User
Pass
2FA
 
 

German Shepherd

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help
Author Message850
Ace -
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 11-12-2016 14:37)
Joined: 21 Dec 2015
Posts: 147, Topics: 8
Location: Belgium

Reputation: -42
Votes: 4

Post Posted: 29-01-2016, 23:27:10 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am un mascul de Ciobanesc German de 3 saptamani, si are varsta de 2 luni si 7 zile. E in perioada de "socializare", si azi, in timpul plimbarii lui zilnice, datorita neatentiei mele, a avut parte de un "maraton".

M-am oprit la poarta unui vecin sa discut ceva cu acesta, iar in acest timp, eu fiind concentrat la discutie, a aparut un maidanez. Cainele meu se speriase, maidanezul fugarindu-l 7m (cat avea lesa). Desigur, cateva latraturi si maraituri din partea maidanezului au fost prezente. Cu toate ca CG-ul nu a patit nimic, s-a speriat. Din cate stiu eu, in perioada de 2-4 luni cainele este foarte expus la stimulii produsi in jurul lui, acestia afectandu-i comportamentul final, la maturitate. Eu vreau sa il folosesc pentru paza. ^ So, aceasta intamplare ii va afecta comportamentul, sau a fost doar o banala experienta?

Temperamentul lui fata de alti caini este temperat. Cateodata e timid si sperios (cand crede ca [,] cainele cu care interactioneaza e nervos), alteori e jucaus, alteori fuge dupa alti caini pe care ii considera inferiori.


1234
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
R3dBuLL
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 17-12-2018 22:08)
Joined: 28 Mar 2014
Posts: 5334, Topics: 554
Location: Romania

Reputation: 257.8
Votes: 364

     
Post Posted: 30-01-2016, 00:26:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu a fost un mare lucru. Daca se batea cu acel maidanez pana ii dadea sangele atunci era cazul. Dar nu te speria. -


1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
AdItZzA''
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 01-02-2016 23:45)
Joined: 22 Nov 2009
Posts: 8452, Topics: 154
Location: In capitala plina de tigani.

Reputation: 306.8
Votes: 230

Post Posted: 30-01-2016, 16:21:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Dpdv comportamental cainii sunt diferiti, nu stiu sa vorbeasca deci nici la psiholog nu poti sa il duci sa vezi daca l a afectat cu ceva sau nu, repercursiunile, daca o sa existe, le vei observa singur peste ceva timp, cainele in sine se autodreseaza astfel incat sa isi cunoasca stapanul, sa isi cunoasca si caminul iar la vederea persoanelor necunoscute fiecare in parte simte cum trebuie sa se comporte, daca a inceput sa i se para familiara e ok, poate o sa o mai latre de cateva ori pana i se intinde mana, daca nu, va reactiona conform standardelor lui de animal de paza. Nu pot sa iti spun nici eu daca l a afectat cu ceva, nu poti sa iti raspunzi nici tu, nu poate sa iti raspunda nimeni.
@ace



Dum spiro, spero

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ace -
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 11-12-2016 14:37)
Joined: 21 Dec 2015
Posts: 147, Topics: 8
Location: Belgium

Reputation: -42
Votes: 4

Post Posted: 30-01-2016, 18:05:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

AdItZzA'' wrote:
Dpdv comportamental cainii sunt diferiti, nu stiu sa vorbeasca deci nici la psiholog nu poti sa il duci sa vezi daca l a afectat cu ceva sau nu, repercursiunile, daca o sa existe, le vei observa singur peste ceva timp, cainele in sine se autodreseaza astfel incat sa isi cunoasca stapanul, sa isi cunoasca si caminul iar la vederea persoanelor necunoscute fiecare in parte simte cum trebuie sa se comporte, daca a inceput sa i se para familiara e ok, poate o sa o mai latre de cateva ori pana i se intinde mana, daca nu, va reactiona conform standardelor lui de animal de paza. Nu pot sa iti spun nici eu daca l a afectat cu ceva, nu poti sa iti raspunzi nici tu, nu poate sa iti raspunda nimeni.
@ace


Multumesc pentru raspuns. ^ Din fericire, azi, cand am continuat partea cu "socializarea", cainele nu a surprins nici cel mai mic semn de frica in preajma cainilor si oamenilor, deci nu cred ca a fost vreo trauma.

Instinct de paza are. Latra cand intra cineva strain in casa iar eu nu-s prin preajma. Anyway, stiu ca n-am ce pretentii sa am de la el la 2 luni.


1234
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
AdItZzA''
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 01-02-2016 23:45)
Joined: 22 Nov 2009
Posts: 8452, Topics: 154
Location: In capitala plina de tigani.

Reputation: 306.8
Votes: 230

Post Posted: 30-01-2016, 21:15:06 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Deocamdata este ok. Repet, vei vedea pe viitor daca vor fi ceva probleme, tu daca traiesti o trauma incerci sa treci peste dar in viitor poate te vei lovi din nou de ea si atunci vor exista tulburari comportamentale, asa e si cu ei. In fine, nu cred ca se va pune problema. Succes.


Dum spiro, spero

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by linke, 04 November 2017 20:30



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Discussions/Help  


The time now is 15-05-2024, 15:35:13
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x