User
Pass
2FA
 
 

Sfat achizitie monitor Full HD
Go to page 1, 2  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions
Author Message5719
respect_dani

[~d(-_-)b~]



Status: Offline
(since 17-09-2019 21:22)
Joined: 05 Mar 2012
Posts: 948, Topics: 35
Location: West EverEasT

Reputation: 478.1
Votes: 47

           
Post Posted: 31-01-2015, 13:07:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

M-am gandit la acestea 3

http://www.mediagalaxy.ro/monitor-led-dell-e2214h-21-5-full-hd-negru

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gl2250hm-215-inch-2ms-gtg-black/

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/samsung/s22d300hy-215-inch-5ms-black?utm_source=price-ro&&utm_medium=pricegrabbers&&utm_content=price-promo&&utm_campaign=Monitoare%2520LED

Pro /contra care ar fi mai bun pt` gaming in general + video / photo edit

-Puteti sa imi dati si alte solutii in aceasta gama de preturi; mufa DVI obligatoriu (hdmi ar fi un +)

-Dell-ul nu are hdmi dar din ce am citit lumea e f multumita de el
-Samsung-ul are doar 600-1 contrast

........



OPUS DEI vs DragonSoul 25H SpeedRaid

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
darkzone

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-04-2015 15:16)
Joined: 28 Jan 2015
Posts: 60, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 108.4
Votes: 5

Post Posted: 31-01-2015, 13:37:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E greu de gãsit un monitor care sã ofere toate caracteristicile necesare atît pentru gaming cît și pentru editare foto/video. Sînt domenii total diferite, prin urmare se folosesc paneluri diferite. De exemplu, pentru gaming se utilizeazã în general paneluri de tip TN (Twisted Nematic) care oferã un timp de rãspuns foarte mic (de regulã, 5ms, dar existã și variante cu 1ms), necesar pentru afișarea imaginilor rapide. Evident, se pierde la calitatea imaginii, care poate deveni bluratã, sau poate apare ghosting, shadowing și alte efecte secundare. Dar la jocuri mai puțin conteazã, oricum nu ești atent la toate detaliile afișate.
În editarea foto/video se pune mai mult accent pe calitatea imaginii și mai puțin pe timpul de rãspuns (care poate ajunge și la 25ms), avînd în vedere cã se lucreazã mai mult cu imagini statice. Astfel cã se utilizeazã alte tipuri de paneluri, VA (Vertical Alignment) sau IPS (In Plane Switching), fiecare cu calitãțile și opțiunile lui. Evident, oricare din ele poate fi utilizat la oricare din activitãți, dar în unele se va vedea o imagine foarte bunã pe cînd în altele o imagine nu tocmai curatã.

În momentul de fațã panelurile de tip VA și IPS au evoluat suficient de mult încît sã facã fațã și la oarece gaming, deși monitoarele utilizate de gamerii profesioniști sînt echipate în continuare cu paneluri de tip TN. Prin urmare, aș sugera o a patra variantã fațã de cele de mai sus (toate TN-uri, iar la Samsung mai existã și riscul de backlight bleeding), respectiv:

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gw2265hm-215-inch-6ms-gtg-black/

cu panel VA, fiind echipat cu toate intrãrile actuale: DVI, HDMI și VGA.

Ar mai fi și un ASUS: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/vs229ha-215-inch-5ms-gtg-black/, la fel, cu panel VA, DVI, HDMI și VGA.


Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 2SWDB91B in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
respect_dani

[~d(-_-)b~]



Status: Offline
(since 17-09-2019 21:22)
Joined: 05 Mar 2012
Posts: 948, Topics: 35
Location: West EverEasT

Reputation: 478.1
Votes: 47

           
Post Posted: 31-01-2015, 23:32:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

darkzone wrote:
E greu de gãsit un monitor care sã ofere toate caracteristicile necesare atît pentru gaming cît și pentru editare foto/video. Sînt domenii total diferite, prin urmare se folosesc paneluri diferite. De exemplu, pentru gaming se utilizeazã în general paneluri de tip TN (Twisted Nematic) care oferã un timp de rãspuns foarte mic (de regulã, 5ms, dar existã și variante cu 1ms), necesar pentru afișarea imaginilor rapide. Evident, se pierde la calitatea imaginii, care poate deveni bluratã, sau poate apare ghosting, shadowing și alte efecte secundare. Dar la jocuri mai puțin conteazã, oricum nu ești atent la toate detaliile afișate.
În editarea foto/video se pune mai mult accent pe calitatea imaginii și mai puțin pe timpul de rãspuns (care poate ajunge și la 25ms), avînd în vedere cã se lucreazã mai mult cu imagini statice. Astfel cã se utilizeazã alte tipuri de paneluri, VA (Vertical Alignment) sau IPS (In Plane Switching), fiecare cu calitãțile și opțiunile lui. Evident, oricare din ele poate fi utilizat la oricare din activitãți, dar în unele se va vedea o imagine foarte bunã pe cînd în altele o imagine nu tocmai curatã.

În momentul de fațã panelurile de tip VA și IPS au evoluat suficient de mult încît sã facã fațã și la oarece gaming, deși monitoarele utilizate de gamerii profesioniști sînt echipate în continuare cu paneluri de tip TN. Prin urmare, aș sugera o a patra variantã fațã de cele de mai sus (toate TN-uri, iar la Samsung mai existã și riscul de backlight bleeding), respectiv:

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gw2265hm-215-inch-6ms-gtg-black/

cu panel VA, fiind echipat cu toate intrãrile actuale: DVI, HDMI și VGA.

Ar mai fi și un ASUS: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/vs229ha-215-inch-5ms-gtg-black/, la fel, cu panel VA, DVI, HDMI și VGA.


As ramane la TN - uri pentru ca GAMING > edit video / photo in cazul meu

Quote:
Sa pun si o concluzie.

In banutii astia chiar merita monitorul, este intr-adevar un upgrade de la un LCD Samsung mai vechiut, si parca nu mai este atat de obositor la ochi.

Este jucabil in gaming, Dota 2, Battlefield tot pot juca la un nivel competitiv fara probleme si exista setari care ajuta acel stutter (Acel AMA pe off sau High care face trade intre motion-blur si sharp-stutter, e o chestie de preferinte dar nu se poate obtine senzatia de timp de raspuns a unui TN)

VA ramane deocamdata un hybrid ce nu exceleaza nici in gaming nici in culori, eu as mai fi strans niste banuti sa iau un TN mai scump cu unghuri de vizibilitate mai sanatoase daca stiam ca are aceste probleme in jocuri, am mers pe VA incercand sa obtin un gaming-experience cat mai apropiat de un TN dar sa ma pot bucura si de filme/seriale.

Ii dau 4/5 cheite pentru ca se descurca onorabil la pretul lui incercand sa faca orice dar desi filmele arata superb la jocuri sunt probleme pentru cei care nu joaca la nivel casual.


As vrea sa stiu care sunt cele mai bune Monitoare cu tehnologia TN overall (cele mai bune culori redate de un TN) Max 550 lei buget



OPUS DEI vs DragonSoul 25H SpeedRaid

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
darkzone

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-04-2015 15:16)
Joined: 28 Jan 2015
Posts: 60, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 108.4
Votes: 5

Post Posted: 01-02-2015, 10:00:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

OK, în bugetul ãla ar fi variantele astea:
AOC 23” (Philips inside): http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/aoc/e2370sn-23-inch-5ms-black/
ASUS 21.5”: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/vs228hr-215-inch-5ms-black/
Preferabil AOC-ul de 23”, panelul este același doar tehnologiile implementate fiind diferite. Efectele pe care dai bani la ASUS le poți obține ușor din setãrile din driverul plãcii video (Digital Vibrance la nVidia, de exemplu, sau Color Vibrance la ATi/AMD).


Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 2SWDB91B in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
respect_dani

[~d(-_-)b~]



Status: Offline
(since 17-09-2019 21:22)
Joined: 05 Mar 2012
Posts: 948, Topics: 35
Location: West EverEasT

Reputation: 478.1
Votes: 47

           
Post Posted: 01-02-2015, 12:34:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

AOC-ul acela are doar VGA (am zis ca am nevoie obligatorie de DVI) -

De Asus-ul asta ce parere ai?
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/ve228tr-22-inch-5ms-black/

are panel-ul mai inferior fata de celalalt asus sau cele de mai sus :?



OPUS DEI vs DragonSoul 25H SpeedRaid

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 01-02-2015, 12:52:42 | Translate post to: ... (Click for more languages)

respect_dani wrote:
AOC-ul acela are doar VGA (am zis ca am nevoie obligatorie de DVI) -

De Asus-ul asta ce parere ai?
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/ve228tr-22-inch-5ms-black/

are panel-ul mai inferior fata de celalalt asus sau cele de mai sus :?


Chiar il cautm pe asta sa iti dau link.

Din experienta mea proprie cu monitoarele, nu merge pe VA daca faci gaming si nu ai buget de 800 ron, au un response time in jur de 20ms si ghosting, eu m-am intors la vechiul samsung TN de la un Benq VA pe care nu am reusit sa il returnez si acum incerc sa il vand.

De asemenea, monitoarele de 21.5 inch sunt cam mici pentru video-editing si web-browsing full-hd. Dimensiunea posibil sa nu te jeneze daca treci de la ceva si mai mic la asta si nu este un aspect atat de grav intrucat cele de 21.5 au densitate mult mai buna a pixelilor, la mine este o preferinta personala 23-24 inch pentru ca stau la mai bine de 1m de monitor.

Asa ca info, HDMI nu aduce nimic in plus calitatii video fata de DVI, ba din contra, unele monitoare fac urat pe HDMI (imagine galbuie, blur sau sharpness infect, lucruri bune doar daca conectezi o consola la el si nu un PC).


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
respect_dani

[~d(-_-)b~]



Status: Offline
(since 17-09-2019 21:22)
Joined: 05 Mar 2012
Posts: 948, Topics: 35
Location: West EverEasT

Reputation: 478.1
Votes: 47

           
Post Posted: 01-02-2015, 13:29:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De asta ce ziceti mi-a fost recomandat pe softpedia

http://www.altex.ro/monitor-led-lg-24m45h-b-23-6-full-hd-negru (e la oferta)(nu are DVI dar are HDMI + VGA + Jack)



OPUS DEI vs DragonSoul 25H SpeedRaid

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
darkzone

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-04-2015 15:16)
Joined: 28 Jan 2015
Posts: 60, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 108.4
Votes: 5

Post Posted: 01-02-2015, 13:34:38 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu e rãu nici acel LG, dar s-ar putea sã fie la prețul ãla din simplul motiv cã poate prezenta backlight bleeding (n-ar fi primul). Ar fi bine dacã ai putea sã-l vezi live în magazin pentru edificare.

Ai mai putea avea în vedere și acest DELL: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/e2214h-215-inch-5ms-black/ chiar dacã trece puțin peste buget. Așa cum spunea și colegul mai sus, e greu de împãcat și capra și varza la banii ãia, nu prea existã soluții de compromis. Alternativa ar fi sã cauți ceva sh, dar acolo ai alte probleme, începînd de la lipsa garanției pînã la defecte ascunse care apar doar dupã un timp de funcționare.


Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 2SWDB91B in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!


