User
Pass
2FA
 
 

Retete.....

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message1523
rares11rey

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 12-10-2012 19:45)
Joined: 24 Feb 2010
Posts: 5, Topics: 2
Location: Romania

Reputation: 69.2
Votes: 4

Post Posted: 24-02-2010, 23:04:27 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Pentru gurmanzi si cei normali am deschis un topic in care puteti vorbi despre retete, dai exemple de o reteta care o faci si vrei sa o impartasesti..... cred ca ati inteles. fara spam.flame.off - -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*w@R*

[1n:@:L057,W0R1D]



Status: Offline
(since 10-08-2019 09:27)
Joined: 12 Nov 2009
Posts: 5809, Topics: 357
Location: Ploiesti/berceni

Reputation: 585.6
Votes: 76

   
Post Posted: 27-03-2010, 19:52:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

o placinta cu mere ar merge imbunatatita,as mai adauga niste lamai,si niste kivi,iar da mai multe vitamine,si iar da un gust mai acrisor:D


facebook profile
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
T4 *Cost1n

[Nobody Changes]



Status: Offline
(since 06-12-2017 22:17)
Joined: 09 Dec 2007
Posts: 11219, Topics: 162
Location: cu pianul in baie<3

Reputation: 321.9
Votes: 230

Post Posted: 27-03-2010, 20:27:52 | Translate post to: ... (Click for more languages)

de ce sa faci placinta de mere mai acrisoara?
e mai buna mai dulce xD


You gave him what he asked for.
I gave him what he needed.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Levier
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 21-08-2012 11:57)
Joined: 15 Feb 2007
Posts: 6876, Topics: 145
Location: Romania

Reputation: 86.5
Votes: 126

 
Post Posted: 30-03-2010, 02:51:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

in zilele in care ma paleste foamea dar nu si talentul sau rabdarea de a-mi face ceva foarte elaborat de mancare ce consuma timp adopt o pozitie radicala si absolut mortala pentru stomacurile slabe :

se iau rosii, castraveti, ardei, salata verde, ceapa si usturoi, ambele verzi, si preferabil si ridichi, se taie toate mici si julienne si daca-s scoase din frigider si probabil sunt, se lasa pe masa fara de a se turna vreun amestec de salata peste. Daca nu aveti rabdare si probleme cu maselele cand intalniti mancaruri de calduri total diferite, continuam prin a lua niste ceapa verde, carnati, de regula folosesc semiafumati dar cabanosii-s mai aromati, sunculita taraneasca si in principiu orice alt mezel din frigider care a avut greseala de a rezida acolo cu exceptia salamului uscat. se taie toate mic de tot si se arunca in tigaia ce are un varf de ulei ca restul il lasa carnatii. se gatesc dupa care se toarna un amestec format din 3 oua saturate cu branza telemea rasa si se face o omleta care in timp ce se gateste, se face zdrente pentru a fi micuta. cat facem asta, turnam peste salata facuta anterior tot un varf de ulei, sare neaparat si piper dupa gust. aici aveti optiunea sa folositi lamaie, hellas sau otet balsamic sau simplu. eu recomand balsamic, dar putin. cand omleta s-a gatit dupa preferintele bucatarului (neaparat se face zdrente mici mici cu o paleta) se toarna peste salata facuta deja, se amesteca totul si se mananca cu tot cu castron. recomandarea mea e sa luati cu vodca daca ati pus prea mult ulei. daca nu, nu beti cola oricum. tine de foame vreo 5 ore, depinzand cat de mare si creativa este si de dimensiunile bucatarului.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SuGus

[SuGus.freakz.ro ;x]



Status: Offline
(since 13-04-2010 20:18)
Joined: 13 Feb 2010
Posts: 455, Topics: 12
Location: fun.freakz.ro

Reputation: 21.8
Votes: 18

Post Posted: 08-04-2010, 23:46:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sa vedem ce iese din ce a zis levier ma apuc sa fak maine dimineata:)) cu mama desigur

fun.freakz.ro
war4.freakz.ro


P.S VeNoM nu are mai mult de 10 ani dupa cum se poarta gg -
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
spiridusu

[graffer]



