User
Pass
2FA
 
 

Samsung a lansat ieri urmatoarele telefoane din generatai S8 si S8+

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> IT
Author Message4590
QuYzZ

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-10-2019 20:38)
Joined: 26 Jan 2017
Posts: 208, Topics: 62
Location: Craiova

Reputation: 68.1
Votes: 1

   
Post Posted: 30-03-2017, 01:00:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cei de la Samsung au lansat ieri modelele noilor telefoane Sansung galaxy S8 si S8+, noutatile cu care vin noile telefoane sunt dispartita butonului de home care acum este ascus acum sub ecran apasand in partea de jos pentru a fi activat ,iar senzorul de amprenta a fost mutat pe spate.
Cei de la Samsung au pastrat de la Sansung Galaxy Not7 deblocarea prin iris care mie ca este foarte smechier.
Camerele au ramas aceleas ca pe S7 si S7edg adica 12Mp spate si 5 Mp fata diferanta este insa procesorul care din cate am inteles este primul procesor pe 10nm(Nanometri), rami au ramas aceias adica 4 .
La capitotul autonimie S8 va veni cu 3000mAhiar S8+ cu 3500mAh care spun ca telefonul va fi utilizat lejer o zi intreaga !
Ecranele au pe S8 5.8 si 638 mpe S8+ si bineinteles ca sunt curbate.
Se pastreaza rezistenta la apa si la praf si de sigur si cardul micro sd cu care vei putea mari memoria acestuia pana la 256 gb !

Cam asta ar fi tot despre telefoanele celor de la Samsung sa speram ca nu vor mai avea aceias problema care a avuto Not7 cu bateria care lua foc sau bubuia !
Sper ca v-am fost de folos !
https://youtube.com/watch?v=D8Ert5yjMV4:



Cu RESPECT "QuYzZ"un simplu player pe Mc.Freakz.ro !!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
[dz] Hallo

[[Just you and me]]



Status: Offline
(since 26-01-2022 19:58)
Joined: 10 Jan 2017
Posts: 511, Topics: 17
Location: Campina

Reputation: 141.4
Votes: 26

  Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET} 
Post Posted: 22-04-2017, 14:47:31 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Faza cu senzorul de fingerprint mutat pe spate mi se pare o copie a celor de la Huawei. Nu este un "upgrade" disparitia butonului Home, ci doar o dorinta de a nu fi ramas in urma. Mai toate tefoanele nu au Home Key cum e la versiunile anterioare de Samsung. In rest design-ul imi place, simplu si dragut
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
QuYzZ

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-10-2019 20:38)
Joined: 26 Jan 2017
Posts: 208, Topics: 62
Location: Craiova

Reputation: 68.1
Votes: 1

   
Post Posted: 22-04-2017, 18:10:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Faza cu senzorul pe spate mie mi se pare o tampenie..orcum o sa imi iau si eu s8 dar momentan astept sa treaca cateva luni ca nu cumva sa aiba vre-o defectiune cum a avut not7...cred ca sti la ce ma refer !

Cu RESPECT "QuYzZ"un simplu player pe Mc.Freakz.ro !!
1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 15-05-2017, 23:39:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru o palma de 19.5 cm S8 Plus se simte mare si este destul de mare. Fata de vechiul S7 nu este foarte mare upgrade si aici vorbim de configuratie, in rest imi place fata de vechiul S7, desi eram obisnuit cu home button, ca tot omul. -

Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
QuYzZ

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-10-2019 20:38)
Joined: 26 Jan 2017
Posts: 208, Topics: 62
Location: Craiova

Reputation: 68.1
Votes: 1

   
Post Posted: 16-05-2017, 00:48:00 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In primul rand ma bucur pentru tine !
Si in al doilea ranad vreau sa stiu cat ai dat pe el si de unde l-ai luat...


Cu RESPECT "QuYzZ"un simplu player pe Mc.Freakz.ro !!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 16-05-2017, 01:57:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pcgarage, era la 3899, dar cu un voucher personal luat la ~2670. Un voucher de 1220 de lei.

