User
Pass
2FA
 
 

Realitatea despre sentimente.

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message1036
Frity
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-05-2016 19:31)
Joined: 22 Jun 2014
Posts: 404, Topics: 105
Location: SLOBOZia

Reputation: 9.9
Votes: 9

        Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 26-01-2016, 01:24:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De cand ma stiu mi se yot spune ca nu am sentimente si ca sunt o persoana foarte rece, spre exemplu a fost inmormantarea mamei unui coleg si din motive personale nu am vrut sa ma duc (eu am fost singurul din clasa care nu a participat). Normal ca am foat tras la raspundere si tot felul de observatii cum ca n-am fost alaturi de el si **** mea... Logic ca m-am enervat si am spus defata cu toti "Ba **** mea, ma scuzati ca pe mine nu ma domina instinctul de turma si ca am anumite puncte libere de vedere, eu am avut de ales intre am ma duce, si a nu ma duce si nimeni nu ma putea obliga sa ma duc".
Iar acum sunt nevoit sa ascult comentarii de genul "In viata nu totul se rezuma la bani si mai ai nevoie si de un suflet cald langa tine care sa te inteleaga, macar unul" iar premiza mea fiind "Un prieten este un dusman care inca nu te-a atacat".
Acum revenind la materialism si sentimente...
Daca urmam calea sufleteasca:
-Ma pot duce la magazin sa-mi cumpar o paine pe sentimente?
-Devin renumit pe baza faptului ca sunt sufletist?
-Ma ajuta cineva cu ceva important oferindu-i prietenie?
-Si o sa mori dracu de foame daca urmezi o astfel de cale, deoarece singurii prieteni care ii ai nu or sa poate sa te ajute deoarece sunt lafel de sufletisti (saraci material) ca tine.
Daca urmam calea materiala:
Deja mergem pe premiza "Banii nu aduc fericirea, o cumpara gata facuta"
-Pot sa ma duc sa-mi cumpar orice vreau.
-Pot sa angajez oameni sa ma ajute cu tot ceea ce am nevoie.
-Am ce avere sa las urmasilor, sa nu fie si ei nevoiti sa indure greul.
-Si nu mor dracu ca un caine, avand bani, oamenii se gandesc "Uite ma, pe asta la taiat capul, a facut bani, sa distrat cu ei, si-a petrecut viata". Si nu te uita lumea dupa 3 luni, ba chiar poti deveni un exemplu.


Inteligenta are limitele ei, prostia nu.
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 26-01-2016, 08:34:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

La inmormantari si din astea, unii sufera in modul lor. Doar pentru ca efectul de turma nu exista la anumite persoane, asta nu inseamna ca in subconstient, el nu sufera.
Oricum, lasam asta la o parte. Sa vorbim doar despre sentimentalism. Pentru mine ii o slabiciune care mai mult o consider o varianta rapida de a te alege cu un cutit in spate in final. Nu zic sa nu arati compasiune....cateodata, dar daca esti genul care de la o gluma tu in full retard mode si faci crize, nu esti in stare sa gusti o gluma sau o farsa inocenta deloc, pai atunci ai probleme. Eu personal nu suport oameni de genul ala si nu ratez nici o ocazie sa nu rad si sa nu imi bat joc de ei. Nu de alta, dar le fac un favor, ii intaresc, poate in felul asta se vor obisnui.
Sa fim seriosi....sentimentalism, asta ii o slabiciune, mai ales daca nu stii sa te controlezi. Oricum, am fost facut de cateva ori sociopat, culmea ca nu ma deranjeaza asta deloc, chiar ma incanta sa stiu ca nu sunt considerat un sentimental care ar boci si pentru o vaza sparta.



0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
linke

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 11-12-2019 10:52)
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 11543, Topics: 960
Location: Suceava

Reputation: 345.4
Votes: 935

 
Post Posted: 26-01-2016, 11:16:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sentimentalismul se aplica doar in familie, in rest doar respectul reciproc (care nu implica pupincurismul).


