User
Pass
2FA
 
 

In mintea lu Xytauri

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message998
africa

[Royalty insde my DNA]



Status: Offline
(since 23-05-2023 10:52)
Joined: 23 Apr 2013
Posts: 396, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 326.8
Votes: 32

 
Post Posted: 31-08-2015, 07:10:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aloha.
Am creat acest thread pentru discutii legate de class, bossi si etc. Aici imi voi expune si eu parerea si sa va povestesc ce am invatat in cei 10 ani de WoW. Puteti si voi sa ma intrebati, sa ma corectati si sa orice, totul pentru ca noi sa fim o guilda mai buna, mai performanta.
Voi incerca sa tin o ordine in ceea ce scriu, insa nu garantez. Sa-l numim un fel de blog, unde voi insira ce-mi trece prin cap.
Nu pointez degete catre nimeni, daca te regasesti in cele mai jos, te gandesti daca merita sa te schimbi sau nu.

    A dead dps is no dps

Una dintre cele mai importante reguli ale jocului. In acele 4 secunde in care fugi de langa boss ca sa nu iei mina, fire sau orice altceva, dai cam 300-500k dmg. Frumos, ai un dps bun. Insa mori, si lupta e abia la inceput. Cat dmg crezi ca puteai da in plus fata de 300-500k daca fugeai? Nu vorbim de faptul ca se foloseste un CR pe tine. Nu vbim de faptul ca stresezi healerii aiurea si tot poate mori. Nu vorbim de faptul ca ai stricat o sinergie. Si nu vorbim de faptul ca poate ai omorat inca 3-4 playeri care nu au nicio vina.

    Addon-uri

Cele mai bune chestii inventate in WoW pe langa macro-uri. Abia poti face quest-uri fara addons, raids deja sunt o utopie. Folositi cu incredere. DBM este zeul tutror pentru survival in raids, iar PowerAuras dupa parerea mea este zeul tuturor cand vine vorba de dps. Nu pot stresa suficient cat de bun este addon-ul asta. De ce sa te uiti pe bara sa vezi daca spell-ul ala e gata? De ce pui mouse pe el sa vezi cat CD mai are? De ce sa nu stai cu ochii pe boss si pe tine? Te uiti la bara dupa spell si pac, ai luat o mina. Nu mai bine le ai pe ecran? Poti pune orice spell, orice buff/debuff, orice cooldown, ORICE!
Fara addon-ul asta(sau asemanatoare, desi asta mi se pare cel mai bun), nu poti pretinde ca faci raids.

Voi detalia partea asta mai mult cand ajung acasa, cu poze si etc.

    Strategie

Un singur cuvant: Youtube.
Nu intru aici in detalii pentru ca ma enervez. Nu vii la raid fara macar sa stii numele boss-ului. Script-urile n-or fi ca pe retail, dar trebuie sa stii macar in ce balta sa stai. Leader-ul nu-ti poate explica cum da ala cu fulgere, sau cum se teleporteaza.
http://bfy.tw/1YTR

    Cunoaste-ti clasa

Cere si ti se va da. Nu am auzit vreun caz in care cineva sa ceara informatii sau sfaturi despre clasa si Class Leader-ul sa zica "pfff coaie da tu dc nu inveti". Dar nimeni nu intreaba si dupa se zice la raid "e cam bug clasa... Nu stiu ce are" cand e unu care da dublu ca tine cu aceeasi clasa. Chiar si cand va spun altii cum ar fi mai bine, unii tot ignora.
http://forums.elitistjerks.com/forum/172-class-discussion/
Un forum excelent pentru a invata. Accesati si cititi thread-urile in Pandaria.
Dupa ce ai citit ce ar trebui sa faci, te duci la dummy si testezi. Nu e ok la dummy? Du-te intr-un dungeon. Freakz nu e ca retail, deci testezi ce inveti. Nu trebuie sa te care nimeni in raids, trebuie sa te cari singur. Daca am vrea ca 10 oameni sa tina raid-ul am face 10 man, nu 25!

O sa mai scriu aici cand imi vin chestii in cap.

