: 4

Post Posted: 15-11-2014, 17:16:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Thx mai ajutat
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Graphic's Archive  


The time now is 19-04-2024, 12:53:12
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x