Am trecut obligat fortat la un model cu edge, date fiind posibilitatile acestui upgrade. Pe vechiul S7 nu am preferat varianta edge, fiind fan al design-ului clasic, considerand putin inutil acel side menu si celelalte functii. Nu as fi facut upgrade daca nu aveam voucher-ul pentru ca nu ma dau in vant dupa full size screens (fara home button) sau edge, dar upgrade-ul e bine venit, mai ales ca randamentul unei baterii noi e mereu bine venite (dat fiind faptul ca ultimele serii vin cu ele vidate pentru o durata de viata mult mai mare), iar ca si configuratie ramane 90% la fel, venind cu o camera video mai buna in 4k si slow motion (utila, dar folosesc altceva pt filmat in caz de ceva, dar e upgrade, big point for that), plus camera pe fata upgrade la 8MB si acelasi senzor ca pe spate (big point for that, e cam singurul telefon cu asa ceva), autonomie si futureproof cat cuprinde, procesorul primeste un revamp, ca nu-l pot considera mare upgrade (Exynos 8895 fata de 8890), built-in storage mai mare (desi folosesc un microSD de 256GB de pe vechiul telefon). Il privesc mai mult ca pe un telefon nou, fiind mai mult bucuros de autonomie, ca poate in rest imi schimb gusturile si ma obisnuiesc cu noul design. -

Cu cateva tweak-uri de rigoare atat in developer mode, cat si vis-a-vis de aplicatii, autonomia bateriei ma multumeste la fel de mult. Ma tine peste o zi cu tot cu cateva videos pe YT la baie -, browsing inainte de culcare, muzica ascultata cat timp merg si vin de la facultate, ceva browsing in timpul zilei, poze, mesaje si apeluri la greu, pe scurt -, intr-un regim mai mult decat peste medie, asta clar, ma tine mai mult de o zi, ajungand spre seara sa raman cu 20-30% in cel mai rau caz.


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
QuYzZ

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-10-2019 20:38)
Joined: 26 Jan 2017
Posts: 208, Topics: 62
Location: Craiova

Reputation: 68.1
Votes: 1

   
Post Posted: 16-05-2017, 02:38:05 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Eu am un S7 edg dar o sa il schimb si eu toamna asta astept sa fiu sigur ca nu mai bubuie bateriile....

Cu RESPECT "QuYzZ"un simplu player pe Mc.Freakz.ro !!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 16-05-2017, 07:37:56 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pms wrote:
Pentru o palma de 19.5 cm S8 Plus se simte mare si este destul de mare. Fata de vechiul S7 nu este foarte mare upgrade si aici vorbim de configuratie, in rest imi place fata de vechiul S7, desi eram obisnuit cu home button, ca tot omul. -

O tampenie de telefon, overrtated, overpriced, curbat(o cretinatate totala, deh, infinity screen[[bullshit inserted]]). Incredibile de scumpe foliile/husele(si greu de gasit). Apple + Samsung si poti trage apa. 2 companii care se intrec in marketing/commercials, iar in realitate au lacune mari in anumite zone.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 16-05-2017, 13:41:14 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Revox, daca ar fi sa iei side by side posibilitatile actuale cand e sa alegi un telefon de top, cam la asta te rezumi si la s7 (astept sa faca si iphone ceva futureproof, cu tehnologii actuale cu ale concurentei, camera cu senzor nu mai vechi de 2 ani, etc, no hate, dar o sa aleg iphone in viitor cand va merita sa dau 3800 de lei pe ceva ce avea samsung cu 2 ani in urma la 2200 de lei si cu inca multe chestii ce lipsesc si in ziua de azi si repet, future proof configuration si no lag sau queued animatios ... bullshit. Si pacat ca nu sunt genul sa faca poze in oglinda cu mana fortat mai jos sa se vada marul sau sa vorbesc la telefon de dragul de a arata marul la ureche - cine se incadreaza aici, sa-l cumpere).

