User
Pass
2FA
 
 

[Reteya] Chiftele de ton cu sos de Iaurt

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message326
Freakz*DuLceTeL

[S3X*p3rMaN3nTy; x ]



Status: Offline
(since 09-04-2022 10:29)
Joined: 27 Jun 2015
Posts: 15862, Topics: 2099
Location: TG-Mures

Reputation: 964.9
Votes: 668

     
Post Posted: 11-10-2015, 09:06:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)


Ingrediente

3 conservere file de ton in suc propriu
1 ceapa rosie
2 oua
4-5 fire patrunjel verde
coaja de la 1/2 lamaie
zeama de la 1/2 lamaie
3 linguri pesmet
un praf piper
Putin pesmet pentru a trece chiftelele prin el inainte de coacere
Pentru sos:
1 capatana Usturoi
Un praf sare
un praf piper
150 g iaurt Cremos
Mod De Preparare

Apoi transferam bucatile de ton intr-un bol si adaugam peste ele ceapa tocata cat de marunt putem, sau chiar data pe razatoare, cele doua oua,piperulcoaja si zeama de
lamaiepatrunjelul verde tocat marunt si amestecam bine toate ingredientele.
Punem treptat cate o lingura de pesmet si omogenizam de fiecare data amestecul.
Asa ne vom da seama cat pesmet este necesar.
Nu trebuie sa rezulte o compozitie prea tare, dar trebuie sa fie omogena, sa putem forma chiftelele, fara a se separa ingredientele amestecate.


Eu m-am oprit la trei linguri, atat am considerat ca este necesar.


Formam chiftelele de forma unei mingi de pin pong, le tavalim prin pesmet si le asezam in forme de briose, sau intr-o tava tapetata cu hartie de copt, apoi le coacem pentru 15-20 de minute la 180 de grade, sau in functie de cuptorul fiecaruia.


Trebuiesc rumenite frumos la suprafata, ca in interior se prepara destul de rapid.


Pentru sos, curatam usturoiul si il pisam bine, presarand sare peste el, apoi adaugam un praf de piper si iaurtul si omogenizam bine.


Servim chiftele calde sau reci, cu acest minunat sos.


TIPS


Pesmetul poate fi inlocuit cu faina sau miez de paine inmuiat in lapte si scurs bine. Eu prefer pesmetul, pentru ca are in amestec si drojdie uscata, iar chiftelele devin mai pufoase in timpul coacerii. Folosesc pesmet de la LIDL si asa am citit la ingrediente, ca are si un continut de drojdie uscata.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 01-05-2024, 05:27:13
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x