User
Pass
2FA
 
 

Pareri MSI CX620-013XEU

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware
Author Message3871
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 25-05-2010, 19:03:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Intentionez, in vreo luna, sa cumpar acest laptop dar, dupa cautari seculare de 30min nu am gasit nici o referinta fata de eventualele probleme, doar oameni care nu si-au stiut instala driverele de pe CD-ul inclus in pachet.



Am pus ochii pe el datorita frecventelor placii video, a 'feature'-ului de real-time switchable graphic cards si a i5-ului, care dispune Hyperthreading si Turboboost.
In principiu o sa-l folosesc ca desktop replacement [with added mobility, avand in vedere ca desktop-ul meu e pe duca], asta insemnand orice de la programare si design, la filme, jocuri si muzica, urmand sa-l folosesc la facultate in viitor.

Desi laptopul respectiv se gaseste pe mai multe site-uri, pana la urma banuiesc ca o sa aleg cel.ro deoarece e mai ieftin cu ~100-200 RON fata de alte magazine.

Am citit pe diverse site-uri straine ca, in general, unele MSI-uri [cele mentionate erau modele vechi de un an, doi] au probleme cu carcasa in jurul ecranului si cu balamalele.
Sunt interesat de durata 'de viata' a bateriei, eventuale probleme cu temperatura, build quality, confirmarea/dezmintirea celor ce am scris mai sus si chiar de cele mai mici probleme care pot sta pe creier la un moment dat.

Accept si alte propuneri dar din ce am vazut in RL, MSI-urile sunt destul de fiabile si mi s-a pus pata pe ATI-ul si i5-ul acela. Alte laptopuri care se gasesc cam la acelasi pret si cu aceleasi performante sunt doar Acer-uri, care nu prea 'prezinta' din punctul de vedere al fiabilitatii si a build quality-ului.


Also, astept propuneri in legatura cu o geanta de laptop, Messenger bag-type.
Deocamdata am pus ochii pe asta, la ~180 lei: omg review + pics

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 25-05-2010, 20:33:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

pretul este chiar bun - pentru ce are pe el.
merita luat

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
SeaGer

[Very Important Person]



Status: Offline
(since 13-11-2022 20:08)
Joined: 10 Jan 2009
Posts: 9642, Topics: 235
Location: Aiki Seishin

Reputation: 3379.5
Votes: 387

 
Post Posted: 25-05-2010, 21:16:39 | Translate post to: ... (Click for more languages)

+1 revox. Ia-l cât mai poți -

If my message was helpful, feel free to +rep me. Thanx

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 26-05-2010, 17:14:46 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Apai sper sa mai fie in stoc/sa nu se schimbe pretul exponential pana la jumatatea lunii viitoare.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
revox

[Psychotic]



Status: Offline
(since 13-03-2023 07:43)
Joined: 11 Mar 2008
Posts: 9596, Topics: 492
Location: Romania

Reputation: 2911.8
Votes: 328

Post Posted: 26-05-2010, 18:05:28 | Translate post to: ... (Click for more languages)

koltzu wrote:
Apai sper sa mai fie in stoc/sa nu se schimbe pretul exponential pana la jumatatea lunii viitoare.

da comanda acum si scriele un mesaj atasat si spune-le ca te duci luni dupa el -

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 26-05-2010, 18:55:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

koltzu wrote:
Apai sper sa mai fie in stoc/sa nu se schimbe pretul exponential pana la jumatatea lunii viitoare.


Jumatatea lunii viitoare, nu se referea la ziua de luni, anyway si eu cred ca merita, inca de cand mi-ai spus atunci -



0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 02-06-2010, 19:22:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

In cateva zile (2 sau 3) il am, revin atunci cu un double post [lulz] cu un review & all.
0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
koltzu
[Banned user]


Banned


Status: Offline
(since 24-10-2013 15:18)
Joined: 24 Oct 2006
Posts: 6632, Topics: 170
Location: Romania

Reputation: 847.9
Votes: 94

 
Post Posted: 10-06-2010, 10:33:08 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Review time

Configuratie:
Procesor - Intel Core i5 430M
Memorie - 2x2GB DDR3
Stocare - Western Digital 500GB
Afisaj 15.6" WXGA, accelerator grafic integrat Intel HD Graphics si accelerator grafic dedicat ATI HD5470
Restul, Wireless draft-n, webcam de 1.3mpx, card reader, etc.

In pachet, impreuna cu laptopul, se afla un acumulator cu 6 celule, alimentator de 65W, certificate de testare, manual in engleza, romana, alte 25 de limbi, CD cu drivere si aplicatii, spam de oferte.

Cat despre design si calitatea materialelor, are un look minimalist, calitatea materialelor e peste medie, desi nu impresioneaza prea tare. Carcasa e stabila doar in timp ce laptopul are bateria in el [are un piciorus de suport fix pe acumulator]. Capacul e un fingerprint magnet si flexeaza ~0.2cm daca e apasat in jurul siglei msi.







