User
Pass
2FA
 
 

ATENTIE atunci cand cumparati conturi / gifturi Steam

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message2615
ThunderJB

[Freakz * Thunder]



Status: Offline
(since 12-10-2022 06:25)
Joined: 06 Sep 2013
Posts: 4652, Topics: 262
Location: Back in the business.

Reputation: 878.8
Votes: 266

 
Post Posted: 13-09-2015, 20:26:12 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu va recomand cumpararea conturilor/gifturilor de steam din urmatoarele motive:

#1.Contul se poate recupera foarte usor cu un email la steampowered cu titlul de "hijack".
Articol aici: https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=2347-QDFN-4366
#2.Contul de steam cumparat nu are garantia ca in urmatoarele zile/saptamani nu va avea ALERT, daca persoana de drept a contului trimite un simplu ticket contul o sa aibe alert(asta daca vrea sa faca rau).
Mesaj:


#3.Giftul se poate retrage de catre persoana care l-a distribuit. (Gift revoke)
Mesaj:

Mai multe detalii despre revoked gift aici: https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=5854-QWLN-2621

*Acest topic este cu scop informativ, ramane la alegerea dvs daca va asumati acest risc !
Precizez, nu sunt autorul real al topicului.


STEAM GUARD DE PE TELEFON

Ultimul update consta in Steam Guard prin aplicatia creata pentru iOS si Android. Detalii aici

1. Cum imi dau seama daca un cont are activat Steam Guard Mobile?
Cand doriti sa cumparati un cont de Steam de la un utilizator ii puteti cere detalii despre VAC sau Alert care se vad in Steam -> Setari.
Exemplu de cont care nu are Steam Guard Mobile activat :

Exemplu de cont Steam cu Guard activat:

2. Daca mi-am primit datele si vreau sa ma loghez dar contul are Steam Mobile Guard, ce fac ?
Cand va logati o sa va apara fereastra in urmatorul fel :

Codul acela se gaseste doar pe aplicatia de iOS/Android de unde s-a activat Mobile Guard-ul si arata cam asa :

3. Daca am primit codul de pe aplicatie si vreau sa-l scot, de ce cod am nevoie?

Acesta este un cod ce este recomandat sa il pastreze toti ceea ce au activat optiunea.

4. Cum altfel mai pot sa imi securizez un cont Steam cumparat de la un utilizator ?
a) Steam -> Setari -> Familie -> Gestioneaza Modul familie

(recomandarea mea e sa il lasati asa, in caz ca si-l recupereaza nu il va putea folosii )

b) Cereti toate facturile Paypal, Paysafecard, Skrill, Card samd sau licentele luate de pe Kinguin cu tot cu facturile lor.

Sfatul meu este sa NU cumparati conturi ce au activata optiunea asta pentru ca nu stiti cat de serios poate sa fie cel ce va vinde contul.


Numarul de telefon pe contul steam
Activarea lui Steam Guard pe telefon aduce si numarul vostru de telefon pe contul steam.
Setarile pentru numarul de telefon se pot vedea in Detalii Cont (Account Details) in meniul de pe partea dreapta - Numãrul tãu de telefon sau accesand direct acest link: https://store.steampowered.com/phone/manage

Numarul de telefon asociat cu contul tau steam NU poate fi scos de pe cont fara confirmare cu un cod steam guard din aplicatie sau cu un cod SMS trimis la numarul respectiv.
Cu alte cuvinte numarul de telefon nu poate fi scos de pe cont de persoane care nu au acces la telefonul tau.


Resetarea parolei contului steam cu numarul de telefon

Spre deosebire de email care poate fi scos foarte usor de pe cont fara confirmare numarul de telefon nu se poate scoate asa cum am spus mai sus.
Un mare avantaj este ca putem sa resetam parola contului in cazul in care avem nevoie de acest lucru chiar daca adresa de email a contului a fost schimbata folosind nr de telefon asociat contului care nu poate fi scos.

Mergem simplu in aplicatia steam in meniul "Recupereaza un cont pierdut", introducem numele contului si avem imediat optiunea resetarii parolei contului folosind numarul de telefon.


Cum adaug numarul de telefon pe contul steam?
In momentul in care activezi Steam Guard din aplicatia de pe telefon iti este cerut sa adaugi si un numar de telefon. Acel numar ramane asociat contului tau steam.

Nu cumparati conturi steam care au numarul de telefon adaugat pe cont.


 
Staff message (eM):
 
Sticky.



Black magic
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by lOl ^_*, 24 October 2015 18:11



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  


The time now is 29-04-2024, 12:08:32
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x