Last edited by darkzone on 01-02-2015, 13:36:58; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
respect_dani

[~d(-_-)b~]



Status: Offline
(since 17-09-2019 21:22)
Joined: 05 Mar 2012
Posts: 948, Topics: 35
Location: West EverEasT

Reputation: 478.1
Votes: 47

           
Post Posted: 01-02-2015, 13:36:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

darkzone wrote:
Ai mai putea avea în vedere și acest DELL: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/e2214h-215-inch-5ms-black/ chiar dacã trece puțin peste buget. Așa cum spunea și colegul mai sus, e greu de împãcat și capra și varza la banii ãia, nu prea existã soluții de compromis. Alternativa ar fi sã cauți ceva sh, dar acolo ai alte probleme, începînd de la lipsa garanției pînã la defecte ascunse care apar doar dupã un timp de funcționare.


Pai in primul post am pus link la acest monitor - ieri era 499 lei la Media Galaxy la mine in oras acu 529lei



OPUS DEI vs DragonSoul 25H SpeedRaid

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
darkzone

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 17-04-2015 15:16)
Joined: 28 Jan 2015
Posts: 60, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 108.4
Votes: 5

Post Posted: 01-02-2015, 13:40:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

N-am deschis linkul de la Mediagalaxy, sincer sã fiu - Am cãutat doar la Garaj prin modelele de care știam cã nu au probleme. Dacã DELL-ul e la banii ãia ar merita, n-am auzit de probleme cu el.

Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 2SWDB91B in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
shhoi

[Smil3]



Status: Offline
(since 07-12-2020 21:53)
Joined: 11 Jul 2011
Posts: 5706, Topics: 333
Location: pe'un picior de plai, pe'o gura de rai

Reputation: 1114.1
Votes: 369

    djversat 
Post Posted: 25-02-2015, 19:02:48 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am vazut intr-o competitie de gaming ca erau folosite monitoare de la Benq. Am citit si in descrierea monitoarelor care le'ai postat in link-urile de mai sus, si Benq are un timp de raspundere mai scurt decat Dell.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ryu Hayabusa

[Freakz Member]



Status: Offline
(since 25-08-2018 09:20)
Joined: 21 Jun 2013
Posts: 3880, Topics: 236
Location: Constanta

Reputation: 797.3
Votes: 43

    Parcificatoru 
Post Posted: 08-03-2015, 17:57:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu am vazut pe la multe firme ca folosesc mai mult Benq ca dell,samsungurile sunt folosite cam rar asa ca sare din schema,si sa sti ca nu neaparat performanta bate pretu,adica nu tot ce e mai scump este obligat si mai bun,oricum eu iti recomand monitoarele benq dar alegerea cea mai buna este cea pe care o vrei tu si iti place tie nu noua ca nu noi il cumparam -

I like Counter Strike
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Raizor|Winner
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-03-2015 21:06)
Joined: 16 Mar 2015
Posts: 28, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 30.9
Votes: 1

Post Posted: 16-03-2015, 23:50:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Contra
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 17-03-2015, 10:16:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

shhoi wrote:
Am vazut intr-o competitie de gaming ca erau folosite monitoare de la Benq. Am citit si in descrierea monitoarelor care le'ai postat in link-urile de mai sus, si Benq are un timp de raspundere mai scurt decat Dell.


Ce ai vazut sunt speciale pentru ProGaming (foloseam in trecut la Dota/CsGo asa ceva). Au acelasi `mark ca si Eizo. Un monitor de genul e 2000lei (sau mai mult).

Exemplu: BenQ Gaming sau Eizo Gaming

Pe un monitor de tip Eizo care are 240hz, ai nevoie de optimizarea jocului in top FPS. De ex cand organizam DreamHack, pe un monitor de 240hz, jocul trebuie sa stea constant in 300fps.


@Dintre cele postate de tine, iti sugerez: Benq


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 17-03-2015, 10:51:23 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru gaming iti recomand un monitor care sa aiba peste 100hz si timp de raspuns 1ms.

Restul sunt pantaloni scurti.

edit : Numai ca , in suma pe care cred eu ca esti tu disponibil s-o investesti , nu cred c-ai sa gasesti nimic.


Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG



Last edited by Mouz' on 17-03-2015, 10:56:57; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions  
Go to page 1, 2  Next    


The time now is 20-04-2024, 06:22:20
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x