Accesoriile nu mi se par scumpe, sincer, cat timp nu te duci si iei direct de la ei. Ai atatea brand-uri dedicate cu accesorii pt toate modelele posibile, ca asa orice producator isi da accesoriul mai scump pentru propriul telefon, ceea ce mi se pare o idiotenie. Vis-a-vis de faza cu overrated si overpriced, daca ar fi sa le pui configuratiile side by side cu restul telefoanelor concurente sau sa faci comparatii directe (camera, senzor, capabilitati camera, viteza per configuratie, etc), da, aici ai dreptate, vin putin overpriced, fata de anii trecuti, dar marketing-ul costa, dar totusi, pe de-o parte justifica tot ce e de top in acel telefon. Totusi, desi nu e main rig telefonul la mine, nu am avut cretinitatea de a-l cumpara la pret intreg, ci cu voucher, totusi e un telefon, da-l in ma-sa.


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 19-05-2017, 08:04:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pms wrote:
Revox, daca ar fi sa iei side by side posibilitatile actuale cand e sa alegi un telefon de top, cam la asta te rezumi si la s7 (astept sa faca si iphone ceva futureproof, cu tehnologii actuale cu ale concurentei, camera cu senzor nu mai vechi de 2 ani, etc, no hate, dar o sa aleg iphone in viitor cand va merita sa dau 3800 de lei pe ceva ce avea samsung cu 2 ani in urma la 2200 de lei si cu inca multe chestii ce lipsesc si in ziua de azi si repet, future proof configuration si no lag sau queued animatios ... bullshit. Si pacat ca nu sunt genul sa faca poze in oglinda cu mana fortat mai jos sa se vada marul sau sa vorbesc la telefon de dragul de a arata marul la ureche - cine se incadreaza aici, sa-l cumpere).


Aaa... nu, wrong din n motive.
Nici nu conteaza ce face apple, sunt blindati de marketing + softul extrem de bine optimizat(in comparatie cu android). Si vezi ca faci o confuzie, s8+ are momente cand agata. Iar iphone 6s plus de exemplu, nici nu se pune problema de asa ceva. Prietena a avut 6s plus si i-am facut cadou s8+ acum o saptamana, stiu ce vorbesc. Oricum nu suport cele 2 brand-uri. Dar macar la s8+ imi place ecranul(ca dimensiune, nu ca si curba). Curba aia face foliile imposibile de gasit. Am luat una, nu e compatibila cu o husa sky clear originala, sta ridicata folia fata de ecran.

pms wrote:
Accesoriile nu mi se par scumpe, sincer, cat timp nu te duci si iei direct de la ei. Ai atatea brand-uri dedicate cu accesorii pt toate modelele posibile, ca asa orice producator isi da accesoriul mai scump pentru propriul telefon, ceea ce mi se pare o idiotenie.

Nu sunt scumpe accesoriile? Esti magnat amice? Eu zic sa te mai uiti odata. http://www.pcgarage.ro/incarcatoare-wireless-gsm/samsung/ep-pg950b-wireless-qi-auriu-pentru-galaxy-s8-si-galaxy-s8-plus/ / http://www.pcgarage.ro/huse/samsung/husa-de-protectie-tip-book-led-view-black-pentru-g955-galaxy-s8-plus/ / http://www.pcgarage.ro/huse/samsung/capac-protectie-spate-silicon-purple-pentru-g955-galaxy-s8-plus-1/
Astea sunt ieftine? Pe langa faptul ca nu gasesti folie de sticla compatibila. Sunt ba mai late, ba mai lungi si se ridica de pe ecran si iti bag $!#% in ele.

pms wrote:
Vis-a-vis de faza cu overrated si overpriced, daca ar fi sa le pui configuratiile side by side cu restul telefoanelor concurente sau sa faci comparatii directe (camera, senzor, capabilitati camera, viteza per configuratie, etc), da, aici ai dreptate, vin putin overpriced, fata de anii trecuti, dar marketing-ul costa, dar totusi, pe de-o parte justifica tot ce e de top in acel telefon. Totusi, desi nu e main rig telefonul la mine, nu am avut cretinitatea de a-l cumpara la pret intreg, ci cu voucher, totusi e un telefon, da-l in ma-sa.