Notebook-ul e bazat pe arhitectura Nehalem, avand un procesor Intel i5 430M care in general sta intre 2.26 si 2.5 GHz, fabricat in noul proces de 32nm. Procesorul are incorporat un controller de memorie DDR3-1066 si un accelerator grafic Intel HD cu memorie shared. Controllerul si acceleratorul sunt fabricate la 45nm.
Mai departe se gasesc doua module de 2GB DDR3-1066 produse de Kreton si un HDD Western Digital de 500GB, care ruleaza la 5400rpm.
Scoate in Windows Experience Index de 5.8, datorita hardului.

Da, stiu, au dat-o-n bara aia de pe notebookcheck zicand ca memory clock-ul e de 1800mhz, au pus un 1 in fata, da' tot merge excelent.

Ruleaza fara probleme filme HD, aplicatii de editare grafica, foto etc. Majoritatea jocurilor merg perfect pe high details.
Afisajul masoara 15.6" in diagonala, iluminat cu leduri si prezinta o rezolutie de 1366x768. Unghiurile de vizibilitate sunt chiar bune si nu am gasit defecte precum pixeli morti sau altceva.

Tastatura cu taste indepartate (chiclet) e 'just another beauty', tastele sunt suficient de mari chiar si pentru persoanele cu degete mai groase si sea pasa foarte usor. e o tastatura 'intreaga', avand si un numeric pad.
Touchpad-ul merge usor, driver incorporat in W7, in rest nimic special. Deasupra afisajului exista o camera web de 1.3mpx care e buna in conditii de luminozitate mare sau medie dar dezamageste la luminozitate mica. Produce imagini decente, dar nu spectaculoase.
Microfonul e situat la dreapta webcam-ului [desi desteptii de pe cel.ro ziceau ca n-are, sunt bine informati, ce mai?].
Placa de retea wireless merge perfect, avand semnal full oriunde in apartament folosind routerul celor de la UPC. Placa de retea wired merge bine, la fel si card reader-ul si modulul Bluetooth.

Laptop-ul are in dotare 3 porturi USB 2.0, printre care unul e combo USB/eSata, un port VGA, un port hdmi, o intrare audio de 3.5mm si o iesire tot de 3.5mm, port ethernet, slot de Expresscard de 34mm si mufa de alimentare. Portul de LAN, porturile audio, card readerul si slot-ul de Express card aflandu-se pe partea stanga, un port USB si DVD-RW-ul pe partea dreapta, 2 porturi usb [printre care si combo-ul eSata], precum si portul hdmi si vga in spate.

Sunetul e asigurat de 2 difuzoare aflate in partea din fata a laptop-ului, e in mare parte sub medie, la un moment dat ma intreba cineva daca ascult la radio muzica, sunt acceptabile cand nu ai casti sau altceva.
Sunetul difuzat prin jack-ul de 3.5mm e o placere, e puternic, fara distorsiuni sau zgomot de fond si cu un balans placut intre frecvente.

Cat despre racire, cand ruleaza placa video intel, procesorul se tine sub 30 de grade [fiind incorporata in el]. In schimb, cand ruleaza placa video ATI la sarcini mari, coolerele accelereaza imediat, tinand procesorul sub 50 de grade si placa video sub 60. Partea din stanga a tastaturii se incalzeste datorita heatsink-ului de sub ea. Nu e recomandat sa aveti cablul de net trecand prin fata exhaustului, mie mi s-a dilatat un pic datorita caldurii emanate.
In schimb, nu s-a sesizat nici o schimbare de performanta, de la 20 de grade la cele 60 ale placii video.

Rezista un pic mai putin de 3 ore in regim office/wireless browsing.
Rezultatul pe care l-am scos folosind placa video Intel, power plan-ul Turbo battery de la MSI si wireless off [nu e porcaria de battery aplication din Windows care imi dadea 4 ore jumate]:


Pe CD-ul primit precum si pe website-ul MSI se gasesc doar drivere pentru Windows 7, merg pe W7 x64 fara nici o problema, toate s-au instalat fara erori.



In concluzie, MSI CX620-013XEU e un notebook multimedia cu un pret corect, care ofera chiar si mai mult in schimbul banilor dati.

Exceleaza la unele capitole, dar are si minusurile lui, precum difuzoarele si carcasa din plastic lucios.

0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
*0ranGe ! extrem

[I ❤ MY POLO!]



Status: Offline
(since 11-12-2017 12:06)
Joined: 01 Jul 2007
Posts: 11419, Topics: 191
Location: Romania

Reputation: 683.4
Votes: 117

   
Post Posted: 10-06-2010, 13:01:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu-i nimic ma, plasticul lucios place la cocalari - Super review, nice laptop, sa te bucuri de el mult timp de acum inainte, isi merita banii -


0 0
  
Back to top
View user's profile Send private message

  Topic locked


Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore




 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Trash Bin -> Trash -> Hardware  


The time now is 19-04-2024, 21:37:58
Copyright info

Based on phpBB ro/com
B

 
 
 







I forgot my password


This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x