Daca ai cumva presimtirea ca un membru al familiei tale are de gand sa mearga la vot sa voteze PSD, fa o fapta buna si ascunde-i buletinul.

0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 26-01-2016, 12:59:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mi se pare normal sa nu mergi. Pana la urma... e colegul tau nu altcineva. Nu e in ruda cu tine. Si nimeni nu suporta sa vada un om mort

Furien.freakz.ro
FurienMaster
0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Raj

[#rehabisforquitters]



Status: Offline
(since 17-08-2018 16:54)
Joined: 02 Dec 2014
Posts: 3864, Topics: 118
Location: Bucuresti

Reputation: 788.5
Votes: 60

 
Post Posted: 26-01-2016, 13:16:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frity, ca si curiozitate cati ani ai?

Ideea expusa de tine e putin mai deep de atat. Cu trecerea timpului, o sa mai descoperi anumite aspecte pe care probabil nu le iei in considerare la timpul prezent


Uita ceea ce ai invatat pentru a-ti aminti ceea ce stii!

0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 28-01-2016, 09:56:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Frity wrote:
De cand ma stiu mi se yot spune ca nu am sentimente si ca sunt o persoana foarte rece, spre exemplu a fost inmormantarea mamei unui coleg si din motive personale nu am vrut sa ma duc (eu am fost singurul din clasa care nu a participat). Normal ca am foat tras la raspundere si tot felul de observatii cum ca n-am fost alaturi de el si **** mea... Logic ca m-am enervat si am spus defata cu toti "Ba **** mea, ma scuzati ca pe mine nu ma domina instinctul de turma si ca am anumite puncte libere de vedere, eu am avut de ales intre am ma duce, si a nu ma duce si nimeni nu ma putea obliga sa ma duc".
Iar acum sunt nevoit sa ascult comentarii de genul "In viata nu totul se rezuma la bani si mai ai nevoie si de un suflet cald langa tine care sa te inteleaga, macar unul" iar premiza mea fiind "Un prieten este un dusman care inca nu te-a atacat".
Acum revenind la materialism si sentimente...
Daca urmam calea sufleteasca:
-Ma pot duce la magazin sa-mi cumpar o paine pe sentimente?
-Devin renumit pe baza faptului ca sunt sufletist?
-Ma ajuta cineva cu ceva important oferindu-i prietenie?
-Si o sa mori dracu de foame daca urmezi o astfel de cale, deoarece singurii prieteni care ii ai nu or sa poate sa te ajute deoarece sunt lafel de sufletisti (saraci material) ca tine.
Daca urmam calea materiala:
Deja mergem pe premiza "Banii nu aduc fericirea, o cumpara gata facuta"
-Pot sa ma duc sa-mi cumpar orice vreau.
-Pot sa angajez oameni sa ma ajute cu tot ceea ce am nevoie.
-Am ce avere sa las urmasilor, sa nu fie si ei nevoiti sa indure greul.
-Si nu mor dracu ca un caine, avand bani, oamenii se gandesc "Uite ma, pe asta la taiat capul, a facut bani, sa distrat cu ei, si-a petrecut viata". Si nu te uita lumea dupa 3 luni, ba chiar poti deveni un exemplu.

Prima idee cu inmormantarea am inteles-o, e ok. Dar care e faza cu sufletismul. Esti Hitler. Ce vrei sa zici? Ca nu e bine sa ajuti oamenii? Ca nu iti pasa cand ii vezi pe altii ca sufera?!