    Pedepse

Dupa cum ati vazut, la noi se practica -dkp. Ideea in spatele acestui principiu nu este sa va luam sansa la un item, ci sa va motiveze sa nu mai gresiti. Ca la scoala, nu ai invatat lectia, iei nota proasta.
Concluzia e ca atunci cand gresiti mult si facem wipe din cauza voastra, sa va asteptati la repercusiuni. Daca nu exista aceste pedepse, lumea va crede ca e ok sa gresesti, iar daca credeti ca suntem nedrepti cu asta, incercati orice guilda care face progres HC sa faceti mistakes si discutam dupa. Noi inca suntem decenti, din alte guilde primiti kick la a doua greseala.
Multi dintre noi nu jucam la gear, jucam la progres. Primul Kings 25HC a fost spectaculos. Am fost mandru ca nu s-a luat dmg la shield, ca lumea a sarit din anihilate etc. asta demonstreaza ca puteti.

    Macro

Foart foarte foarte folositoare. O sa scriu cateva, veniti si voi cu idei si voi adauga aici.
Pentru dps, unul dintre cele mai bune este: /startattack
Se intampla de f multe ori sa schimbati target-ul, sa pierdeti target-ul, atunci cand atacati de fapt sa nu atace caracterul cu white dmg. De aceea, pe cele actiunile care dau dmg este f bine sa puneti /startattack
#showtooltip Backstab
/startattack
/cast backstab

Asa simplu. Acum puneti asta pe inca 2-3 actiuni si caracterul va ataca intotdeauna.
Macro pentru burst. De ce sa ai 5 spell-uri insirate pe toata bara cand poti avea una. Pana dai toate 5, primul deja a expirat. Folositi burst-ul vostru personal ca si imagine si adaugati tot ce aveti acolo.
#showtooltip Shadow Dance
/use trinket
/use passive
/use herbalism, engineering
/cast alt spell care iti da dmg
/use potion
/cast Shadow Dance

Un buton, o apasare. Aveti grija sa folositi un singur spell care foloseste GCD, nu te mai lasa sa dai mai multe pe un buton.
Macro pentru interrupt, dispell.
Cel mai usor e sa puneti target pe focus, insa puteti pune si numele NPC sau caracter.
#showtooltip interrupt
/cast [target=focus]/[target=nume] interrupt

Asta merge si pentru Tricks of the Trade sau Misdirection sau orice altceva. Inlocuiti interrupt cu actiunea pe care trebuie sa o dati.

    MinMax

O parte foarte importanta a dps-urlui este sa maxezi clasa, gear si skill. Cum am scris mai sus despre test test test, o puteti face si teoretic, pentru ca poate reforge continuu ajunge scump.
Pentru aste recomand SimulationCraft. Este un tool de nelipsit. Este pentru retail, desigur, insa pe voi nu va intereseaza sa dati cat scrie acolo, va intereseaza sa aveti un etalon de unde sa plecati. Aveti echipamentul actual si dati X dps. Insa, ca si mine, poate mai aveti gear pe care nu stiti daca sa-l puneti. Eu am pants de HC, care insa sunt crit si mie imi trb haste... Ce sa fac, ce sa fac? Ii pun pe mine, ma duc si dau reforge, introduc datele si bam, am Y dps, care poate fi mai mare sau mai mic.
O sa arat exact cum se lucreaza si cu SimCraft, nu e greu deloc.
Pentru reforge, recomand ReforgeLite. De ce sa dai bani pe reforge sa simulezi ceva? Apesi Calculate si vezi ce-ti da, iei datele alea si le introduci in SimCraft, dai Simulate si vezi ce iese.
Rawr mai este un program f bun pentru gear, va arata ce e mai bun si ce nu, puteti sa va construiti caracterul, insa pentru 5.4 este foarte buguit. Cel mai usor este sa iei addon SimCraft si sa exportezi gear-ul in SimCraft.
La baza, in SimCraft, nu trebuie sa bagi gear exact. Weapons, trinkets si ratings(hit, crit, exp etc) trebuie bagate si el simuleaza ce ii dai.
Dupa ce ai gasit un gear bun, dai reforge real si te duci la dummy. In no time, o sa-ti creasca dps-ul.
Practica este mama invataturilor!

