User
Pass
2FA
 
 

Cele 25 mari aberaþii ale perioadei comuniste!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash
Author Message416
darkbullet
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 23-12-2018 19:37)
Joined: 27 Jan 2016
Posts: 1928, Topics: 98
Location: Freakz Comunity

Reputation: 1512.5
Votes: 73

           
Post Posted: 20-06-2018, 22:51:43 | Translate post to: ... (Click for more languages)

1. Cartușul de Kent. Te scotea din orice încurcãturã, cum ar fi trecerea cu maºina pe roșu sau în cazul în care aveai nevoie sã deschizi ușile unitãþilor comuniste de alimentaþie pentru a face rost de carne sau ulei. ÃŽn Ardeal, echivalentul cartușului de Kent erau cuțitele și pixurile (numite fușeraie) realizate în fabrici ºi pe care le ofereai drept mitã.

2. Rația de portocale. Mulți români fãceau eforturi supranaturale (vezi punctul 1) pentru a face rost de Crãciun fie de un kilograme de portocale, fie de banane pentru copii. Deși le primeau sub brad, cei mici nu aveau voie sã mãnânce decât una pe zi pentru a le ajunge mai multã vreme.

3. Program TV de douã ore. Astãzi ne arãtãm supãrarea când, asaltați de telenovele ºi emisiuni de prost gust, spunem cã nu avem la ce ne uita la televizor. Azi - eufemistic, înainte de ’89 era o realitate. Programul TV conținea doar realizãrile tovarãșului și, în cel mai bun caz, un film nord-corean “prieten”.

4. Circulația alternativã duminica. ÃŽnainte de Revoluție, strãzile nu erau aglomerate. O mașinã costa nu mai puțin de 70.000 de lei, o sumã uriașã. Dar pentru cã benzina era din ce în ce mai greu de procurat (exista și aici o rație lunarã), Ceaușescu a decis ca mașinile sã circule alternativ. Cele care aveau ultima cifrã a numãrului de înmatriculare cu soþ circulau o duminicã, cele care se terminau în cifrã fãrã soț mergeau cealaltã duminicã.

5. Cartela de pâine. Raționalizarea hranei a fost o mãsurã care s-a impus de la sine pe fondul accentuãrii sãrãciei în anii ’80. Nu mai știu sigur, dar eu, un puști de 10 ani, parcã aveam dreptul la trei sferturi de pâine pe zi.

6. Sticlele de lapte ca tezaur. Sigur cã acum orice copil își strange banii într-o pușculițã fie sub forma unui porcușor sau a unui alt animal. ÃŽnainte, rolul de pușculițã revenea sticlei de lapte cu gurã largã în care îndesam monede de un leu, cele mai valoroase fiind de cinci lei, care pãreau mai degrabã de tablã albã.

7. Ofertã: la un produs cumpãrat mai plãtești încã unul. Aici autoritãțile erau foarte inventive. De exemplu, cafeaua trebuia sã o cumperi la pachet cu ghearele de pui pe care nu le puteai folosi la nimic. La fel, dacã voiai sã cumperi culturã, o carte (sã zicem un Marin Preda) se putea achiziționa doar dacã mai plãteai pentru una, de obicei de propagandã, pe care, altfel, nu ai fi dat niciodatã bani.

8. Campionatul Mondial vãzut la vecini. Sudul þãrii era privilegiat pentru cã oamenii își îndreptau antenele tv (multe fãcute artizanal în fabrici și uzine) spre sârbi și bulgari și, printre purici și dungi, vedeau competiții de fotbal pe care TVR nu le difuza. Eu, ca rezident în mijlocul Ardealului, la Alba, nu prindeam nici un vecin, așa cã în timpul Campionatului Mondial din 1986 ne-am mutat cu vreo jumãtate de oraș - searã de searã – pe dealuri pentru a prinde, cu ajutorul unor antene gigant, Mondialul din Mexic. A fost un fel de Woodstock fotbalistic de o lunã.

9. Sacrificarea animalelor pe ascuns. Pentru cã proprietatea privatã fusese abolitã la sfârșitul deceniului cinci, nimeni nu avea voie sã deținã mai mult de câteva gãini, un câine și o pisicã în curte. Așa cã obiceiul tãierii porcului fusese interzis. Acest lucru se fãcea pe ascuns, contra unei pungi de carne date milițianului. ÃŽn schimb, sacrificarea unui vițel era un act de mare curaj, deoarece pentru așa ceva se pedeapsa era de închisoare.

10. Figuranții din întreprinderi. Megafilmele istorice sau cele care surprindeau realitãțile de pe șantiere aveau nevoie de mii de figuranți. Astfel încât se apela la muncitori, dar și la soldații în termen aflați în unitãți. Nu de puține ori în filme au apãrut aberații precum romani cu ceasuri pe mânã sau filme istorice de la anul 1600 în care se vedeau stâlpi de electricitate.



Ce credeti despre aceste aberatii ? si ce parere aveti?
Voi reveni cu altele !



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
M-am saturat[;x]
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-09-2018 21:30)
Joined: 23 May 2015
Posts: 343, Topics: 31
Location: Bucuresti

Reputation: -44.4
Votes: 21

     
Post Posted: 04-07-2018, 14:13:26 | Translate post to: ... (Click for more languages)

- Super tare adica sa ai cartela pt paine e ceva absurd si sa ziceti multumesc cerului ca o fost chestia asta in perioada comunista ca daca era in zilele noastre mureati de foame

ZpU.Freakz.Ro Best Server EU


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
darkbullet
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 23-12-2018 19:37)
Joined: 27 Jan 2016
Posts: 1928, Topics: 98
Location: Freakz Comunity

Reputation: 1512.5
Votes: 73

           
Post Posted: 10-07-2018, 16:55:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

M-am saturat[;x] wrote:
- Super tare adica sa ai cartela pt paine e ceva absurd si sa ziceti multumesc cerului ca o fost chestia asta in perioada comunista ca daca era in zilele noastre mureati de foame

Pai asa si a fost si mie mi-au povestit bunici ca la fel stateai la rand cu cartela sa iei paine si nici nu iti dadea cat trebuie iti dadea cate o bucata pentru fiecare persoana din familie in parte , si la carne inainte la fel era tot cu cartela.
Bunicu mi-a povestit ca se ducea zis-ul "Rachiu" de la noi la Gorj in judetul Hunedoara oras Petrosani si dadea "rachiul" pe carne sau paine ca sa poata avea ... inainte era mult mai greu si multa saracie....



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash  


The time now is 26-04-2024, 15:08:18
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x