User
Pass
2FA
 
 

Problema Wattman, crash-uri si blackscreen-uri

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software
Author Message837
ScReTT

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-12-2019 21:32)
Joined: 21 Sep 2012
Posts: 213, Topics: 9
Location: Milbei

Reputation: 35.7
Votes: 24

Post Posted: 22-04-2019, 23:40:21 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut, de ceva vreme intampin o problema destul de mare(de ceva timp insemnand din Dec anul trecut, adica de cand mi-am luat acest PC), si anume ca in jocuri primesc blackscreen-uri inexplicabile, dupa aprox 5 secunde in unele cazuri isi revine(in special in LoL, CS:GO), dar in alte cazuri trebuie data o resetare a sistemului. Dupa ce resetez sistemul imi apare in coltul din dreapta jos o fereastra cu "Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure", eu nefacand vreodata o schimbare in Wattman(si da , am AMD). Am citit pe diferite forumuri ca nu are o rezolvare stabila si ca aceasta problema e de la drivere. Dar acum astept niste solutii si de la voi, cine stie, poate dau de cineva care a avut/are aceeasi problema ca a mea si stie o rezolvare temporara/permanenta. Eu m-am gandit ca exista 3 posibilitati:
1. ca folosesc un cablu DVI-I(parca) si poate ca acel cablu e de vina/noile drivere or avea anumite probleme cu asta
2. ca RAMii nu sunt compatibili cu procesorul(din ce am vazut pe site-ul AMD modelul meu de RAMi nu s-ar potrivi cu procesorul la model, dar nu prea are cum deoarece au am cumparat PC-ul full build de pe eMAG, inafara de placa video)
3. driverele AMD sunt de cac*t rau(mai ales cele de la ryzen) si ar trebui ca AMD sa gaseasca o solutie pentru asta.

Acum sa va spun build-ul
Procesor: Ryzen 3 2200g 3.5GHz
Memorie RAM: 8GB 2400MHz Corsair Vengeance Single-Channel
Placa video(achizitionata separat, cum am mentionat mai sus): RX 560 4Gb(varianta fara alimentare separata de la ASUS)
Placa de baza: Gigabyte A320-MH(BIOS updatat la versiunea F2)
Sursa: ceva Delux de 450W

Tin sa precizez ca dupa achizitionarea placii video(am stat cam 2 luni doar cu placa integrata vega 8) o problema mare s-a diminuat, aia fiind ca inainte imi dadea si BSOD-uri cu VIDEO_TDR_FAILURE la atikmpag.sys si la atikmdag.sys. Plus ca dupa ce am cumparat placa video nu mai imi apar asa multe crash-uri.

Astept in special parerea lui @mouz ca am vazut ca el se cam ocupa de astea -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
Mouz'

[Forever young !]



Status: Offline
(since 02-02-2022 18:17)
Joined: 05 May 2010
Posts: 11033, Topics: 173
Location: Balta Alba Titan !

Reputation: 1219.5
Votes: 144

     
Post Posted: 23-04-2019, 10:20:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Incearca sa faci ce zice in videoul asta

Nu-s familiar deloc cu tot ce inseamna amd, eu am folosit doar nvidia si intel.

vis-a-vis de cele 3 posibilitati punctate de tine ar fi ca:

Nu iei crash de la un cablu

Daca ram-ul nu era compatibil avea niste restart loop-uri super dragute care-ti mancau zilele.

Iar vis-a-vis de drivere, well, you got it ! chiar sunt de tot maro-ul -

Daca nici chestia aia nu merge , incearca cu un fresh clean , always help !

edit: also nush de unde ti-ai facut parerea asta despre mine ca m-as ocupa cu asa ceva - NU o fac...long live the internet !


Equipment

MSI B75A-G43
Intel Core i5 3570k 3.4GHz
Cooler Master Hyper T4
MSI GeForce GTX 1660 6GB OC ARMOR EDITION 192bit
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1866 MHz CL10 x2

Peripherals

Zowie EC1-A
HyperX Cloud II
Steelseries QcK+ PUBG



Last edited by Mouz' on 23-04-2019, 10:21:37; edited 1 time in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
ScReTT

[Mentally Stable]



Status: Offline
(since 13-12-2019 21:32)
Joined: 21 Sep 2012
Posts: 213, Topics: 9
Location: Milbei

Reputation: 35.7
Votes: 24

Post Posted: 23-04-2019, 21:43:17 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Mouz' wrote:
Incearca sa faci ce zice in videoul asta

Nu-s familiar deloc cu tot ce inseamna amd, eu am folosit doar nvidia si intel.

vis-a-vis de cele 3 posibilitati punctate de tine ar fi ca:

Nu iei crash de la un cablu

Daca ram-ul nu era compatibil avea niste restart loop-uri super dragute care-ti mancau zilele.

Iar vis-a-vis de drivere, well, you got it ! chiar sunt de tot maro-ul -)

Daca nici chestia aia nu merge , incearca cu un fresh clean , always help !

edit: also nush de unde ti-ai facut parerea asta despre mine ca m-as ocupa cu asa ceva - NU o fac...long live the internet !

M-am dus mai mult pe AMD din cauza raportului calitate-pret(mai mult pret -) fata de Intel, respectiv nVIDIA.
O sa revin cu un late edit dupa ce termin de vazut videoclipul.
Si mersi de sugestie :*

Late edit: aparent dupa ce am facut tot ce era in acel videoclip imi apar niste "flickering lines" pe monitor si niste puncte micute rosii cand vreau sa apas pe ceva. Am dat setarile la loc(default) si tot asa a ramas... Ma gandesc ca daca as trece pe win 7 ar fi mai diferit. Ce zici?>

@mouz

Another late edit: am reusit sa fac un ss cu una dintre acele dungi(apar mult mai multe in timp ce ma joc). Poza





Last edited by ScReTT on 23-04-2019, 23:14:35; edited 2 times in total
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Software  


The time now is 19-04-2024, 00:42:55
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x