User
Pass
2FA
 
 

Rap
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message15433
3v!L

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 28-07-2011 11:47)
Joined: 21 Jul 2006
Posts: 353, Topics: 17
Location: Constanta

Reputation: 191.8
Votes: 4

 
Post Posted: 01-03-2007, 14:05:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am creat acest topic cu gandul ca persoanele ce asculta genul de muzica numit "rap" isi vor exprima of-urile si parerile aici - !

<i>GeNeRaL<i> - @ - Cs.Freakz.Ro


Last edited by 3v!L on 02-03-2007, 14:24:50; edited 3 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
SpeeDAcId

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-12-2008 18:19)
Joined: 18 Jan 2007
Posts: 392, Topics: 18
Location: Turnu Magurele

Reputation: 89.2
Votes: 4

 
Post Posted: 01-03-2007, 14:36:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

...mda Eminem face praf

SUNT NEBUUUUN!!!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 02-03-2007, 13:49:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

scurt istoric - ...nam dat ctrl+c/v -

Genul principal al HIP-HOP-ului este RAP-ul. RAP-ING este un suvoi de cunvinte sau fraze combinate cu o bucata muzicala stabila. In fapt nu este nii vorbit nici cantat. Unul dintre primii artisti care a utilizat acest stil a fost James Brown. Daca asculti cu atentie muzica sa soul se observa ca utilizeaza cuvinte sau expresii pentru exprimarea sentimentelor . Una dintre cele mai cunoscute expresii ale sale este " Say it loud , I am black and I am proud". Asemenea expresii sunt utilizate adesea de rap-eri. Hip-hop provine din New York mai exact din Bronx. Acolo s-a dezvoltat aceasta muzica ca un stil de viata. Strada era locul unde tinerii negri dadeau petreceri si se intalneau sa-si demonstreze lucrarile muzicale. Dar, aici nu era vorba doar de muzica ci s-a dezvoltat si un nous til de dans numit electric boogie sau break-dance.
Si disk jockey au inventat un nou mod de a-si prezenta discurile. Utilizau degetele pentru a invarti discurile inainte si inapoi. Aceasta s-a numit scratching ( a zgaria)
Firmele de discuri nu au crezut la inceput in succesul muzici rap dar s-au inselat.
Rapper delight al grupului Sugerhill Gang a devenit pe tot globul un hit bomba. Primele discuri rap sunt insotite de un Disco-Beat dur. Mai tarziu raperii si-au gasit radacinile , muzica de strada. De data aceasta au utilizat chitari zgomotoase sau instrumente de percutie.Grupuri ca : Run DMC si The Bestie Boys sunt faimoase pt sound-ul puternic. Astazi rap-ul este recunoscut pe plan international. Succesul s-a simntit si ins tilul vestimentar al artistilor. Purta costume scumpe si lanturi de aur. Dar aceasta s-a schimbat curand. Multe grupuri de rap au refuzat acest stil de viata. Au cautat noi inspiratii si le-au in Africa , locul de origine al rap-ului. Africa joaca in muzica lor un rol principal. DE LA SOUL este un grup care este asociat culturii africane. In ultimii ani rap-ul a devenit tot mai popular.
Un grup demn de mentionat este Public Enemy , ei utilizeaza muzica rap pentru a protesta impotriva rasismului.

Pebtru cei care vor sa se mai documenteze , si sa observe ca rap`ul are o traditie si cultura lunga -

huh ma dor mainile - -

P.S. evil de raggae ai uitat ? ca nui deloc nou genu -



Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
3v!L

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 28-07-2011 11:47)
Joined: 21 Jul 2006
Posts: 353, Topics: 17
Location: Constanta

Reputation: 191.8
Votes: 4

 
Post Posted: 02-03-2007, 13:55:45 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu am uitat - Eu chiar ma bucur ca imi aduceti aminte pe parcurs de mai multe genuri, dar prima oara le-am facut pe alea ca sa fie ca un model!
Pe parcurs voi adauga mai multe genuri - !
Dar vreau sa vad ca se posteaza si ca ii intereseaza pe oameni !

P.S. - Astept pe prv mai multe detalii despre Raggae poate fac la fiecare cate un scurt istoric !


