User
Pass
2FA
 
 

Samsung vs iphone

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions
Author Message1609
OINCOO

[10 50 0002 81]



Status: Offline
(since 03-06-2021 20:02)
Joined: 18 May 2016
Posts: 7880, Topics: 693
Location: Romania

Reputation: 959.9
Votes: 570

Post Posted: 29-08-2017, 16:17:32 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salutare,tuturor.
Curând vreau sã îmi achiziþionez un telefon nou ºi cerând pãrerea în grupul meu de prieteni/familiei mi s-au tot spus tot felul de speculaþii.
Gen:
La samsung galxy s7,apare o dungã roz de la soft º.a.m.d ..
Superstiþii sau nu,eu vreau sã aud ºi pãrerea mai multor oameni,deoarece vreau sã îl iau la liber ºi o sã mã coste ceva,nu vreau sã arunc cu banii pe fereastrã.
Vreu pãreri între Iphone 6 ºi Samsung Galaxz S7.
Cu respect,OINCOO.


...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 29-08-2017, 23:50:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

S7 all the way. Device mult mai nou, capabilitati mult mai mari hardware. Build quality excelent si display OLED, top notch de la Samsung - domina piata pe display-uri. Nu mai are rost in detaliu sa detaliem fiecare pentru ca deja unul e cu mult depasit (Iphone 6). Bine, era depasit si vs concurenta din anul lui, iar aici nu se mai pune problema.

Mai ales ca nu te deranjeaza niciun OS, avand in vedere ca optezi dintre cele doua.

Daca vrei explicatii mai in detaliu pe fiecare parte, componenta, PM me sau orice alta metoda de contact, reply sau cum iti e mai comod.

ATENTIE
Code:
Orice fanboy-ism postat in acest topic fara argumente solide va fi tratat ca atare, dat fiind mentalitatile multora cu privire la cele 2 device-uri.

Nu ma judecati, dar e logic ca orice afirmatie sa fie insotita de un argument tehnic in acest caz.


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ninjaboy

[Retired ]



Status: Offline
(since 16-01-2023 18:34)
Joined: 04 Jul 2016
Posts: 5606, Topics: 752
Location: Retired 4 a long time !

Reputation: 20.1
Votes: 413

 
Post Posted: 30-08-2017, 00:19:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Parerea mea este ca imi place mult mai mult Iphone-ul, detin un telefon ca acesta si se misca super bine. Am auzit povesti "La iphone baterie nu te tine, trebuie sa-l bagi foarte des la incarcat", pai uite ca nu e asa. Pe mine ma tine bateria 3 zile,si ascult si muzica. (de jucat nu am joc, deasta am pc)
La Iphone, sunt de parere ca este o alegere mai buna , dupa cum ruleaza/poze ..etc.
Cat despre Samsung.....n-as zice.... am avut Samsung Galaxy S5 si S6, dupa ce le-am achizitionat, incepusem sa ma satur de ele din cauza blocarii instantanee. Cand incercam sa descarc un joc si sa ascult muzica in acelasi timp pe yt, aparea cate o sacadare, scurta, dar aparea.
Am mai observat la apeluri (la samsung) cand te suna cineva se incarca mai greu ecranul (aratand numele persoanei ce vrea sa te contacteze), in timp ce la Iphone, nici o secunda intarzire.
Eu as merge pe IPhone, asta e recomandarea mea. -
Dar,cum ai spus si tu, decat sa arunci banii pe fereastra, mai bine te documentezi sa vezi ce si cum.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
OINCOO

[10 50 0002 81]



Status: Offline
(since 03-06-2021 20:02)
Joined: 18 May 2016
Posts: 7880, Topics: 693
Location: Romania

Reputation: 959.9
Votes: 570

Post Posted: 30-08-2017, 07:53:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pms wrote:
S7 all the way. Device mult mai nou, capabilitati mult mai mari hardware. Build quality excelent si display OLED, top notch de la Samsung - domina piata pe display-uri. Nu mai are rost in detaliu sa detaliem fiecare pentru ca deja unul e cu mult depasit (Iphone 6). Bine, era depasit si vs concurenta din anul lui, iar aici nu se mai pune problema.