Furien.freakz.ro
FurienMaster
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 28-01-2016, 11:39:16 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Hitler inca avea sentimente, nu poate fi considerat sociopat. Stiai ca cel mai diabolic om din istorie nu era Hitler sau Stalin, ci Himmler, nici macar fraierul gras din Coreea de Nord nu se compara cu Himmler.
Oricum, sa ne axam pe sentimente. Sentimente poate sa aibe oricine, dar in final totul se rezuma la ce fel de sentimente vrei sa ai. Vrei sa fi o pleba slaba care plange continuu, nu gusta nici o gluma, e frustrat din orice sau sa fi unul care stie cum sa isi controleze sentimentele, care stie cum sa supravietuiasca in lume? Eu unul evit persoane sensibile de genul, ca nu ma ajuta cu nimic, decat sa imi faca nervi, mie imi trebuie "razboinici" nu "fatalai", ca fatalai sunt mai bine de jumatate din planeta asta, mediocritate la maxim, numai nu se intampla odata depopularea aia....se duc resursele pe inutili.



0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 28-01-2016, 11:42:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se presupuna ca sotia ta va dori dragoste de la tine. Daca tu nici macar nu o saruti atunci la ce te astepti. Cum sa zici ca nu ai sentimente? Toti avem.

Furien.freakz.ro
FurienMaster
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Paragon

[The Chosen One]



Status: Offline
(since 17-07-2022 05:43)
Joined: 21 Jun 2008
Posts: 23706, Topics: 796
Location: Bulgaria

Reputation: 2597.9
Votes: 215

Post Posted: 28-01-2016, 11:48:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Se presupune ca poate unii nu vor sotie, poate iesi mai ieftin sa ai un caine, duci la plimbare, il hranesti, te mai joci cu el si gata. Oricum, ca doreste sa ii lingi fata si sa ii lasi saliva atarnand pe nareta ii una, dar eu zic de sentimentali care de la o gluma nevinovata ei incep sa faca o drama mai ceva ca la Acasa TV. Sau uite cum am vazut pe youtube, o farsa simpla, iar ala sare la bataie....pacat ca farsorii au acel "cod" sa nu riposteze inapoi la taran in fata, eu in locul lor ii rupeam cateva coaste la ala care nu putea gusta o gluma daca sarea la bataie.


0 1
  
Back to top
View user's profile Send private message
Dinkas
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-01-2016 19:09)
Joined: 13 Jan 2016
Posts: 868, Topics: 50
Location: Oltenia

Reputation: -254.8
Votes: 24

 
Post Posted: 28-01-2016, 11:50:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Faza cu gluma nu consta de sentimene. Dar daca nu ai sentimente vei fi un inchia, fara prieteni fara nimic. Si asta duce la depresie.. Care are urmari grave

Furien.freakz.ro
FurienMaster
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Cm.PuNky

[370HSSV 0773H]



Status: Offline
(online 2 days ago)
Joined: 05 May 2012
Posts: 32814, Topics: 382
Location: Partea radioactiva a Raiului

Reputation: 5160.1
Votes: 729

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 31-01-2016, 13:09:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sunt anumite chestii de baza in viata asta, ceva gen 6-7 idei sau reguli sa zic asa, reguli spre succes, fericire si viata implinita iar ultima dintre ele ii ceva gen sa inveti sa accepti sentimentele si sa le impartasesti si cu altii, este mai usor sa faci rau si sa fii o persoana rea deaia multi prefera sa fie reci cu altii si sa tina la banii si bunurile lor dar sa stii ca sta in natura umana treaba asta! sa oferi o sa iti ofere mai multa satisfactie decat momentele in care te inchizi in casa sa nu vada lumea ce detii, dupa parerea mea natura omului ii simpla si trebuie sa ramana simpla, omul care neaga sentimentele isi complica viata inutil si nu va fi fericit.

~Iert dar nu uit~
Life is movement. Once you stop moving, you're dead. Choose life.
- Eugen Sandow
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
saturnfever

[Papa Bless]



Status: Offline
(since 21-12-2020 21:31)
Joined: 24 Feb 2016
Posts: 2909, Topics: 406
Location: Romania

Reputation: 1292.7
Votes: 171

 
Post Posted: 02-03-2016, 14:52:51 | Translate post to: ... (Click for more languages)

e bine sa mai si iubesti cateodata.


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 25-04-2024, 13:23:27
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x