<i>GeNeRaL<i> - @ - Cs.Freakz.Ro
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
ritmer

[r0b0t]



Status: Offline
(since 09-05-2013 16:25)
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2596, Topics: 190
Location: in orasul in care nimeni nu doarme

Reputation: 221.4
Votes: 33

 
Post Posted: 03-03-2007, 01:08:57 | Translate post to: ... (Click for more languages)

3v!L wrote:
Nu am uitat - Eu chiar ma bucur ca imi aduceti aminte pe parcurs de mai multe genuri, dar prima oara le-am facut pe alea ca sa fie ca un model!
Pe parcurs voi adauga mai multe genuri - !
Dar vreau sa vad ca se posteaza si ca ii intereseaza pe oameni !

P.S. - Astept pe prv mai multe detalii despre Raggae poate fac la fiecare cate un scurt istoric !

pai tu fa ca si la celelalte si eu daca sunt documentat postez -

ar mai fi si dance , house , latino , R&B -



Cel mai usor lucru pe lumea asta e sa devii artist, e floare la ureche(a) lui van gogh ...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
colea

[Creep]



Status: Offline
(since 30-01-2008 18:16)
Joined: 23 Apr 2007
Posts: 763, Topics: 48
Location: Printre scandalagii

Reputation: 91
Votes: 6

Post Posted: 26-06-2007, 22:10:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

rap = hiphop
muzica electronica ar fi mai bine decat house

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SheHatesMe

[Creep]



Status: Offline
(since 12-09-2009 16:47)
Joined: 23 Mar 2007
Posts: 610, Topics: 25
Location: Portugal

Reputation: 125.3
Votes: 9

Post Posted: 27-06-2007, 13:38:47 | Translate post to: ... (Click for more languages)

as they say ...beat-ul rap s-a format de la beaturile house ....bet ya didn't know that -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Makaveli_Don

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 15-08-2016 08:55)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 437, Topics: 39
Location: City Of Compton

Reputation: 109.3
Votes: 6

Post Posted: 01-07-2007, 18:18:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

poate din tehno ca inainte de rap toti ascultau tehno ..... si rapul adevarat ii de la 2Pac incoace ... si housul face furori de cativa ani nu de mai mult de 10 -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Br3aK

[Freakazoid]



Status: Offline
(since 14-08-2013 13:19)
Joined: 20 Jul 2006
Posts: 2188, Topics: 82
Location: Undeva unde sa nu ma gaseasca nimeni.

Reputation: 82.1
Votes: 18

 
Post Posted: 10-07-2007, 16:19:18 | Translate post to: ... (Click for more languages)

rap the best


Urat de toata lumea -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
ombladon4ever

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 06-11-2007 17:46)
Joined: 16 Jul 2007
Posts: 2, Topics: None
Location: Romania

Reputation: 87.8
Votes: 4

Post Posted: 16-07-2007, 16:29:24 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hip-hopul nu este delok acelashi lukru q rappul....hip hoppul nu se recita.este o kultura formata din Cele 4 elemente :MC-ingul(rappul) Graffitiul ;DJ turntablismul;B-boy-ingul(break dance)-referitor la cn vrea sa ma kontrazik uitatzi aici idul meu:[email protected]...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
CsO

[Creep]



Status: Offline
(since 05-05-2017 09:59)
Joined: 17 Jul 2006
Posts: 563, Topics: 15
Location: Bucuresti

Reputation: 259.4
Votes: 5

Post Posted: 17-07-2007, 12:31:01 | Translate post to: ... (Click for more languages)

SheHatesMe wrote:
as they say ...beat-ul rap s-a format de la beaturile house ....bet ya didn't know that -


OMG! Unde ai auzit asta? -)

Altu doamne -
Makaveli_Don wrote:
poate din tehno ca inainte de rap toti ascultau tehno


Pe ce lume traiti voi? -))

Cultura muzicii RAP este o culturã nascuta din anii '70.



