User
Pass
2FA
 
 

Alocatiile se dubleaza

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message867
amerikk
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 09-12-2015 17:55)
Joined: 30 May 2015
Posts: 262, Topics: 48
Location: Los Angeles

Reputation: 65.6
Votes: 7

       
Post Posted: 01-06-2015, 13:04:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Preºedintele Klaus Iohannis a promulgat legea care dubleazã alocaþiile de stat pentru copii, de la 42 de lei la 84 de lei. Majorarea alocaþiei a fost aprobatã recent de cãtre deputaþi, sub forma unui amendament propus de PNL.


Ponta a spus atunci cã Guvernul ºi PSD susþin majorarea alocaþiei de stat pentru copii ºi nu se pot opune acestui principiu, dar iniþiatorii propunerii nu au indicat sursa de finanþare în condiþiile în care impactul bugetar anual este estimat la 1,8 miliarde lei.

Liderul deputaþilor PNL, Ludovic Orban, a prezentat un tabel cu distribuþia voturilor pentru amendamentul de dublare a alocaþiilor, arãtând cã doar 5 voturi favorabile au aparþinut PSD, iar premierul Victor Ponta, lider PSD ºi deputat, nu apare pe lista celor care au votat.

Ulterior, Ponta a declarat cã ideea unei alocaþii egale pentru toþi copiii este nepracticã, deoarece trebuie o diferenþiere în funcþie de venitul pãrinþilor, afirmã premierul Ponta, arãtând cã ar fi preferat sã urce alocaþia peste 84 de lei pentru familii cu venituri mici ºi sã nu o dubleze ºi pentru cei cu venituri suficiente.

La rândul sãu, ministrul Muncii, Rovana Plumb, a anunþat cã va transmite o adresã prin care solicitã Curþii Constituþionale lãmuriri cu privire la faptul dacã alocaþia de stat pentru copii este un drept universal egal sau aceasta poatã fi acordatã diferenþiat, în funcþie de veniturile unei familii.

Co-preºedintele PNL Alina Gorghiu a reacþionat, arãtând cã deciziile Curþii Constituþionale sunt obligatorii, Curtea stabilind cã nu este permisã diferenþierea cuantumului alocaþiei pentru copii ºi cerând PSD sã aplice legea de dublare a alocaþiilor, aprobatã de Legislativ.

În replicã, PSD a arãtat cã propunerea pentru un sistem de alocaþii diferenþiate pentru copii nu are legãturã cu mãsura dublãrii alocaþiilor.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
kinG^

[N1 fkz zmx]



Status: Offline
(since 17-06-2024 16:30)
Joined: 28 Mar 2012
Posts: 711, Topics: 63
Location: ZMX.FREAKZ.RO

Reputation: 658.6
Votes: 27

         
Post Posted: 20-07-2015, 15:35:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

imi aduc aminte ca pe vremea mea era alocatia 30 de lei .... apoi 42 imi este greu sa cred ca se va marii asa mult plus de asta cand va intra in vigoare? peste 2 anii ? .. vb vb si iar vorbe sunt mincinosi cu toti indiferent cine conduce tara asta ..


Christianity because you`re so awful you made God kill himself
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
tDv

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 15-08-2015 15:00)
Joined: 13 Apr 2015
Posts: 191, Topics: 23
Location: Bacãu

Reputation: 44.4
Votes: 2

       
Post Posted: 20-07-2015, 17:05:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

kinG^ wrote:
imi aduc aminte ca pe vremea mea era alocatia 30 de lei .... apoi 42 imi este greu sa cred ca se va marii asa mult plus de asta cand va intra in vigoare? peste 2 anii ? .. vb vb si iar vorbe sunt mincinosi cu toti indiferent cine conduce tara asta ..


De luna asta o sã vinã 84 de lei, eu o primesc pe 23, rãmâne de vãzut dacã se þin de cuvânt parlamentarii ãºtia.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
kinG^

[N1 fkz zmx]



Status: Offline
(since 17-06-2024 16:30)
Joined: 28 Mar 2012
Posts: 711, Topics: 63
Location: ZMX.FREAKZ.RO

Reputation: 658.6
Votes: 27

         
Post Posted: 16-08-2015, 22:13:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

tDv wrote:
kinG^ wrote:
imi aduc aminte ca pe vremea mea era alocatia 30 de lei .... apoi 42 imi este greu sa cred ca se va marii asa mult plus de asta cand va intra in vigoare? peste 2 anii ? .. vb vb si iar vorbe sunt mincinosi cu toti indiferent cine conduce tara asta ..


De luna asta o sã vinã 84 de lei, eu o primesc pe 23, rãmâne de vãzut dacã se þin de cuvânt parlamentarii ãºtia.



si a venit 84 de lei ?



Christianity because you`re so awful you made God kill himself
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  


The time now is 18-10-2024, 10:52:45
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x