User
Pass
2FA
 
 

[Reteta]Sarmalute cu urda

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy
Author Message234
Activ.

[MasterChef.]



Status: Offline
(since 10-12-2019 13:33)
Joined: 11 Aug 2009
Posts: 25249, Topics: 541
Location: London

Reputation: 2603.4
Votes: 1007

     
Post Posted: 01-12-2015, 10:49:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)



Ingrediente

20 frunze tinere de sfecla (sau alte frunze: stevie, vita de vie, hrean)
100 ml bors (am pus bors cumparat, de la Olympia)
1 rosie coapta (sau 100 ml bulion)
1 fir cimbru proaspat
2 linguri ulei
sare

Umplutura

300 gr urda
1 legatura ceapa verde
1/2 morcov
2 fire marar
5 fire patrunjel
40 gr orez
1 ou
2 linguri ulei
sare, piper negru

Mod de preparare

Se pune o oala cu apa si putina sare la fiert. Cand apa clocoteste se ia fiecare frunza, se scufunda in apa 5 secunde, tinand-o de codita, apoi se scoate si se plonjeaza direct intr-un bol cu apa rece. Eu am oparit fiecare frunza pe rand, fiindca am avut doar 20 de frunze, dar le puteti opari in manunchiuri, daca aveti mai multe.
In apa in care ati oparit frunzele, puneti orezul si lasati-l la fiert doar 5 minute, pana se umfla un pic.
In doua linguri de ulei se caleste ceapa verde taiata rondele si morcovul dat pe razatoare, pana se inmoaie bine de tot.
Urda se faramiteaza intr-un bol. Se adauga mararul si patrunjelul tocate. Se adauga legumele sotate, orezul scurs si sare si piper dupa gust. Gustati compozitia pentru a fi siguri ca e condimentata suficient. Abia apoi adaugati oul si omogenizati bine.
Scurgeti fiecare frunza. Daca are codita mai tare o puteti decupa. Puneti cate 1 lingura de umplutura pe fiecare frunza, rulati si apoi impingeti cu degetul capetele frunzei in interior ca sa nu se mai vada umplutura.
Tapetati fundul oalei cu frunze de sfecla. Daca nu mai aveti frunze puneti o farfurioara intoarsa. Asezati saramelel in oala, cat de inghesuite se poate, in straturi (mie mi-au intrat intr-un singur strat fiind asa putine). Asezati cimbrul deasupra. Presarati putina sare. Adaugati uleiul. Asezati o farfurioara intoarsa deasupra, ca sa le tina.
Turnati borsul, rosia data pe razatoare (sau bulionul) si completati cu apa doar cat sa acopere sarmalutete (eu am mai pus vreo 250 ml apa).
Aduceti la fierbere si apoi dati focul la mic. Fierbeti cu capacul pus pe jumatate timp de 30 minute.
Serviti simple sau cu smantana.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Gastronomy  


The time now is 29-04-2024, 14:34:45
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x