    Defensive CDs

Exact ca primul paragraf, daca mori esti useless pentru raid. Ar trebui sa stii cand sunt faza nasoale ale encounter-ului, asa ca foloseste cooldowns. Daca RL nu a specificat cand se dau, nu te sfii. Nimeni nu o sa zica "BA DE CE AI DAT DAMAGE REDUCTION ALA CAND ERA SA MURIM?". Au contraire, o sa zica de ce nu l-ai dat. Invata encounters si da-le la cooldown, mai ales cele personale si mai ales cand nu dai dmg, gen fugi spre adds la protectori, colorezi la caini etc.
Trebuie sa tineti cont ca slujba healerilor este extrema. Am jucat hpala pe wotlk, era usor acum. Am incercat un hpala acum, prefer sa joc multibox 5 caractere si sa fiu RL, decat sa dau heal. Nu le faceti si voi viata mea grea, nu sta in balta pentru inca 2 hits la boss.

    Ia atitudine

E haos pe TS si vreau sa se schimbe asta. Tancii si RL+ assistant poate doar vorbesc, in rest liniste. Insa sa fereasca Dumnezeu sau alt zeu sa zica unu "GURA TOTI, SUNT LA COLORAT DAR AM LANT CU X. X HAI CU MINE ACUM!" si sa i se zica sa taca ca incurca, ca dau cu ala de toti peretii.
Ia atitudine si fa tu ce nu fac altii. Prefer sa dau tot gear unui om de genul, decat unuia care e tunnel vision si doar asteapta heal ca el nu se muta din foc, iar daca se ia wipe "healu e de vina".
Si am o vaga impresie ca de acum o sa am recount pe damage taken, nu pe damage done si voi judeca oamenii dupa asta.



Last edited by africa on 31-08-2015, 13:14:21; edited 8 times in total
5 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
-]x[-

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-05-2020 12:59)
Joined: 18 Aug 2012
Posts: 136, Topics: 57
Location: Romania

Reputation: 56.8
Votes: 11

Post Posted: 31-08-2015, 09:20:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Foarte bine punctat aici cu thread-ul asta, sa speram ca se lipeste si de cei mai "necunoscatori" ceva. Thumbs up!


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Eway

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 26-05-2020 09:36)
Joined: 26 May 2012
Posts: 11, Topics: 3
Location: Romania

Reputation: 71.4
Votes: 2

Post Posted: 31-08-2015, 10:18:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

You go girl!!! -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Puscky

[The Scriptbreaker!]



Status: Offline
(since 02-09-2022 21:11)
Joined: 17 Jun 2015
Posts: 45, Topics: 5
Location: Romania

Reputation: 115.8
Votes: 13

       
Post Posted: 31-08-2015, 15:20:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

we will always love you xytauri <3 -)))))))))
Acum pe partea serioasa, ma bucur ca ai facut thread-ul, si sper ca il va citi toata guilda, si il va si baga la cap, ca daca il citim de dragul de a citii... tot degeaba.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
africa

[Royalty insde my DNA]



Status: Offline
(since 23-05-2023 10:52)
Joined: 23 Apr 2013
Posts: 396, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 326.8
Votes: 32

 
Post Posted: 31-08-2015, 16:34:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dar eu vreau ca lumea sa ma contrazica. Eu spun ce cred si voi puteti sa aveti alta parere.
Ma gandesc ca as putea impartasi experienta mea din joc.
Chiar daca citeste lumea, chiar daca nu, daca o dau in bara vor fi consecinte.
Incerc sa-i ajut, ca si pt ei e de ***** sa pierzi timpul.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
-]x[-

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 07-05-2020 12:59)
Joined: 18 Aug 2012
Posts: 136, Topics: 57
Location: Romania

Reputation: 56.8
Votes: 11

Post Posted: 31-08-2015, 22:28:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu cred ca are nimeni tupeu sa te contrazica -
- - -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
africa

[Royalty insde my DNA]



Status: Offline
(since 23-05-2023 10:52)
Joined: 23 Apr 2013
Posts: 396, Topics: 43
Location: Romania

Reputation: 326.8
Votes: 32

 
Post Posted: 08-10-2015, 14:36:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ba sa va luati addon pt low health.
Voi visati ca healerii au grija de voi, dar in faze de dmg o sa tina tancii, nu pe voi.
Deci daca vedeti ca aveti sub 20% HP dati cd sa supravietuiti, healuri, bubble ORICE. Daca muriti e vina voastra nu a healerilor.

Si totodata nu trb sa vi se spuna sa dati rallying cry sau alte chestii, dati-le voi daca vedeti ca vine faza de dmg, asta daca nu vi sa spus special sa dati candva anume. Dati la CD tot ce inseamna raid dmg reduction.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 30-06-2024, 20:01:12
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x