Status: Offline
(since 12-05-2020 12:15)
Joined: 17 Jul 2007
Posts: 2887, Topics: 325
Location: elite thunder gods kamikaze squadron

Reputation: 735.5
Votes: 50

Post Posted: 08-04-2010, 23:51:53 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ceva in genul mancam eu vara, cartofi pusi in tigaie si cand sunt aproape gata turnat peste ei pe toata suprafata ou batut cu bucatele de carnat...impreuna cu o salata e o minunatie/


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mihai01

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 09-04-2011 11:40)
Joined: 03 Jul 2010
Posts: 192, Topics: 52
Location: Durotar

Reputation: -53.4
Votes: 19

Post Posted: 06-08-2010, 09:05:04 | Translate post to: ... (Click for more languages)

TORT DE TIRAMISU

Tiramisul acesta e simplu, original asa cum este reteta italiana adica cu cafea, oua, mascarpone.Foarte delicioasa . Daca respecati cantitatile si tehnica de lucru va va iesi sigur. La multele dintre voi nu iese, adica curge crema si nu e bine asa. -dupa cum o sa vedeti in imagini eu am facut portie dubla.
-folositi Mascarpone si nu inlocuitor, si sa fie de calitate,deci nu romanesc ca ala nu -din greseala, fara sa-mi dau seama am asezat piscotrile invers adica, ca soldatii si arata felia de parca ar fi tort cu blaturi
Avem nevoie de:
-4 galbenusuri
-un sfert ceasca zahar pudra
-60 ml lapte
-250 gr mascarpone ( orice, dar nu romanesc ca nu e bun)
-3 albusuri ( nu fiti tentate sa-l puneti si al 4-lea)
-1 pachet piscoturi de 200 g
-350 ml cafea amara
-cacao pentru pudrat deasupra
Cum procedam:
- se freaca galbenusurile cu zaharul intr-un vas rezistent la foc. De abia dupa ce ati amestecat galbenusurile cu zaharul, puteti pune si vasul respectiv, pe foc la bain marie, adaugand laptele, si amestecand bine.
-punem laptele, dupa ce am amestecat bine de tot galbenusurile cu zaharul -si in final o amestecam pe foc la bain marie
-deci nu uitati, ca trebuie amestecat in vas, la bain marie, deasupra unei cratite cu apa care fierbe.
-cand se obtine crema aia groasa, se lasa la racit, iar cand se raceste se pune mascarpone direct din cutia lui si se adauga albusurile spuma. - intr-o o tava de chec punem pe fundul ei folie transparenta, (nu uitati), si apoi puneti din crema obtinuta cateva linguri, intindeti pe fundul formei de chec, apoi puneti un rand de piscoturi inmuiate in cafea rece, piscoturile nu le inmuiati prea mult pt ca se flescaiesc, apoi, puneti iar un rand de crema, iar piscoturi, ultimul rand va fi de crema. Acoperim totul cu folia ramasa la capete. Eu am pus 3 straturi de piscoturi, deci l-am facut mare si inalt.Eu am uitat sa pun la inceput cateva linguri de crema si la sf. iarasi n-am pus dupa cum vedeti in imaginile de mai jos.A doua zi am pus 2 linguri patrate si ramse de crema peste piscoturi si apoi am pudrat cacao
- o dati la frigider minim 6 ore,e bine de pe o zi pe alta s-o faceti ca sta mai bine totul, apoi, rasturnati continutul peste un platou, scoatem folia, pudram cu cacao.


!Join to <Lyons of orgrimmar> cea mai tare guilda PVE/PVP!

http://armory.freakz.ro/character-sheet.xml?r=WoW+Freakz&cn=Nyo%5B



|Nixon|= N00b!!!
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
dRkk
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 28-09-2010 15:35)
Joined: 14 Jul 2010
Posts: 43, Topics: 5
Location: La MaMa draq' PriN FreaKz

Reputation: 55.4
Votes: 19

Post Posted: 18-08-2010, 16:29:49 | Translate post to: ... (Click for more languages)

tortul de tiramisu este ff bun

"rasp meu e totul" daca nu intelegi mai citeste' odata

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 22-09-2024, 11:25:14
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x