Mai ales ca nu te deranjeaza niciun OS, avand in vedere ca optezi dintre cele doua.

Daca vrei explicatii mai in detaliu pe fiecare parte, componenta, PM me sau orice alta metoda de contact, reply sau cum iti e mai comod.

ATENTIE
Code:
Orice fanboy-ism postat in acest topic fara argumente solide va fi tratat ca atare, dat fiind mentalitatile multora cu privire la cele 2 device-uri.

Nu ma judecati, dar e logic ca orice afirmatie sa fie insotita de un argument tehnic in acest caz.

Ce zici despre asta?
https://youtube.com/watch?v=8txw60X-jSo:



Acum sunt ulitizator de samsung,mi-a mers bine telefonul nu am ce sa zic,dar din prima saptamana mi-a aparut un pixel mor,nu s-au facut mai multi dar totusi arata destul de uratel.
Mai astept pareri totusi


...
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
pms

[Power overwhelming]



Status: Offline
(since 26-11-2020 19:13)
Joined: 07 Sep 2011
Posts: 6857, Topics: 477
Location: Bucuresti

Reputation: 1519
Votes: 217

    Battletag: postrow.ID_BATTLE_NET}  Sebasto231295 
Post Posted: 30-08-2017, 12:16:13 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am testat si eu faza asta pe S7 si S8 ca vazusem video-ul asta cu feedback-ul. Ala a busit panel-ul mai mult ca sigur. S-a asezat pe el, soc mecanic sau orice altceva. Posibil sa fii primit si din fabrica unul belit sau nu se stie de unde l-a luat, ca prea are probleme. - Sau asa insinueaza.

Aia cu castile e de la el. Am schimbat 2 S7-uri (prin franciza) si un S8, la care am avut 5 perechi de casti diferite (1 mai low end pe la 130 de lei, restul mid range si high end pana la Sennheiser si alte brand-uri de genul). Ce zice ala acolo sunt probleme doar la device-ul lui, pe care le poate avea oricine de la Nokia 1100 la S8.

La captura pe timp de noapte se descurca excelent, mai ales in modul PRO, unde te joci cu aperture si ISO. La S6 a fost o problema de optimizare a senzorului.

Am dat overheating la alea 3 pe care le-am avut si le-am dat benchmark (sa le f*t ca pe pc-ul de acasa in teste - ), am ramas surprins ca a fost un throttle de 2-3% abia. La iPhone 7 si 7 Plus care are mai mult RAM patesc sa isi ia throttle grav si se misca urat si in meniu cu drop de frame-uri si mici stuttering-uri cand umbli. Iarna am vazut la Iphone 7 de la frig stuttering -. Aia a fost misto.

Filmez cu ele sub apa (atat cu s7, cat si cu s8). Cea mai lunga perioada in care a filmat sub apa a fost de 14 minute. Mesajul ala de eroare pentru umezeala e absolut normal si trebuie sa zici multumesc pentru un senzor ca ala. Asa am patit si eu, dar dupa 5 minute in orez a tras umezeala de acolo. Asta din video ori e fanboy, ori putin redus si nu stie sa-l foloseasca. -

Pixelii morti sunt probleme rare ce pot aparea indiferent de ce aparat ai. Eu am patit cu 1 BenQ 2430T sa am de 2 ori pixeli morti (2 in primul caz si 1 in ultimul caz), dar stiam ca asa am avut noroc, l-am dus inapoi si am primit altul, apoi dupa 3 zile am vazut si la ala in test unul mort si l-am dus si pe ala inapoi -. Am primit la final unul ok. Ma enervasem doar ca am avut eu bafta asta 1 la 1000 de 2 ori -, vorba vine. Prinsesem eu 2 panel-uri mai "rare". -


Voucher PC-Garage: QZ6BT3TB


Sfaturi privind achizitiile

Probleme legate de IT


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by pms, 08 December 2017 13:48



 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Some tips regarding several acquisitions  


The time now is 28-03-2024, 19:07:46
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x