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
anetoiu

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 16-08-2008 14:39)
Joined: 07 Feb 2007
Posts: 196, Topics: 48
Location: Romania

Reputation: 95.2
Votes: 4

 
Post Posted: 25-07-2007, 12:05:40 | Translate post to: ... (Click for more languages)

CsO wrote:
SheHatesMe wrote:
as they say ...beat-ul rap s-a format de la beaturile house ....bet ya didn't know that -


OMG! Unde ai auzit asta? -)

Altu doamne -
Makaveli_Don wrote:
poate din tehno ca inainte de rap toti ascultau tehno


Pe ce lume traiti voi? -))

Cultura muzicii RAP este o culturã nascuta din anii '70.


@offtopic: Cs0 Fiecare cu parerea lui...

@ontopic: eu zic ca hip-hop ul s-a nascut odata cu aparitia beatbox-ului sau din anumite melodii pop -




Am nevoie de clan
NU-MI MAI TRIMITETI PM-URI
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
SpinTrick

[Special K House]



Status: Offline
(since 11-04-2019 19:06)
Joined: 16 Aug 2007
Posts: 54, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 78.6
Votes: 7

 
Post Posted: 16-08-2007, 10:33:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ba cati "rapperi" pe aici ...
Fratilor, nu o mai ardeti asa aiurea !

Dau aici cateva exemple de trupe pe care le ascult :

De la noi : Ad Litteram, Cedry2k, C.T.C., C.I.A., Anonim, Bitza, R.A.C.L.A., Chello, Ombladon (Parazitii), La Familia, Morometzii, Raku, Zale, Nimeni Altu', Profethu', Cenzurah, VeritaSaga, Arssura, Rappy, Spike, Bani Gheata, Ceilalti, USM, SDST, Proxima Evita, Prezent Ostil, Viollent s.a.m.d. asta e underground adevarat ! Nu B.U.G. care s`au dus pe p**a ...

Din peste hotare : The Game, Snoop Dogg, Dr. Dre, 2 Pac, Akon, Eminem, Twista, Notorious B.I.G., Pharell Williams etc ... nu 50 Cent care are aceleasi subiecte ca orice manelar imputit de pe la noi : bani, p***e si smecherie ...

Peace, out !



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
colea

[Creep]



Status: Offline
(since 30-01-2008 18:16)
Joined: 23 Apr 2007
Posts: 763, Topics: 48
Location: Printre scandalagii

Reputation: 91
Votes: 6

Post Posted: 16-08-2007, 11:30:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

SpinTrick wrote:
Ba cati "rapperi" pe aici ...
Fratilor, nu o mai ardeti asa aiurea !

Dau aici cateva exemple de trupe pe care le ascult :

De la noi : Ad Litteram, Cedry2k, C.T.C., C.I.A., Anonim, Bitza, R.A.C.L.A., Chello, Ombladon (Parazitii), La Familia, Morometzii, Raku, Zale, Nimeni Altu', Profethu', Cenzurah, VeritaSaga, Arssura, Rappy, Spike, Bani Gheata, Ceilalti, USM, SDST, Proxima Evita, Prezent Ostil, Viollent s.a.m.d. asta e underground adevarat ! Nu B.U.G. care s`au dus pe p**a ...

Din peste hotare : The Game, Snoop Dogg, Dr. Dre, 2 Pac, Akon, Eminem, Twista, Notorious B.I.G., Pharell Williams etc ... nu 50 Cent care are aceleasi subiecte ca orice manelar imputit de pe la noi : bani, p***e si smecherie ...

Peace, out !


nu k Snoop Dogg n-ar avea subiecte de manelist imputit la fel de penale.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SpinTrick

[Special K House]



Status: Offline
(since 11-04-2019 19:06)
Joined: 16 Aug 2007
Posts: 54, Topics: 6
Location: Romania

Reputation: 78.6
Votes: 7

 
Post Posted: 16-08-2007, 12:24:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

hah Dosent Matter ma faci sa rad
a avut versuri proaste in P.I.M.P. dar in rest ?
snoopy e o legenda a hip-hop`ului , alaturi de dr. dre ...
ia asculta dumneata Snoop Dogg ft. The Game & XZibit - California Vacation, sau Snoop Dogg ft. The Game - Gangbangin' ... sa te aud atunci ce mai zici ! Sau asculta melodiile vechi fratica ! Peace Sign



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  
Go to page 1, 2, 3, 4  Next    


The time now is 28-04-2024, 09:57:12
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x