User
Pass
2FA
 
 

Sfaturi achizitionare Laptop/Macbook

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions
Author Message1389
BlaCkMinD

[Be productive.]



Status: Offline
(since 13-06-2022 12:04)
Joined: 20 Jun 2010
Posts: 4455, Topics: 234
Location: Targoviste

Reputation: 302.3
Votes: 60

             
Post Posted: 19-05-2016, 10:07:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut!

De ceva timp ma gandesc sa cumpar un Macbook.Da, stiu..este scump, dar ma atrage.. Totusi, nu sunt 100% convins si de aceea vreau parerile voastre.

Avantaje pe care le vad eu cumparand un Macbook:
-portabilitate
-performanta decenta comparativ cu aceasta portabilitate
-rezistenta(un prieten are macbook de 3 ani si n-a avut niciodata probleme cu el, inca functioneaza ca nou)
-cool design, modern (bonus)

Dezavantaje :
-foloseste OS X cu care nu sunt familiarizat.Am inteles ca il poti comuta printr-un soft la windows 7,8 .. dar, totusi, m-as simti aiurea sa am mac si sa folosesc windows 7 -
Atat momentan din ce vad eu.

Vreau sa va intreb : merita sa cumpar un macbook?Ori sa ma rezum la un laptop? Principala atractie pentru mine e PORTABILITATEA.

Vreau sa il folosesc pentru :
-lucruri generale : e-mail, web searching, filme, muzica
-lucruri mai serioase : editare video, rendering, editare poze, editare text, programare

Daca sugestia voastra este Macbook...Air sau Pro?Stiu ca Pro ofera o performanta mai mare, pierzandu-si putin din portabilitate, iar la Air e invers(este asa mare diferenta de portabilitate?)

Buget : Macbook(adica 6500 lei .. asta doar in cazul macbookului), daca o sa iau laptop - 3000 lei.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
Ficatuman

[Creep]



Status: Offline
(since 22-01-2018 17:49)
Joined: 06 May 2010
Posts: 591, Topics: 53
Location: Romania

Reputation: 174.3
Votes: 24

 
Post Posted: 19-05-2016, 22:19:54 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Ultima data cand am verificat,portabilitatea era un avantaj si de partea laptopurilor -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Necris

[Alcoholic Elon Musk]



Status: Offline
(since 28-09-2022 13:14)
Joined: 04 Dec 2010
Posts: 4378, Topics: 29
Location: Bucharest

Reputation: 3025.9
Votes: 76

   
Post Posted: 19-05-2016, 23:02:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

@Blackmind

Pentru editare video si rending tot un laptop o sa fie superior si nici faptul ca macbook nu are placa video nu il avantajeaza.

Alegerea mea pentru tine ar fi intre o bestie compacta de la Asus si alta bestie compacta... tot de la Asus.

Evident ambele au IPS ca sa echivaleze avantajul calitatii ecranului unui MacBook.

Acum este o oferta destul de buna la un Lenovo dar nu stiu daca v-a mai fi pana in momentul in care vei face achizitia. Daca ai de gand sa o faci curand zic sa il iei si sa nu te uiti inapoi, SSHD, rezolutie mare, 960m si un i5 mai potent decat cele de pe mac la banii astia nu prea e de refuzat nicicum.

// Si asa ca idee, nu va faceti iluzii ca macbook are o calitate a constructiei buna, e doar finisata bine la exterior, am desfacut reparat doua bucati, displayul nici macar nu e prins in suruburi, au folosit efectiv lipici din rasina ca sa il fixeze de marginea de aluminiu si mi-am pus mainile in cap cand am vazut faza, chestie pe care o vezi doar la laptopuri sub 1000 ron.


>PC Upgrade Guide<

Discounturi @ IT

Voucher PC-Garage: WK6Q4TII

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Ficatuman

[Creep]



Status: Offline
(since 22-01-2018 17:49)
Joined: 06 May 2010
Posts: 591, Topics: 53
Location: Romania

Reputation: 174.3
Votes: 24

 
Post Posted: 20-05-2016, 06:13:03 | Translate post to: ... (Click for more languages)

De regula 80% din oameni cumpara mac-uri pentru mar, nu pentru performante. Sfatul meu e sa mergi pe ce a zis necris, desi vad ca ti s-a pus pata pe el si cred ca ala il vei lua - Si ca idee,daca ar fi bugetul la fel si pentru laptop, cu 6500 de lei ai lua ceva la ani lumina de mac-ul ala, in termen de performante.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OpTIXy

[Predator]



Status: Offline
(since 05-04-2020 10:57)
Joined: 04 Jul 2011
Posts: 2850, Topics: 83
Location: New York

Reputation: 15025.3
Votes: 377

      Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 20-05-2016, 10:11:59 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Uite ceva aproape de 6500lei -. L-am achizitionat saptamana trecuta pentru gaming / randare video -

Investeste cu "cap". Nu te lua dupa "branduri"

GTX980M

Ai si un review total acolo facut de mine.


I want to ensure you that every ban is always followed by a proper reason. If you wake up in a situation where your account is banned, feel free to make a proper post under Unban Request.
Do not forget to bring the necessary evidence to appeal GMs decision.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions  


The time now is 25-04-2024, 09:18:52
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x