Este si una si alta. Compatatie cu ce si pentru ce? Camera, senzorul, capabilitati, intra sub acelasi spectru: camera. Deci insiruirea aleasa de tine e una nefericita, inafara de camera, nu evidentiezi nimic. Sunt de acord ca e o camera buna dar e irelevant. Nu cumperi un telefon pentru camera, vrei camera. Iei ceva profi sau pseudoprofi(camera foto). Legat de speed, e vorba de proasta optimizre, nu de puterea telefonului. Daca ai avea puterea unui desktop intr-un telefon, tot ar avea lag uneori. Android-ul are hibele lui vechi si rau famate. Nu prea-mi pasa de marketing-ul lor. E absurd sa platesti ca sa te minta pe fata(asta face marketing-ul). Dar lumea e prea proasta, nepasatoare, etc. Societatea asta ma duce cu gandul la consumatorism, nimic mai mult. =>
- Hai sa luam aia.
- De ce vrei aia?
- Nu stiu doar s-o luam, e misto.

Nici un rationament, nici un gand daca este practic sau nu, daca merita sau nu. Nimic, luam ca sa fie luat, sa avem cu ce ne fali. E trist, penibil si idiotic.

Daca nu as avea sony z5 premium chrome acum, mi-as lua asta: http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_mix-8400.php

1 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 19-05-2017, 16:00:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Revox, m-am rezumat la camera acolo ca ala a cam fost tot upgrade-ul in afara de revamp-uri sau mici imbunatatiri software. Am impartit camera in ce era de mentionat ca modificare sau nu. Vis-a-vis de accesorii, doar incarcatorul wireless mi se pare piperat, dar folosesc pe cel traditional cu fast charging, in rest toate accesoriile de obicei le iau la mana sa vad daca isi merita banii sau nu. Da, unele sunt overpriced, ca la orice telefon, dar unele isi merita banii. Folie nu folosesc ca am asigurare si bla bla bla 3 ori pe an si ce beneficii ai vis-a-vis de defectiuni si alte dracovenii, macar sa fac abuz cand e cazul de asta. - Husa tip bumper mai folosesc uneori cand nu am chef sa alunece pe anumite suprafete.

Pe Nougat mi se pare mai ok ca pe 6.1. Nu inghit optimizarea de la iOS pentru ca stiu cu ce se mananca si sunt doar queued animations, care uneori se gatuie in low fps cand o aplicatie mai complexa se loveste de configuratie. De aici urasc tipul asta de marketing si vai buna optimizare. Prefer la banii aia un pixel density mult mai mare, cu autonomie mai buna (bine, si bateria e mai mare, dar price range-ul e acelasi), multitasking cat cuprinde si cand aleg un varf de gama vreau sa am ce functii au fost recent scoase sau configuratii recente, nu chestii de 2 ani. Pe bune acum, platesc 3800 de lei pentru un iPhone sa-mi vina cu senzor vechi de 2 ani, fara fast charging si multe altele, care pana si pe anumite telefoane de 1600-1900 de lei nu lipsesc (ca sunt sau nu dependente de android/OS si nu de telefon ... mare buba atunci).

Nu inghit chestia asta cu "hai sa ne luam ultimele dracii". Nu vorbeste pentru mine marul sau ecranul curbat de la ureche, nu imi arata cata cultura generala am daca ma pozez in oglinda sa vada "haterii" scula nou. S7 a fost luat la abonament, S8 pe voucher si am dat pe el cat pe un telefon mediu, why not? Daca am gasit oportunitatea am luat ceva sa ma tina.

Si da, in afara de seria Z de la Sony, ceva sa-si mai merite banii nu vad. Xiaomi ala e deja tableta. -

Asta nu o aplic si la PC -, daca upgrade-ul aduce bani, sa vina upgrade-ul. -


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 19-05-2017, 20:06:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Da-l in jale de apple. Ma frec in el. Am reusit sa gasesc o folie buna pentru s8 plus. Victorie.
De la alien surface. 65 leuti neinfricati.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> IT  


The time now is 19-03-2024, 06:02:39
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x