User
Pass
2FA
 
 

Dacian Cioloº a fost desemnat candidatul PNL pentru postul de premier

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social
Author Message430
scipioaa

[Wicked Sick]



Status: Offline
(since 18-12-2021 07:57)
Joined: 29 Dec 2014
Posts: 10134, Topics: 1804
Location: Romania

Reputation: 1608.2
Votes: 600

Post Posted: 25-10-2016, 10:54:58 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ªeful Executivului Dacian Cioloº a fost desemnat luni, de Biroul Politic Naþional al PNL, candidat al partidului pentru postul de premier dupã alegerile parlamentare, decizia fiind luatã cu unanimitate de voturi. Înaintea ºedinþei, preºedintele PNL Alina Gorghiu a anunþat cã-l va propune pe Dacian Cioloº drept candidat al partidului, precizând cã a primit acceptul acestuia în discuþia de luni dimineaþã de la Guvern

”Discuþia pe care am avut-o cu primul ministru astãzi a vizat douã direcþii. Una a vizat compatibilitatea dintre programul de guvernare al PNL ºi Platforma România 100 ºi a doua discuþie a fost solicitarea PNL, pe care o veþi vedea concretizatã astãzi în BPN ºi supusã votului, de desemnare a candidatului de prim-ministru din partea liberalilor. Dacian Cioloº va fi propunerea pe care astãzi o voi face colegilor mei care îºi vor exercita votul. Evident, procedura este conform statutului nefinalizatã astãzi pentru cã un Consiliul Naþional trebuie sã formalizeze decizia din BPN”, a declarat Gorghiu.

Preºedintele PNL Alina Gorghiu a spus cã Dacian Cioloº nu se va înscrie în partid ºi cã acest lucru nu îi încurcã pe liberali.

”Trebuie sã fac niºte precizãri pe care ºi eu ºi domnul prim-ministru le-am fãcut de fiecare datã: nu se înscrie în niciun partid politic. Domnia sa a decis sã rãmânã acea persoanã care îºi respectã angajamentele pânã la finalizarea mandatului, lucru care nu ne încurcã, da, nu mai are mult, nu ne deranjeazã, ba dimpotrivã suntem de acord cã are obligaþia sã îºi respecte cuvântul pânã la finalizarea mandatului sãu de prim-ministru aºa cum ºi-a asumat la începutul acestui mandat”, a mai afirmat ea, adãugând cã în Statutul PNL nu existã nici un impediment în a desemna pentru funcþia de prim-ministru o persoanã care nu este membrã a partidului ºi cã nu se ºtie niciodatã ce ne rezervã viitorul.

Gorghiu a mai spus, la insistenþele jurnaliºtilor, cã premierul este de acord cu acest demers: ”Nu fãceam aceastã propunere dacã nu aveam acceptul lui”.

Premierul a avut discuþii cu liderii PNL la guvern, în cursul dimineþii de luni.
Sursa.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Politics & Social  


The time now is 19-04-2024, 02:18:03
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x